Skocz do zawartości
Moljzesz

Zachciało się DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Pozostaje gratulowac podejscia i zyczyc sukcesow

Nie wiem co Cię ugryzło ale zajmuje się teraz moją malutką córeczką i nie mam czasu pomierzyć bo nie mam jak odejść,

po za tym kolega marine obiecał posłać mi projekt


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój wątek oczywiście czytałem, jakoś przeoczyłem z tą półką..

A co do liczenia chciałem się w to nie bawić dlatego zleciłem erybie wszystko :p

Gdzieś widziałem kalkulator do obliczenia ilości piasku chyba w piaskownicy to było, masz ręką może ?

Znalazłem dla potomnych http://www.zew.net.pl/kalkulator.php

Tu nie bardzo jest co liczyć, akwarium masz 100x40x45 czyli w jednym cm mieści się 4 litry wody. Na grzebieniu spiętrzy się pewnie ze 2cm to w sumie daje 8 litrów.

Te 8 litrów ma się zmieścić w sumpie. Napisałeś że wymiary to 70x35 (brak trzeciego) zakładając że jest to długość i szerokość to przy całej powierzchni sumpa (powyżej najwyższej przegrody) możesz odebrać 2,4l wody na 1cm słupa. Więc żeby się zmieściła ta z akwarium to lustro wody musi być na wysokości nie wyższej niż 3,4cm od górnej krawędzi, plus jakiś margines bezpieczeństwa wedle uznania.

W drugą stronę... Jeżeli pompę umieścisz tak jak proponuje Grzegorz Dyzma (bardzo fajny pomysł!) to problemu nie będzie w ogóle, bo zakładam że w zbiorniku woda jest ze 2cm niżej niż górna krawędź. Tylko zamocuj pompę tuż pod lustrem wody.

Co do piachu i kalkulatora, to pamiętaj że obliczenia są dla suchego piasku. Na moje oko to potrzebne Ci będzie ze 20kg

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie taki pomysł się podoba, Moljzesz mnie uprzedził.

Też planuję DSB, coś w stylu Grzegorza, z tym że kombinowałem "wyjmowalne" DSB. Dlaczego? Ano, grzebanie w strefach beztlenowych nie jest zdrowe dla systemu i gdyby była konieczność rezygnacji z DSB, lub przeróbki, to najlepiej wyjąć całe, bez ruszania piachu.

Problemy - szkło postawione na szkle się "przyklei" i się nie wyjmie. Nóżki, ok, ale pod spodem będzie zbierał się syfek. Wysokość pojemnika z DSB dopasowana do wysokości wody w sumpie - ograniczenie dla grubości piachu. Można zrobić wyższe szkło niż sump, ale będzie trzeba włożyć dodatkową pompę, lub zrobić odnogę ze spływu. Tu zaletą będzie możliwość regulacji przepływu, ale jak się coś zapcha, to kiszka. Z drugiej jednak strony, jak coś zgnije, to poza systemem, w oddzielnym pojemniku.

Ot, takie rozważania. Jeszcze się waham.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej gratulacji piasek nadaje się na DSB? Dokładam do obiegu akwarium 90cm długie i na całe jego dno chce dać DSB.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. Poszukam coś takiego. Jeszcze pytanie. Jeśli będzie jakiś czas cieńsza warstwa to można z czasem dosypać więcej czy raczej tego nie robić?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasypywanie istniejacej warstwy dsb jest mocno niewskazane poniewaz moze to spowodowac smierc zasypanych organizmow i zatrucie czesci dsb. Z tego tez powodu nie stosuje sie do dsb zywego piasku


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, no właśnie Bartku. Tyle, że jak zrobisz wyższy pojemnik, zamkniesz dopływ wody do niego (zakładam, że dostarczona woda wylewa się górą, lub jakimś otworem powyżej piasku), poziom wody Ci spadnie, tym samym odetnie DSB od systemu. Teraz możesz wybrać piasek i wyjąć zbiornik.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie bardzo jest co liczyć, akwarium masz 100x40x45 czyli w jednym cm mieści się 4 litry wody. Na grzebieniu spiętrzy się pewnie ze 2cm to w sumie daje 8 litrów.

Te 8 litrów ma się zmieścić w sumpie. Napisałeś że wymiary to 70x35 (brak trzeciego) zakładając że jest to długość i szerokość to przy całej powierzchni sumpa (powyżej najwyższej przegrody) możesz odebrać 2,4l wody na 1cm słupa. Więc żeby się zmieściła ta z akwarium to lustro wody musi być na wysokości nie wyższej niż 3,4cm od górnej krawędzi, plus jakiś margines bezpieczeństwa wedle uznania.

W drugą stronę... Jeżeli pompę umieścisz tak jak proponuje Grzegorz Dyzma (bardzo fajny pomysł!) to problemu nie będzie w ogóle, bo zakładam że w zbiorniku woda jest ze 2cm niżej niż górna krawędź. Tylko zamocuj pompę tuż pod lustrem wody.

Co do piachu i kalkulatora, to pamiętaj że obliczenia są dla suchego piasku. Na moje oko to potrzebne Ci będzie ze 20kg

Tak wychodzi z kalkulatora 20kg,wysokość sumpa to 45 cm czyli do 35cm może być przegroda?

A mnie taki pomysł się podoba, Moljzesz mnie uprzedził.

Też planuję DSB, coś w stylu Grzegorza, z tym że kombinowałem "wyjmowalne" DSB. Dlaczego? Ano, grzebanie w strefach beztlenowych nie jest zdrowe dla systemu i gdyby była konieczność rezygnacji z DSB, lub przeróbki, to najlepiej wyjąć całe, bez ruszania piachu.

Problemy - szkło postawione na szkle się "przyklei" i się nie wyjmie. Nóżki, ok, ale pod spodem będzie zbierał się syfek. Wysokość pojemnika z DSB dopasowana do wysokości wody w sumpie - ograniczenie dla grubości piachu. Można zrobić wyższe szkło niż sump, ale będzie trzeba włożyć dodatkową pompę, lub zrobić odnogę ze spływu. Tu zaletą będzie możliwość regulacji przepływu, ale jak się coś zapcha, to kiszka. Z drugiej jednak strony, jak coś zgnije, to poza systemem, w oddzielnym pojemniku.

Ot, takie rozważania. Jeszcze się waham.

Właśnie tym myślałem

Piotrek wiesz jak ciezki jest mokry piasek? Nie widze szans na wyjecie pojemnkia dsb z sumpa w szafce.

Dlatego taki mały pojemnik tyle,że za mały

Najdrobniejszy pylek ;) ja mam zdaje sie 0.05 - 0.2 mm .

Ziarna mozliwie oble, niekanciaste. Piasek suchy

Mam piasek taki jak do akwa.od 0,3mm do 2mm,dać większą warstwę?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wychodzi z kalkulatora 20kg,wysokość sumpa to 45 cm czyli do 35cm może być przegroda?

Właśnie tym myślałem

Dlatego taki mały pojemnik tyle,że za mały

Mam piasek taki jak do akwa.od 0,3mm do 2mm,dać większą warstwę?

Ja bym z tego DSB nie robił, ale z drugiej strony jak się uprzesz to lepiej taki niż żaden. Może przesiej go i daj tylko ten najdrobniejszy. W chińczyku są takie sitka z bardzo drobnymi oczkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialki piach to podstawa w DSB. To decydujacy czynnik I klucz pod kazdym wzgledem jezli chodzi o filtracje i dlugowiecznosc. Wielkosc ziaren to sukces albo porazka.

DSB to biologia i chemia. Sam piasek w kontenerze to bezurzyteczne cos.

Ziarna max do 1mm, warstwy grubszej niz 8-10 cm nie sa wstanie przekopac zadne zwierzeta jakie jestesmy w stanie utrzymac w akwarium.

Koledzy zza oceanu juz dawno przetestowali piasek w kontenerze czyli RDSB. Nie zdaje egzaminu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.mojarafa....tracja/dsb.html tu pisało do 2mm

sorry od 0,3 do 1mm

taki dokładnie kupiłem http://allegro.pl/pi...4968033206.html

Powiedzcie mi czy mogę tą przegrodę kleić na 35cm czy będzie ok będzie zapas 10cm czyli 24 litry wg kolegi magu

DSB 10cm piachu i zostaje 25cm na gloniska co wy na to chciałbym to pokleić dzisiaj bo 4 dni schnie silikon

Aha ten komin 26x12x39,2cm otwory 2x35 1 x45mm

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czy mogę tą przegrodę kleić na 35cm czy będzie ok będzie zapas 10cm czyli 24 litry wg kolegi magu

DSB 10cm piachu i zostaje 25cm na gloniska co wy na to chciałbym to pokleić dzisiaj bo 4 dni schnie silikon

Klej :) Zobacz: poziom 25,5cm, 9,5cm "zapasu" i sump odbiera wodę bez kłopotu z akwarium 300l a i mój jest dużo krótszy.

post-8465-0-76578400-1421348511_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klej :) Zobacz: poziom 25,5cm, 9,5cm "zapasu" i sump odbiera wodę bez kłopotu z akwarium 300l a i mój jest dużo krótszy.

Czyli powinno być ok.

Tylko nie wiem na jakiej wysokości ta półka na pompę obiegową??

Wyszarpałem dwie komory masakra pancerne były uff

Resztę zostawiam jak jest i tak woda pójdzie górą

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszarpałem dwie komory masakra pancerne były uff

Resztę zostawiam jak jest i tak woda pójdzie górą

Może jednak spróbuj wyciąć resztę, drugiej takiej okazji pewnie nie będzie :) Ja u siebie wycinałem struną E1 super idzie. A jak nie to nożyk do tapet lub żyletka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jednak spróbuj wyciąć resztę, drugiej takiej okazji pewnie nie będzie :) Ja u siebie wycinałem struną E1 super idzie. A jak nie to nożyk do tapet lub żyletka.

Złamałem chyba z 10 nożyków, daj spokój nie wyrywam dalej nie ma takiej potrzeby, w razie 'W' zawsze jest możliwoś wywalenia części piachu, po za tym boję się że sump się rozcieknie, widać jak sump był robiony, wszystkie szyby poskładane i klejone za jednym strzałem, gdy wyrwę dolne przegrody będę musiał uzupełniać sylikon w miejscu tych szyb, które wyciągnę, nie wiem czy będzie to szczelne potem


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotkę jeśli możesz.

sump


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpocznij, odsapnij może nawet do jutra zaczekaj ale wytnij te przegrody.

ok tylko powiedz mi po co?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok tylko powiedz mi po co?

Bo chciałeś DSB. Od razu zrób to jak należy później jakiekolwiek przeróbki będą bardzo kłopotliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.