Skocz do zawartości
brawos

Morskie wynurzenie 1.0 [150+45]

Rekomendowane odpowiedzi

a pozwolę Sobie jeszcze zapytać, czy to są te same świetlówki? Niby z nazwy tak, ale wykresy inne:

http://korale.pl/ati-t5-actinic-blue-80w.html

https://aqua-light.pl/swietlowki/603-swietlowka-ati-t5-80w-actinic.html

Różnica  cenie żadna, ale z tego 2 sklepu jest super wysyłka i zawsze świetlówki są całe :)

Edytowane przez Edue (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Edue napisał:

a pozwolę Sobie jeszcze zapytać, czy to są te same świetlówki? Niby z nazwy tak, ale wykresy inne:

http://korale.pl/ati-t5-actinic-blue-80w.html

https://aqua-light.pl/swietlowki/603-swietlowka-ati-t5-80w-actinic.html

Różnica  cenie żadna, ale z tego 2 sklepu jest super wysyłka i zawsze świetlówki są całe :)

Sa dwie inne świetlówki. Pierwsza świeci na niebiesko ,druga w różowy wpada że tak powiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, tak jak pisze @robert66653. Ja wprowadziłem w błąd pisząc o Actinic Blue, sprawdziłem i okazuję się, że nazwa brzmi: "Actinic". Świeci oczywiście typowo dla aktyniki na różowo-fioletowo.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i teraz wszystko się zgadza, właśnie tak mi się coś nie zgadzało, to muszę zobaczyć jak to z actynicą będzie wyglądało, bo tak jak pisałem- z rana zmieniłem układ świetlówek i już jest o niebo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiana dwóch niebieskich na aktyniczne dodatkowo usuwa nienaturalne zazielenienie. Widać to dobrze na zdjęciu poniżej. Teraz jest po prostu naturalnie. Jak już się u siebie poprzyglądasz to napisz jak wrażenia.

zhqgfbiuom6q.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak prezentuje się nowy układ świetlówek na filmie. Pomieszanie zakwitu bakteryjnego z glonami na skale to efekt zaprzestania dozowania jakiś czas temu zeostartu i zeobaku na ok. tydzień z uwagi na totalny zakwit bakteryjny i mleko w akwa, o czym wcześniej już pisałem. Był chwilowy pik PO4, ale po powrocie do dozowania zeostartu PO4 spadło do 0,015 i tak się utrzymuje. Nie podkręcam reaktora bo boję się trochę zer. Przepływ w zeoreaktorze przy 180 l w obiegu to 140 l/h. Teraz daję już normalną dawkę zeostartu i trochę podwyższoną zeobaku, ale woda nie reaguje już zakwitem. Lekkie przedozowanie zeostartu widać natomiast po rudym nalocie na skale, ale nie będę zmniejszał póki szyby nie zachodzą zielonym pyłkiem. Ewidentnie przelałem bakterie po wymianie kamieni co również widać pod postacią korzucha na skale. To jednak łatwo przechodzi po kilku dniach.

 

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, brawos napisał:

Zamiana dwóch niebieskich na aktyniczne dodatkowo usuwa nienaturalne zazielenienie. Widać to dobrze na zdjęciu poniżej. Teraz jest po prostu naturalnie. Jak już się u siebie poprzyglądasz to napisz jak wrażenia.

zhqgfbiuom6q.jpg

Jak tylko dołożę świetlówkę Actinic to podzielę się spostrzeżeniami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka aktualnych zdjęć. Kolory na zdjęciach bure i przekłamane. Na żywo jest kolorowo. Korale bardzo szybko reagują na dozowanie zeovitowych preparatów. Bardzo fajna metoda z jasnymi zasadami. Po 3 miesiącach jestem z niej super zadowolony. Białe glony (chrysophytes) ustąpiły jakiś czas temu, a ostatnim miejscem na którym się jeszcze trzymają jest mała skałka najbardziej po prawej stronie, ale tam już również przymierają i zrobiły się brązowe. Za parę dni będzie całkowicie czysto. Jeden ze stołecznych sklepów sprzedaje farbowane turbinarie, które w rzeczywistości są seledynowe (widać to na obecnym i poprzednich zdjęciach). Cena oczywiście dużo wyższa niż seledynowych. Słyszałem, że paru osobom ten sam koral padł krótko po kupnie. U mnie żyje i ma się dobrze, ale ten kolor... Nieładnie, ale cóż niech każdy robi co chce, rynek z czasem go zweryfikuje (tym bardziej, że dopiero zaczyna). 

1ppwnaecvw41.jpg

il8klgtnrlbz.jpg

t3ioergblt5z.jpg

97lp2y9yd827.jpg

6hndmc327nhg.jpg

lbnvxp65b2je.jpg

i8p6mxla2mt0.jpg

khky7iax3bhr.jpg

wx1doc3qi0dn.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualny filmik poniżej. Dwa tygodnie po rozpoczęciu dozowania CV kolory zrobiły się bardziej blade. Myślałem, że będą raczej żywsze lub pojawi się brąz po przedozowaniu (w końcu w składzie jest chyba amino). Czyżby CV zawierał miedź i działał trochę jak zeospur? Za jakiś czas chciałem spróbować BB, ale on też rozjaśnia więc się chyba wstrzymam. Zeovit trzepie wodę konkretnie i pomimo dodatkowego karmienia ryb suchym PO4 i NO3 są zerowe. Co drugi dzień idzie więc ReefPearls dla korali. Oprócz tego na chwilę obecną stosuję Xtra, CV, SP, CB, PIF. Do tego CS, ZB, BM, CC. By przybrudzić trochę wodę i ożywić akwarium dorzuciłem trzy anthiasy, które dodatkowo karmione są suchym jako trzeci raz dziennie. Póki co nutrientów to nie podbija. Balling idzie klasyczny po równo razem z SBS.

 

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wygląda, ale spodziewałem się, że raczej po CV będą ciemnieć, a tu jaśnieją. Daję tylko 2 krople 2x w tygodniu. Odstawię chyba na jakiś czas, a spróbuję w niewielkich ilościach AA.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja: zrezygnowałem ze świetlówek aktynicznych. Pomimo fajnego wyglądu i ciepłych barw koralom wyraźnie brakowało światła. Widmo aktyniki jest jednak chyba zdecydowanie zbyt wąskie dla potrzeb korali. Całkowicie stanęły przyrosty. Kolory też ostatnio zrobiły się jakieś wyprane. Inna kwestia, że korale zaczęły również marudzić ze względu na zdecydowanie zbyt czystą wodę. Mała hanka na fosforany pokazuje 0. To samo jest z azotanami. Trzy acry zaczęły bieleć i lecieć od dołu. Od kilku tygodni dozuję więc codziennie azotan sodu (tak by utrzymywać NO3 na poziomie ok. 0,5). STN się zatrzymał, ale rewelacji na razie nie ma. Ryby (9 sztuk) karmione są trzy razy dziennie, korale również codziennie, ale to i tak zbyt mało by odpuścić sztuczne dodawanie NO3. By nie było zbyt czysto zrezygnowałem też z dozowania Biomate. Zeovit ma ogromną siłę. Zdecydowanie zbyt dużą. Spadła również zauważalnie konsumpcja ballinga. Zobaczę za jakiś czas czy zmiana światła pomogła. Jeśli nie to robię ICP i coś może będzie widać. Zastanawiam się już nawet czy może nie jest to czasami wina przedozowania mikro i jakichś metali ciężkich bo dozuję już całkiem sporo jak na 3,5 miesięczny zbiornik (SP, CV, Xtra, CB, PIF, BB etc., do tego SBS w ballingu). Korale też karmione codziennie reefpearlsem lub wrotką. Wydaje mi się jednak, że tak szybko by coś takiego nie wystąpiło. Dodatkowo najpierw powinny wyskoczyć plagi. System chłonie wszystko co wrzucę, a kolory i tak dosyć sprane. W międzyczasie padło również 5 z 6 tectusów. Wydaje mi się, że z głodu, ale niczego już nie jestem pewien. Zbiegło się to z rozpoczęciem dozowania azotanu sodu. Może ktoś mądrzejszy podpowie czy możliwa jest tu jakaś zależność? Tak czy inaczej żyją wszystkie strombusy i nassariusy oraz rozgwiazda piaskowa, która powinna być zdecydowanie najwrażliwsza z całego tego towarzystwa. Wykluczam więc raczej sprawy typu miedź (np. z BB) etc. Dodatkowo wykluczam wpływ BB na pojaśnienie korali, gdyż zacząłem go dozować  już po wystąpieniu wszystkich problemów. Tak jak wspominałem może ICP coś powie. Wszystko wskazuje jednak na to, że to wszystko po prostu z głodu czyli wypranej wody oraz zbyt słabego światła. Dodam jeszcze, że nie przesadzam ani z ilością kamieni, ani z ilością węgla. Przepływ przez kamienie nawet mniejszy niż zalecany. Jeszcze odnośnie aktualnej konfiguracji światła (od przodu): 

BluePlus
CoralPlus
BluePlus
PurplePlus
BluePlus
CoralPlus

Jest dosyć ładnie, kolorowo i w miarę naturalnie. Przed przygodą z aktyniką były 4 niebieskie, ale było tak trochę zbyt dull. Mam nadzieję, że to ostatnia konfiguracja i najlepszy kompromis jeśli chodzi o potrzeby i korali i oglądającego.

o0axp5xph2lg.jpg

ifke30v862z6.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagalopowałeś się troszeczkę zmniejsz przepływ przez zeolit to jest podstawa , po co dolewać cokolwiek to jest prosta metoda dokup Acro Glow  kolory będą głębokie i ciemne . To są podstawy przy zeovicie . Parametry utrzymujesz przez regulację przepływu przez reaktor zeolitu . Ogólnie czym mniej będziesz kombinował tym lepiej .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎16‎.‎03‎.‎2018 o 21:18, petroniusz2 napisał:

Zagalopowałeś się troszeczkę zmniejsz przepływ przez zeolit to jest podstawa , po co dolewać cokolwiek to jest prosta metoda dokup Acro Glow  kolory będą głębokie i ciemne . To są podstawy przy zeovicie . Parametry utrzymujesz przez regulację przepływu przez reaktor zeolitu . Ogólnie czym mniej będziesz kombinował tym lepiej .

Chciałbym żeby tak było, niestety nie jest tak do końca. Acro Glow również nie ma tak szerokiego i bezpośredniego spektrum działania i nie stanowi w tym przypadku żadnego rozwiązania. Na 180 litrów netto mam jedynie 333 ml zeolitu (powinno być 450), a przepływ to 120 l/h (powinno być 180). Zarówno ilość zeolitu, jak i przepływ jest więc mniejszy niż zalecany. Myślę, że w tak niedużym akwa mam trochę za dużo skały przez co filtracja biologiczna jest lekko za duża jak na taki litraż i ma równie duże znaczenie co sam zeolit. W końcu skały, czy podłoża też nie poleca się jedynie ze względów estetycznych. Stąd problemy. Po chwili namysłu wiem już niemal na pewno skąd STN u korali. Przed rozpoczęciem dozowania NO3 zdarzało się, że PO4 od wielkiego dzwona coś tam wynosiło (ok. 0,009). Po rozpoczęciu dozowania NO3 pozytywnie na pewno zareagowały 3 turbinarie i dunca, ale tylko one. Chwilę później zaczęło się jednak bielenie i STN u acropor. Dodanie NO3 pomogło doszczętnie wyzerować PO4. Ot cała filozofia. Do tej pory byłem przekonany, że mocne karmienie korali oraz wykrywalne NO3 z jednoczesnym wyzerowanym PO4 wystarczą do wzrostu i względnego zdrowia acropor. Część osób będzie zapewne twierdziło, że tak w istocie jest. Ja jestem przekonany, że przynajmniej u mnie ta zasada się nie sprawdza i jakiekolwiek minimalne (wykrywalne domowymi sposobami) PO4 musi być. Dodatkowo przypomniałem sobie o pewnym błędzie, który ze dwa tygodnie temu popełniłem. Blaknięcie acr rozpoczęło się od tych w kolorze zielonym. Robiły się żółte, względnie jasnobrązowe. Byłem więc przekonany, że może to jednak brak żelaza chociaż wszystko wskazywało, że to błędne rozumowanie (duże regularne podmiany, dozowanie mikro z kilku preparatów, mała ilość konsumentów). Dodałem więc trochę na przypał podwójną, jak na litraż dawkę żelaza z KZ. Oczywiście to nic nie pomogło, na szczęście też nie spowodowało pojawienia się glonów, czy plag (poza lekkim zielonym nalotem gdzieniegdzie na grysie). Ostatnio wyczytałem jednak, że przy bardzo niskim PO4 dodanie nawet tak małych ilości żelaza w ramach suplementacji mikro może powodować zbindowanie tych występujących resztek fosforanów, na tej samej zasadzie co przy adsorberach PO4 na bazie żelaza. Jestem przekonany, że to pogłębiło mój problem z wyzerowanym PO4. Zdaję sobie więc sprawę, że sztuczne dozowanie NO3, czy też PO4 nie rozwiąże problemu, a może jedynie go pogłębić. Nie mam specjalnie pola manewru by jeszcze zmniejszać ilość zeolitu, czy też przepływ. Reaktora wapnia też nie zamontuje w tak małym akwa. To co mi pozostaje to zwiększyć obsadę, co może być trochę trudne bo już jest 9 ryb, zwiększyć karmienie i liczyć na poprawę. Nie bez powodu twierdzi się, że metoda zeovit działa najlepiej z reaktorem wapnia, a większość trupów koralowych występujących wraz z upływem czasu oraz rezygnacja z metody wiążą się z niedostateczną podażą PO4. Może zwiększę jednak stado anthiasów i będę sypał więcej suchego. Czas pokaże, czy to coś da. A mówi się, żeby nie startować na starej  suchej skale bo będzie w nieskończoność uwalniać PO4. Ja wysuszyłem w lecie na słońcu całą swoją skałę z poprzedniego zbiornika z masą mikrożycia wewnątrz i wielkimi wieloszczetami i taką wrzuciłem do obecnego. PO4 zeszło w bardzo krótkim czasie jeśli dobrze pamiętam z poziomu 0,6 do obecnego zera. Znowu sprawdza się stwierdzenie, że każdy zbiornik jest inny i że "to zależy".

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Też zauważyłem u siebie mimo że nie prowadzę zeovitem, że koralowce ewidentnie się lepiej czują jak hanka pokaże cokolwiek na wyświetlaczu. Jedna akropora mi zeszła. Też obstawiałem jakieś mikro itd. Ale po icp wyszło ok. Kupiłem nowe testy na no3 i dalej zera. Też pozostaje mi zwiększać obsadę. Przy zerowych no3 i po4 niestety trzeba mieć ogromne doswiadczenie z suplementacja pokarmowa dla korali. Także pozostaje nam się jeszcze wiele nauczyć.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodatkowo myślę, że same założenia zeovitu są trochę na wyrost. Jeśli nie ma się reaktora wapnia ładującego ogromne ilości PO4 do wody i jedzie na ballingu to założenie: kamienie zeolitowe + podłoże + żywa skała to już trochę zbyt mocna filtracja. Zamiast jednej metody są jakby dwie: zeovit + metoda berlińska. Jeśli dodatkowo tej skały jest dość sporo to woda wytrzepana konkretnie i problem z jej przybrudzeniem. To co widzę teraz u siebie - zmniejszyłem ilość kamieni + przepływ, zaprzestałem dozowania NO3 (test pokazuje ponownie 0), ładuję codziennie do wody ok. pół łyżeczki do herbaty rozmiękczonego pokarmu w granulkach dla lpsów z FM zmieszanego z również rozmiękczonym i zmieszanym z wodą suchym pokarmem dla ryb od Preisa, nie płuczę mrożonek, dodaję co noc trzy łyżeczki (od testu saliferta ) Reefpearls albo kostkę wrotki dla korali, a mimo to mała hanka na fosforany pokazuje 0. Za chwilę będę miał plagę cyjano albo jeszcze gorzej dino. Nie wiem co jeszcze można zrobić by podbić PO4 i to w marnych 180 litrach. Bakterie z KZ są super efektywne i wygląda na to, że tylko te siedzące w skale i podłożu bardzo wydajnie pracują. Tak jak wspomniałem system nie reaguje na zmniejszanie ilości kamieni, czy przepływu przez nie. Przez dwa dni dodatkowo dozowałem roztwór fosforanu potasu w ilości, która powinna podbić PO4 do poziomu 0,02ppm - bez żadnego efektu. Podsumowując myślę, że nie dysponując reaktorem wapnia łatwiej byłoby mi ogarnąć metodę zeovit przy gołym dnie i minimalnej ilości skały opierając się prawie wyłącznie na kamieniach. Oczywiście nie jest też tak, że jest masowy pomór. Dwie trzecie acropor wygląda w miarę dobrze, polipuje i ma kolory. To co zauważyłem to na zbyt czystą wodę w pierwszej kolejności negatywnie reagują tenuisy, czy np. gomezi, trochę mniej ale również millepory. Faktem jest jednak, że pozostałym koralom nawet jeśli tego po nich specjalnie nie widać zbyt czysta woda również nie służy - wróciłem z dzienną dawką ballinga do poziomu jaki miałem miesiąc temu. Wzrost wszystkich acr całkowicie ustał. Kamienie zeolitowe + podłoże + żywa skała to zbyt dużo jeśli chodzi o filtrację.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło sporo czasu od ostatniego posta, toteż mała aktualizacja. Akwarium cały czas funkcjonuje. Niestety kilka miesięcy temu miałem plagę AEFW (dwa ostatnie zdjęcia poniżej) przyciągniętą wraz z koralami z jednego ze sklepów. Zanim się zorientowałem to musiałem wyrzucić kilkadziesiąt sztuk acropor. Były tak zaatakowane, że nie dało się ich nawet specjalnie pofragować. Zostało ok. 10 sztuk, które postanowiłem uratować. Przez 3 miesiące acry co 3 dni były wyciągane i kąpane w Coral Protec. Po 3 miesiącach po pladze nie było śladu. Po przejściach tych postanowiłem jednak, że podejdę do tematu akwa na luzie i nie będę już uzupełniał korali i niech sobie żyje to co zostało. Korali nie ma więc dużo, ale to co jest to żyje i ma się dobrze. Przy okazji w międzyczasie wyeliminowałem całkowicie cyjano. Kluczem było zrezygnowanie z SBS oraz wszelkich dodatków zeovitowych. To co stosuję obecnie to jedynie zeobac, zeostart, sponge power, coral snow, biomate. Dodatkowo codziennie dozuję jod oraz potas. Z uwagi na prowadzenie akwa na zeovicie bez reaktora codziennie dozuję też PO4 oraz NO3. Praktycznie wszystko leci z pomp. Dodatkowo raz na tydzień podmiana 5% na soli FM. Kolory też w miarę więc nie dozuję pozostałych preparatów zeovitowych. Korale karmię praktycznie tylko ReefPearls`em co 2 dni. Kamienie wymieniam regularnie co 5 tygodni. Wszystko jest stabilne odkąd przestałem poświęcać akwarium więcej czasu.

p.s. to coś bordowe na jednej z fotek ze zbliżeniem acropor to nie cyjano, a rodzaj glonów wapiennych

9rtuo3c4j0qa.jpg

yuwc7t59esqa.jpg

579samribccx.jpg

niebn48roy65.jpg

aaec5z7bzf00.jpg

08xj062cqeuz.jpg

85y0m5zuet9r.jpg

ioz4vkx7bipz.jpg

osglmgweomre.jpg

09g4pnxqpoyv.jpg

2sannnkn8saj.jpg

l09q40fhogwo.jpg

lp9dbtyohe71.jpg

 

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie to wygląda :) jak widać na Twoim przykładzie czym mniej pchania rąk tym lepiej ;)

Ps. Nie chcesz przypadkiem sprzedać szczepki z tej talerzowej zielonej? :p

Edytowane przez kanio10 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.