Skocz do zawartości
MojeSumienie

Nowy projekt w Tychach :) 500l +180sump

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa lata temu stwierdzono u mnie chorobę postępującą - morszczyzna. Choroba sieje duże spustoszenie :)

Zaczynałem 2,5 roku temu od nano. Dziś stanęło całe 500l :)

Akwarium 150*60*55 - szyba 10 + wzmocnienia

Sump 100*45*45 - plus pojemnik na dolewkę

Startuję na martwej skale - 30kg

Obieg - 4500 -6000 (jeszcze nie zdecydowałem jakiej firmy będzie pompa)

cyrkulacja Blau 8000 ze sterownikiem (docelowo dołożę jeszcze jedną pompkę max 6000l/h)

Na chwilę obecną, zanim akwarium nie zaskoczy - będzie bujał sam Blau.

Odpieniacz DIY - Erni naprawdę się postarał. Odpieniek wygląda zajefajnie.

Na pompie Tunze (tej średniej)

Grzałka 300W (jeszcze nie wiem jaka)

Siporax 3l

Lampa - tu mam dylemat - Ukierunkowany jestem na ATI Sunpower, myślę też o Giesemannie Matrix.

Teraz patrzę również na te lampy Kissel

Docelowo będzie 5l siporaxu,

Około kwietnia, maja planuję dołożyć peletki (wszystko uzależnione będzie od tego czy wygram w totka, żeby zasiedlić zbiornik koralami i rybami :) ) + balling (zależne od tego, kiedy będzie potrzeba)

Plan mam dość ambitny - naczytałem się o baniakach Foxa, Testera, Krzysztofa Tryca - więc obsada będzie w 70% spsowa. Reszta LPS.

Co z tego wyjdzie? Czas pokaże.

Marzy mi się ukwiał... Stichodactyla gigantea - ale to się zobaczy... Wszystko wyjdzie w praniu w zależności ile jeszcze błędów popełnię :)

Przede mną teraz zalewanie i oczekiwanie na zakończenie dojrzewania :) Ale już jestem na to przygotowany.

Poniżej fotka... Co prawda jeszcze nie wsio skończone, ale...

IMG_0809.JPG


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa jest dosunięte do ściany? czy to tylko złudzenie na zdjęciu, skrobanie teleskopem jest uciążliwe ze względu na wzmocnienia. Podkładki będziesz zostawiał pod skałą, pytam z ciekawości bo mój szklarz twierdzi że rysy na dnie plus ciśnienie wody,naprężenia i drgania podłoża mogą się złe skończyć, lewa boczna szyba pewnie będzie się zielenieć od światła dziennego, podsumowując całość to... jestem zazdrosny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium stoi przy ścianie, ale nie jest dosunięte na maksa.

Skała będzie cały czas na płytach pcv. Sprawdziło mi się to w poprzednim akwarium


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to jest za tło? przyklejana folia? porposzę o jakiś link albo info skad to wziąłes bo wlasnie szukam czegos takiego


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sam drukuje :) od 12 lat :)

druk jest od strony kleju


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekcik :thumbup:

Przy tym litrażu to może warto pomyśleć o jakimś reaktorze zamiast ballingu.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początek balling wystarczy :) (chyba?)

a potem się zobaczy... Narazie intensywnie gram w totka :D


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skała wygląda na zbite bryły.

Jesteś jej pewien?

Zaden z Twoich guru wymienionych w pierwszym poście nie ma martwej skały;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała z Erybki - więc wydaje mi się, ze jest OK. :)

Wiesz Debora... Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :D ostatnio startowałem na suchej skale i się udało bez problemów.

A tak naprawdę to nigdy nie wiadomo co jest lepsze... suche, mokre? Wszystko się okaże podczas prowadzenia baniaka...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek,

No mi też się nie za bardzo podoba ta skała - wygląda choćby z betonu była - a ostatnio mieli takie fajne kawałki mega porowate.

No, ale może to tylko na zdjęciach tak wygląda.

Będę kibicował zbiornikowi.

Nie jestem tez zwolennikiem takich podstawek - ja zrobiłem takie placki z ceresitu i zanim zastygł to poukładałem skałę tak żeby związała się z tymi plackami i mam tzw stopy żeby skała nie naciskała punktowo i idealnie przylega do szyby 9 placki wylewane na plexi.

PS.

Fototapeta za***ista :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znacie jakieś przypadki że pękły akwaria przez nacisk skały na dno szyby czy po prostu do pewności podkładacie pcv ?Co do tła to myślałem że akwarium stoi przed oknem z firankami :) Ile piachu planujesz wsadzić ?


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych czasach prowadząc zbiornik metodą ULNS, to można by było granitowe kawałki kamoli powkładać byle by nie oddawały nic do wody. Też mam takie kamole jak twoje i się kręci jakoś. Co do oświetlenia, to ja bym stawił na T5.

Trzymam kciuki za totka :thumbup:


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jeśli pelletki są w planach to dawać je od początku w szczególności jak masz zamiar startować na suchej, bo tak czy inaczej będziesz musiał dozować bakterie. Pelletki łatwiej zaskoczą pożądanymi bakteriami a i po co ryzykować wykwit bakteryjny w obsadzonym akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znacie jakieś przypadki że pękły akwaria przez nacisk skały na dno szyby czy po prostu do pewności podkładacie pcv ?Co do tła to myślałem że akwarium stoi przed oknem z firankami :) Ile piachu planujesz wsadzić ?

hehe - tło jest ciemno niebieskie z dnem i koralami :)

firanki odbijają się w szybie :)

az taki wyluzowany nie jestem :D żeby sobie tło z firankami zrobić :D


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem... tło bym raczej zmienił na jednolite.Ale jak kto tam woli :)

A i sump też bym obrócił o 180 stopni a i komin obkleił... ;)

Te pcv na dnie jest uszczelnione?

Edytowane przez oliwer74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mnie kolega zaskoczył teraz. Czemu niby sump w drugą stronę? Skoro zrzut jest bezpośrednio do komory odpieniacza.

Po co rewizję czy sam zrzut ciągnąć i zaginać?

Z tego co oglądałem różne akwaria - to większość idzie najkrótszą drogą.

Poz tym wężyk z odpieniacza wyciągam na zewnątrz - więc jestem w stanie go schować tak, że nie będzie nic widać. A gdyby wszystko było odwrotnie to musiałbym kombinować i przeciągać na drugą stronę akwarium

Co do tła - mnie się tam podoba... miałem takie samo w 112 i całkiem niegłupio to wyglądało :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najkrótszą drogą powrót bym układał, aby pompie obiegowej nie przysparzać dodatkowych obciążeń.

Ale jak już wszystko ładnie poukładane to i nie ma sensu raczej zmieniać :)

ładny stelaż. też z erybki ?

Edytowane przez oliwer74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będzie dobrze :) obieg zasilać będzie jebao 6000 z regulatorem elektronicznym (od 1800 - 6000).

Ponoć to niezła pompa - przynajmniej tak o niej piszą na forum - ważne, żeby niezawodna była.

Stelaż i akwarium z erybki

Według mnie jeśli pelletki są w planach to dawać je od początku w szczególności jak masz zamiar startować na suchej, bo tak czy inaczej będziesz musiał dozować bakterie. Pelletki łatwiej zaskoczą pożądanymi bakteriami a i po co ryzykować wykwit bakteryjny w obsadzonym akwarium.

Zastanawiałem się nad tym. W sumie nie ma jednej szkoły czy teraz czy później. A bakterie i tak będę lał. Poza tym od początku będzie siporax. A zanim będę "wytrzepywał" wodę z wszystkiego do 0 to minie pewnie z pół roku.

Zresztą sam nie wiem....

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad tą mini lampką , ja nie widziałem na żywo ale trzeba przyznać ze design wymiata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale o której lampie mówisz?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaaa.. już rozmawiałem w tej sprawie. Lampki są naprawdę fajne. Ale ekonomicznie lepiej wychodzi ati albo giesemann.

Bo musiałbym kupić 3 szt. + kontroler.

Lampę planuje kupić końcem grudnia dopiero to znając siebie - nie wiem co jeszcze wymyślę :)

A tak na marginesie... odnośnie skały...

Byłem dzisiaj w Erybce - mają w jednym baniaku praktycznie takie kawałki jak ja mam. Zapewniali mnie na wszystkie świętości, że na bank to martwa skała... Nigdy mnie nie oszukali - więc nie mam podstaw, żeby im nie wierzyć.

Stresuje się trochę - nie powiem... Bo chciałbym przy tym baniaku popełnić jak najmniej błędów (choć wiem, że to mało realne :) )

Im bliżej zalania tym większe dylematy...

Ale nic to... jakoś chyba dam radę :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny litraz. Co do skaly, tez mam z eRybki i wiem jaki to bol mimo wizji i zamiarow efekt koncowy nie jest taki jaki oczekujemy. Jednak swoja konstrukcje potraktowalem jako "jedna wielka podstawka" i uwazam, ze u Ciebie tez jest konstrukcja wyjsciem do dolozenia malych kawalkow skaly i w ten sposob ja troche urozmaicisz. Oczywiscie, to tylko sugestia, bo najwazniejsze jest odczucie autora. Co do samej skaly, ja sam mam obawy, bo niedawno byl poruszany tu watek o suchej skale z tego sklepu..., ale mam nadzieje ze nie jest to jakas regula :D.

Ogladajac piekne baniaki, osob ktore wymieniles wiem, ze nigdy nie bede w stanie tego osiagnac i glownie chodzi tu o finanse, a takze zaangazowanie.

Mierzysz bardzo wysoko ;) a sam wiesz, ze w tym hobby czasami jest tak, ze dwa kroki do przodu, jeden do tylu... oby nie odwrotnie ;)

Powodzenia !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny litraz. Co do skaly, tez mam z eRybki i wiem jaki to bol mimo wizji i zamiarow efekt koncowy nie jest taki jaki oczekujemy. Jednak swoja konstrukcje potraktowalem jako "jedna wielka podstawka" i uwazam, ze u Ciebie tez jest konstrukcja wyjsciem do dolozenia malych kawalkow skaly i w ten sposob ja troche urozmaicisz. Oczywiscie, to tylko sugestia, bo najwazniejsze jest odczucie autora. Co do samej skaly, ja sam mam obawy, bo niedawno byl poruszany tu watek o suchej skale z tego sklepu..., ale mam nadzieje ze nie jest to jakas regula :D.

Ogladajac piekne baniaki, osob ktore wymieniles wiem, ze nigdy nie bede w stanie tego osiagnac i glownie chodzi tu o finanse, a takze zaangazowanie.

Mierzysz bardzo wysoko ;) a sam wiesz, ze w tym hobby czasami jest tak, ze dwa kroki do przodu, jeden do tylu... oby nie odwrotnie ;)

Powodzenia !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.