Skocz do zawartości
Yarcio

Prąd w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli masz zabezpieczenie różnicowo prądowe do podłącz przewód z jednej strony do bolca w gniazdku a drugi koniec do akwarium. Jak bezpiecznik wyłączy się to znaczy, że masz przebicie a jak nie to raczej wszystko ok. - w ten sposób sprawdzisz czy urządzenia na 230v nie mają przebicia.

A urządzenia na niskie napięcie możesz sprawdzić miernikiem uniwersalnym (miliamperomierzem) podłączając go pomiędzy wodę w akwarium a jakieś pewne uziemienie np. bolec w gniazdku (pod warunkiem, że instalacja jest dobrze zrobiona)

Edytowane przez janusz-pśl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest przyklad braku roznicowopradowego http://nano-reef.pl/...um/#entry748697

Panowie roznicowka jest podstawa przy akwarium,zwlaszcza kiedy mamy dzieci, ktore moga wsadzic lapki.

Dzialanie takiej roznicowki jest w mili sekundach wiedz zagrozenie minimalizuje sie prawie do zera.

Moze uratowac przed poparzeniem czy nawet smiercia.

O jakiej wymianie scian kabli wy piszecie, stare gniazdo mozna przygotowac pod roznicowke,kolega tam juz jeden to opisywal.

Sprawa wkladania lapek, ktos pisze co mam teraz wszystko wylaczac????? nie musisz, przechodzisz na czerwony swietle.

Na wlasna odpowiedzialnosc wszystko robimy w naszych zbiornikach

powyzej w linku wpadla lampa do wody na szczescie lapek nikt tam nie mial!!!!

CO Bedzie jak bede w pracy i wywali roznicowke, ja mam ich wiecej, wiec wywala mi tylko pompe czy lampe.

Ale za grosze mam powiadomienie o zaniku napiecia na sms ,chyba ze dwiescie moze trzysta zl

Tytanowe bolce do wody jako uziemienie ????? Oki ale wymagaja roznicowki bez niej mija sie z celem

Pe pe pe pe pe pe zolty kabelek dzis na swiecie jest podstawa, nie stosowany przy malych lampach lub hermetycznie zamykanych obudowach.

W Innych urzadzeniach ktore nie sa przeznaczone do pracy w warunkach mokrych lub zasilanych niskim napieciem.

Nawet Chiny na rynek Uk nie wypuszczaja innych jak trzy zylowych,

Kolega tam dobrze napisal o mierniku dla laika z mixem kabli,pokaze wartosci nie majace nic wspolnego z prawda

Pole elektryczne przy takim mixe kabli zawsze sie pojawi.

Instalacje 20 letnie spelniaja zazwyczaj juz wszystkie normy.

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CO Bedzie jak bede w pracy i wywali roznicowke, ja mam ich wiecej, wiec wywala mi tylko pompe czy lampe.

Skąd wiesz i na jakiej podstawie twierdzisz, że wywali różnicówke przy pompie, a nie tą za licznikiem ??? :D


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czy zarty sobie robisz czy powaznie pytasz ???

Jesli powaznie to wynika to z doboru mocy zabezpieczenia i czasu reakcji

jak zrobimy zwarcie w gniezdzie to nie pada zabezpieczenie w elektrowni tylko w domu

Wynika to z doboru wszystkoch mocy na poszczegolne urzadzenia

Roznicowka wysokoczul przy 30mA zawsze wywali pierwsza Bo Ma 0.03 A ( 30A)

Ale na tablicy moze byc juz o wiekszym amperazu

Gwarancji nie mamy zadnej zwlaszcza jak piorun przywali

Ale warto sie zabezpiecz

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam poważnie.

Tylko za licznikiem stosuje się różnicówki 30 mA więc twój plan idzie w łeb :D

idąc twoim tokiem myślenia bezpieczeństwo w akwarium ma większym priorytet niż życie dziecka majstrującego przy kontakcie w pokoju.. tak ??


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosuje sie rozne wylaczniki roznicowopradowe o pradzie znamionowy 20A 30A 40A 63A

Ale prad znanamionowy roznicowy to prąd zadziałania,

Wysokoczule 30 mA

Srednioczule pomiędzy 30 a 500 mA

Niskoczule powyzej 500 mA

Idac moim tokiem myslenia,to jak przeczytasz watek bedziesz wiedzial ze pisalismy o domach w ktorych niema roznicowek

Lub sa stare instalacje ,pomimo braku PE nadal mozna przystosowac takowa instalacje

Kolejnosc wypadania poszczegolnych wylacznikow roznicowopradowych bedzie uzalezniona od czasu i mocy

Fantastycznie ze twoj dom jest w dzisiejszym standardzie i twoje dzieci sa chronione juz przy wejsciu do domu

Ale pozwol innym tez sie zabezpieczyc

A na marginesie to nie rozumie twojego pytania do czego ty piejesz ,jakie ma znaczenie ktora roznicowka zadziala

Wazne ze dziala .


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pod taka roznicowke chyba trzeba wszystko podpiac z akwa czy sie myle ? Obojetnie czy ma ten 3 "bolec" z uziemieniem czy nie ?

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tak się tylko wtrącę na szybcika bo dyskusja po moim fachu :)

Jeżeli masz taką sytuację, możesz wykonać zerowanie, tzn. odkręcasz stare gniazdko bez bolca, zakładasz nowe, przy czym przewód neutralny łączysz również z bolcem. Prawidłowo powinno się to łączyć jednym odcinkiem przewodu, nie dwoma.

Pozdrawiam,

Rafał

Z "bolcem" łaczy się uziemienie a nie przewód neutralny. Przewód neutralny jest niebieski. Jeśli masz instalację 1 fazową to przewód fazowy jest najczęściej brązowy, neutralny jest niebieski a przewód ochronny jest żółto-zielony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co nie znam sie na tym i nie mam pojecia ale to stara instalacja w kazfym badz razie we wszystkich gniastkach mam uziemienie nie wiem czy te uziemienie nie jest poflaczone jakos do scian czy cos takiego i ile taka instalacja moze wytrzymac na 1 gniazdku max 1kw?

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na marginesie to nie rozumie twojego pytania do czego ty piejesz ,jakie ma znaczenie ktora roznicowka zadziala

Wazne ze dziala .

Nie pije, a staram się zrozumieć czemu ma służyć podłączenie 2 różnicówek pod akwarium.

napisałeś, że masz jedną do lampy jedną do pompy i za licznikiem skoro nie wiesz która pierwsza zadziała ?

Stosowanie różnicówki 50 mA tuż za licznikiem jest niebezpieczne dlatego stosuje się 30 mA.

Więc zadałem pytanie... Skąd wiesz która różnicówka zadziała pierwsza?? zakładając że bezpieczeństwo jest najważniejsze a trzy masz 30mA

skoro nie wiesz to jaki ma to sens ? Coś takiego jest zasadne wtedy gdy wiesz która różnicówka zadziała przy niższym natężeniu prądu.i wtedy możesz te trzy 30 mA zestopniować.

Dopiero taka kombinacja da zamierzony cel.

Edytowane przez rekin (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym podpinaniem "bolca" do przewodu zerowego to byłbym ostrożny. Wiem że to powszechny proceder ale co się stanie gdy ktoś przy jakiejś robocie, po drodze na linii zamieni zero z fazą? Dawno temu u rodziców elektryk pomyłkowo podłączył w jednym pokoju bolce pod fazę i ciekawe doświadczenie było dotykając obudowy komputera :-) gdyby nie komputer to nikt by nie wiedział.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mialem w lazience za pralka 1 kontakt a ze to za pralka malo miejsca przedluzacz i zalaczona pralka moja mowi ze niekiedy ja trzepnie pralka a ja mowie no co ty mnie ani razu w koncu raz mnie trzepla sprawdzilem o co chodzi faza byla na uziemieniu poprostu zle podlaczony kabel byl

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym podpinaniem "bolca" do przewodu zerowego to byłbym ostrożny. Wiem że to powszechny proceder ale co się stanie gdy ktoś przy jakiejś robocie, po drodze na linii zamieni zero z fazą? Dawno temu u rodziców elektryk pomyłkowo podłączył w jednym pokoju bolce pod fazę i ciekawe doświadczenie było dotykając obudowy komputera :-) gdyby nie komputer to nikt by nie wiedział.

To nie proceder ale podstawowe zabezpieczenie przed skutkami niepożądanego wystąpienia napięcia na obudowie urządzeń w starych instalacjach typu typu TN-C i proszę nie pisać bzdur aby być ostrożnym z tym podpinaniem bo jeszcze ktoś tego posłucha .Gniazdka z bolcem zawsze zerujemy w instalacjach dwuprzewodowych wręcz zaleca się najpierw podpięcie pod bolec a dopiero potem pod gniazdo.A argument że ktoś przy robocie może się pomylić taki sam jak bym stwierdził że samochodu z niesprawnym układem hamulcowym nie oddam do naprawy bo może mi przy składaniu wężyk z płynem hamulcowym podpiąć pod chłodzenie .

Edytowane przez erda (wyświetl historię edycji)

299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega Rumun ma słuszną racje, po wymianie licznika przez spółdzielnie mieszkaniowa, u moich rodziców prąd na bolcu wynosił ponad 100v musiałem rozliczyć wszystkie mostki bo obudowy pralki i lodówki świeciły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega Rumun ma słuszną racje, po wymianie licznika przez spółdzielnie mieszkaniowa, u moich rodziców prąd na bolcu wynosił ponad 100v musiałem rozliczyć wszystkie mostki bo obudowy pralki i lodówki świeciły

Gratuluję odwagi , pomysłu i skutecznego "usunięcia problemu"

Edytowane przez erda (wyświetl historię edycji)

299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję odwagi , pomysłu i skutecznego "usunięcia problemu"

a dziękuje uprzejmie,odwagi mi nie brak

zarówno uziemianie bolców jak i późniejszą wymianę licznika wykonywała ekipa elektryków SM

po interwencji telefonicznej polecono rodzicom usunięcie mostków w gniazdkach,twierdząc że instalacja dwu żyłowa nie jest do tego przystosowana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z "bolcem" łaczy się uziemienie a nie przewód neutralny. Przewód neutralny jest niebieski. Jeśli masz instalację 1 fazową to przewód fazowy jest najczęściej brązowy, neutralny jest niebieski a przewód ochronny jest żółto-zielony.

Pisałem o wykonaniu zerowania w przypadku starej instalacji, gdzie nie ma przewodu ochronnego. Czytamy ze zrozumieniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dziękuje uprzejmie,odwagi mi nie brak

zarówno uziemianie bolców jak i późniejszą wymianę licznika wykonywała ekipa elektryków SM

po interwencji telefonicznej polecono rodzicom usunięcie mostków w gniazdkach,twierdząc że instalacja dwu żyłowa nie jest do tego przystosowana

a dziękuje uprzejmie,odwagi mi nie brak

zarówno uziemianie bolców jak i późniejszą wymianę licznika wykonywała ekipa elektryków SM

po interwencji telefonicznej polecono rodzicom usunięcie mostków w gniazdkach,twierdząc że instalacja dwu żyłowa nie jest do tego przystosowana

Tak z ciekawości polecenie zdjęcia PEN-u z bolców poleciła sekretarka z S.M czy ci fachowcy .To elektrycy wymieniali licznik i uziemiali bolce a rodzicom spółdzielnia nakazała usunięcie mostków ? Mierzone oczywiście było miernikiem elektronicznym bolec do czego ? i oczywiście bez obciążenia ?


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego nie jestem elektrykiem i nie będę się rozpisywał bo się na tym nie znam,opisałem tylko zaistniałą sytuacje z przed roku.Prąd mierzyłem miernikiem z wyświetlaczem,takim w kształcie długopisu,jak ściągnąłem mostek z bolca to i tak pokazywał 20v. ale przynajmniej nie 100 jak wcześniej,a z kim rozmawiała nie wiem

edyt. zadzwoniłem z ciekawości,sprawę rozwiązał instalator piecyka gazowego,który założył ponownie gniazda z bolcem i przepinał coś przy liczniku,fachowcy z SM którzy przyszli zaplombować licznik skwitowali ''kabel się rozłączył,takie jego prawo''

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym podpinaniem "bolca" do przewodu zerowego to byłbym ostrożny. Wiem że to powszechny proceder ale co się stanie gdy ktoś przy jakiejś robocie, po drodze na linii zamieni zero z fazą? Dawno temu u rodziców elektryk pomyłkowo podłączył w jednym pokoju bolce pod fazę i ciekawe doświadczenie było dotykając obudowy komputera :-) gdyby nie komputer to nikt by nie wiedział.

nie pisz bzdur..... nie ma możliwości zamiany N z L przez dostawce energii elektrycznej, a ten co u rodziców podłączył gniazdka to nie był elektryk tylko amator.

Kolega Erda dobrze pisze o instalacji TN-C

Mnie lampa kopała,podlaczylem do bolca lampe i mam teraz dyskotekę po wyłączeniu lamp,jak odlacze od bolca to nie migaja,ktoś wie o co Kaman?

masz w gniazdku faze z prawej strony i to jest powodem migotania lampy

Rozwiązania masz dwa albo w gniazdku przepinasz faze ( lewy bolec tak powinno być ) albo odwróć wtyczkę lampy o 180 stopni i problem zniknie.

Edytowane przez rekin (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc podepnę się pod istniejący. Na mojej kostce mam koronę z przykręconym stelażem z kątownika zrobionego z kwasówki, na którym to kątowniku leży lampa Ati Sunpower 8x24W w wersji ściemnialnej. Z lampy jestem bardzo zadowolony, ale niestety trochę "kopie", odczuwam to, gdy wkładam rękę do akwarium i jednocześnie tą samą ręką dotykam lampy. Nie bardzo wiem, co z tym począć. Gdzieś czytałem, że w tej lampie mogą się indukować jakieś napięcia, które są do zmierzenia na obudowie, nie bardzo się na tym znam, ale jest tak zarówno podczas, gdy lampa się świeci, jak i kiedy jest wygaszona. Lampa jest podłączona do listwy z bolcami uziemnającymi, listwa jest podłączona do gniazdka w ścianie, gniazdko jest bez bolca uziemniającego. Próbowałem odwrotnie podłączyć listwę do gniazdka w ścianie (żeby wykluczyć, że ktoś przewód uziemiający w gniazdku połączył z zerowym), niestety dalej kopie :shock: . Jakieś pomysły???


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zero połączyć z uziemieniem ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzialem juz takie przypadki :p.

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest jedyne, 100% skuteczne rozwiązanie na wszystkie problemy opisane na czterech stronach tego wątku:

http://allegro.pl/transformator-separujacy-230-230v-na-mokro-1500w-i6644548440.html

Inaczej zawsze będzie źle: nie uziemiać to kopie, uziemiać to płynie prąd przez wode w akwarium.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natchniony tym wątkiem zrobiłem małą rozdzielnię pod akwa z wyłącznikiem różnicowo nadprądowym 10mA 10A i 3 bezpiecznikami B6 (6A). Rozdzielnia jest podłączona kablem do gniazdka, w rozdzielni domowej mam róznicówkę 30mA i bezpieczniki B16.

Czy dobrze zrobiłem ? ;) Czy jest sens uziemiać stelaż ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.