Skocz do zawartości
michu23

śmierdząca woda RO

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie zostanę archeologiem roku... ale wykopałem ten temat, bo mam identyczny problem.

Mianowicie, używam osmozy raz w tygodniu. Za każdym razem jak ją uruchomię, to śmierdzi siarkowodorem. Muszę zostawić ją na godzinkę zanim zacznę zbierać. Jak zauważyłem, bo mam przezroczysty pojemnik z żywicą, zbierają się tam bąble śmierdzącego powietrza. O dziwo, mimo tego smrodu, TDS po żywicy pokazuje 000 po osmozie 005.

Jak z tym walczyć? Szczerze mówiąc, to spuszczanie wody znacząco skraca żywotność żywicy i szkoda mi bezsensownie wylewanej wody.

Mycie rurek i pojemników pomaga na krótko. Wyjąłem rurki tak aby nie dotykały niczego w zlewie. Nie wiem co jeszcze mogę zrobić, bo mnie to już wk... denerwuje.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakladam ze woda w kranie nie smierdzi. Czyli woda nabiera zapaszku po przejsciu przez RODi

Proponuje porzadne szorowanie pojemnikow a nastepnie wymiane wszystkich filtrow, membrany i zywicy na nowe.

PS

Plusik za szukanie a nie zakladanie nowego watku :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda w kranie nie śmierdzi. Miesiąc temu wymyłem obudowy filtrów i założyłem nowe rurki. Wymieniłem wkłady na nowe. Łącznie poleciało przez osmoze jakieś 300l wody. Zastanawia mnie czemu mimo tego smrodu TDS pokazuje zero. To znaczy tak - na początku - jak zaczynam puszczać wodę to pokazuje po osmozie jakieś 20-30 a po dwóch pojemnikach z DI koło 7-8, po kilku chwilach pokazuje po osmozie koło 5 a po DI zera a woda śmierdzi. Mam przepływowy i specjalnie go obserwowałem ostatnio. Dwie duże puszki (10") żywicy po przelaniu jakichś 500l wody praktycznie do wymiany. TDS zaczyna pokazywać ponad 2. Na ile powinna wystarczyć żywica? I skąd ten smród się bierze? Czy możliwe, że przyczyna tkwi w samej wodzie? (Woda z kranu pokazuje na TDS-ie koło 90)

Zastanawiam się nad zakupem czegoś takiego http://www.waterpure.pl/index.php?p859,zestaw-do-dezynfekcji-systemow

Używał ktoś tego?

Zastanawiam się, czy tylko ja mam taki śmierdzący problem? Czy może to norma, jak się rzadko używa osmozy?


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze zapach ale nie siakowowdor. Siarkowodow jest bardzo trujacym gazem gazem ze w momecie kiedy nasze nozdrza go poczuja moze byc dla nas za pozno. W wielu uzdrowiskach mozna popijac wode mineralna czuc ja jajkami a mio to nie szkodzi.

Co do Twojego problemu TDS pokazuje calkiem niezly wynik bo mierzy on przewodnosc, a nie orgnike. Masz albo bardz zanieczyszcona wode albo nadal brydny filtr.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, dzięki. Właśnie - nie zdawałem sobie sprawy co mierzy TDS. Myślałem, że organika też ma wpływ na jego wynik.

Co do zapachu - zgniłe jajka. Pojawia się mniej - więcej po 2-3 tygodniach od wymiany wkładów i żywicy.

Tak się zastanawiam nad takim rozwiązaniem.

Wywalę wszystkie wkłady łącznie z membraną. Oczywiście umyję korpusy i wymienię rurki - bo to groszowa sprawa a później na pustych korpusach zastosuję ten środek do dezynfekcji (srodezyn). Włożę nowy zestaw filtrów i żywicy.

Edytowane przez kpiotrek (wyświetl historię edycji)

Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siarkowodow jest bardzo trujacym gazem gazem ze w momecie kiedy nasze nozdrza go poczuja moze byc dla nas za pozno.

Siarkowodór wyczuwalny (nosem) jest tylko w małych stężeniach i nie jest bardzo w tedy bardzo szkodliwy choć bardzo nie przyjemny w zapachu. Gorzej jak jest a go nie czuć noskiem...

+ nos potrafi wykryć H2S w stężeniu 0,0047 mg/m³

+ przekroczenie 500 mg/m³ prowadzi do zaburzeń oddechowych

+ ekspozycja na 800 mg/m³ przez 5 minut jest śmiertelna

+ powyżej 4 mg/m³ zapach jest odczuwany jako bardzo silny, przy stężeniach przekraczających 300 mg/m³ staje się niewyczuwalny z powodu natychmiastowego porażenia nerwu węchowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.