Skocz do zawartości
Agnieszka.k4

moje małe Skarby plus 66l

Rekomendowane odpowiedzi

Szklana szyba na akwarium ograniczy parowanie, ale tez dostep swiatla i powietrza. Poza tym, nasze mieszkania sa przewaznie za suche. Teraz mozesz sie smiac z ludzi zawieszajacych na kaloryferach malutkie pojemniczki z woda, ktore napelniaja co miesiac.

Wilgotne powietrze jest podobno lepsze rowniez dla dzieci.

Wezyka powietrza od odpieniacza nie przymykaj, bo odpienianie wlasnie polega na doprowadzeniu malych babelkow. Wlasciwie zrobisz, jak kolega poradzil, podnoszac odpieniacz, az znajdziesz mu optymalna wysokosc.

Poniewaz na skale padlo duzo zycia i gnije, to zrobilbym kilka podmianek 50%, zeby ten PO4 zbic.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe pojemniki na kaloryferach to samo zło :) zwłaszcza jesli chodzi o dzieci.najlepiej nawilżac specjalnymi nawilżaczami.

Co do przykrywki na akwarium to pomyślałam ze będą mniejsze wahania soli jesli będzie się skraplać? Zwłaszcza ze na weekendy mnie nie ma to po 2 dobach ubedzie ok 2-3l wody a w lato pewnie do 5.. Chciałaby jak najlepiej dbać o akwarium dlatego ciągle te wątpliwości.. Juz wiem ze musze dokupic co najmniej 2wentylatory bo już teraz mam problem z temperatura mimo ze w domu mam 24 to w akwarium bylo 29 bez wentylatora :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe pojemniki na kaloryferach to samo zło :) zwłaszcza jesli chodzi o dzieci.najlepiej nawilżac specjalnymi nawilżaczami.

Co do przykrywki na akwarium to pomyślałam ze będą mniejsze wahania soli jesli będzie się skraplać? Zwłaszcza ze na weekendy mnie nie ma to po 2 dobach ubedzie ok 2-3l wody a w lato pewnie do 5.. Chciałaby jak najlepiej dbać o akwarium dlatego ciągle te wątpliwości.. Juz wiem ze musze dokupic co najmniej 2wentylatory bo już teraz mam problem z temperatura mimo ze w domu mam 24 to w akwarium bylo 29 bez wentylatora :(

Widzę, że walczysz wytrwale :) , coś nie tak z tym parowaniem ok 1,5 litra na dobę przy takim litrażu to coś dużo , chyba ten odpieniacz za bardzo na mokro ustawiony. A szyba to zły pomysł ...


7685_7895.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no w końcu mam 5 min by wrzucić zdjęcia.

i od razu odpowiem na zarzuty które dostanę :p

tak skała opiera o ścianę ale tylko czubkami przepływ jest wszędzie bo widziałam jak paprochy latały w koło skał. Tak będę mogła czyścić za skałą bo ją przesunę wyczyszczę szybę i odstawię. Jeżeli koralowce mi przeszkodą w ruszaniu skały to doczyszczę tyle ile będzie widać a za skała niech sobie jest co chce:P

tak chciałam sobie dać skałę, może to zły pomysł - wyjdzie w praniu. Myślałam nawet aby po lewej dać wyżej w pionie ale bez kleju nie da rady, zbyt duże ryzyko upadku. Teraz jest stabilnie.

Co do zdjęcia ze zbliżeniem to pewnie nic tam nie widać ale tam właśnie rośnie mój malutki koralowiec któego kocham całym sercem :p dziś urosła mu kolejna "nóżka" w sumie jest ich 7 jasnozielonych i 3 ziolono czarne.

Dziś znów odparowało około litra, za to w kubełku odpieniacza jest tylko troszkę wody.

post-24644-0-72723400-1426619793_thumb.jpg

post-24644-0-85721900-1426619949_thumb.jpg

post-24644-0-55209000-1426620108_thumb.jpg

Edytowane przez Agnieszka.k4 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez złośliwości ale popatrz na ułożenia skał w innych 30-tkach na forum.

Może Cię któraś zainspiruje.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr ja z pelna świadomością tak ulozylam skalę. Od pól roku oglądam to forum i szczerze mówiąc każde, zwłaszcza Male akwarium wygląda tak samo. Mnie sie nie podoba kupa skaly na środku. Chciałam miec miejsce na piasku i chciałam skaly w pionie. Tak mam i mi się podoba :) nie jestem tylko pewna czy przy takim ułożeniu nie wyjdą jakies problemy. Dlatego jej nie sklejalam - zawsze mogę przestawić. Choc prawdę mówiąc przy tej powierzchni i dużych kawalkch niewiele można :)

Ja się o złośliwości i/lub krytykę nie gniewam :)

W końcu człowiek uczy się na bledach :)

A moje akwarium ma ok 60l. :p

Edytowane przez Agnieszka.k4 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu obserwuje 4male fioletowo czerwone rureczki są w różnych miejscach w akwarium i maja jakis milimetr może dwa. Trzy są dalej maleńkimi rureczkami a jedna tak jakby sie otwarla i na szczycie ma jakby lejek. Ale ponieważ to wszystko jest mikroskopijne to nie mam pewności czy to coś jest czy to tylko moja wyobraźnia bo tak bardzo chcę coś zobaczyć :)

Ponadto białe części skały zrobiły sie zielonkawe, a gdzie niegdzie pojawił sie fioletowo różowy meszek coś jak wata. Mam nadzieję, że tak ma być, a nie że to jakieś dziadostwo :p

Strasznie dużo też na skale jest jakichś paprochów ale boję sie to ruszać żeby czegoś nie uszkodzić..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś z ciekawości zrobiłam testy, głownie interesowało mnie czy mimo moich różnych dolewek wody słonej i niesłonej czy udało mi się utrzymać zasolenie. Udało się :) jestem z siebie dumna hehe

na czerwono dane z dziś

zasolenie 1,024 - 1,024

pH 7,8 - 7,8

PO4 około 2 - około 2 ale wydaje mi się, że bliżej 1

NO3 około 40 - kolor był prawie tak mocny jak ostatnia skala czyli 100 myślę, że jakieś 90

kH 13,4 - 10,9

temp 25-26 - 25

Ponadto 90% skały jest pokryte małymi włoskami, są coraz większe placki ciemno i jasnozielone na skale. Natomiast na piasku żadnych zmian - pewnie dlatego, że był suchy (martwy), a skała była żywa.

Jak we wtorek kupie sobie ślimaka i może jakieś wężowidło to przeżyją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdążyłem wyczytać, że 8 dni temu włożyłaś skałę, w dodatku z obumarłym życiem. Zapewne nie miałaś jeszcze wysypu brązowych glonów, nie mówiąc już o zielonych zatem z życiem się wstrzymaj. Wężowidła często kupuje się ze skałą, może w Twojej jednak coś się uchowało i wyjdzie za jakiś czas. Ja np. po ponad miesiącu zobaczyłem, że mam kraba dzikusa, który siedzi w skale i czasem onieśmieli się wyjść na chwilę i przesunąć jakąś szczepkę. Poza tym parametry szaleją, daj zbiornikowi z 2-3 tyg i dopiero coś będzie można kombinować.

Skałę w takim przypadku powinnaś wyczyścić przed włożeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał jak odpakowałam skalę to na dnie paczki byly tylko szczypce i zwłoki jakiegoś wlochatego robala:( skały nie chciałam czyścić bo miałam nadzieję, że coś przetrwało. I tak mam małego korala , którego nie umiem zidentyfikować :p i chyba rośnie coś jeszcze. A kolor zielony na skalach jest juz bardzo widoczny ale może to nie glony? Włoski natomiast widac pod światło sa maciupkie ale widoczne praktycznie wszędzie. Zobaczymy po weekendzie. Ciekawa jestem ile wody ubędzie i z ciekawości sprawdzę zasolenie w niedzielę przed dolewką.

Pozatym moja skała to raczej plaskie zbite płyty wiec ciężko by było się ukryć komuś :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał jak odpakowałam skalę to na dnie paczki byly tylko szczypce i zwłoki jakiegoś wlochatego robala:( skały nie chciałam czyścić bo miałam nadzieję, że coś przetrwało. I tak mam małego korala , którego nie umiem zidentyfikować :p i chyba rośnie coś jeszcze. A kolor zielony na skalach jest juz bardzo widoczny ale może to nie glony? Włoski natomiast widac pod światło sa maciupkie ale widoczne praktycznie wszędzie. Zobaczymy po weekendzie. Ciekawa jestem ile wody ubędzie i z ciekawości sprawdzę zasolenie w niedzielę przed dolewką.

Pozatym moja skała to raczej plaskie zbite płyty wiec ciężko by było się ukryć komuś :(

Niekoniecznie to były zwłoki, mogła to być wylinka. Jeśli tak, to jej właściciel siedzi w jakimś zakamarku :) Też miałem sporo glonów włoskowatych, potem wysyp okrzemek i później zielone w postaci listków. Na nie dobry jest krab mitrax, szybę czyszczą mi 2 tectusy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry z wczoraj

zasolenie 1,024 - 1,024 - 1,024

pH 7,8 - 7,8 - 7,8

PO4 około 2 - 1-2 - 2

NO3 około 40 - 90 - 70

kH 13,4 - 10,9 - 9,3

temp 25-26 - 25 - 25

Po weekendzie ubyło mi około 3 l wody mimo, że temp w domu była 16C (zostawiłam otwarte okno) i zasolenie przy tym ubytku wody wzrosło do 1.025 :( niestety nic na to nie poradzę bo automatycznej dolewki po prostu nie mam gdzie wstawić..

W akwarium zmiany takie, że na piasku jest troche jakby brązowego pyłku - myślałam, że to brud ze skały wyleciał ale zaczynam myśleć, że to dino.. Na skałach różowo - bordowe plamy co jest albo cyjano albo glonem wapiennym z tego co mówili inni forumowicze.

Coraz więcej mam zielonego dywanu na skałach oraz małych zielonych skupisk włosków o długości ok 1-2mm póki co.

Wczoraj zauważyłam na szybie pod światło plamki - jakby ktoś chlapnął farbą - i teraz nie wiem czy to czyścić czy zostawić? Bo często widziałam porady typu - jak najrzadziej wkładać ręce do wody.

Zdjęcia mam z niedzieli - a zmiany następują ekspresowo. Mój chyba koralowiec strasznie urósł przez weekend :) jakbyście mogli to powiedzcie mi proszę co to za koralowiec bo nie wiem jak się do niego zwracać :)

Na zdjęciu poniżej koralowiec i widoczne czerwone ślady na skale - nie da się ich odsysać. Gdy przyłożyłam wężyk wprost na to czerwone nic się nie odessało nawet przyłożyłam wylot z pompy obiegowej wprost na to czerwone, żeby zobaczyć czy w ogóle coś "zwieje" ale NIC

post-24644-0-37022500-1427270835_thumb.jpg

Na tym zdjęciu jest na czarno zaznaczona małe coś - ciekawa jestem co to? Początkowo był to taki patyczek teraz otworzył się na kształt lejka wielkości około 1-2mm ciekawa jestem czy to może jakieś żyjątko?

W czerwonym kółku jest moim zdaniem ten glon wapienny kolor bordowy teraz trochę zbielał

post-24644-0-97448800-1427271014_thumb.jpg

Prosiłabym też o pomoc w 2 sprawach:

1. mam coś ala biała wata- paprochy na skale w dwóch miejscach trochę odessałam wężykiem, trochę wygląda jak śmieci - mam to ruszać? jedno jest blisko mojego koralowca i boje się by go nie uszkodzić.

2. Pojawiły mi się już dwa razy nitki ala pajęczyna - to coś złego?

Wiem, wiem pewnie większość odpowiedzi znajdę na forum ale obecnie nie mam czasu na nic.. w wolnych chwilach staram się czytać forum ale rożnie to bywa..

Edytowane przez Agnieszka.k4 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś odpieniacz oszalal. Nic nie ruszałam, a on pieni jak szalony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o nitki to byc moze masz w akwarium ślimaki osiadłe, czytalem ostatnio o tym na forum, wiec poszukaj jakiegos tematu na ich temat i zobacz czy to samo masz u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dziękuje Marku,

a czy ktoś mógłby mi powiedzieć co to za koralowiec ten zielony?

no i czy ruszać te glony - plamki z szyby? dziś jest ich dwa razy więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach dziękuję za odpowiedź odnośnie koralowca i szyb ;)

Strasznie dziwne jest to forum. Jesli założę nowy wątek z pytaniem to jest co najmniej kilka odpowiedzi, a jesli nie chcę zaśmiecać forum i piszę w swoim wątku to cisza.. Ciekawe czemu? Może mój watek jest jakiś pechowy... Choć w sumie zauważyłam podobna zależność na innych wątkach :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry z dziś (3tyg od startu)

zasolenie 1,024 - 1,024 - 1,0245

pH 7,8 - 7,8 - 7,8

PO4 około 2 - 1-2 - 2

NO3 około 90 - 40 - 50

kH 10,9 - 9,3 - 9,9

temp 25-26 - 25 - 25

Czy po 3 tyg nie powinno już maleć NO3 i PO4? nie daję nic do akwarium tylko czyszczę szyby i odpieniacz wymieniam czasami cały kubek zbiera mi się w tydzień.

W akwarium w sobotę pojawił się zakupiony ślimak Kuba :) pracuje bardzo ładnie - gdzie tylko postawi swoją stopę jest czyściutko :) oraz mały ślimak Ola, którego dostaliśmy w gratisie. Chciałabym za dwa tygodnie kupić sobie krewetkę tylko nie wiem czy przy tych parametrach przetrwa :(

Planuje docelowo jeszcze jednego ślimaka

Lysmata debelius x1

no i nie wiem czy coś jeszcze z ekpipy czyszczącej powinnam czy starczy?

Błazenki x2

takie małe fioletowe lub niebieskie rybki

i będąc w akwa marinie widziałam takie rybki poruszające się po dnie ale były super, czarne z niebieskimi odcieniami tez bym chciała dwie tylko nie wiem czy to nie za dużo :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z krewetka sie wstrzymaj jeszcze, zamiast niej lepiej dokup slimaki i ew jakiegos kraba. Bardzo czesto krewetki mylnie zaliczane sa do ekipy czyszczacej (chyba ze wzgledu na swoja potoczna nazwe :ninja: ), a tak naprawde nie powinno kupowac sie ich do pustych baniakow (gdzie nie ma obsady ryb i koralowcow).

Powodzenia :thumbup:

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow dostałam odpowiedź!! Hehe a już przestałam tu zaglądać :p

Krewetka poprostu mi sie podoba ale fakt ślimaki sie przydadzą bo w 24h na szybach rosną centymetrowe glony. Włosy wystają z szyb :p może ktoś ma ładne ślimaki do oddania?:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta krewetka jest faktycznie bardzo fajna, ale wedlug mnie to o wiele za wczesnie na nia (jesli chcesz sie nia dlugo cieszyc). Kupuj slimaki i kraby poki co. Ew malego jezowca (polecam globulusa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wowwww dzis zaglądam do akwarium, i nagle mój pisk... Ejjjj chłopaki mamy żywą gwiazdkę!!! Jest biala, ma ok 1cm i jest super tak na szybko poszukałam i znalazłam, że jest raczej pożyteczna, a sie wystraszyłam, że będę ją musiała usunąć... W przekroju piasku pojawiły sie dwa malutkie tunele ciekawe skąd... Postaram się jutro wrzucić zdjęci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała rozgwiazda to raczej asterina. Ich pożyteczność jest dyskusyjna. Ja swoje usòwałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ok poza tym ze strasznie grzeją :) do dzis niestety w akwarium nic nie mam bo nie mogę opanowac wody i temperatury :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.