Skocz do zawartości
Insider

zmiana t5 na hqi

Rekomendowane odpowiedzi

jako ze zastanawiam sie nad zmiana lampy 6x54w na 2x150w hqi+4x54w t5 teraz pytanie jak z barwa 150? czy jest sens myslałem o zarnikach phoenix 14k , czy lepiej dołozyc 2x54w do obecnej lampy ?

sam głowny zbiornik 400l oswietlenie typowo pod sps


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej miałem taką lampę giessemana i świeciłem żarnikami: Giesemann Megachrome Crystal jak dla mnie fajna barwa koralom też odpowiadalo do tego 2 szt. aquablue 1 pureactynic i 1 pink w T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak z temp wody w lecie ? moze masz jakies zdiecie zbiornika ?


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszkę daleko mieszkasz bo mam obie lampy u siebie to byś zobaczył live teraz świecę pandorą od Pacyfic Sun nie zmieniał bym ale właśnie temp. w lecie nie była do pobicia na okrągło wiatraki grotecha (x6 szt.) i biurkowy duży musiał chodzić, teraz wiem że trzeba do takiej lampy albo klimę albo chłodziarkę. poszukam zdjęć to mogę przesłać tylko podaj maila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI mocno grzeją, ja musiałem zrezygnować z HQI ponieważ temperatura wody podskakiwała o jakieś 5st., tylko u mnie zbiornik jest zamknięty i ma bardzo słabą wentylację. Jeśli masz możliwość podwieszenia lamp na ok 30-40cm nad tafle wody oraz lampa nie będzie zabudowana to nie powinno się aż tak grzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli ktos moze podesłac zdiecia podobnych lamp w zbiornku, to moj login = @ dodam ze lampa to Aqua Medic NG 2 x 150 w HQI + 4x T5 54 w ,hqi magnetyk :(


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko kup jasne 12 000k-14 000k żarniki. Hqi wcale tak mocno nie grzeją jak są 20cm nad wodą i mogą robić za grzałkę oszczędność 150-300w , latem można dać troszkę wyżej i na 1,5 miesiąca oprzeć na rogu wiatraczek biurkowy w największe upały.

30-40cm to wysoko lepiej 20-25 mniejsze straty światła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzac nie musze bo nawet w zime woda u mnie ma temp 25-26 stopni bez grzałki .. tylko chodzi mi czy ktos moze powiedziec czy jest spora przepaść 150w nad 250w , co do żarników to mysle nad phoenix 14k


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepaść jest hqi 250w świeci dla oczu prawie 2 razy jak 150w.

Jeśli masz 400l i chcesz hqi to bym się nie zastanawiał ani chwili.

Przy 150w wybrałbym 14 500 giesemanna + 4x niebieskie. Phoenix to są spoko do elektroników jako uniwersalne światło nawet solo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jeśli mowa lepiej odpuścić 150 i odrazu zainwestowac w 250?


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz trzymać spsy to lepiej zostań przy t5


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem to też wyjscie mam cały sprzet aby dołozyc 2 świetlówki, jutro za to sie zabiore i zobacze co wyjdzie


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo zdanie co Robert K


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak chcesz trzymać spsy to lepiej zostań przy t5

A możesz uzasadnić swoje zdanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moge ja? Mam niewielkie doswiadczenie ale mialem s swoim akwarium 300 l oswietlenie HQI 250W+2*24W T5 Zarnik poczatkowo Giesemana 14 Tys K a potem Reeflux zdaje sie tez 14 lub 16 tys K. Korale w akwarium wygladaly srednio a i wzrost byl sredni pod tym oswietleniem. Po okolo roku zmienilem lampe na 6*39W T5. Czyli bylo 298W a jest 244W. W ciagu pierwszych dwoch tygodni zuzycie plynow ballingowych wzroslo o 100% w ciagu kolejnych o kolejne 20-25% Kolory zaczely robic sie bajkowe, a przyrosty po prostu szok.. A tylko zmienilem swiatelko. Z gory mowie, ze swiadom jestem iz w ciagu roku akwarium moze sie zmienic, ale na pewno nie az tak. Zmiany w ciagu miesiaca byly kolosalne. Jedynie czego brakuje mi przy t5 to zycia wody..slawetnych blikow :)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że gdyby się zdecydował na 2x250w + 4xT5 to nieco inna bajka niż jeden żarnik przy 300l zważywszy że pełny power to tak trochę ponad połowa długości zbiornika.

Przy powyżej kombinacji fajnie było by mieć słoneczne bliki w ciągu dnia a na wieczór dać bajkowe kolory w 4 rurach np 3 blue i 1 white.

Jeśli miałbym większy baniak i dużo siana to pewnie bym wybrał opcję 4 rury i 2hqi żeby mieć urozmaicenie.Ja akurat nie mam zwyczaju kupować używanych lamp i wybrałem tańsze T5 a nigdzie nie widziałem by produkowali 250w+39w a szkoda bo do 110cm 2x250w to było by marnotrawstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem moge miec 2x150hqi+ 4x54w t5 obecnie mam 6x54w + moge dołozyc 2x54w jak to wychodzi w mocy bo w hqi wychodzi ponad 500w a t5 400 z kawałkiem


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz mieć żarniki 150w w 500litrach to 8x54w moim zdaniem wygrywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI miałem pare lat i przerobiłem wiele żarników 150w i 250w i mimo ze samo światłko było dla oka ładne to korale marudziły, fajnie było do 6-8 miesięcy po wymianie a potem jak by wszystko siadało. Prawdziwe HQI to 400w ale to kasa,kasa,kasa no i grzanie. Do roku mam 12x80w t5 i na prawdę widze różnicę we wzroście korali jak i ich wybarwieniu a jak mam dziś komukolwiek doradzić to tylko t5 i mogę to zrobić z czystym sumieniem. W moim temacie można zobaczyć historie baniaka na HQI150, HQI 250 i na t5


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również się zgadzam z Robertem i Yendruu. Też zaczynałem na HQI 2x150W potem było 2x250W z 2x54W potem z 4x54W i w końcu przeszedłem na 8x54W (z ledami ale tego bym tu nie mieszał ). Róznica w wybarwieniu korali znacząca choć wzrost był większy na HQI. Nie wróciłbym do HQI ze wzgędu na wybarwienie koralowców i taką pastelową poświatę , której przy HQI nie za bardzo można osiągnąć. Nie wspomnę o grzaniu się wody bo to był poważny problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI miałem pare lat i przerobiłem wiele żarników 150w i 250w i mimo ze samo światłko było dla oka ładne to korale marudziły, fajnie było do 6-8 miesięcy po wymianie a potem jak by wszystko siadało. Prawdziwe HQI to 400w ale to kasa,kasa,kasa no i grzanie. Do roku mam 12x80w t5 i na prawdę widze różnicę we wzroście korali jak i ich wybarwieniu a jak mam dziś komukolwiek doradzić to tylko t5 i mogę to zrobić z czystym sumieniem. W moim temacie można zobaczyć historie baniaka na HQI150, HQI 250 i na t5

Zgadza się hqi ma coś czego nie ma T5 i T5 ma coś czego nie ma hqi.

Dlatego najlepszym kompromisem jest hqi + T5 :smiling:

Jeśli kogoś stać na 12x80w to nie stać na 400w czy nawet 2x400w? ;)

HQI i T5 droższa w zakupie lampa ale koszty utrzymania zbliżone co samo T5 +/- wódka/dwie...

Kto był w koralu po przeprowadzce to widział ten zbiornik ok.1000l z idolkiem i tą lampką sfligoli czy jakoś tak 400W + T5 światło było dużo fajniejsze i bardziej naturalne , na samych T5 nie widziałem. Na wejściu było zwykłe szczepkowe T5 więc można było na szybko wnioski wyciągnąć.

Dodam że spsy nie odbijały popołudniu dużo pastelowego światełka ale kolorki były zajefajne a wieczorkiem pewnie pastele było widać...

Światło to nie wszystko tak jak sól.

Nikt jeszcze nie wspomniał o tym że woda pod hqi jest jakby czyściejsza bez tej mgiełki i nie widać tak odpadków,piachu itd.

Ja jestem jakiś miesiąc po przesiadce z hqi na t5 i zmieniłem tylko i wyłącznie bo brakowało mi sterowania mocą i barwą (lampa bez T5) :on2long: Niestety ta lampka która mnie interesowała z hqi była droższa o 40% więc odpuściłem z żalem.W następnym projekcie który kiedyś tam będzie to wybiore hqi i t5.

Po części zgadzam się z Robertem i po mniejszej części lub bardziej wcale nie zgadzam się z Sewer ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem wszystkie z możliwych świateł nad zbiornikiem , kilka słów moich spostrzeżeń

  • HQI + T5 - na tym światełku zaczynałem , z racji tego że niemal każdy świeży morszczak zaczyna od miękkich trudno mi było o jakiekolwiek porównania. Przyszedł czas na zmiany z racji pędu za nowościami zawisła nowa lampa
  • LED - barwa fajna , mozlwość ściemniania itd , był wówczas jednak mały szkopuł korale nie bardzo chciały ronąć więć
  • LED + T5 - było lepiej , ale tylko ciut lepiej więc
  • T5 - zbiornik ruszył , korale ruszyły mocno barwa fajna , ale nie o tapetę mi chodziło więc
  • HQI + T5 - akwarium stało się inne takie jakie chciałem od początku , nie mam kolorów pastelowych czy żałuję pewnie , że tak ale życie w zbiorniku wygląda inaczej tak naturalnie a tego przecież chciałem. Dzisiaj mam mocne słońce nad szkłem bo to przecież ponad 800 wat , czy korale rosną oczywiście , że tak ale jak ja to mówię dupska nie urywa a tylko dlatego , że zamiast żarników 14K wiszą 20K więc wszystko powolutku hula. Może to co napiszę zaskoczy was , ale nie zależy mi na przyrostach , miałem już zbiornik który kompletnie zarósł zrobiła się taka dzicz , że szkoda gadać.

To tyle odemnie :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ben_sage u mnie to akurat potrzeba 3x XXX ale nie to jest problemem, dla mnie osobiście na tę chwilę jest więcej - niż +.

Fajnie jak by kolega lorco mógł zobaczyć na żywo zbiorniki z różnym źródłem światła.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie oto chodzi tutaj u mnie widziałem ledy ,t5 sam posiadam ale hqi nikt nie ma .Po 2 tak jak pisałem ze mam mozliwosc miec 2x150w to jednak nie to samo co 250 no i sa na magnetykch ,a nie chciał bym popełnic błedu


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.