Skocz do zawartości
Miss-Colen

Jak to jest naprawde z tym wkladaniem lapek do akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka

Jak to jest? Co oznacza stwierdzenie "lapki w kieszeni" O co w tym wszystkim chodzi?

Kiedy zakladamy akwarium,ukladamy skale,po tygodniu ( przypuszczalnie) zaczyna sie okres dojrzewania.Ale,co jak np.po tygodniu stwierdzamy ,ze nie podoba nam sie "cos" i przekladamy kawalki skaly od nowa? Czy rozpoczety proces dojrzewania akwarium rozpoczyna sie od nowa? A co jesli mamy juz prawie gotowy baniak do zasiedlenia ,glony schodza,wszystko ladnie pieknie a tu - mala zmiana : przestawiam jeden kawalek skaly ? Czy w stabilnym (w miare) systemie ruszenie kawalka skaly ( bo costam) spowoduje powrot glonow?Dlaczego radzi sie nie wkladac rak do akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo są brudne :D


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od wielu czynnikow. Jesli pod skala w piasku masz duzo uwiezionego detrytusu, to podniesienie skaly uwolni calosc do kolumny wody. To moze spowodowac powrot glonow.

Wkladanie rak do akwarium z kolei moze wprowadzic do wody tluszcz, kremy, detergenty i to wszystko co na nich mamy. Duze i stabilne zbiorniki przelkna to bez problemu. W malych, moga grymasic korale.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wkładać rąk radzi się po to by świeży morszczak nie napytał sobie biedy bez rozchwianie swego świeżo budowanego doświadczenia.

Budujemy zarówno stabilny system i podobnie w parze powinna iść nasza pewność siebie, którą zachwiać mogą "drobne" niepowodzenia

Nie wkładamy rąk do akwarium często by nie wpływac na skoko Ph

Nie przekładamy często skały by nie stwarzać ryzyka skoków parametrów no3/po4...

jeśli musisz to przestaw sobie skałkę. Jeśli to tylko kaprys, wrzuć sobie przysłowiowy węgiel na wstrzymanie

co do glonów... to szeroki temat.

ważne w morszczyźnie jest by nie skakać z metody w inną metodę, szczególnie bez posiadanej wiedzy i wspomnianej pewności siebie, która pozwoli w momencie krytycznym podjąć może mniej słuszną decyzję, ale wciąż nie najgorszą z możliwych ;) A to już coś.

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od wielu czynnikow. Jesli pod skala w piasku masz duzo uwiezionego detrytusu, to podniesienie skaly uwolni calosc do kolumny wody. To moze spowodowac powrot glonow.

Wkladanie rak do akwarium z kolei moze wprowadzic do wody tluszcz, kremy, detergenty i to wszystko co na nich mamy. Duze i stabilne zbiorniki przelkna to bez problemu. W malych, moga grymasic korale.

No ale pisze sie tyle o cyrkulacji ( co to podrywa dre) i jesli ,mam cyrkulacje na oko w przadku, to co moz sie zlego dziac np.przez przeniesienie kawalka skaly z lewej na prawa strone.

Jesli chodzi o mnie zawsze przed praca w akwarium uzywam mydla delikatnego bez zbednych detergentow,:)

nie wkładać rąk radzi się po to by świeży morszczak nie napytał sobie biedy bez rozchwianie swego świeżo budowanego doświadczenia.

Budujemy zarówno stabilny system i podobnie w parze powinna iść nasza pewność siebie, którą zachwiać mogą "drobne" niepowodzenia

Nie wkładamy rąk do akwarium często by nie wpływac na skoko Ph

Nie przekładamy często skały by nie stwarzać ryzyka skoków parametrów no3/po4...

jeśli musisz to przestaw sobie skałkę. Jeśli to tylko kaprys, wrzuć sobie przysłowiowy węgiel na wstrzymanie

co do glonów... to szeroki temat.

ważne w morszczyźnie jest by nie skakać z metody w inną metodę, szczególnie bez posiadanej wiedzy i wspomnianej pewności siebie, która pozwoli w momencie krytycznym podjąć może mniej słuszną decyzję, ale wciąż nie najgorszą z możliwych ;) A to już coś.

pozdro

Kaprys rzecz zbedna..Ale np.Mam w miare fajne akwa..a dojda mi korale ktore chcialabym postawic w miejscu dotychczasowych.. Troszke szczepek wymagaja przemeblowania w zwoazku z tym.Czy jak poprzekladam korale nie ruszajac skaly wysypia mi glony?

Bo są brudne :D

To umyj :lol:

Ja tu powaznie pytam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale pisze sie tyle o cyrkulacji ( co to podrywa dre) i jesli ,mam cyrkulacje na oko w przadku, to co moz sie zlego dziac np.przez przeniesienie kawalka skaly z lewej na prawa strone.

Jesli chodzi o mnie zawsze przed praca w akwarium uzywam mydla delikatnego bez zbednych detergentow,:)

Kaprys rzecz zbedna..Ale np.Mam w miare fajne akwa..a dojda mi korale ktore chcialabym postawic w miejscu dotychczasowych.. Troszke szczepek wymagaja przemeblowania w zwoazku z tym.Czy jak poprzekladam korale nie ruszajac skaly wysypia mi glony?

To umyj :lol:

Ja tu powaznie pytam :)

No wlasnie, sama przyznalas ze uzywasz mydla ;)

Ingerencje w zbiornik ograniczamy do koniecznego minimum.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester - mydlo a mydlo robi roznice :) No ale co mam zrobic jak baniak jeszcze troche symuluje a musze przestawic szczepki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde zanurzenie rąk wpływa też na pracę odpieniacza, dlatego jeśli mam cokolwiek robić w akwarium to odkładam to do czasu podmiany wody i grzebie kompleksowo, jakby to nie zabrzmiało :)


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To umyj :lol:

Ja tu powaznie pytam :)

A ja poważnie odpowiadam.

Lepiej umyc ręce woda z kranu sama, jak mydlem.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytalam watek jednego z uzytkownikow..Praktycznie co jakis czas moczy lapki by wyciagnac stare korale i przymocowac nowe.Nie zauwazylam tam najazdu glonow :) Stad moje pytanie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdrowy i dojrzaly system przelknie bardzo duzo, a bedacy na granicy dojrzalosci juz nie musi.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odp. Mysle,ze przyda sie ten temat nie tylko mi ;)

Wnioskuje; Przelozenie korali,nie wzbijajac tabonow dertyfusu,majac w miare stabilny zbiornik i nie uzywajac mydla,moge w miare bezpiecznie poprzekladac szczepki korali :) bez szkody dla zbiornika tzw.ponownego dojrzewania ;)

A jeszcze lepiej zrobie jesli uzyje do tego celu rekawiczki weterymaryjnej dla krow :) hahaha :lol:

Edytowane przez Miss-Colen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty się śmiejesz a takie rękawice są przecież w sprzedaży, chociaż nie każdy ich używa, ale z pewnością są dobrą ochroną dla rąk.

http://erybka.pl/product-pol-2229-Tunze-Rekawice-ochronne-0220-510.html


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty się śmiejesz a takie rękawice są przecież w sprzedaży, chociaż nie każdy ich używa, ale z pewnością są dobrą ochroną dla rąk.

http://erybka.pl/product-pol-2229-Tunze-Rekawice-ochronne-0220-510.html

Rozbawilo mnie to . :)"A temat jak dla mnie calkiem serio :)

Edytowane przez Miss-Colen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilny wiekszy zbiornik na pewno się nie rozsypie jak wsadzisz nie zabrudzone łapki raz na jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umycie rąk dokładne w dobrze ciepłej wodzie i opłukanie w chłodniejszej nie wystarcza aby móc "popracować" w aqua jak zajdzie potrzeba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Myślę, że warto dopisać spostrzeżenia na temat wkładania rąk do baniaka ze skaleczeniem lub małą ranką na ręku. Osobiście staram się uważać na takie rzeczy (rękawiczki ochronne) ale było już kilku śmiałków, którzy przepłacili to długotrwałym leczeniem - antybiotykami.

Pozdrawiam. :nono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja na początku swojej przygody tez używałem rekawiczek był pewiem strach przed nowym

A teraz po prawie 3 latach to już hardcorde :) nie ma się co bać

A z przekładaniem skały to jest tak że baniak ustabilizowany sam się obroni

Ja klilka razy zmienialem koncepcję ułożenia skały i nigdy nie bylo problemu

Kilka razy dokladalem skałę (sprawdzoną)i nic zero reakcji akwarium troszkę glona ,który szybko mijał

Raz cała skałę wyciągnełm skleiłem na podłodze i po godzinie włożylem do akwa (20kg) porośnięte miekkimi koralami jedynym minus to cyjano korale przeżyły

Pozdrawiam

Sent from my iPhone using Tapatalk


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od wielkosci i stabilnosci zbiornika. Srednio raz na tydzien wkladam rece do zbiornika, zawsze myje pod bierzaca woda, bez detergnetow - to wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym "ręce w kieszeni" to uważam że to taka nauka cierpliwości.

Nie "wkładać co chwilę, nie grzebać, nie przesuwać, nie kombinować" Zmiany konieczne wiadomo trzeba zrobić. Dzięki takiemu sposobowi nie narażamy zbiornika na niepotrzebne zmiany, każdy ruch w akwarium trzeba przemyśleć. Także jeśli będziemy planować, nie podejmowali pochopnych decyzji, i robić wszystko z głową to nie powinno być problemu.

Z tym "ręce w kieszeni" to uważam że to taka nauka cierpliwości.

Nie "wkładać co chwilę, nie grzebać, nie przesuwać, nie kombinować" Zmiany konieczne wiadomo trzeba zrobić. Dzięki takiemu sposobowi nie narażamy zbiornika na niepotrzebne zmiany, każdy ruch w akwarium trzeba przemyśleć. Także jeśli będziemy planować, nie podejmowali pochopnych decyzji, i robić wszystko z głową to nie powinno być problemu.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i radziłbym uważać na wieloszczety bo jak dziabnie to można narobić sobie biedy z palcem.Słyszałem,ze nawet ludzie tracili czucie w palach na dluzszy okres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nieraz miałem problemy z przestawianiem skał + wieloszczety, zazwyczaj, po kilku godzinach nieprzyjemne uczucie drętwienia ustawało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do @Skala a ile razy miałeś ospe w baniaku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy

Sent from my iPhone using Tapatalk


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.