Skocz do zawartości
Gość

Mały sump(ik) 50cm? Da radę?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam. Sump ma być do kostki 50x50x50. Maksymalny rozmiar sumpa to 50x30x30 (taki zmieści mi się w szafce). Da radę, czy dać sobie spokój z sumpem, nie zawracać głowy nim głowy i postawić na kaskadę/kubeł? Chciałbym go podzielić na 3 części: 1 z odpieniaczem, 2 z mediami filtracyjnymi i 3 z pompą i dolewką. Jakieś pomysły? Gotowe projekty? Sugestie? Wszystko mile widziane.

W planach szkło sumpa to 4mm. Jak to maleństwo podzielić? Po ile cm sugerujecie na każdą część?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko jest możliwość to zawsze lepiej sump i odpieniacz, niż kaskady i kubełki.

Natomiast przy tym rozmiarze bawienie się w trzy komory, to nieporozumienie i marnowanie i tak już ograniczonego miejsca w sumpie.

Góra dwie komory (odpieniacz i ewentualnie jakieś media) i pompa obiegowa.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) pierwszą planuj tak żeby Ci się odpieniacz zmieścił i żebyś mógł przy nim manipulować razem z hydrauliką spływu jaką tam dasz...

2) komora ostatnia taka żeby Ci weszła pompa i wszystko co tam chcesz włożyć z lekkim luzem (rurek nie pokleisz co do mm...)

3) pomiędzy nimi bubblestop z małą kaskadą - ja mam tam miejsce na 2 rzędy siporaxu 15mm w części podnoszącej...

4) wysokość taka żeby Ci wystarczyło pustej przestrzeni na wodę spływającą po odłączeniu pompy obiegowej (czyli komin i wszystko co nad dolną krawędzią grzebienia) oraz to co w odpieniaczu

- i tyle chyba że masz wymagania specjalne dla jakiejś konkretnej metody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki za szybką reakcję.

Nie, szczególnych wymagań nie mam. Chcę mieć w miarę porządek i łatwą obsługę, a sump po części tą sprawę załatwia. Pierwsza komora - 20 cm. Myślę że wystarczy. Potem bubble stop i miejsce na media - koniecznie, a potem ostatnia komora na pompę i dolewkę z 15 cm. W sumie mam do dyspozycji- 52cm. Może jakiś odręczny rysunek bym poprosił, bo nie mam pojęcia jakie wysokości etc. Niech się jakaś dobra dusz ulituje, bo muszę to dostarczyć szklarzowi, a sam się w projektowanie bawił nie będę. Nie mam o tym pojęcia. Oglądałem może ze sto sumpów i nie było dwóch takich samych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Super. Dzięki. Jedyne wątpliwości jakie mam, to wysokości przegród. A tak, owszem- sam namaluję. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie problem z sumpem zakończył się za nim powstał jak druga połowa dowiedziała się że będzie jeszcze jeden nawilżacz w szafce od razu kazała mi to sobie z głowy wybić dobrze ze nie wie ile już na wszystko wydałem ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz w planie pompę obiegową dac,i jaki odpieniacz?Wymiary ich znasz?

Jak tak to zrób sobie sump 3 komory bez bezsensownego buble stopa który i tak ci nic nie da,zwykły spad wody działa tak samo,w środkowej komorze mozesz zrobić sobie Refugium i nie będziesz potrzebował nic więcej


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jaką masz w planie pompę obiegową dac,i jaki odpieniacz?Wymiary ich znasz?

Jak tak to zrób sobie sump 3 komory bez bezsensownego buble stopa który i tak ci nic nie da,zwykły spad wody działa tak samo,w środkowej komorze mozesz zrobić sobie Refugium i nie będziesz potrzebował nic więcej

Nie mam planów co do konkretnego sprzętu- na razie zajmuję się jak największym sumpem jaki wejdzie mi do szafki. Potem jakiś sprzęt się dobierze. (mam nadzieję) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz rozmiar wewnętrzny szafki?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Od "deski do deski", na szerokość -54cm. Po tymczasowym zdemontowaniu drzwiczek wsunę 53 cm. . Na wysokość- miejsca b. dużo, szafka ma 90cm, więc 80 do dyspozycji. Od frontowych drzwiczek do plecek mam gdzieś też ok. 53 cm do dyspozycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co kleić przegrody w sumpie do puki nie będziesz znał wymiarów odpieniacza. A zawsze można zamiast sumpa podstawić wiadro i w tym czasie powklejać przegrody. Kiedyś bałem się Sumpa a teraz nie wyobrażam sobie bez niego życia.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Myślę że zestaw Miniflotor plus Sera Air 275 by mi do 125L (w zbiorniku głównym) wystarczyły. Nie chcę iść w drożyznę. Akwarium jest pierwszym morskim zbiornikiem w moim życiu. Traktuję je dekoracyno-hobbystycznie-testowo. Jak sobie poradzę- postawię w salonie jakiegoś "giganta" za jakiś czas. Tak ze 400-500L mi się marzy. Póki co- czas na naukę na mniejszym zbiorniczku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump bez zadnej przegrody jest tez calkiem fajny. Wejdzie kazdy odpieniacz a poziom wody jest latwy do zmienienia, przesuwajac czujnik dolewki wyzej lub nizej.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jak sam piszesz jest to czas na naukę, to nie ucz się na własnych błędach, bo to najwięcej kosztuje.

Przeczytaj jeszcze raz wpis bobera i Staniego bo dobrze piszą.

Najpierw sprzęt, potem sump.

Pierwsza komora - musi być dopasowana do wymiarów odpieniacza zarówno pod względem jego wymiarów jak i wysokości pierwszej przegrody. Jeśli tego nie zrobisz to

- zmniejszysz sobie pole wyboru odpieniacza który tam wejdzie, lub kupisz taki co się nie zmieści

- jeżeli poziom wody w komorze odpieniacza będzie za wysoki (to determinuje wysokość pierwsze przegrody) to będziesz miał problem z jego ustawieniem i będzie ci przelewał, jeżeli z kolei poziom będzie za niski, to będzie ci słabo pienił.

Druga komora - zupełnie nie rozumiem skąd u ciebie to parcie na komorę na "media filtracyjne" - węgiel, jakiś siporax czy coś w tym stylu czy też coś na fosforany nie musi mieć wydzielonej komory. To może leżeć w woreczkach gdziekolwiek.Jeszcze raz napiszę - przy tym wymiarze sumpa przerost formy nad treścią.

Komora pompy powrotnej - znając wymiary konkretnej pompy, dobierasz wymiar komory, jeśli będzie na styk to możesz mieć problem z umieszczeniem tam czujników dolewki, jeśli taką planujesz, a nawet jeśli nie, to jak polatasz kilka tygodni z butelkami to pewnie zmienisz zdanie.

Generalnie zwłaszcza na początek - im prostsze rozwiązania, tym lepiej nad tym zapanować.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co do sprzętu do sumpa- planuję: Aqua Medic Miniflotor, napędzany pompką Sera 275R Plus. A pompa obiegowa- Newa Jet 1200. Będzie musiała wynieść wodę na jakieś 125cm. Baniak główny- 50x50x50. Nie za cienką pompę obiegową planuję? W Głównym będzie ze 115L. A może coś innego zaproponujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz taki powinien dać rade- http://sklep.aquamed...r-blue-500.html

pompa obiegowa taka da rade- http://erybka.pl/pro...Bee-UP2000.html

ale nie to co Ty zaproponowałeś....

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/.../page__hl__125l

Miałem taki zbiornik i sump nawet mniejszy od tego co planujesz . Jednokomorowy wiele upraszcza ale ja miałem taki z babelstopem, zalety to stały poziom na odpieniaczu i możliwość włożenia wkładów wymagających dużego prądu własnie w taką przegrodę. Hulało pięknie.

A jak się martwisz to dla przykładu masz tutaj jeszcze jeden mój sump mniej niż 50cm w boku. A jest w nim pompa obiegowa duży odpieniacz z pompą zewnętrzną, kolektor ściekowy, czujnik dolewki i był wcześniej jeszcze filtr przepływowy na ROWĘ oraz duż grzałka 250W. Oraz siatki z wkładami. Woda na dolewkę jest gdzie indziej a akwarium ma prawie 400l.

post-11937-0-33116900-1420821485_thumb.jpg

post-11937-0-78736300-1420821492_thumb.jpg

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

odpieniacz taki powinien dać rade- http://sklep.aquamed...r-blue-500.html

pompa obiegowa taka da rade- http://erybka.pl/pro...Bee-UP2000.html

ale nie to co Ty zaproponowałeś....

Pompa 2000L do 115L zbiornika? Nie za dużo to? Wiesz, nie bardzo chcę iść przy moim testowym zbiorniku w koszty i kupować odpieniek z pompką za 1000 złotych. Na to przyjdzie czas przy dużym zbiorniku za jakiś czas. Dlatego przymierzałem się do chwalonego tu i ówdzie "zestawu" AquaMedic Miniflotor i Sera 275RPlus... Naprawdę za cienkie do 115 Litrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może od razu odpieniacz do dużego akwarium ?


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Małe- zostanie. Razem z osprzętem. Nie zamierzam go likwidować, więc chcę sprzęcik dobrany do małego. Nie potrzebuję "na wyrost" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump bez zadnej przegrody jest tez calkiem fajny. Wejdzie kazdy odpieniacz a poziom wody jest latwy do zmienienia, przesuwajac czujnik dolewki wyzej lub nizej.

Ja właśnie też się przymierzam do swojego pierwszego w życiu sumpa i z tego co widzę, najlepsze dla mnie będzie zacytowane rozwiązanie Made in Germany :). Moje akwarium ma 53l brutto (50x30x35). Sump chcę zrobić ze zbiornila 30l brutto (40x25x30) bo taki mam akurat do dyspozycji.

Może świadczy to o moim niskim IQ ;], ale za bardzo nie rozumiem po co te wszystkie przegrody i komory. Dla mnie najważniejsze, że:

- pojemność wody netto zwiększy się o około 80%, co za tym idzie znacznie łatwiej będzie utrzymać stabilne parametry;

- będę mógł wspomóc filtracje, która w moim świeżym 1 miesięcznym baniaku opiera się na razie na żywej skale i cyrkulatorze;

- będę miał gdzie włożyć odpieniacz (którego też jeszcze nie mam), media do filtracji biologicznej i grzałkę

- no i co najważniejsze, jak w sklepie z życiem morskim powiem, że mam zbiornik o pojemności 53l wspomagany sumpem 30l, to może w końcu Panowie Sprzedawcy spojrzą na mnie łaskawszym okiem i nie zasugerują mi, że jestem gimbusem, który nie ma pojęcia co robi i chce w niestabilnym zbiorniku ukatrupić acropory i inne koralowce...

Poza tym nie widzę przynajmniej na razie sensu stosowania filtracji mechanicznej, ani tym bardziej chemicznej. Zostaje mi tylko dobór osprzętu typu pompa i hydraulika, bo nie mam pojęcia jak to wszystko się łączy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.