Skocz do zawartości
mars79

glony na skale

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie wiem że o glonach było pisane już wiele ale mam taki problem , dostałem od kupla kawałek skały , i na niej wyrastało glony ,to że byłem początkujący i za bardzo nie wiedziałem to już inna inszość , ale do rzeczy skałę tą wyrzuciłem ale poszło mi już a inne skały i tu moje pytanie czy ryba borsuk da rade z glonami czy może coś innego

Na dole jest skała co ją wyrzuciłem

post-23041-0-94333500-1416830172_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widać z tej odległości ale jeśli glon ma gałązki z igłami to pewnie briopris

http://reefkeeping.com/issues/2002-06/bcap/feature/images/bryopsis-close.jpg

Borsuk może pomóc ale nie musi ( różnie to z nimi bywa , czasem zdarz się że jedzą te glony ) . Pytanie też jakie masz duże akwarium - czy borsuk w ogóle do niego ,,wejdzie''.

Jakie masz parametry wody ?

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę to to nie ma gałązek , jak dotykam to,jest to geste i slizgie akwarium mam 200l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo przy dojrzewaniu zbiornika na ten temat to PO4 i NO3 sprawdź kup apsorbery i zbić jak naj mniej lecz nie do zera a na te glony zgrana paczka to:

Ślimak Dolabella wykosi te krzaki a po nim Jeżowiec Tripneustes gratilla wyczyści skałe do kości po ślimaku u mnie to zadziałało w 100% mogę się mylić ale niech inni bardziej doświadczeni ci pomogą potem możesz wpuścić pare sztuk ślimaków turbo też pomogą 3maj się i powodzenia


Akwarium 170x70x60 + sump 150l

obieg H2O 5000l/h

cyrkulacja 3x Tunze 6105

odpieniacz Deltec SC 2060

oświetlenie T5 8x80

LR +/- 100 kg

LS +/- 50kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno kupie rybę borsuk ale jak piszesz ze ślimak to istna bestia to pomyślimy o nim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolabella to megaa kosiarka do glonó każdy na forum ci to potwierdzi godna polecenia :-)


Akwarium 170x70x60 + sump 150l

obieg H2O 5000l/h

cyrkulacja 3x Tunze 6105

odpieniacz Deltec SC 2060

oświetlenie T5 8x80

LR +/- 100 kg

LS +/- 50kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiadomo jak długo i jakie masz akwarium, wiec radzenie Ci jakiegokolwiek rozwiązania może być kompletnie nietrafione.

Napisz w stopce wiecej o swoim zbiorniku. Bedzie latwiej.

Poza tym glony same z siebie nie "przechodza na inne skały" same z siebie. Musisz mieć nieodpowiednie parametry wody, dołożenie więc kolejnej ryby może być gwoździem do trumny.

Co do Dolabelli to pamietaj ze ten slimak najczęsciej zdycha ustabilizowaniu się akwarium i wyjedzeniu wszystkich glonów.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium mam 200 i założone jest od 09-01-2014 l parametry wody mam

KH-8.6

CA-460

MG-1410

N02-nie wykrywalne

N03- nie wykrywalne

takie parametry wyszły teraz

absorbenty jakie używam to

purigen i phosuard

Edytowane przez mars79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywasz phosguarda nie wiedząc jakie masz PO4 ?

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak a to błąd , przecież fosforanu chyba jak najmniej , podmianę robię co tydzień ,jadę na od pieniaczu aqua nova blue 1000 ,może się mylę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jaką masz obsadę , nawet spsy potrzebują trochę fosforanów ( balans pomiędzy kolorem a wzrostem ). Miękasy i lps nie mogą mieć wyjałowionej wody .

PO4 to jeden z podstawowych testów, a używanie chemii bez żadnej wiedzy o stanie fosforanów jest głupotą. To że wrzucisz adsorber nie znaczy że zbije Ci PO4 do zera , równie dobrze możesz mieć jego takie poziomy że chemią nic nie wskórasz, a jeśli masz zero ( a raczej nie masz o czym wskazuje wzrost glonów) to po co wydawać pieniądze na te specyfiki ?

Same wyniki testów nie wystarczą, czym świecisz, skąd jest skała , kupiona jako żywa/sucha, obsada, karmienie itd. wszystko może mieć znaczenie ...


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium mam od początku roku , skalę kupowałem od gościa (żywa skalaokoło 23kg ) , u mnie świeci lampa led 120w , obsada parę ukwałów , 2 błazenki , garbik , jeżowiec , brzydal , 2 kraby , ślimak turbo , karmie arteria mrożona.

Kupiłem absorbent ponieważ miałem na szybach zanieczyszczenia (glony, okrzemki) teraz praktycznie mam czyste szyby nie muszę wycierać co dziennie , wydaje mi się ze parametry sa o wiele lepsze niż na początku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,,Wydaje'' Ci się ...

Musisz wykonać test.

Swoją drogą to na okrzemki nie phosguard a silicate clear

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na opakowaniu również pisze ze wiąże okrzemki tak jak w/w kolega pisze , a jestem 100% pewny bo miałem okrzemki i teraz nie mam , a co ze ślimakiem Dolabella przecież jak zje całe glony to umrze z głodu, a co robić żeby go przetrzymać żeby żył?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo algi nori z tesco


Akwarium 170x70x60 + sump 150l

obieg H2O 5000l/h

cyrkulacja 3x Tunze 6105

odpieniacz Deltec SC 2060

oświetlenie T5 8x80

LR +/- 100 kg

LS +/- 50kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co sadzicie o tej rybie na glony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie po pierwsze zrob test na po4 a ta rybka na glony jest tez dobra i polecana przez wielu chlopakow


Akwarium 170x70x60 + sump 150l

obieg H2O 5000l/h

cyrkulacja 3x Tunze 6105

odpieniacz Deltec SC 2060

oświetlenie T5 8x80

LR +/- 100 kg

LS +/- 50kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Adsorbenty fosforanów usuwają nie tylko PO4 i "Si" ale również wiele innych pierwiastków.

Glony będa rosły zarówno przy niskich fosforanach [lub azotanach] jak i przy wysokich fosforanach [lub azotanach].

Problem nie tkwi w parametrach tylko w tym zeby w akwarium rozwinęła się odpowiednia ilośc organizmów które żywią się glonami. Idealne są ślimaki które mnoza się w akwarium "połączone" z pokolcami.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slimaki ok ale czy przy wysokich parametrach np PO4 i NO3 wpuszczac pokolce do akwarium? Czy przezyja?


Akwarium 170x70x60 + sump 150l

obieg H2O 5000l/h

cyrkulacja 3x Tunze 6105

odpieniacz Deltec SC 2060

oświetlenie T5 8x80

LR +/- 100 kg

LS +/- 50kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę jechał do erybki to kupie test na PO4 I sprawdzę , a NO3 mam na niskim poziomie praktycznie nie wykrywalne , jestem przekorny ze PO4 też jest w normie , już w grudniu pojadę po rybkę na glony , prawdopodobnie będzie to Salarias fasciatus i Siganus vulpinus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok wczoraj byłem w akwaświat w Katowicach sprawdzałem PO4 i wynik mam zadawalający , praktycznie mam na 0(zero) lub w małych ilościach , w których test nie wykrywa ,teraz nie wiem czy dalej j używać tego preparatu phosguarda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak używam RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.