Skocz do zawartości
amsam

Która lepsza "sól bez soli"

Rekomendowane odpowiedzi

"Sól bez soli" - macie jakieś doświadczenia która jest lepsza? Czy nie ma to żadnego znaczenia. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam preisa, z tym ze nie mam porównania bo od zawsze go używam. Jedyne co mogę powiedzieć że jest ok.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywałem FM teraz mam EcoSystem.

Wydaje mi się, że lepsza była FM: 1. Nie zbrylała się tak jak EcoSystem; 2. FM wydawała sie bogatsza w mikro.

Niestety żaden z producentów soli nie podaje składu, więc pozostaje porównywanie subiektywne.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak używałem Praisa wszystko było ok.

Ostatnio miałem AF i musiałem dolewać mikro, także jak najbardziej Prais.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak używałem Praisa wszystko było ok.

Ostatnio miałem AF i musiałem dolewać mikro, także jak najbardziej Prais.

Bardzo proszę abyś rozwiną tą wypowiedź. Sól bez soli nie stosujemy, aby zapewnić źródło mikroelementów w wodzie ,a po to aby uzupełnić mikroelementy do produkowanego ubocznie NaCl podczas stosowania chlorku wapnia i wodorowęglanu sodu celem utrzymania proporcji soli rozpuszczonych w wodzie morskiej (wynikającej z reguły Ditmara). Mikroelementy dodajemy do roztworów CaCl2 i MgCl2 oraz NaHCO3. Do tego służą popularne ABC czy component strong AF .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Sól bez soli nie stosujemy, aby zapewnić źródło mikroelementów w wodzie...

Podmian wody na "zwykłej" soli się też nie stosuje po to by dostarczyć mikroelementy do kolumny, a jednak skład mikro (bogatość soli w mikro) jest istotny. :)

Może jako producent "soli bez soli" podacie jej skład mikro (podobnie jak to jest w soli AF ReefSalt)? Akwaryści będą przynajmniej wiedzieli co dozują do akwarium :) - będziecie prekursorem takiej definicji na rynku.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i ciekawy temat się zrobił, A może jednak wzbogacić tą sól o micro - aby nie trzeba było ich ciągle kropelkować do wody. I byłby komplet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Micro dozuje sie obserwując zbiornik a nie na pale razem z czymkolwiek :).

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc używanie strongów też nie ma sensu...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Micro dozuje sie obserwując zbiornik a nie na pale razem z czymkolwiek :).

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Natomiast dobrze jest wiedzieć co się znajduje w dozowanym komponencie (w tym przypadku "sól bez soli"). Niestety producenci nie podają składu mikro.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę abyś rozwiną tą wypowiedź. Sól bez soli nie stosujemy, aby zapewnić źródło mikroelementów w wodzie ,a po to aby uzupełnić mikroelementy do produkowanego ubocznie NaCl podczas stosowania chlorku wapnia i wodorowęglanu sodu celem utrzymania proporcji soli rozpuszczonych w wodzie morskiej (wynikającej z reguły Ditmara). Mikroelementy dodajemy do roztworów CaCl2 i MgCl2 oraz NaHCO3. Do tego służą popularne ABC czy component strong AF .

Mój poprzedni zbiornik 180l - dodawałem tylko trzy podsawowe płyny kh, ca, sól nacl free. wszystkie proszki Preis.

Odpieniacz, refugium, brak podmian,

Lpsy chcialy pęknąc, proste sps rosły bardzo ładnie nawet nie które acry miały super kolorek.

Nowy zbiornik 250l,350l w obiegu- ta sama skała, ten sam odpieniacz, kilka szczepek nie dużych korali,podmiany 20l/tydzien na soli AFRS, balling AF trzy podstawowe płyny kh,ca,sól nacl free.

Montipory stoją w miejscu, Seriatopory poleciały, nawet taki prosty koral jak caulastrea poprostu zdycha.

Zacząłem dolewac ABC GROTECH i eureka!!! Monti , Seriatopory,ruszają do przodu. Caulastrea znowu Chce pęknąc!

Efekt widoczny juz nastepnego dnia po dodaniu mikro, więc wniosek nasuwa się sam.

Tak jak Marcin_ napisał. Fajnie było by jakbyś podał skład soli NACL free.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Więc używanie strongów też nie ma sensu...?

Jeżeli chcesz efekt wow szczególnie przy sps to lepiej dozowac ręcznie, uważnie obserwując.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój poprzedni zbiornik 180l - dodawałem tylko trzy podsawowe płyny kh, ca, sól nacl free. wszystkie proszki Preis.

Odpieniacz, refugium, brak podmian,

Lpsy chcialy pęknąc, proste sps rosły bardzo ładnie nawet nie które acry miały super kolorek.

Nowy zbiornik 250l,350l w obiegu- ta sama skała, ten sam odpieniacz, kilka szczepek nie dużych korali,podmiany 20l/tydzien na soli AFRS, balling AF trzy podstawowe płyny kh,ca,sól nacl free.

Montipory stoją w miejscu, Seriatopory poleciały, nawet taki prosty koral jak caulastrea poprostu zdycha.

Zacząłem dolewac ABC GROTECH i eureka!!! Monti , Seriatopory,ruszają do przodu. Caulastrea znowu Chce pęknąc!

Efekt widoczny juz nastepnego dnia po dodaniu mikro, więc wniosek nasuwa się sam.

Tak jak Marcin_ napisał. Fajnie było by jakbyś podał skład soli NACL free.

co tu można więcej dodać, mogę zobaczyć ten zbiornik ? Tu zbiornik nasz firmowy dokładnie na tych ,,złych" produktach :https://www.youtube.com/watch?v=8mFW8E_KgF8


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ważne jest też aby używać soli "zwykłej" i soli bez soli tej samej firmy . Uzupełniając braki solą bez soli tej samej firmy mamy większe prawdopodobieństwo ,że nam się nie rozjadą główne parametry wody i np czegoś nie dublujemy.


8441_8685.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ważne jest też aby używać soli "zwykłej" i soli bez soli tej samej firmy . Uzupełniając braki solą bez soli tej samej firmy mamy większe prawdopodobieństwo ,że nam się nie rozjadą główne parametry wody i np czegoś nie dublujemy.

Mała szansa - sól bez soli tylko w zasadzie 3-4 firm mamy.... I sól nie jest równa innemu produktowi/soli tej samej firm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian07 nie twierdze że wasze produkty są złe :yes

Wasze akwaria i kondzcja korali naprawde powalaja na kolana.

Uważam że wasza metoda jest bardzo dobra, ale tylko w przypadku stosowania pełnej gamy waszych produktów, zgodnie z waszymi zaleceniami. Łączenie waszych produktów z ;produktami innych firm według mnie może narobić niezłe KUKU.

Takie moje zdanie.

No to jak z tym składem NACL free ???


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę abyś rozwiną tą wypowiedź. Sól bez soli nie stosujemy, aby zapewnić źródło mikroelementów w wodzie ,a po to aby uzupełnić mikroelementy do produkowanego ubocznie NaCl podczas stosowania chlorku wapnia i wodorowęglanu sodu celem utrzymania proporcji soli rozpuszczonych w wodzie morskiej (wynikającej z reguły Ditmara). Mikroelementy dodajemy do roztworów CaCl2 i MgCl2 oraz NaHCO3. Do tego służą popularne ABC czy component strong AF .

Możesz zatem rozwinąć swoją wypowiedz, czym różni się twoim zdaniem sól bez soli praisa od abc af?

Z twojej wypowiedzi wychodzi na to że są to mikroelementy rozbite na 3 buteleczki, tyle że prais ma ich duużo więcej.

Natomiast żeby było podobnie z af to trzeba dokupic kolejne buteleczki.

Sól af jest uboga aby dokupić dodatki, jest to zrozumiałe z marketingowego punktu widzenia ponieważ na tym zarabiają, robiąc sól bogatą w mikro i makro nie doili by na dodatkach.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest watek co zawiera sol bez soli.

http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?663492-Lets-talk-NaCl-free-salt

Pozostaje jednak watpliowsc dokladnosci badan z TRIOTONA

http://www.reefsmagazine.com/mag.php?do=wp_post&articleId=159

Jeelii ktos pod oddaniu jakiegos mikro juz na nastepny dzien widze roznice to gratuluje produktu. :wallbash:

Warto uzywac soili bez soli. Balling staje sie latwy i zrozumialy, bez ciaglych koretkt.

Sol wcale nie jest zrodlem jakis mikro ktore pwoduja nadmierny rozwoj glonow.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam . Wiem , że SBS nie ma tylu na rynku co producentów zwykłej soli co zawęża możliwości. Pisząc o jednej firmie nie miałem na myśli ,że w/w sole mają być równe. Czasami jest wręcz przeciwnie używając w zbiorniku soli zwykłej która ma na starcie dużo np. magnezu i dając sbs tej samej firmy która właśnie ma mniej magnezu zachowasz właściwe parametry. Jeżeli dasz sbs innej firmy , która będzie miała dużo magnezu i jeszcze będziesz lał po równo każdego z 3 płynów a taka jest zasada Mg będzie rosło.


8441_8685.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest gajcy - czasami nie mogę zrozumieć dlaczego rozjeżdża się mi Mg - może tu jest przyczyna - nie szaleć z solami ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zatem rozwinąć swoją wypowiedz, czym różni się twoim zdaniem sól bez soli praisa od abc af?

Z twojej wypowiedzi wychodzi na to że są to mikroelementy rozbite na 3 buteleczki, tyle że prais ma ich duużo więcej.

Natomiast żeby było podobnie z af to trzeba dokupic kolejne buteleczki.

Sól af jest uboga aby dokupić dodatki, jest to zrozumiałe z marketingowego punktu widzenia ponieważ na tym zarabiają, robiąc sól bogatą w mikro i makro nie doili by na dodatkach.

Skoro sól AF pod sps jest uboga dlaczego kosztuje tyle co bogata innych producentów?

Sama sół AF sps w baniaku sps-owym u mnie nie dała rady, ale gdy zaczalem stosować strongi było duuużo lepiej no ale cena...

Mam ballinga AF, Strongi AF, sól sps i wiekszosc innych produktów.

Niestety powoli odchodze od tej firmy bo mnie zwyczajnie nie stać.


7718_7930.png

250L + 120L sump wystartował 13.9.2016

Ok 20kg skały

Siporax 13L

Szkło 100x50x50 przód i boki opti

Obieg Jebao Dct 6000 odpieniacz DIY na pompie New Jet 6000 i meshu made by Robas78 lampa 6x39 1xJebao rw-15

Dozownik Jebao dp-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro sól AF pod sps jest uboga dlaczego kosztuje tyle co bogata innych producentów?

Sama sół AF sps w baniaku sps-owym u mnie nie dała rady, ale gdy zaczalem stosować strongi było duuużo lepiej no ale cena...

Mam ballinga AF, Strongi AF, sól sps i wiekszosc innych produktów.

Niestety powoli odchodze od tej firmy bo mnie zwyczajnie nie stać.

To jak Cię nie stać to na jaką markę przejdziesz?

sól AF 22 kg 180zł

25kg FM 350 zł

25kg preis 370 zł

wodoroweglan sodu kH AF 5kg 107zł

FM 4kg 140zł

strongi AF 80zł

FM ultra trace 118zł

hmm ... co będzie tańsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam -Mg to pal licho ale wyobraź sobie wzrost potasu a nie wszyscy go mierzą. SBS to tak naprawdę uzupełnienie głównie Ca i Mg dla równowagi " do produkowanego ubocznie NaCl podczas stosowania chlorku wapnia i wodorowęglanu sodu celem utrzymania proporcji soli rozpuszczonych w wodzie morskiej (wynikającej z reguły Dittmara)" SBS ma być uboga jeżeli chcemy w akwarium SPS-owym mieć kolory żółty , jasno różowy , biały i inne " cukierki" a mikro lejesz z ręki ....... i to najlepiej każdy pierwiastek osobno (z tych dostępnych). I tu się zaczyna zabawa....


8441_8685.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AF probiotyczna prawie 250 a nie 180.

Z tego co widze blue treasure sps 140zl i jest bardzo bogata.

koledzy jada na tej soli i wszystko jest ok

Zamiast strongow moge kupić np abcd z red sea i kropelkować. Wyjdzie pewnie z 5 razy taniej

Prochy do ballinga czda wyjda połowe taniej


7718_7930.png

250L + 120L sump wystartował 13.9.2016

Ok 20kg skały

Siporax 13L

Szkło 100x50x50 przód i boki opti

Obieg Jebao Dct 6000 odpieniacz DIY na pompie New Jet 6000 i meshu made by Robas78 lampa 6x39 1xJebao rw-15

Dozownik Jebao dp-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.