Skocz do zawartości
gnom

Nagly spadek KH, smierc zoa ?

Rekomendowane odpowiedzi

Ponad tydzien temu przez przypadek wylaczylem grzalke, taki stan mogl trwac dzień, może dwa. Jak się zorientowałem było jakies 22'C . Od tygodnia wybrane zoa, zamykają się i zanikają. Najczesciej sa to glowki które sa na szczytach skaly. Problem dotyczy tylko 3 rodzajow zoa. Mam brzydala ale na pewno to nie jego sprawka. Dzisiaj zmierzyłem KH (no3 i po4 nie barwia się testy) i wyszlo 5 :| . W swiezej solance mierzyłem KH wyszlo 9. Nie mam pojęcia co mogloby być przyczyna takiego zachwiania, gdyż ostatnio w ciągu 8 dni zrobiłem 2 podmiany po 10L (miałem wyjazd na planowana podmianę, wiec zrobiłem wcześniej). Czy taki spadek KH może być przyczyna zanikania ZOA ? Dla wyrównania, chciałbym zrobić wieksza podmianę, w rozlozona na 10 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego znów jakaś cząstka danych ale za mało napisz wszystko od początku ,jaki zbiornik , jaka obsada , co lejesz do baniaka , nie da sie zgadywać na odległość !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik 73L, obsada glownie miekasy i LPS, jedna montipora. Reszta korali ma się dobrze. Ogolnie zbiornik czeka na przeprowadzke do 200L, bo już euphyllie zaczynają mi parzyc wspolokatorow. Podmiany co tydzień - 10 L. Leje po podmiance Seachem Stability. Przed plaga jeszcze bezpośrednio lalem wodke - odpieniacz strzykawkowy. Do tego, ostatnio wzburzyłem silnie piasek w jednym miejscu, błyskawicznie wywalilo mi glony na skale, karmie tylko suchym i 2-3 razy w tygodniu kropelke Aquaforest Coral E i raz w tygodniu A. Nic nie zdechlo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierz w żadne deklaracje ze strony brzydala że zoasów nie rusza. Wyślij go na tygodniowy urlop a sam zobaczysz. Zaufaj tym którzy mieli go. Albo też dalej szukaj przyczyny. Tylko w ten sposób rozwalisz sobie parametry szybko :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydala mam od 2 miesiecy. Jest prawdopodobne ze skubal cos tam, ale nigdy nie nakrylem go, nawet przygladalem sie jak atakowal zoa ale jak sie okazalo polowal na cos miedzy lebkami.Problem z zoa jest od niecalych 2 tyg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie kh i ponizej 5 bywa i zoaski sie rozrastają, wiec to raczej nie to jest przyczyna, poza tym to miekas wiec nie buduje szkieletu i nie powinien az tak mocno mu niskie kH doskwierac. Oczywiscie mowisz ze niektore gatunki, wiec moze nie mam takiego czulego na kH. ale ja bym tez obstawiał brzydala, on zeruje niepostrzezenie :)


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Brzydala mam od 2 miesiecy. Jest prawdopodobne ze skubal cos tam, ale nigdy nie nakrylem go, nawet przygladalem sie jak atakowal zoa ale jak sie okazalo polowal na cos miedzy lebkami.Problem z zoa jest od niecalych 2 tyg

Też myślałem że mój brzydal nie skubie zoa , kiedy prawie zniknęły z jednej skałki przełożyłem brzydala do sumpa (chociaż nigdy nie widziałem jak je zjada ) i to był strzał w dziesiątkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:/ jak wysle na urlop brzydala aiptazje wroca ? Wykosil mi wszystkie w pare dni. Szczerze nie bardzo mam co z nim zrobic. Nie mam sumpa, mam drugi zbiornik 30l ale nie do konca mam przekonanie zeby wkladac tam brzydala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety wychodzi na to, ze to brzydal. Probojac go zlapac trochę go spłoszyłem i siedzi za skala i jakby nie patrzeć lepki zaczynają się otwierac. Ogolnie teraz poluje na niego, niestety jednak nijak go nie mogę zlapac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprubój w nocy na dwie siatki.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

asteriny? krewetki? przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń, zoa to łakomy kąsek.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydal złapany idze na targowisko... szkoda mi się z nia rozstawac :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydala robota u mnie też poszedł na wymianę jak zaczął tarmosić korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie masz no3 i po4? U mnie zoasy popadaly ale kompletnie rozjechały mi się parametry. No3 mialem ponad 100, po4 - 1,31. Po tym wszystkim tylko capanella przeżyła i ricordea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh jest buforem dla ph. Niskie kh może nie wpłynęło na zoa bezpośrednio ale za to może wpływać na skoki ph np w nocy. A to nie jest ulubione zjawisko dla jakichkolwiek korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niskie KH jest nie wątpliwie destrukcyjne dla ZOA-sów sam u siebie miałem spadek do 5 nie wiem jak długo ale kilka koloni porostu zniknęło kilka odmian zostało więc nie na wszystkie odmiany działa tak samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie właśnie się zamykały, kurczyły, następnie znikały ale też w tym wszystkim pomagały asteriny które jak już raz zasamakują to nie odpuszczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:/ jak wysle na urlop brzydala aiptazje wroca ? Wykosil mi wszystkie w pare dni. Szczerze nie bardzo mam co z nim zrobic. Nie mam sumpa, mam drugi zbiornik 30l ale nie do konca mam przekonanie zeby wkladac tam brzydala.

Jeśli brzydal nie skubie zoa i euphyllii to zacznie to robić. Kwestia czasu, jak wszystkie inne rafowe "potwory". Możesz mieć taką rybę rok i dwa, gdzie będzie grzeczna jak aniołek, a potem wrócisz do domu po pracy i pół zbiornika będzie mieć w żołądku. Natura jest naturą, to jak byś chciał tygrysa trzymać jako zwierzaka domowego...do czasu też będzie ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O archeolog... niezly odkop... dla zainteresowanych to brzydal byl odpowiedzialny za zanik zoasow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys wyczytałem ze asteriny zjadaja martwa tkanke z zoa a zdrowej sie nie chyca

chycą chycą niech tylko posmakują, to już się pasą na tych trawniczkach nieustannie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.