Skocz do zawartości
zborixon

Moje pierwsze akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Odkad zobaczylem pierwszy raz akwarium morskie zakochalem sie w temacie. Dzis postanowilem zalozyc swoje wlasne akwarium morskie bo stwierdzilem ze jak nie zrobie tego teraz to juz pozniej nigdy tego nie zrobie bo beda zawsze wazniejsze wydatki. MIeszkam z dziewczyna z ktora jestem jestem juz 8 lat i zaczynaja sie przymiarki do wesela, pozniej dziecko itp. Takze mysle ze ostatni moment abym zrealizowal swoje marzenie. Do tej pory mialem akwarium z zolwiem 240l (120x40x50). Z rzeczy ktore mi po nim zostaly to oswietlenie 2x54w (nawet nie lampa bo swietlowki w odblysnikach, wiadomo jarzeniowki do wymiany na inna barwe swiatla, ale reszte moglbym wykorzystac do nowego oswietlenia). Mysle dolozyc jeszcze raz 2x54w. Obudowe planuje zrobic samemu. Myslalem poczatkowo o oswietleniu led ale ceny to kosmos i zdania sa podzielone. Chociaz chinskie powoli moze zaczna wchodzic tansze ale to wiadomo zwsze ryzyko a drugie pytanie kiedy to sie stanie. Akwarium musze niestetyn zrobic nowe gdyz jest z 8mm szkla a mieszkam na 4 pietrze w bloku i az mnie ciarki przechodza. Planuje zrobic 10mm szklo przednia szyba OW. Posiadam szafke pod akwarium diversa ale niestety musze z nim zrezygnowac (co mnie bardzo boli), gdyz nie zmiesci sie tam sump. Wymiary w szafce to 40x30x60 (cm), reszta otwarta. Posiadam jeszcze sprzety: grzalka neewat 250w(polimerowa czy cos kosztowala 140zl wiec bym ja zostawil), filtr kubelkowy jble1501, pompy aquaszut 750 x 2 ale niestety to musi isc do sprzedania gdyz nie wykorzystam tego. Skoro musze zobic wszystko od nowa nie moge sie zdecydowac na rozmiar akwarium. Wiadomo kazdy powie im wieksze tym lepsze. Sam jestem tego zdania bo wiem jak sie wciagam w temat i ze zawsze bedzie malo. Jednak ograniczenia jakies wystepuja. Im wieksze tym drozszy sprzet, wiecej skaly itp. Prawdopodobnie niestety bede musial zrobic szafke ze stelarzem od poczatku wiec wymiery moge sobie pokombinowac. Czytalem ze glebsze lepiej sie prezentuje. Pytanie czy tak bedzie jezeli zrobie w akwa tylko przednia szybe OW a reszte zwykle (wiadomo koszty). Myslalem o tak samo cos okolo 240l, czyli pewnie 120x40x50, ewentualnie 120x50x40(x50). Wiadomo im wieksza pojemnosc tym wiecej skaly itp a chcialby wstawic takie rzeczy dobrej jakosci (40 zl za kg a na 240 potrzeba 40kg i proporcjonalnie do wielkosci wiecej). Chcialbym aby to akwarium bylo docelowe gdyz wiem ze w przyszlosci juz nie bede mogl sobie pozwolic na wieksze (i tak tyle wywalczylem bo narzeczona chciala mniejsze). Moge robic wszystko systematycznie gdyby nawet to mialo trwac dluzej. Pewnie tematy byly walkowane wiele razy ale tyle sie tego naczytalem ze mam metlik w glowie. Chcialbym aby ktos kumaty mi doradzil konkretnie. Mam do wydania na ta chwile 5 tys. Od czego powienien wystartowac. Wiadomo akwarioum na zamowienie + sump + szafka. Potrzebuje pomocy w doborze sprzetu. Chcialbym cos dobrej jakosci, ciche, co mi bedzie sluzyc latami. Myslalem o sprzecie tunze ale niech mnie ktos nastawi na cos konkretnie. Poprostu wiem ze jako amator w tej dziedzinie moge popelnic wiele bledow ktorym moge pozniej zalowac, a od samego czytania nie zdobedzie sie doswiadczenia. Niech to bedzie dobry sprzet, niech akwarium stoi puste. Z czasem kupie skale i moze sie pozniej sama moczyc w wodzie poki nie bede mial kasy na obsade. Kolejne pytanie to w jakim sklepie moge dostac najlepsze ceny. Niestety jestem z Czestochowy a tutaj takich rzeczy nie ma zabardzo i musze miec wszystko przemyslane aby realizowac cel. KOlejne pytanie czy odpieniacz powinien byc dostosowany do wielkosci akwarium czy lepiej zastosowac troche wiekszy bezpieczniejszy. Szczerze mowiac to bardziej mi sie rafa podoba niz duza ilosc ryb. Chcialbym cos pomyslec jeszze o dolewce ale to moze pozniej bo nie wiem jak wszystko kasa pozre. I jeszcze w sumie filt RO by sie przydal. Czy sa gorsze i lepsze (pewnie tak). Dzieki za zainteresowanie sie moim tematem i pozdrawiam forumowiczow jako nowy czlonek:)

i jeszce czy komin w akwarium wewnetny czy zewnetrzny lepszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba za dużo zadałeś pytań jak na jednego posta... Ciężko naraz komuś odpowiedzieć... Niby można dokupować sprzętu na bieżąco i po troszku ale na początku trzeba mieć wszystko zaplanowane. Bo będzie problem jak będziesz chciał np fajny odpieniacz a komora w sumpie za mała o 2 cm... Zacznij od określenia się z wymiarami akwa i projektem sumpa. Ja na ten moment plauję 130x60x60 :) ale sprzęt w większości pójdzie ze starego baniaka więc mam mniej do myślenia :) Powodzenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

filtr kubełkowy raczej sprzedaj, w morskim nieprzydatny, jedną pompę aquszut możesz sobie zostawić, może się przydać do dolewki.

startujesz z takim samym budżetem jak ja. (z tym że lampę już miałem) na akwa 120x60x60, sump, stelaż, hydraulikę, odpieniacz diy, pompę obiegową i parę innych dupereli Ci starczy ( jak trafisz okazyjnie to pewnie wyciągniesz coś więcej z tej kasy.)

ja mam komin zewnętrzny na tylnej ścianie, takie rozwiązanie mi pasuje, ale to jest zależne od tego jak akwarium będzie stało i jaki będziesz miał do niego dostęp.


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie chcialbym zaczac zamawiac akwarium u szklarza moze nawet w tym tygodniu. Chcialbym to zrobic z sumpem ale wlasnie nie moge sie zdecydowac na odpieniacz. Nie znam sie na tym i boje sie ze wybiore cos awaryjnego albo glosnego. Ogolnie 1 mysl to byl reefmax z aquaela, pozniej znalazlem cos z aquamedic za 3500zl ale zaczalem czytac i postanowilem zbudowac cos sam ale tu jest problem z doborem czesci. Tak bylo narzucone wszystko odgornie. Zastanawiam sie jeszcze nad aluminiowym stelazem ale musze zadzwonic zapytac o cena moze jutro z tym ze wydaje mi sie ze bedzie z przesylka bardzo drogo. Akwarium bedzie stalo przy scianie, 3 boki dostepne.

Edytowane przez zborixon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz dobrze było by przemyśleć już teraz, od niego są uzależnione wielkości komór w sumpie. ogólnie już teraz musisz przemyśleć kierunek w jakim pójdziesz z obsadą. sps, miękkie czy tylko same rybki.

dobre odpieniacze robią koledzy z tego forum, pogadaj z którymś to Ci doradzą.


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał na wszystkie Twoje pytania są już odpowiedzi na tym forum, proponuję poczytaj na temat odpieniacza, sampa lub bez , światła itd

powodzenia w projektowaniu

a najlepiej wproś sie z browarem do doświadczonego morszczaka z twojej okolicy


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje tak (sam długo sprzęt zbierałem i myślałem jak to wszystko ugryźć żeby to miało ręce i nogi) I od dwóch tyg już się kręci.

Zaplanuj wymiar szkła ( jaki i gdzie komin, średnice dziur, ile i które szyby OW),

Szafka maksymalnie przestronna, chyba najlepiej stelaż alu czy tam stal, obić płyta. Zabezpieczyć od wilgoci. Jak już to postawisz w mieszkaniu, to teraz masz czas na resztę. Czytaj czytaj i czytaj. Planuj wtedy jaki sprzęt po kolei. Znasz litraż co miej więcej planujesz w obsadzie szukaj odpieniacza, pompa obiegowa, cyrkulacja, RO+DI, resztę gratów. W między czasie planujesz sump, zaplanuj go największego jak się da, żeby potem nie zabrakło miejsca na inny osprzęt.

No i powodzenia życzę.

Edytowane przez p_szubert (wyświetl historię edycji)

90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie wymiary polecacie jezeli chodzi o akwarium powiedzmy do 300l? np mysle 120x50x45

Jezeli chodzi o grubosc szkla wystarczy 10mm. Moj szklarz upiera sie ze 8mm wystarczy ale widzialem ze rozne osoby maja z jeszcze grubszych ale wszystko wiadomo cena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy odpowiem na wszystkie pytania ale może coś rozjaśnię:

1. 40 głębokości to za mało - minimum 50, wysokość ok - 50 jest dobrze

2. planujesz koronę??

3. jeśli TAK w pkt. 2 to przemyśl akwarium 125 cm ze względu na oświetlenie - sama świetlówka 54W ma 115 cm + lampa i może się okazać że będziesz wciskał... i wtedy te 4 x 54 to minimum - ewentualnie zrób 100x50x50 i wtedy 6x39W

4. grzałka w zupełności wystarczająca

5. szafkę jak rozumiem będziesz robił nową - czy TAK?

6. jak będziesz zamawiał akwa to upewnij się że dostajesz OPTI a nie Guardian chyba że będziesz zamawiał w Szczecinie

7. cyrkulacja w środku uzależniona jest od tego co będzie w środku jakie korale

8. 40 kg skały to stanowczo za dużo - 25 maks i nie więcej niż 20 kg piachu do tego

9. szkło 10 mm to na bank i nie potrzebne wzmocnienia przy tej długości aczkolwiek dla 120 cm dałbym 12 mm

10. jak rozumiem budżet 5 tys na akwa + sprzęt + skała i piach - czy tak? czy samo akwa + sprzęt

11. Jak chcesz mieć dobrze zaczęte akwa to i tak nie wsadzisz żadnej obsady wcześniej niż po 2 miechach a i tak zaczniesz od czyszczącej więc może jeszcze trochę kasy dozbierasz

12. Filtr RO + DI to koszt całości maks 400 zł a będzie Ci niezbędne

13. Przy takiej wielkości akwa dolewka jest wskazana bo będziesz musiał maks co 2 dni dolewać sam wodę...

14. Zrób sobie w excelu taki mały projekt pod nazwą AKWA i wpisz wszystko co potrzebujesz (zrób biznes plan - jest łatwiej wtedy i nie masz nagle nie przewidzianych wydatków) - wpisz koszt oraz datę na kiedy to potrzebujesz - na zasadzie już za miesiąc za dwa - nie zapomnij że będziesz tez potrzebował testów i bakterii bo to mimo wszystko tez kosztuje i sól radzę kupić od razu baniak 20-25 kg bo i tak ci pójdzie a będzie taniej

15. i może to Cie odstraszy ale co tam - to dopiero początek wszystkich kosztów :)

jest jeszcze masa innych rzeczy/czynników ale na razie popatrz może na to i napisz coś i generalnie powodzenia :)

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie wymiary polecacie jezeli chodzi o akwarium powiedzmy do 300l? np mysle 120x50x45

Jezeli chodzi o grubosc szkla wystarczy 10mm. Moj szklarz upiera sie ze 8mm wystarczy ale widzialem ze rozne osoby maja z jeszcze grubszych ale wszystko wiadomo cena

Co do wymiarów różnie możesz mieć najlepiej zrobić szerszy zbiornik chociaż te 55 cm,a 60 optymalnie,bo jak wsadzisz skałę itp to później jest mało miejsca na resztę wykraczając trochę po za litraż możesz zrobić 120x60x50.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy taki sprzet ma sens:

Blau Scuma IT 110 960zl

Blau Wave Motion 4000 po 250zl/sz

filtr ro/di 340zl

grzalka 0 mam

Blau Reef Motion 6K DC 550zl

Ewentualnie moze cos tanszego:

Blau Reef motion 3k dc 350zl

Tunze DOC skimmer 9006 850zl

Chociaz wolalbym cos tanszego bo w claym rozrachunku bedzie kosmos

Edytowane przez zborixon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nadal podstawowe pytanie - jakie korale i ile ryb?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na poczatku napewno korale malo wymagajace i proste z nieduza iloscia ryb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to "na poczatek" te odpieniacze wystarcza. Pozniej (dla mnie juz teraz) beda za slabe.

Zastanowilbym sie nad tym, czy potrzebujesz regulowane pompy. Ciagna o wiele wiecej pradu od zwyklych, powiedzmy Tunze 4045 a daja mniej cyrkulacji.

Mysle, ze juz mniej wiecej ogarniasz te nalblizsze wydatki, wiec nie ma co kombinowac z oszczedzaniem 100 zl. Te wydatki i tak beda sporo wyzsze (z czasem nazbiera sie).

Nie doczytalem, jakie wymiary bedzie mialo akwarium. Przy podobnym litrazu rozpatrywalbym tez 100 x 60 x 50 cm H i lampe 8 x 39 W.

Odpieniacz bralbym typu Schuran 120, Deltec APF 600 lub H&S 150, lub wypasiny BK 160-180 Mini a nie te zabawki. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o tym:

Akwarium o Wymiarze :

152x50x50 Wraz z Kominem Wewnętrznym ( szyba front opti ) szkło 12mm

Sump Wraz z Komorą na dolewkę

Stelaż Aluminiowy Wysokosci 90cm

Pełną Hydraulikę

Pompa Główna New Jet 3000

Grzałka New Therm Pro 200W

Odpieniacz Skimz SV203

Pompy Cyrkulacyjne:

1x Blau WaveMotion 8000

1x Blau Wavemotion 4000

Automatyczna Dolewka Blaua

Lampa Blau Lumina 6x80 W T5 Wraz z kompletem świetlówek Giesemann

Cena za taki zestaw to ponad 7800zł

Cena Promocyjna przy zakupie całego zestawu to 5999zł

Zestaw Jest przygotowany pod zasiedlenie Nawet i SPSami, posiada bardzo wydajny sprzęt w tym bardzo nowoczesny odpieniacz

Falowniki ciche i w pełni sterowalne

Oświetlenie T5 Bezpieczne i bezproblemowe

Oferta z erybki. Chyba maja dobre ceny czy znacie tanszych sprzedawcow?

Zaczynam miec wahania moja kobita mnie zabije jak sie dowie o cenie.

Ze skala, piachem, ro wyszlo 8,5tys

Edytowane przez zborixon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyglada dobrze !

Cena jest ze stelazem, takze duzo klopotow odpada. Pewnie za te cene tez bys mogl sam cos pozbierac, ale tu jest gwarancja, nowy gotowiec, oszczednosc czasu....


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, ok i z 240 litrów zrobiło się 380 w samym zbiorniku - brawo :) całość wygląda ok ale mam 2 "ale" :) -

1. grzałka za słaba chyba że masz bardzo ciepły dom - na 380 litrów + z sumpa pewnie ze 120- 150 litrów to z deka za mało te 200 W - raczej 250 W

2. Pompa główna też wydaje mi się że mogłaby być mocniejsza ale tragedii nie ma

co do zabijania to prawie każdy tak ma :) - zawsze możesz poczekać z zakupem ale jak pisałem i ja i kolega Stani to dopiero początek wydatków dlatego może pozostań przy swoim pierwotnym założeniu i niech Ci wycenią zestaw zakładany wstępnie bo jak nie jesteś pewien to lepiej nie szaleć


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze rozmawialem telefonicznie ze sprzedawca i powiedzial ze cena zmniejszy sie o 600zl kosztem 30 cm akwarium, wiec sam nie wiem. Najwyzej bede mial sama skale na poacztku bez ryb i korali

Grzalke mam ze slodkiego 250w

Chociaz moze faktycznie powinien zrobic mniejsze mam metlik w glowie.

Edytowane przez zborixon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to coś dziwnie liczą bo sama lampa sporo obniży koszty jak wejdziesz w 54 W, a to nie chodzi aby dawać swoja grzałkę tylko oni powinni dobrać odpowiednią do obiegu a widać nie zrobili tego.

A bez ryb i korali to będziesz miał przynajmniej ze 2 miesiące jak nie lepiej jak chcesz mieć dobrze zaczęte.

Skała żywa mam nadzieję...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala zywa. Przez te 2 miesiace to bede zbieral zeby oddac to co pozycze na to akwarium :). Mowisz zeby troche przychamowac bo wiesz jak to jest teraz jestem mega napalony a jak sie zrobie mega koszty to bedzie problem. Docelowo planowalem ok 250l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He,he,

a jest tu nas napewno kilkudziesieciu, ktorzy chetnie doplaciliby 600 zl, zeby dostac 30 cm dluzsze akwarium z odpowiednim sprzetem (grzalke mam 200 W w 380l, to nie zaden problem) :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak własnie jest, że na początku, można się nieźle nakręcić i wpaść w tarapaty finansowe lub czekać ze startem bardzo długo. Proponuję ci zostać przy standardowych 250 litach 100x50x50 lub podobnych wymiarach. Koszty będą w miarę niskie, dużo sprzętu można zakupić z drugiej ręki. Co jak postawisz kolosa i stwierdzisz że to jednak nie to ? Realne koszty takiego baniaka to: akwa 600, szafka 500, odpieniacz nowy 1000, hydraulika 400, lampa 500-1000 używana, skała 500-1000, pierdoły 1000. W 5k się zmieścisz i już będzie coś tam pływało.


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani co do grzałki dlatego pisałem z pytaniem czy ma ciepły dom - niektórzy lubią chłodne domy i wiadomo że wtedy te 200 W będzie chodzić cały czas więc bez sensu. Bardziej chodzi mi całościowo że teraz się Rafał szarpnie a potem nie będzie na korale, ryby lub pójdzie na kiepskiej soli i nie będzie dodawał "uzdatniaczy" bo nie będzie kasy... - tak jak powyżej pisze Paweł - osobiście uważam że lepiej zostać przy tych 250 litrach jak wie że nie będzie kasy - lepiej mieć mniej i fajne niż wydać kasę a za pół roku likwidować ... - szkoda i życia i własnego czasu o kasie nie wspomnę


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie szafki. Mianowicie w tym stelarzu z erybki nie ma regulowanych nóżek. Powiedzieli ze nie robia bo sa male i jest duzy nacisk na podloze punktowy. U mnie bez nog odpada bo mam krzywa podloge. Jest spadek od strony przedpokoju gdyz bylo przy wejsciu podlane w jednym miejscu wylewka zeby zrownac poziomy. Na tym sa panele. Do szafki ktora mialem pod slodkim a bylo to 240l dokrecalem nogi takie plastikowe regulowane o duzej stopie ze sie tak wyraze. Poszlo ich 8. I teraz jak mi do tego stelaża przykreca jakies male kapselki czy nie zacznie mi sie to faktycznie wrzynac w podloge. Kurde jak o tym mysle to sie boje strasznie bo 4 pietro w bloku plus nienormalny sasiad pod spodem aczkolwiek jak zaleje to nie wiem czy nie do parteru taka iloscia wody. Jeszcze byl dzisiaj u mnie gosc po rybki z likwidowanego zbiornika i mi nagadal jak to akwaria pekaly na parkiecie jak staly nawet.

Odnosnie zbiornika faktycznie moze wezme 100x50x50. Bedzie mniej skaly a chcialem dobrej jakosci, mniej za rachunki za prad odnosnie oswietlenia i samego kosztu lampy. Z tym ze wiekszosci ryb nie wpuszcze bo za male akwarium.

Czy OW jest bardziej kruche od zwyklego szkla bo tez tak slyszalem

I jeszcze jedno domyslam ze ze w kosztorysie podali stelaz do akwarium czyli prawdopodomnie sam szkielet jak sadze. Do tego musze samemu sobie Obudowac bo na stelazu raczej nie postawie

Edytowane przez zborixon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaoszczędź trochę pieniędzy i daj skałę suchą zamiast żywej:D ja tak zrobiłem i jest super. Poukładasz i pokleisz sobie na spokojnie i masz pewność, że niespodzianek nie będzie. Potrzebował będziesz tylko trochę wody z podmianek od ludzi + dosłownie parę kg żywej od kogoś ze zbiornika. Ja tak startowałem w czerwcu a dzisiaj skała już jak żywa wygląda (suchą brałem właśnie z erybki - 45kg do 385L - 35kg by wystarczyło). Wszystko co włożę do zbiornika żyje i ma się dobrze miękkie, lpsy, spsy, ryby, krewetki....z wyjątkiem żółtka (RIP) którego zagłodził mój wyjazd:/ Jakby co to zobacz u mnie w wątku albo daj znać to powiem jak startowałem. Ostatnio zacząłem lać balinga od AF bo mi CA spadło.

Z cyrkulacją kombinowałem i dopiero z jebao rw-8 jestem zadowolony.


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.