Skocz do zawartości
Foust

(60l) Słonawej koło Oleśnicy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Miesiąc temu wystartowałem z tym baniaczkiem myśląc ,że czym szybciej tym lepiej. Na co mam czekać, niech sobie dojrzewa, a ja się doszkolę w między czasie .Wtedy wydawało mi się że wiem więcej niż teraz, okazuje się że im więcej czytam to forum tym więcej znaków zapytania. Dlatego tworzę ten wątek, mam nadzieję że dobrzy użytkownicy utwierdzą, spokojnie to normalne albo to było nie potrzebnie..

Więc tak 17-10-14 wsadzona żywa skała 70% odgazowanej reszta porośnięta algami w sumie 7,5kg, sól kenta i bakterie stability seachem wszystko zalane świeżą solanką. Bardzo szybko zaczęły wychodzić okrzemki na 3 dzień po 2 tyg pojawiły się na nich białe plamy, i poszły sobie. Prawie od razu w miejscach gdzie było ich najwięcej pokazały się pędzelkowate glony i tak rosną do dziś. NO2 od momentu mierzenia 0ppm N03 po tyg. 0 reszta tez w miare na jednym poziomie. Wczoraj wpuściłem pierwsze życie nassariusa i calcinus elegans.

Na chwile obecną wygląda to tak

IMG 0661

IMG 0648

sorki za jakość, robione telefonem

sprzętu nie piszę bo jest w stopce, gdybym zaczekał ten miesiąc wyglądał by zupełnie inaczej.. byłby chociaż panel ale za jakiś czas coś wykombinuję.

Dwa pytania, do tej pory od startu co tydzień robiłem podmianę 10% lejąc bakterie czy to błąd i czy teraz zaprzestać na jakiś czas sprawdzając parametry. Kolejne to przez ten miesiąc zmieniałem ustawienie skały i jak się to ma do dojrzewania.

Edytowane przez Foust (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pytania odpowiedziałem sobie sam, trochę pomogło mi w tym forum. Po prostu trzeba brać poprawkę na niektóre wypowiedzi i wyluzować się trochę. Podmiany co tydzień od chwili startu niezmiennie, a w najbliższym czasie dokupię odpieniacz resun sk300 ktoś może się wypowiedzieć na jego temat albo doradzić inny który wejdzie do kaskady ?

Docelowe życie jakie planuję wpuścić oprócz tego co mam to:

2x amphiprion ocellaris

1x lysmata amboinensis

1x lysmata wundermani

2x tectus fenestratus

1x cryptocentrus cinctus

+ miękkie i LPSy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum;-)

Powiedz mi a po co robisz podmiany? ;-) podmianami uzupelniasz braki jakie powstaja przy posiadaniu "zycia" w zbiorniku. Odpieniacz to mysle ze dobrze by bylo zeby juz pienil sobie wiec nie odwlekaj zakupu;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym powiedzieć ze dla treningu ale w gruncie rzeczy z mojej niewiedzy. Myslalem ze jak już jest np krab a wcześniej była masa życia ze skaly to trzeba. Czyli co wstrzymać sie do momentu jak zacznę karmić i dopiero wtedy zacząć podmieniac ? Odpieniacz zamówiony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum i aż nie tak daleko odemnie :)

Dosyp piach, dozuj bakterie i czekaj jak glony zaczną się cofać.

Za jakiś czas możesz z 5-6 turbo włożyć, a pierwsze podmiany jak więcej życia będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad piachem myślałem ale wyczytałem że najlepiej po okresie dojrzewania kolejną rzeczą która mnie odwiodła od wsypania to porośnięte dno .. przed wsypaniem wyczyścić ? nie chciałbym kolejny raz ruszać skały, bo już mi się zdarzyło tak sprzątać w końcu uznałem że nie musi być idealnie ważne żeby się nie przewracała. Te Turbo teraz nie wskazane? bo myślałem o 2, W czwartek maja dostawę ryb i ślimaków w trzmielu i ikoli. Chciałbym żeby coś już podżerało te glony bo nassarius sprzedany jako strombus śpi albo pod skała albo na szybie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść dno i syp piach, jak dasz żywy to i tak dojrzewanie ruszy na nowo, a skałę i tak jeszcze nie raz ruszysz.

Potem poczekaj z tydzień, niech się unormuje i możesz włożyć ślimaki.

Radzę na początek więcej, ja włożyłem sporo jak na moje akwarium ale poradziły sobie i teraz podrośniętych mogę sprzedać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie odkupię parę ślimaków za tydzień bądź dwa, jeszcze takie pytanko wsypanie piasku pewnie zmęci strasznie wodę na jakiś czas czy to nie zaszkodzi krabowi i nassariusowi ? btw wielkie dzięki za porady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodzi. Zauwazyles ze ze skaly pewnie wypada mase syfu na dno, nie majac piachu latwo to posprzatac, jesli bedzie to bedzie trudniej. Skala widze ze jest juz miesiąc, wiec juz wiekszosc co mialo byc, jest juz na dnie. Posprzątaj ladnie, daj piach, tylko nie wsypuj go tak o... do szklaneczki do wody i przy dnie delikatnie wysyp. Mleko bedzie i tak i tak:) Kup wate perlonowa w paskach (grosze kosztuje ) w akwarystycznym i zawin na cyrkulator. Nastepnego dnia nie bedzie sladu po mleku:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, skałę pare razy przedmuchiwałem i sprzątałem dno. Raczej już nic nowego z niej nie wylatuje a albo niewiele. Jeśli chodzi o piach to postaram się zrobić najdelikatniej jak potrafię ( widziałem pare filmów instruktarzowych ) Watę mam bo zawsze po sprzątaniu wsadzałem na dwa dni do koskady żeby ten syf wyłapała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pracy małe zakupy i zabawa.. :D sprzątanie etc.Nawet po miesiącu skała potrafi człowieka zaskoczyć .. ciągle coś wyłaziło ślimaki micro jeden spory ale tylko raz go widziałem .. asteriny, aiptasie wieloszczety, ale z tego pasażera się ucieszyłem

IMG 0667

Generalnie z całego efektu jestem bardzo zadowolony, jak mało kiedy. Nawet skała układana w mleku na oślep w końcu przypadła mi do gustu.

IMG 0671

Btw. pomysł z watą na cyrkulatorach super sprawa zdjęcie zrobione 2h po wsypaniu piachu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie się :)

Teraz pewnie glony ruszą ze wzrostem ale za jakiś czas unormuje się i możesz więcej zycia wprowadzać ;)

A jak coś to zapraszam po ślimaki;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba czas na mały update.

Ostatnimi czasy sporo przybyło w słonawej wodzie, 25,11 wpuściłem 6 turbo brunneus od użytkownika Mithil 1/1.5 cm

i zupełnie nie planowanie 27.11 odkupiłem quadricollor od użytkownika Mario94 (b.ładny baniak i mega gratis) wyszedłem z bananem na twarzy. :)

Pierwszej nocy ukwiał przespacerował się z jednego na drugi koniec skały, teraz siedzi w miejscu

W przyszłym tygodniu planuję wpuścić dwie krewetki wundermanni i amboinensis

IMG 0751

zacznie się karmienie, może w końcu odpieniacz zacznie pracować bo na razie tylko buzuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3.12 wpuszczona krewetka czyszcząca

5.12 krewetka na aiptasie (11.12 pierwsza wylinka)

6.12 trzy małe szczepki zoa po 3 polipy

Przez ostatnie dwa tygodnie sporo się działo.. Quadri zlazł pod skałę w ciągu dnia wychodzi i ładnie się pompuje, a wieczorem się chowa.. Pomyślałem że może nocne jest zbyt jasne od dwóch dni nie świecę w nocy, bez zmian dalej się chowa.

Karmię codziennie połową kostki solowca to co wypuści z macek zjada krewetka czyszcząca.

Wundermani praktycznie nie widoczna, jakby jej nie było. Od momentu wpuszczenia zauważyłem brak dwóch średnich aiptasi największa uciekła ze swojego dotychczasowego miejsca. 11.12 pierwsza wylinka

10.12 Po powrocie z delegacji zastałem jedne z zoanthusów z flaczałe a mordki spuchły (dzień wcześniej nie było karmienia, chyba już nic z nich nie będzie ale zostawiłem w akwa), a sinularia fluo zwiedziła cyrkulator :/ naszczęście igła nie trafiła do wirnika.

Po "zgonie" jednych z zoa zwiększyłem karmienie do całej kostki, żeby podnieść trochę No3

Z pozostałych rzeczy odpieniacz Resun po modyfikacji ładnie odpienia, ślimaki golą pozostałości glonów.

Dostałem z 3 tyg temu szczepkę twardego ponieważ u wcześniejszego właściciela obumierał (miał parę jasnych plamek i nie polipował) teraz wygląda lepiej i wydaję mi się że rośnie. Ma ktoś pojęcie jak może się nazywać ?

https://drive.google...iew?usp=sharing

Edytowane przez Foust (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po "zgonie" jednych z zoa zwiększyłem karmienie do całej kostki, żeby podnieść trochę No3

Ciekawa taktyka, odpieniacz pieni, purigen adsorbuje a Ty żeby zwiększyć NO3 zwiększasz karmienie.

Na pewno wiesz jak te wszystkie rzeczy działają?

P


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdaję sobie sprawę co do odpieniacza że ogranicza no3 ale też napowietrza wodę, jeśli chodzi o purigen to myślałem że absorbuje tylko fosforany. Nie jestem specjalistą - uczę się i czasem sugeruję się podpowiedziami bardziej doświadczonych.

Nie zawsze wybiera się dobry kierunek rozwiązania problemu.. Wstępnie ograniczę pracę odpieniaczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawie się zapowiada :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.