Skocz do zawartości
nin2

diodon hystrix - najeżka

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

ostatnio wybrałem się z córką do akwarystycznego i namówiła mnie na zakup najeżki, stąd moje pytania:

1.czym karmicie owe osobniki?

2. czy podjadają wam korale?

3. czy atakują inne ryby?

4. czy istnieje dla mnie jakieś niebezpieczeństwo podczas prac w akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie ma u siebie tej ryby???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam i nie znam tej ryby, ale... według reeflexu ta rybka dorasta do 70cm długości więc gdy dorośnie to Twoje akwarium raczej będzie dla niej za małe.

Poza tym, tak na przyszłość - to kiepski pomysł kupować jakiekolwiek zwierzaki pod wpływem impulsu (np. namowy córki). Bezpieczniej jest najpierw poznać zwierza "teoretycznie" a dopiero później go kupować.

A tak na marginesie, rybka z twarzy całkiem sympatyczna :)


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dostanie regularnie(i w ogromnych ilościach) papu będzie się od korali trzymała w bezpiecznej odległości.A jak nie to miękkie idą w ruch a dokładniej w bardzo dobrze ułopatowioną ;) paszczę! Poza tą niedogodnością rybka całkiem fajna chociaż trochę mało ruchliwa ale za to zawsze na pierwszym planie. Moja "łajza" nie chciała niczego żreć i dopiero po kontakcie ze sklepem gdzie była ulubienicą jednego z pracowników coś mi zaświtało.Usłyszałem mianowicie,że jadła wszystko i w każdej ilości prosto z łyżeczki,więc poszła łyżeczka w ruch i dalej nic więc kolejny telefon do sklepu z pytaniami i usłyszałem ponownie to samo ale kolejny przebłysk weny twórczej okazał się strzałem w 10! okazało się,że owszem będzie żarła wszystko i w każdej ilości ale tylko z CZERWONEJ łyżeczki takiej jak od jogurtów itp. Teraz to wygląda na moje fantzje,ale tak się żywiła i koniec. O jakimkolwiek innym karmieniu nie bylo nawet mowy. Tydzień później znowu byłem w sklepie i po rozmowie wyjaśniło się czemu tak się zachowywała. Ryba była jak już wspomniałem ulubienicą jednego z pracowników a ten traktował ją specjalnie podając jej podczas karmienia papu prosto pod pysk czerwoną łyżeczką jaką mieli do mieszania jedzenia i karmienia zwierząt,a że nie sprzedała się przez chyba 4miesiące to miała czas na to żeby się przyzwyczaić!

Dobra rozpisałem się za dużo ale co do systematyczności karmienia jak ją przyzwyczaisz tak ją karm bo moja dostała eksmisję jak nie dostała jedzenia o 9tej rano to o 11tej nie miałem już największej discosomy +-11cm a dalej nie chciałem czekać w czym zasmakuje.

P.S Rośnie faktycznie szybko ale tych 70cm to raczej długo będzie trzeba czekać.

Edytowane przez KRUSZYNA (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości, ten sklep to w Inowrocławiu?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzialnej akwarystyce, zakup ryb poprzedzamy studiowaniem ich "instrukcji obsługi" - a nie na odwrót.

Oczywiście wiesz też, że rybka ta zawiera tetratoksynę.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester ale chyba na obiad to On jej zamiaru podać nie ma :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie nie. Jednak odpowiedzialny hodowca musi być świadomy potencjalnych niebezpieczeństw, które mogą grozić jemu i rodzini, zwłaszcza, że wiekszość ryb z rzędu Rozdymkokształtnych zawiera zawiera z jedną bardziej trujących toksyn. Osobiście wolałbym wiedzieć, że ryba w moim akwarium jest toksyczna czy nie, bez względu na to czy będę ja jadł, głaskał, czy tylko na nią patrzył.

Poza tym ryby z rodziny Najeżkowatych mogą w stresie wydzielać trucizne do wody. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9028009

A na sam koniec dodam, że mimo że nie trafiłem na konkretny akt prawny, w sieci są informacje o zakazie handlu Najeżkowatymi w Polsce np http://pl.wikipedia.org/wiki/Naje%C5%BCkowate


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piotr7 tak daleko co tydzień niestety nie mam czasu jeżdzić hehe. Rybka jak pisałem bardzo ciekawa ale pływa w pokazowym w jednej galerii nowosądeckiej a tam moich korali napewno nie ruszy ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najeżki są jadalne tylko trzeba je umieć przygotować. Pomyłka niestety grozi śmiercią. Z tego co pamiętam to przysmak w azjatyckich restauracjach.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości, ten sklep to w Inowrocławiu?

P.

niestety nie - solniczka bydgoszcz

tak macie rację - nie należy kupować, nie jesc itd.,ale miałem na myśli mniej banalne odpowiedzi

KRUSZYNA - dzięki o to mi chodziło!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.