Skocz do zawartości
Niebieski

ok 760l wody w obiegu. Pytanka o sprzęt, ogólna pomoc dla świeżaka.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jestem nowym użytkownikiem tego forum, więc na wstępnie chciałbym się z wami przywitać! :)) Jestem Marcin i mam 17 lat. Akwarystyką interesuje się od wielu lat, morską od pół roku. Trenuje wioślarstwo i biegam, kocham zwierzęta, a w przyszłości chciałbym zostać weterynarzem :) No to po części coś o mnie wiecie, ale wracając do tematu... to tak:

Planuje akwarium 180x70x50h co wychodzi ok 600l wody + sump 100x50x40h ok 180l wody.

Chciałbym zacząć od korali miękkich, bo wg mnie są fajniejsze no i co najważniejsze, łatwiejsze w hodowli.

W miarę możliwości świetlnych chciałbym też twarde lps'y, ale to tylko w miarę możliwości.

Ze zwierząt chciałbym się bardziej skupić na bezkręgowcach: krewetki, kraby, rozgwiazdy, rurówki, jeżowce, gąbki etc no, ale przede wszystkim korale i ukwiały.

Z ryb najbardziej podobają mi się najeżki, kostery, skrzydlice, ale wydaje mi się, że z moimi upodobaniami do bezkręgowców, skorupiaków etc to te rybcie w parze niestety nie idą :/

A teraz do rzeczy. Pytania wypunktuję.

1) Jakie oświetlenie (chodzi mi o T5) byście polecali do takiego akwa, zważając że chcę jak najbardziej na wszystkim oszczędzić i chcę się skupić na miękkasach. 4x35W w zupełności wystarczy?

2) Jaki odpieniacz do tego wymiaru polecacie? Chcę na wszystkim oszczędzić, ale wiem, że dobry odpieniacz to podstawa.

3) Pompy cyrkulacyjne, jakie, ile i najlepiej oszczędnie.

4) Czy rozmiar sumpa jest w porządku? Sump jest 4-ro komorowy

5) Jak ułożyć żywą skałę tak, żeby się nie rozsypała, ani nic, to się jakoś klei?

6) Co z napowietrzaniem, bo o tym nie ma nigdzie mowy, czy to robi dodatkowo odpieniacz, czy trzeba jakiś napowietrzacz w sumpie zamontować?

7) Jak to jest z tym filtrem RO/DI. Go się montuje gdzieś w łazience? Go trzeba przymocować do jakiejś rury doprowadzającej wodę, czy można to rozwiązać jakoś inaczej, nie bawiąc się w hydraulika?

8) Czy litraż na początek jest ok?

9) Często wyjeżdżam na obozy wioślarskie, czy takie dozowniku mikro/makro elementów, pokarmu etc są drogie? To samo pytanie o automatyczną dolewkę.

10) Na co mam zwracać przy wyborze soli?

Nie mam jakoś bardzo dużo pieniędzy, więc chciałbym przeznaczyć w miarę możliwości, mało. Wiem, że oszczędny płaci dwa razy, więc chciałbym zapłacić tylko raz, ale w miarę możliwości niedużo.

Proszę mnie nie besztać. Na prawdę sporo się już naczytałem, chcę po prostu wszystko dopiąć na ostatni guzik, postawić wisienkę na torcie. Stąd ten temat.

Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam! :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak by to powiedziec, witamy :)

Spory zbiornik jak na oszczedne akwarium. co do swiatła to ono najbardziej uderza w twoim wpisie. na taki baniaczek to raczej 80W rurki T5 wyjdą. 4 rury moze od biedy wystarczyć ale bedie raczej za mało, celuj w 6 szt. No i nie wiem czy nie lepiej LED jak ma być oszczednie, dla miekkich wystarczą. Reszta cóż. Jaki masz na to budżet?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Marcinie, widać że brakło Ci pary na czytanie forum :p

Niby coś wiesz, ale zadajesz podstawowe pytania, na które odpowiadaliśmy na forum dziesiątki razy.

Ale nic to, przynajmniej napisałes parę słow więc coś tam od siebie włożyłeś :)

1) Jakie oświetlenie (chodzi mi o T5) byście polecali do takiego akwa, zważając że chcę jak najbardziej na wszystkim oszczędzić i chcę się skupić na miękkasach. 4x35W w zupełności wystarczy?

4x 35w to raczej za mało. Pamiętaj że mowimy o organizmach żyjących na rafie nad którymi swieci potęzna zarówa. Jeśli chcesz trzymać miekkie to możesz zejść z mocą lampy to powiedzmy 0,4W/L. Pamiętaj, że korale miekkie trzymają się raczej głębszych częsci płycizn gdzie dominuje niebieska czesc widma

2) Jaki odpieniacz do tego wymiaru polecacie? Chcę na wszystkim oszczędzić, ale wiem, że dobry odpieniacz to podstawa

Poczytaj dział o duzych zbiornikach. Tam bedziesz miał spory wybor. Jesli nie zatłoczysz akwarium rybami, to wcale nie musisz isc w superwydajne odpieniacze.

3) Pompy cyrkulacyjne, jakie, ile i najlepiej oszczędnie.

dwie pompy Jebao WP40 dadzą radę. Przyzwoita cena plus duże możliwości

4) Czy rozmiar sumpa jest w porządku? Sump jest 4-ro komorowy

Sump jest taki jaki jest. Wydaje sie spoko. Po co chcesz 4 komory? Co chcesz w nich trzymać? Poza tym sump musi być zaprojektowany z głową bo od niego dużo zalezy. Przyłóż się do tego tematu solidnie.

5) Jak ułożyć żywą skałę tak, żeby się nie rozsypała, ani nic, to się jakoś klei?

Tak, skałę się klei np szybkoschnącym ceresitem. Jednak jak ułożysz rozsądnie skałę to nie bedziesz musiał kleić.

6) Co z napowietrzaniem, bo o tym nie ma nigdzie mowy, czy to robi dodatkowo odpieniacz, czy trzeba jakiś napowietrzacz w sumpie zamontować?

Ja sam napowietrzam brzęczykiem wode niezależnie od odpieniacza. Jednak w znakomitej większosci przypadkow odpieniacz jest wystarczający do tego.

7) Jak to jest z tym filtrem RO/DI. Go się montuje gdzieś w łazience? Go trzeba przymocować do jakiejś rury doprowadzającej wodę, czy można to rozwiązać jakoś inaczej, nie bawiąc się w hydraulika?

W łazience, w kuchni, w garazu, w piwnicy... gdzie tylko chcesz. Bylebys nie musiał dygać z bankami 25L na drugie piętro z piwnicy :D 800L obieg wymaga sporej dolewki i podmiany. Weź to pod uwagę. Podłączenie filtra to prosta sprawa. Nie trzeba przebudowywać domu. Wystarczy wpiąć trójnik z zaworem. Można też dokupić taki samouszczelniający się dzyngsik (psia mać nie wiem jak to się nazywa, ale w hydraulicznych sklepach beda wiedzieli o co chodzi) którry możesz zacisnąć na rurce miedzianej. I to niego podłączasz filtr. Niektóre zestawy mają nawet to na wyposażeniu

8) Czy litraż na początek jest ok?

Litraż jest ok, choć martwię się czy podołasz takiemu wyzwaniu na początek. Widać, że zwracasz uwagę na koszt założenia akwarium a to hobby jest dość drogie na start. Może warto rozważyć coś w okolicach 300-400L na start?

9) Często wyjeżdżam na obozy wioślarskie, czy takie dozowniku mikro/makro elementów, pokarmu etc są drogie? To samo pytanie o automatyczną dolewkę.

Od tego są dozowniki automatyczne choć jeśli zostaniesz przy miękkich to ogarięcie mikroelementów jest dużo łatwiejsze niż przy SPSach. Znów jednak musze poruszyć sprawę wyboru hobby. Morszczyzna wymaga bardzo dużej skrupulatności. Pewnego rodzaju luz który jest przy akwariach biotopowych Tanganiki jest w zasadzie niemożliwy przy morskim. Przemyśl czy to hobby jest dla Ciebie zwłaszcza, że często wyjeżdzasz.

10) Na co mam zwracać przy wyborze soli

Przy miękkich to na cenę :p Według mnie do miękkasów najlepsze są sole które odwzorowują wode naturalną ze względu na małe zapotrzebowanie na składniki kalcyfikacyjne.

Masz masę czytania, ale wieczory jeszcze długie :p

Pozdrowienia


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz Włodzimierza u siebie w mieście :)

Znając jego chęć do rozmów znajdzie chwilę czasu by wyjaśnić Ci pewne tematy, o które pytasz.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łoł, dziękuje za szybkie odpowiedzi. Właśnie przydałaby mi się też woda z podmian. Jak znajdę tego Pana Włodzimierza? Pompy faktycznie wyglądają spoko, co do odpieniacza, to który model byście mi dokładnie polecili? A co do sumpa, to cztero komorowy, w sumie nie wiem czemu, Akwarium klei mi firma ze szczecina z Panem Przemkiem na czele, taki sump mi po prostu zaproponował. Może macie jakieś inne propozycje, na prawde jestem otwarty na wszelkie sugestie i wszystko wchłonę jak gąbka :D Więc uważacie, że litraż powinienem zmniejszyć? Starałem się akwa upchać największe jakie tylko da rade, bo wszędzie pisze, że im większe tym lepiej, a zwłaszcza na początek.

__________@EDIT

A jeśli chodzi o oświetlenie to wystarczyło by mi ok 300W czyli 4x80W(czy są jakieś ciut mniejsze, żeby wyszło niecałe 300W?), ile mnie wyniesie takie oświetlenie? W porównaniu do lamp ledowych? Nie chodzi mi o zżeranie prądu, bo wiadomo, że Ledy biją tu T5 na głowę, tylko o koszt początkowy

Edytowane przez Niebieski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile mozesz wydac na ten baniak na start i ile miesiecznie potem na utrzymanie?

to kluczowa sprawa.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale też czym większe tym droższe. Napisz jakim dysponujesz budżetem na start i jakim na miesięczne utrzymanie.

Też uważam że trochę zaszalałeś z tym litrażem.

A do tego akwarium bym Ci poleci odpieniacz div sebastek z forum robi całkiem, całkiem WhiteSkim 250 koszt to 1800zł

I jak kupujesz odpieniacz to pamiętaj że zawsze dużo większy niż producent mówi:))

Co do sumpa to 2 komory wystarczą 1wsza większa na odpieniacz, grzałke i inne duperela a 2ga na pompę. Ewentualnie 3 komory (środkowa na jakiś siporax czy cóś)

A jak się skontaktować z Panem Włodzimierzem?

Nic skomplikowanego- na górze wybierasz zakładkę "Użytkownicy" -> "zaawansowane filtry" i w nazwie użytkownika wpisujesz "Włodzimierz" i Pan Włodzimierz wyskakuje jako 1wszy miły sympatyczny i pomocny, wstąpisz z piwkiem i Ci wyjaśni wszystkie wątpliwości:D


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem tez z tym piwkiem podpowiedziec,ale mysle sobie kolega mlody,no i sportowiec,nie ma co na zla droge sprowadzac...:p

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im większy tym lepszy - tak, ale do pewnych granic. Dużo bardziej sprawdza się powiedzenie "Lepsze małe i zadbane, niż duże na które brakło budzetu". A jak braknie kasy to i chęci na długo nie wystarczą. Tak więc pan Przemek powinien wziąć pod uwagę Twoje doświadczenie i możliwości finansowe doradzając Ci wielkość akwarium. A Ty wyraźnie zaznaczasz, że ma być wersja budżetowa.

Poza tym długość 180 to ni w kij ni w oko. Swietlowki 80w mają długość 145cm co Ci da 35cm bez oswietlenia. Co przy słabym świetle jeszcze podbije wrażenie "półmroku". Z kolei świetłowki 39w mają 85cm wiec tu dwie się smieszczą po długości z tym ze musisz uwzględnić oprawki i całkowitą długośc lampy. Poza tym dwie lampy np typu ATI 4x39w tanio nie wyjdą.

Przemyśl rozmiar 120x60x50. To taki standard. Pasują lampy 54w. Lampą 4x 54w przyzwoicie oswietlisz dla miękkich, a 6x54 już bedzie naprawde spoko.

Ja jestem zwolennikiem prostych sumpow. Nie wiem czemu p. Przemek zaproponował 4 komory. To wychodzi 25 cm na komore. Jaki odpieniacz byś wcisnął w komore 25 cm co by obsłużył 800L wody? Według mnie kompletnie nietrafiona rada. Ale jest późno, może czegoś nie doczytałem. Może to dobre rozwiązanie i ktoś to potwierdzi...

Pamiętaj, że to ma być Twoje akwarium. Nasze rady co do wielkości są tylko sugestią, a to Ty będziesz się potem bujał z akwarium :p


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piwko a dla siebie sok pomidorowy:))

PS: Aż sobie narobiłem smaka na sok pomidorowy :)


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez planuje kolego na nastepny rok wielki baniak cos kolo 1000l a ze wzgledu ze ten kupilem jak by to powiedziec na szybko i od strzala to wiele bledow popelnilem ktorych ty wcale nie musisz popelnic .. oswietlenie i odpieniacz to podstawa nie ma co oszczedzac,,tak samo na zywej skale , i tak pozniej dwa razy po d*pie wychodzi:D .. na ten czas polecil bym ci kupic standard 100x50hx60 na poczatek masz jak znalazl i na targowisku znajdziesz wiele rzeczy za pol ceny niz w sklepie.. tylko wszystko rozloz sobie w czasie skrupulatnie rozgladaj sie za rzeczami a znajdziesz, nic na wariata.. morszczyzna nie lubi pospiechu ani nie dokladnosci o czym sie przekonasz.. ja kupilem wszystko naraz i pozostale rzeczy na glupa... i to byl blad.. teraz kupowal bym wszystko inaczej pomalu a ze starannoscia pozdrawiam


200x80x80 low tech,,pompa jebao 15000l/h,,cyrkulacja 2x maxspect gyre fx 280,,odpieniacz reef octopus 5000,,lampa blau luminia 1080,,obsada lps i miekkie (Wszyscy jestesmy psychiczni lecz nie wszyscy zdiagnozowani)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komora odpieniacza powinna miec z 35 cm szerokosci, nigdy nie wiadomo czy kiedys nie zechcesz duzego dla sps-ow, a miejsca masz dosyc.

4 x 80 W T5 to minimum. Byc moze wystarczy tez dla lps-ow. Mimo, ze planujesz niskie akwarium pamietaj, ze ukwialy lubia swiatlo.

Odpieniacz: pasowalby Schuran 200, H&S 200, Deltec APF 800, Bubble King 200-250 (brzeczyka nie bedziesz potrzebowal).

Oswietlenie i odpieniacz to dwie najdrozsze inwestycje, na szczescie jednorazowe (prawie :secret: ).

Rozmiar sumpa jest ok, ale wazne jest tez, jak zostanie poprzegradzany.

RO/DI podlaczysz do trojnika w miejscu, gdzie masz podlaczona pralke lub inny kranik.

Litraz mi sie podoba (i wymiary :thumbup:).

Sol - pasowac bedzie chyba kazda.Fajny projekt, oczywiscie dosc kosztowny. Sa dwie pozycje, gdzie mozna troche zaoszczedzic kupujac rzeczy uzywane (lampa, odpieniacz). Ale przed zakupem, radzilbym kogos doswiadczonego zapytac (Pan Wlodek jest tu odpowiednim doradca).

On chyba nie lubi piwa :wine:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc po przeczytaniu waszych porad uznałem, że zbiornik będzie miał wymiary 160x60x50h. Czy lepiej jeszcze zmniejszyć wymiary?

akwarium miało by wtedy 480l i wpakował bym 3x80W T5 one mają 150cm (czy one razem z oprawkami się zmieszczą?) co daje 240W, czyli 0,5W na litr. Jeżeli chodzi o koszt miesięczny to szczerze mówiąc - nie wiem. Najniższy z możliwych. Chodzi o to, że za prąd i wodę płacą jeszcze moi rodzice. Nie chcę ich zbytnio obciążać, ale akwarium morskie nie ciągnie chyba wiele więcej prądu niż akwarium słodkowodne.

Bo w sumie tam będzie tak:

Oświetlenie

Odpieniacz

grzałka

pompy

I czasem będzie włączany filtr RO

+Jakieś pierdółki typu dozowniki, dolewka etc

Jeżeli chodzi o start no to na samo akwa, stelaż i koronę ze światłem mam jakieś 2 tyś.

Jakbyście zaprojektowali sump i właśnie te akwarium, co sami byście wpakowali do akwa 160x60x50?

Na pompy to postawie na te 2x Jebao WP40

Oświetlenie 3x80 T5 dla miękkasów i jakichś łatwiejszych LPS będzie ok? Jakie świetlówki dać? Chodzi mi o barwy, Jedną niebieską i dwie białe? 10 000K powinny mieć?

Prosiłbym żebyście mi tak po prostu zaproponowali sprzęt do tego akwa, jaki sami byście dali gdyby to akwa było wasze. Przepraszam, że może trochę idę na łatwiznę, ale nie chce się zrazić dlatego wolałbym, żebyście to wy mi pomogli z doborem sprzętu.

I jak byście rozwiązali sump? Zmniejszyć, czy zostawić w takim rozmiarze. Chyba najlepiej było by zrobić 3 komory jedna 40cm jedna 35 i jedna 25, czy może macie lepszy plan.

I mam jeszcze pytanko. Wode z sumpa do akwarium pompują te pompy cyrkulacyjne Jebao, czy potrzebuję jakąś trzecią?

A co do Pana Włodzimierza to chyba trochę głupio mi się mu narzucać, chodź wodę z podmiany chyba przydało by się skądś wziąć.

Czekam na dalsze odpowiedzi.

Gorąco Pozdrawiam mimo, że tak zimno! :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to w 2tyś będziesz miał się bardzo trudno zmieścić:( pompy cyrkulacyjne Ci tylko wprawiają w ruch wodę w samym akwa, natomiast wodę z sumpa do akwa pompuje inna pompa myślę że do takiego litrażu o wydajności tak ok 4500 l/h. Ja jestem zwolennikiem jak najprostszych sumpów (czyt. 2 komory)

Z tak skromnym budżetem to pomyśl o czymś mniejszy. Tak jak Ci już wcześnie koledzy pisali lepiej mniejsze a wypasione.

Ja bym na Twoim miejscu postawił coś w okolicach 100x50x50 lub 100x60x50 i wtedy przy używanym sprzęcie zmieścisz się w 2k zł


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do prądu to akwarium morskie to znacznie większe zużycie prądu niż słodkie, nawet dla miekasów. światła nie mało a pompa podnosząca na 150 cm tony wody dziennie tez za darmo nie biega. Kup mniejsze i zrób ładny zadbany baniak :)

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja również polecam Ci mniejsze a dopracowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się zgodzić z przedmówcami, duże akwarium duże wydatki. Policz sobie samą sól zakładając, że 3,6kg idzie na 100L i robisz podmianę 10% na 2 tygodnie, potrzebujesz ok 7kg soli na miesiąc. Wiaderko przykładowo 10kg tropic marin to 170zł. Oczywiście można taniej, ale przyjdzie jakaś plaga i niestety wymień żywicę, dodaj absorber, węgiel zmieniaj co miesiąc- to są już spore kwoty.

Jeśli chcesz w miarę precyzyjnie obliczyć ile będzie wynosił Cię prąd za akwarium to sprawdź ceny u swojego dostawcy, można to w miarę łatwo obliczyć, jak masz np pompę obiegową o mocy 100w to mnożysz 0,1kWh x 24h(działa całą dobę) x 30 dni(w miesiącu) x 0,53zł (u mnie była taka stawka) i wychodzi Ci te 39zł za konkretne urządzenie.

Proponuję Ci to w ten sposób zsumować uwzględniając ile będą pracowały wszystkie urządzenia, lepiej od razu się nastawić na takie stałe wydatki niż słyszeć co 2 czy 3 miesiące pretensje od rodziców (przetestowałem na własnej skórze przez ostatnie 10lat posiadania morskiego w domu rodzinnym :D).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,jakimi finansami dysponujesz na calosc.To jest bardzo wazne w tym temacie,zebys nie byl zawiedziony jak Ci w polowie drogi do celu zabraknie kasy.Idz za rada przedmowcow i postaw cos duzo mniejszego,a zuzycie pradu male niejest przy takich gabarytach. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć

co do oswietlenia, to zobacz jeszcze takie coś

http://nano-reef.pl/...etleniezagadka/

240 watt nad 750 litrami, taniej sie nie da :)

koszt takiej lampy to max 550 zł z radiatorem i wentylatorami, tylko obudowę byś musiał sobie zrobić

post-16958-0-70418300-1420962519_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w akwarium o długości 160 cm - te pompki cyrkulacyjne będą za małe. Sam mam 2 pompy po 8000 przepływu i szału nie ma.

Wiem, że przy większej obsadzie muszę dołożyć jedną pompę min 8000.

Tak, że się dobrze zastanów zanim zdecydujesz się na akwarium - bo jeśli planujesz oszczędności już na samym etapie zakładania - daleko nie pojedziesz...

Na razie liczysz sam sprzęt - a co z życiem? Same ryby (no w sumie zależy co będziesz chciał mieć) to wydatek min 2-3 tys.

A korale?

Głupi czyścik do szyb na taką powierzchnię - to koszt 100-150 zł. Pewnie... możesz kupić i taki za 50 zł :)

Zakładałem niedawno baniak 150*60*55 i licząc pobieżnie wydałem prawie 10 tys. zł.

Owszem - kupiłem nowe akwarium, nowy sprzęt. Jedynie odpieniacz miałem trochę taniej (trochę) bo robił mi kolega Ale niestety trzeba mieć świadomość kosztów.

Same koszty poboczne (piasek, chemia, jedna śrubka, druga, jakieś opaski przedłużacze) - to są największe koszty, których większość nie liczy. Do tego koszt szafki.

Sam koszt skały to masz około 1500 zł, a gdzie jakieś siporaksy cuda wianki

Nawet jeśli zdecydujesz się na sprzęt używany to ile zaoszczędzisz? 30%, max 40.

Lampa... myślisz, że jak wstawisz same miękkie to one tyle światła nie potrzebują?

Może aż tyle nie... ale do takiej pojemności musisz mieć min 8*54W. Albo w ledach ok. 300W może trochę więcej...

Powtórzę to co napisali poprzednicy... lepiej mieć malutkie, które cieszy oko, niż wielkie w którym nic nie ma.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć. dawno się nie odzywałem. uznałem ze trochę ukrócę ten zbiornik. długość 160, a szerokość i wysokość będą wynosić 60/60, 50/60 albo 60/50. zastanawiam się tylko czy lepiej zrobić szersze, czy wyższe. wracając do tematu ceny to naprawdę nie muszę wszystkiego kupić naraz, rybek to tam będzie pięć na krzyż, a co do korali to przecież radość będzie mi raczej sprawiać jak będę dokupował po jednym, po dwa co jakiś czas. udowodnię wam, że da się zrobić śliczne akwarium, nie wydając fortuny.

gdzie dostać coś takiego - http://nano-reef.pl/topic/64804-nowe-oswietleniezagadka/page__st__20

przepraszam za brak dużych liter i niektórych znaków interpunkcyjnych, ale pisze z laptopa kolegi, który jest tak trochę, no uszkodzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej idź w szerokość niż wysokość (160/60/50), bo ciężko Ci będzie to potem doświetlić, tym bardziej, że z czasem chcesz twarde Lps'y hodować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam wysokość powyżej 60cm prezentuje się lepiej ale jest niewygodna przy pracy w akwarium!

Moje pierwsze akwarium miało 100cm wysokości a obecne mam 80cm wysokości i następne będzie zdecydowanie niższe!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.