Skocz do zawartości
yvon_1986

Nowa kostka 30x30x35 ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Czytając wasze fora, uwzględniając wszystkie za i przeciw postanowiłam zlikwidować moje dotychczasowe akwarium roślinne i zainwestować w 30 l kosteczkę morską :) W mym domu powstaje równolegle drugie akwarium morskie 96 l jednak tym zajmuje się już mój mężczyzna :) Są tam już drogie odpieniacze itd...

Sprzęt który planuję ( właściwie to siedzi już w koszyku allegro :)

- akwarium 30x30x35 opti white polerowane 4mm

- lampa aquael decolight duo 2x11w marine

- eheim jager 50w

- kaskada aquela FZN-3

Sól zamówiliśmydo obu zbiorniczków - IO

Żywy piasek - po jakimś czasie

Żywa skała ( jedziemy po nią do e-rybki )tylko no właśnie... Ile jej dać?

Filtr RO jest razem z demineralizatorem. Musieliśmy nawet w pompę zainwestować bo ciśnienie wody mamy za małe

Hydrometr JBL

Czy potrzebuję falownik? Czy ta kaskada wystarczy?

a może coś pominęłam?

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przydala by sie jakas pompka cyrkulacyjna, jakas mala (aquael ma takie do nano).

Proponuje do kaskady wlozyc purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

Przy odpowiednim ułożeniu skały Fzn3 całkiem fajnie wprawia wszystko w ruch, chociaż ja szybko dołożyłem koralie nano 900.

Za czasòw kaskady (jak i teraz gdzie w obiegu mam 15l więcej przez sumpik) używam grzałki 25w aquaela- płaska, pamiętam ze mieściła się w kaskadzie.

Super wybòr z optiwhite, pomyśl tylko o jakimś niebieskim tle. Raz- zwiększa wrażenie głębi, dwa- kable od oświetlenia, filtr itd są za nim ukryte nie psując estetyki. w erybce na bank będą mieli naklejane.

Co do skały- ja startowałem na 3kg żywej. Gdybym miał jeszcze raz wybierać- startowałbym na suchej+bakterie+woda z podmianek. po prostu mniej niechcianych pasażeròw. Z drugiej strony w wymienionym sklepie mogą mieć fajne kawałki żywej :)

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi ;)

Tło już zamówione- niebieskie zapomniałam dopisać :) Od raz wzięliśmy na dwa akwaria

Co do grzałki to się właśnie zastanawiałam czy ten eheim mi nie zagraci...

A ta o której piszesz aquaela to model neoheater czy easyheater 25W? Nie za mało będzie 25W?

Nie wiem czy to prawda ale ponoć dobiera się 1w na 1l

Do drugiego akwa też wsadziliśmy jagera tylko 125w z zapasem.

Koralie w końcu pewnie dorzucę ale na razie sprawdzę jak się będzie spradzać sama kaskada.

Nie zamierzam wpuszczać żadnych ryb bo to by było chyba barbarzyństwo... Skupię się na mniejszych żyjątkach jak już wszystko dojrzeje. :)

W sklepie skały na razie brak... Trzeba czekać

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie zgooglowałem- chodzi o easyheater 25. Trzymałem ją w kaskadzie i bez problemu 25 stopni. Obecnie leży w sumpie, gdzie do ogrzania ma 45l i teraz w okresie zimowym mam nn stop25(bez zbyt częstego załączania) a latem jest praktycznie nieaktywna :D

Istotnym elementem jest tutaj temperatura wnętrza, będziesz je pewnie trzymała w ogrzewanym pomieszczeniu?

Edytowane przez matrixxus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wywaliłam z koszyka jagera na rzecz aquaela :) I nawet się zrymowało

Od razu suma się zmniejszyła co nie powiem - podobało mi się choć już nie raz doświadczyłam, że chytry dwa razy traci...

Taki sump to fajna sprawa może się skuszę kiedyś :) Jak dorobię szafkę specjalnie pod moją kosteczkę postaram się go gdzieś tam upchnąć

Czekam na kuriera z nowym filtrem ro a potem będziemy się zastanawiać jak go podłączyć w łazience...

Akwarium oczywiście będzie stało w salonie gdzież by indziej :)

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby się nie okazało, że za moją radą trafi Ci się akurat zły egzemplarz :D ale pomijając żarty, będzie ok.

Co do Ro to śmiało piszcie w razie wątpliwości

Zapomniałem wcześniej napisać o soli, za radami doświadczonych forumowiczòw też startowałem na IO- fajna sòl na początek i do kostek. nie jest zbyt bogata w część składnikòw, co jest plusem w tym wypadku

Trzymam kciuki za projekt i powodzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hihi jestem dobrej myśli co do tej grzałki ;)

Właśnie przyjechał filtr ro a w razie czego to się zgłoszę :D

Dziękuję serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

sam mam dwa podobne maluchy u siebie, jeden działa na fzn-3, drugi na chińczyku, bodajże hbl-701, moim zdaniem zakup aquael'a był stratą pieniędzy, jest głośniejszy od chińczyka, mieści tyle samo sprzętu, a i tak musiałem dorzucić koralie 900 bo tworzyły się ogniska cyjano ;) co do światła, obecnie używam kompaktów blau'a i moim zdaniem korale lepiej pod nim się czują :) dużo radochy jest z takiego malucha, powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium o podobnych wymiarach.

Żywy piasek - po jakimś czasie

Ja wsypałem jeszcze przed nalaniem wody.

Potem ustawiłem skałę i zalałem wodą.

Woda i skała w 100% z działającego zbiornika.

Żywa skała ( jedziemy po nią do e-rybki )tylko no właśnie... Ile jej dać?

U mnie jest 4kg.

Czy potrzebuję falownik? Czy ta kaskada wystarczy?

Mam koralie 900 i jest ok. nie ma "pralki"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OO dobrze wiedzieć że aquael jest taki głośny. Mój mężczyzna wyciąga nawet baterie z zegarka żeby móc spać więc to by była lepsza alternatywa ;)Hbl lepszy mówisz? Nie ma z nim problemów?

Znalazłam pompę cyrkulacyjną za dobrą cenę tylko co ona jest warta?

JVP 110 NANO 2000L/H

Rozpakowałam RO - gdzie my takiego konia upchamy? Będzie główną ozdobą łazienki :D Już słyszę każdego kto do niej wejdzie - a co to?

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem kaskady Aquaela i Hagena i chińskie też i moim zdaniem to wszystko zależy jaki egzemplarz Ci się trafi.

Czasem wirnik od początku pracuje cichutko, czasem po miesiącu się uspakaja, a bywają takie co cały czas brzęczą mniej lub bardziej.

Czasem przy brzęczeniu pomagało wyłączenie zasilania i ponowne włączenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W aquael'u pompka lata luzem, często wpada w wibracje, do tego rurka doprowadzająca do niej wodę też potrafi zacząć obijać się o plastiki, a hbl'a mam już 3 albo 4 lata (nawet moje przeróbki go nie zniszczyły :p ) i nie mam z nim problemów, wszystkie części są mocowane na sztywno, więc nie ma się co ocierać ;) w środku mam w.w. grzałkę aquael'a, odpieniacz, wkłady matrix i phosguard seachem'a, oraz węgiel/chemipure, wszystko się elegancko mieści, do tego hbl ma skimmer, który w fzn'ie musiałem dorobić bo zbierał się film na powierzchni, no i cena, hbl kosztował coś około 15 zł, a fzn 150 :p co do piasku, jak pisał kolega Tomasz, możesz wsypać go od razu, ale ja skałę najpierw przedmuchałbym porządnie przez jakieś 24 godziny żeby wyleciał z niej cały syf (możesz nawet zrobić to w misce) i ustawiaj skałę na szkle, nie na piasku, coś zacznie pod nią kopać i cała konstrukcja poleci jak domek z kart, nie ustawiaj też konstrukcji za wysokiej, zostaw miejsce dla korali, do tego nie ograniczy to cyrkulacji :) a skała skale nierówna, w jednym baniaczku mam jej ponad 5 kg i wcale nie jest jej za dużo, a drugim trochę ponad 3 kg i jest moc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta kaskada dziwnym trafem jest zwykle głośna i wibrująca kiedy kupiona w zestawie Aquaela, a cicha kiedy kupiona osobno. Może po prostu przypadek :)

Co do skały to o ile nie chcesz z niej ułożyć czegoś na kształt palmy a pod tym dać piasku na 3 palce to imho nie ma opcji z podkopem w nanorafce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiony jednak chińczyk -przekonaliscie mnie :-) zestaw aquael na początku był brany pod uwagę ale przegrał z opti whitem i tym okropnym napisem który fundują klientowi na i tak niewielkiej szybie przedniej...

Ma ktoś może zestaw RO aquarius z pompa i DI? Potrzebuję zdjęcia jak ma to podłączone...

Podlaczone...

Z ciekawości ile czasu wasze filtry "robią" 100 l osmozy?

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o wybor tla to polecam czarne, lepiej widac korale, glony (zanim pojawia sie wapienne) nie sa widoczne. Sam kontrast kolorow miedzy koralami a tlem jest wiekszy.

No i oczywiscie foty lepiej wychodza ;)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr RO zależy jaką ma membranę i jakie masz ciśnienie w instalacji no i ile filtrów wstępnych i czy masz DI,

Ja mam membranę 100 galonów dwa filtry wstępne, węgiel i DI, a na godzinę robi mi max 10 l wody.


a4fa4b9893d1871578e378f937341efau649a580.png

Opti 155x50x50, Jebao WP25 x 2szt, LED -160 W, 2x T5- 80W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dołączona pompę bo ciśnienie było straszne... Wyczytałam w instrukcji że wychodzi ok 11 l / h i tak by chyba było. Mam membranę 75 dwa filtry wstępne i węgiel oraz DI.

No i domowilismy miernik tds

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie tych mediów filtracyjnych w kaskadzie . Ile i czego mam tam dołożyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kaskday najlepiej pół litra siporaxy - wejdzie do jednej komory. Do drugiej komory możesz wrzucić grzałkę i węgiel. Później może purigen i rowaphos.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A trochę gruzu koralowego mogłabym tam wsadzić? Te wkłady które dostałam oryginalnie z filtrem czyli gąbka i węgiel po obu stronach są do wywalenia ? A jeszcze mam pytanie czy do morskiego akwarium można wlać biodigest probio? Do słodkiego dawałam te bakterie. Wiem że słone to nie słodkie ale gdzieś kiedyś chyba odbiło mi się o uszy że może być.

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wkładów, na okres dojrzewania nie wsadzałbym nic, poczekaj, świec krócej, a na samym początku nawet wcale, wywali Ci mniej glonów; jak dla mnie prodibio to jedne z najlepszych bakterii na rynku, u siebie leje biodigest + bioptim, na upartego możesz też dolewać ammostop, ale to już wedle uznania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :-)Złożyłam dzisiaj mojego nowego chińczyka hbl 701 i stwierdzam, że ten skimmer jest jakiś dziwny... Wszędzie na zdjęciach wygląda inaczej a ja mam zupełnie co innego. Może coś źle złożyłam?

post-24938-1423691903,44_thumb.jpg

Edytowane przez yvon_1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ok 400 ml ceramiki, 100 ml purigenu i tyle samo phosguardu. Absorbery w skarpetach, ceramika w koszyku.

A skimmer ok, po prostu zmienili trochę konstrukcję wlotu.

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.