Skocz do zawartości
qni

kontroler temperatury - jakie finkcję?

Rekomendowane odpowiedzi

Hey.

Na Arduino zrobiłem prosty układ. Mam 2 termometru do akwarium i sumpe. jeżeli temperatura w akwarium jest mniejsza niż x to włącza się grzałka, grzałka oczywiście będzie w sumpie . Jeżeli temperatura jest większa niż y włącza się wentylator. Obroty wentylatora są zależne od temperatury wody w akwarium.

Można to prosto opisać

załącza grzałkę< tempera optimum> załącza wentylator

Jak sądzicie, czy kontroler temperatury powinien mieć więcej funkcji? jeżeli tak to jakie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce kupić, chcę napisać sterownik na Arduino z touch screen, przez to chciałbym nauczyć się programować. Moduł temperatur to tylko jeden z jego elementu.

Mam już moduł temperatury napisany, zastanawiam się jakie inne funkcje temperatury będą mi potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jakiego licha się męczyć nad czymś co już jest ,

np.STILO , FERDUINO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jakiego licha się męczyć nad czymś co już jest ,

np.STILO , FERDUINO

Nie zrozumie tego ten kto nie lubi majsterkować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jakiego licha się męczyć nad czymś co już jest ,

np.STILO , FERDUINO

jest jeszcze iAqua - super projekt

Po co ? jak już pisałem -przez to chciałbym nauczyć się programować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaj czujniki poziomu wody i będziesz miał dolewkę załatwioną, dodaj proste timery i przekaźnik na 220v i obskoczysz oświetlenie :) Poza tym, możesz zrobić funkcję wietrzenia szafki i / lub klapy jak ma ktoś zabudowane akwa, to znaczy włączanie co jakiś czas wentylatora żeby wilgoć z szafki usunąć. .


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kontroler powinien mieć menu:

- ustawienie temperatury minimalnej, powyżej której włącza się grzałka

- ustawienie temperatury maksymalnej, powyżej której załączą się wentylatory

Na jakich czujnikach jest układ?


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA dołożył bym dwa przedziały temp. max. tak aby przy temp "y" załączyły się np: 2 wentylatory jak to nie pomoże i temp. osiągnie powiedzmy "y" + 3 st. dołączają się kolejne 2 wentyle. U siebie mam tak zrobione ale na 2 przedziale załącza się wentylator biurkowy (to taka ostateczność) ale w bloku na 5 pietrze przy oświetleniu HQI było potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

termometr to ds18b20 - jakoś nie jestem przekonany do niego.

Arduino mega 2560

Edytowane przez qni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

JA dołożył bym dwa przedziały temp. max. tak aby przy temp "y" załączyły się np: 2 wentylatory jak to nie pomoże i temp. osiągnie powiedzmy "y" + 3 st. dołączają się kolejne 2 wentyle. U siebie mam tak zrobione ale na 2 przedziale załącza się wentylator biurkowy (to taka ostateczność) ale w bloku na 5 pietrze przy oświetleniu HQI było potrzebne.

zamiast pisać i zajmować kanał - kup sobie włącznik termiczny NO (normlanie otwarty) na np 25 czy 30*C kosztuje kilka zł ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

termometr to ds18b20 - jakoś nie jestem przekonany do niego.

Arduino mega 2560

DS18B20 to dobry czujnik. Dlaczego nie jesteś do niego przekonany?

Napisanie programu do założeń, które podałem to kilkanaście/kilkadziesiąt minut. Później już tylko zaprojektowanie schematu

i płytki, wykonanie projektu i można cieszyć się gotowym urządzeniem.

Wiem, bo taki projekt jakiś czas temu wykonałem.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

PS. Czujnik jest cyfrowy więc niezbędne będzie zapoznanie się z notą katalogową oraz zaprogramowanie i obsługa również cyfrowo.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduł temperatury już dawno zrobiony. Kupiłem TFT LCD do UNO a ponieważ mam Mega LCD zajął mi wszystkie PWM, a po za tym dotyk działał słabo. Kupiłem w china inny LCD. myślę że za miesiąc będzie. Muszę teraz przeprojektować menu. najgorsze jest to że nie mam pomysłu na menu co oznacza zmiany, a przy tym jest jest trochę zabawy bo oprócz grafiki trzeba zmienić dotyk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DS18B20 to dobry czujnik. Dlaczego nie jesteś do niego przekonany?

Chcę rozbudować mój kontroler światła i dolewki o czujnik temperatury - zakupiłem już nawet DS18B20, pytanie, czy można go bez ryzyka włożyć do akwarium mimo, że czujnik jest w metalowej obudowie?

http://allegro.pl/li...m-isqm-2-e-0113


300l, 3x39+100W LED, bez pienidła, od 2016, re-start 10.2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zawsze można go wsadzić "w balonik" albo pociągnąć "żywicą" .. itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę rozbudować mój kontroler światła i dolewki o czujnik temperatury - zakupiłem już nawet DS18B20, pytanie, czy można go bez ryzyka włożyć do akwarium mimo, że czujnik jest w metalowej obudowie?

http://allegro.pl/li...m-isqm-2-e-0113

Sprawdziłem praktycznie - można.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam go w w wodzie od miesiąca, jedynie izolacja kabla robi się biała.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ochotę na komplikację układu to możesz zrealizować załączanie grzałki przekaźnikiem SSR sterowanym sygnałem PWM o niskiej częstotliwości, który będzie płynnie sterował średnią mocą grzałki w zależności od różnicy pomiędzy wartością zadaną, a aktualną.

To nie żart, ja tak zrobiłem przy pomocy sterownika PLC i programowego regulatora PID (częstotliwość PWM 1Hz)- działa super.


325l + 70l; LED 180W (DIY); JEBAO/JECOD DCT 4000; HYDOR Koralia Nano 1600, BLAU WM 4000; BLAU WM 8000; Deltec SC1455;

Temp: 25,0°C; Dens: 1,024; pH 8,2; KH 8,0; Ca 420; Mg 1350; PO4 0; NO3 0;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.