Skocz do zawartości
patunho

Identyfikacja Skały

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę osoby doświadczone i pewne w swoich tezach opinii na temat skały która kupiłem jako "sucha skała"

Temat poruszam dla tego , że plagi które mnie nawiedzają nie należą do częstych , powiedział bym , że nie widziałem jeszcze na forum takiego przypadku.

Dopatruje się problemu w skale (być może się mylę) dla tego proszę mi powiedzieć czy skała ze zdjęć Waszym zdaniem wygląda na skałę suchą czy tez na coś innego np. Tuf wapienny ltp.

Skała kupiona w eRybce przez internet

tu55

tu44

tu33

tu22

tu11

skała zaraz po zalaniu

tu66

Edytowane przez patunho (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu od zalania minęło? Bo to wygląda na dojrzewanie jeszcze

Sent from my Lumia 925


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalane w połowie kwietnia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prośba o pisanie opinii nt skały (dla mnie wygląda ona kiepsko, jak dosłownie kawałki tufu lub skała z malawi), bo o to chodzi w temacie a kolega duma czy nie zakupił lipy

Tu nie chodzi o dojrzewanie bo już dawno powinno być po ptokach, nie zgłębiajmy się od czego są glony a raczej czy to nieodpowiednia skała, przyjrzyjcie się, ona wygląda dosłownie jak skała, zero "porowatości, otworów, nierówności itp" , tylko strome brzegi jak z cegły.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę opinie o skale ;) obsada to parę miękkich 2blazenki borsuk 3chromisy 2krewetki ślimaki. NO3-5,po4-0,kh-10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... że plagi które mnie nawiedzają nie należą do częstych ......

Ale w czym problem ????


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no pewnie w tym że minęło juz ponad pół roku a tu jeszcze zielona łąka.. Mi skała wygląda na porowatą... Także kupiłem kiedyś w erybce i wszystko oki. Nawet apitasja mi nie wyszła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym problem ????

tytuł tematu chyba wybitnie prosty "Identyfikacja skały", czyli po tych fotkach jak sądzimy, czy ta skała to w ogóle skała nadająca się do baniaka - opinie możemy wyrażać tylko po zamieszczonych fotkach.

Jak widać akw. ma ponad pół roku, wiem że parametry wody są ok, to dlaczego syf, syf i syf non stop. Ja koledze staram się pomóc od jakiegoś czasu, piszę, dzwonię itp. Widziałem baniak z fotek tylko po odpaleniu ale jak dziś to zobaczyłem uffffff nie jest dobrze. Zrzuciłem fotki, przyglądam się skale, no i .... po mojemu skała do du.... y jest. Wyglądem przypomina kawałki skał z jeziora malawi niż z Indonezji, Fiji czy coś w podobie.

no pewnie w tym że minęło juz ponad pół roku a tu jeszcze zielona łąka.. Mi skała wygląda na porowatą... Także kupiłem kiedyś w erybce i wszystko oki. Nawet apitasja mi nie wyszła :)

wskaż mi no proszę tę "porowatość" bo chiał bym się przekonać że dobrze widzę. 2, 3 i 5 fotka na to w ogóle nie wskazuje.

Kurde tak to się skałę on-line kupuje. (się Patryk nie gniewaj hehe)


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ta skała wyglada jak typowa żywa skała, po fakturze widać że powstała z koralowców,anie cegły. Na zdjęciu z poczatku widac że jest odgazowana, nie prosto z frachtu.

Ps.sucha skała to własnie żywa która została odgazowana jak to mówią, anastępnie wysuszona. (duzo łatwiejszy i mniej kosztowny transport.

Ze wzgledu na wysusznie nie ma w niej zyjacych mikroorganizmó a zwiaki organiczne sa tak samo (lub wiecej) niz w żywej skale.

Po prostu czasem może wymagać nieco więcej czasu, bakterii itp żeby dojść do siebie.Dojrzewanie jest silniejsze

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamara, widać porowatość "na powierzchni" skały i to tylko na niektórych kawałkach. Luknij ostatnią fotkę i się przyjrzyj. Te "porowatości" to bardziej odcisk (po mojemu machowemu-odbitka), czegoś innego a nie porowatość. NO ale nie czytasz ze zrozumieniem, kolega napisał że kupił suchą, więc jak ktoś ją odgazował, nie ma opcji żeby to poznać na martwej, suchej skale.

NO ale fajno że się ludziska udzielają, tu właśnie chodzi o zebranie opinii

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko delikatnie zwróciłem uwagę, że autor sam napisał, że nie ma często plag.... :smoke:

Więc jak wszystko jest OK to o co chodzi ???


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że jak ją ktoś odgazowywał to nie wiemy. Nawet jak prawidłowo to jak pisałam wczesnie dojrzewanie przechodzi mocniej. Co do wygladu ja widzę tak, a Ty inaczej. Trzeba by było kogoś doświadczonego,żeby na miesjcu rozłupał skałę. Ja swoją kupowałam z frachtu i wiadomo łamałam przycinałam i kleiłam i pierwsze moje wrażenie to to że skała jest bardzo różnorodna są kawałki cięższe trwardsze czy bardziej kruche.

Ja tylko delikatnie zwróciłem uwagę, że autor sam napisał, że nie ma często plag.... :smoke:

Więc jak wszystko jest OK to o co chodzi ???

Kolega napisał że " że plagi które mnie nawiedzają nie należą do częstych" a u niego pojawiają się masowo, chociaż zwykle (w domyśle u innych)częste nie są.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...no właśnie, blisko nie mieszkam to nie ogarnę łupania skały u kolegi. Ja do siebie kupiłem z wody, odgazowaną, bardzo porowatą, z kanalikami, grotami itp. I nawet po swojej widzę, że ta nie za bardzo wygląda. Nawet jeżeli byłaby to żywa skała (ożywiona) to strasznie proste, mało porowate i lipne kawałki.

A może ktoś blisko autora tematu mieszka, podskoczy, wyjmie kawałek i łupnie młotkiem - to by było super. No ale to ktoś znać się nieco musi bo łupać skałe to każdy potrafi hihihi


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na piasku tez masz ogniska tego zielonego. Masz w zbiorniku jakas inna skale oprocz tej ? Przy takiej ilosci zielonego to pewnie nie zmierzysz kropelkowo NO3 i PO4. Ja rowniez kupilem skale z erybki (sucha) porowata, rozna- ciezsza lzejsza, kawalki plaskie, okragle cala mieszanka. Patrzac na Twoje zdjecia jestem troche przestraszony. Patrzac na ta moja, ale i na Twoja skale widac szkielety koralowcow co w moim przekonaniu wskazuje na pochodzenie rafowe. Tuf wapienny wyglada troche inaczej, poza tym nie sadze aby erybka chcialaby w ten sposob oszukac (co prawda ja juz poznalem sie z ich oferta gruzu koralowego ... i co to jest)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na piasku nie ma ognisk to są kawałki które skrobię ze skały piasek jest czysty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała wygląda na spoko. A te plagi są podejrzewam przyczyną zbyt szybkiego wpuszczenia życia do akwarium. Po prostu glony zamiast wymrzeć pod koniec dojrzewania dostały papu w postaci pozostałości po wpuszczonym życiu.

Poza tym napisz więcej o akwa - oświetlenie, filtracja, parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, ze jednak jest to problem skały. Po pierwsze dlatego, że piasek jest czysty - to wskazuje na brak własnej produkcji nutrientów w akwarium. Glony porastają jedynie skałę, co mogłoby sugerować ewentualną emisję NO3 i PO4 własnie ze skały.

Po drugie dlatego, że uważam suchą skałę jako potencjalnie najgorszą do stawiania akwarium. Preferowałbym, albo dobrążywą, albo dobrą sztuczną.

Tu widzimy jeszcze jedną rzecz, która według mnie obwinia skałę. Proces "suszenia" to ostatni etap. Wcześniej musi długo leżeć w często podmienianej wodzie, aby oddać to co zgromadziła. Często cały proces zaczyna się od zabicia skały np chlorem. Żywa skała zawiera sporo życia. Nie tylko na powierzchni, ale i w środku. Zabicie skały, czy to przez chlor, czy przez temperaturę powoduje obumarcie życia. O ile organikę z powierzchni skały łatwo usunąć o tyle z mikroskopijnych kanalików już nie. Potrzebne są do tego: czysta woda i dużo czasu. Resztę załatwi dyfuzja. Skały małe, płaskie czy podłużne wymagają mniej czasu do samooczyszczenia. Tu jednak widzimy kamory o kilkunastocentymetrowej średnicy. Taka skała potrzebuje znacznie więcej czasu, aby oddać zgromadzone głęboko w sobie nutrienty. Zgaduję, że te konkretne kawałki trzymane były w wodzie zbyt krótko i nie zdążyły się oczyścić zanim zostały osuszone. Włożone do akwarium kontynuują proces oczyszczania uwalniając nutrienty do wody na swojej powierzchni co natychmiast wyłapują glony.

To, że piasek i szyby są czyste, a skała biała nawet w niektórych oświetlonych miejscach sugeruje, że ilość nutrientów nie jest na tyle duża, aby zaglonić całe akwarium. Ktokolwiek "suszył" skałę prawdopodobnie nie uwzględnił wielkości kamieni i przeprowadził proces prawidłowo, ale zbyt krótko.

http://reefhub.pl/zywa-skala/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialam tworzyc nowego tematu ale moze ktos pomoze czy moja skala nadaje sie? Kupiona przed chwila w niezle renomowanym sklepie ale po umyciu mam wrazenie ze nie pasuje do akwarium morskiego chodz lezala w koszyku 'martwa skala'

dzieki i sorry za podpiecie sie pod temat

post-24348-0-82818700-1416149212_thumb.jpg

post-24348-0-35437100-1416149237_thumb.jpg

post-24348-0-20420100-1416149258_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba by zobaczyć na żywo, jak dla mnie do luftu, jak odlany kawałek cementu


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie wsadziłbym tego za nic do akwarium.

Od 10 lat to piszę i będę zawsze pisał: NIE OSZCZĘDZA SIĘ NA SKALE. To ma być podstawa funkcjonowania naszego akwarium, można oszczędzać na sprzęcie, soli itd... ale nie na skale.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celem nie było oszczędzanie a potencjalnie brak plag co jak widać nie ma się do niczego...

Czy dziś wybrał bym suchą skałę ? ...Nie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jakim czasie od zalania, skala sie "ozdobila' ? Tez mam sucha skale z erybki i w zasadzie jest tylko ona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o co CI chodzi z "ozdobiła"? Jak kupiłeś suchą, to życie Ci żadne na niej nie wyjdzie, chyba że jakieś glony, jeśli masz tylko suchą tak jak napisałeś.


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.