Skocz do zawartości
Gość Paragon

Przesiadka na morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon

Witam mam na imie Leszek, do tej pory moja przygoda z akwarystyką tyczyła się akwarium słodkowodnego, niedawno jednak coraz częściej zastanawiam się nad akwarium morskim i tutaj mam kilka pytań chcialbym sobie jakoś na początku ułozyć plan działania a więc akwarium jakie mam do dyspozycji 240l (120x45x45) przednia szyba optiW i tutaj kilka pytań:

1. Co mogę dać na podłoże dodam ze nie zależy mi na szybkim starcie akwarium, mam 30kg grysu dolomitowego frakcja 1-2mm, czy byłby ok czy trzeba szukać piasku jak tak to jakiego (tutaj od razu pytanie czy musi to być ten zywy piasek)

2. Planuję kupić około 30-40kg zywej skały (dobrze, za dużo, za malo?)

3. Co do filtracji sump odpada całkowicie, mam aktualnie filtr kubełkowy hw-303b wypelniony ceramika i keramzytem (z lampą UV) wydajność 1400l/h przed filtrem jest zastosowany filtr naruruwy 10` z prasowaną watą, czy moge zostawić taki system filtracji jeżeli tak to jakich medi użyć w kubełku a co dać w prefiltrze, jeżeli kubelek calkiem odpada to jaki system filtracji zastosować??

4. Jeżeli wszystko by już było zalane ( woda + podłoże + żywa skala) jaki jest czas dojżewania akwarium (miesiąc, dwa, trzy?), oraz czy podczas dojzewania akwarium podmienia sie wodę czy nie?

Jeżeli gdzieś coś było na forum to przepraszam za dublowanie, ale trochę się pogubiłem w zalewie informacji ze chciałbym otrzymać w miare konkretna odpowiedz, z gory dziękuje wszystkim smile.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego skromnego doświadczenia - sam dopiero wystartowałem, lecz długo na tym forum już siedzę :)

1. Zauważyłem, że zwykły piasek nawet ten śnieżnobiały oddaje masę krzemków do wody, mimo podwójnego wyparzania i płukania.

Nie startowałem na żywym piasku, lecz na śnieżnobiałym piasku - drobnej frakcji, podobnym wręcz kolorem do mąki.

2. Co do żywej skały, jedni lubią gruzowiska, inni wolą przestrzeń dla ryb. Ja użyłem około 10% wagi skały względem pojemności akwarium i uważam że w zupełności wystarcza.

W zależności co chcesz trzymać i co chcesz osiągnąć :)

3. Kubełek raczej odpada, najlepszą opcją jest SUMP, jeśli nie masz na niego miejsca, to wtedy panel.

Przy takim akwarium musisz mieć miejsce na odpieniacz.

4. Świeże akwarium dojrzewa w miesiąc czasu, a pełną dojrzałość ma po roku jak mawiają na tym forum.

Jeśli testy NO2, NO3, NH4 i PO4 pokażą ci prawidłowe wartości ,wtedy można wprowadzać ekipę czyszczącą, następnie mniej wymagające koralowce miękkie i LPS oraz później rybki :)

Oczywiście podczas dojrzewania świecisz światłem tak jak w normalnie zasiedlonym akwarium, tak samo pilnujesz temperatury, zasolenia oraz podmieniasz wodę. U mnie to podmiana 5 litrów na 42 posiadane (raz w tygodniu)

Ponadto myję też sprzęty w akwarium (termometr, salimetr, pompkę, obiegówkę)

Powodzenia w soleniu :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Nie startowałem na żywym piasku, lecz na śnieżnobiałym piasku - drobnej frakcji, podobnym wręcz kolorem do mąki.

Czyli taki zwykły kwarcowy piasek tak? ktorego pełno na allegro :), jak sie sprawuje takie rozwiazanie?

Co do żywej skały, jedni lubią gruzowiska, inni wolą przestrzeń dla ryb. Ja użyłem około 10% wagi skały względem pojemności akwarium i uważam że w zupełności wystarcza.

ja bede stawial raczej na rózne organizmy im bardziej róznorodne tym lepiej, ryb nie mam w planach trzymać duzo, czyli 10% daje radę spokojnie?

Kubełek raczej odpada, najlepszą opcją jest SUMP, jeśli nie masz na niego miejsca, to wtedy panel.

Przy takim akwarium musisz mieć miejsce na odpieniacz.

no niestety sump odpada, z panelem też średnio :/, czyli kubełek odpada całkiem ?

Powodzenia w soleniu %29.gif

Dzieki bardzo bym chcial aby jakoś wyszło, na razie mam działajace słodkie, oraz małe 25 litrów (mam je od 2-3 tygodni) kilka dni temu wrzuciłem 3kg żywej skały i obserwuję co się dzieje i podoba mi się coraz bardziej stad nieodparta cheć zasolenie 240litrów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do piasku, na chwilę obecną mam na nim jeszcze wysyp okrzemków, czekam aż przeminą zupełnie, problemem bywa również to, że mam w kranie wodę głębinową z większą zawartością zw. krzemu.

Spokojnie 10% starczy, czyli w twoim wypadku 24kg, nie musi też być w całości to żywa skała, może być też sucha, z której porobisz sobie konstrukcje na spokojnie :)

Z żywą jest jak z loterią, można trafić cuda jak i plagi :)

Z tego co wyczytałem o kubełkach to szybko wysiadają i mają zbyt mały przepływ wody.

Tu lepiej by wypowiedział się Snocho,Tester lub inny spec :)

Co do rozwoju, sam posoliłem 42 litry, mam w planach 450 plus 100-150 sump, i teraz mam większe pragnienie by już takie postawić :D to jest choroba po prostu :D


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Z tego co wyczytałem o kubełkach to szybko wysiadają i mają zbyt mały przepływ wody.

Tu lepiej by wypowiedział się Snocho,Tester lub inny spec %29.gif

U mnie jest prefiltr żeby wylapywał większe syfy i dalej dopiero kubełek, po zapakowaniu wszystkiego przepływ wynosi około 500l/h, tak wiec czekam na opinie może jednak da sie wykorzystać ale rozumiem nic na siłę :/ i masz racje to choroba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

a jeszcze spytam czy żywa skała w kubełku nie spełni zadania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paragon, dowiedziałem się dokładnie. Kubełki mają niską żywotność, ponadto wyłączenie jego i włączenie ponowne może prowadzić do biologicznych katastrof (np. o taką http://nano-reef.pl/topic/51364-dlaczego-nie-uzywam-filtrow-kubelkowych/page__st__20#entry753060), ponadto mają zbyt mały przepływ wody.

Opinia gościa, że przepływ wody w akwarium morskim to około 10krotność pojemności akwarium.

Sam w 42 litrach mam pompę 600 litrów i zastanawiam się czy nie zmienić na regulowaną 600-1000 l/h (czyli mocniejszą)

Więc jeśli tylko masz możliwość rób sumpa i pompę obiegową 2000-2500 l/h :)

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubelek zostaw sobie, bo czasami bedzie mozna w nim umiescic jakies adsorbery.

Zastanawiam sie, co u Ciebie bedzie robilo za filtracje ? Bez sumpa, bez panela ? Gdzie ustawisz odpieniacz ?

Gotowych rozwiazan na forum jest duzo. Panel jest jednym z nich. U Ciebie musialby byc odpowiednio duzy, zeby w nim zmiescic odpieniacz. Sa tez odpieniacze (np: Deltec) w ksztalcie panela. Mimo to, sump jest najprzyjemniejszym rozwiazaniem.

Odpieniacza nie zastapisz wata, gabka itp.

Kiedys kazdy z nas myslal, ze duzo rzeczy ze slodkowodnego bedzie mozna wykorzystac. Niestety, tak sie nie da. Raczej trzeba wszystko wywalic, akwarium zdezynfekowac i zabrac sie za czytanie. Pierwszym punktem bylby problem filtracji - jaki potrzebuje odpieniacz i gdzie go ustawie ?

Kolejnym - jaka uzyc lampe ? Dalej, czy chce ze skaly zrobic wal pod tylna szyba czy skonstruowac ze dwie kolumny ? Na kolumny nie trzeba 40 kg.

Czy uzyje skale i piach "suchy" i bede sie bawil w dodawanie bakterii, czy wezme zywa skale i zywy piach, za to bakterii nie bede potrzebowal a filtracja bedzie lepsza.

Do obsypania dna miedzy skala wystarczy 1-2 worki zywego piachu. Czy chce tu zaoszczedzic pare zlotych i kupic suchy (+ bakterie) ?

Czy oszczednosci przy zakladaniu nie wplyna na pozniejsze wydatki ? Klopoty znajda sie same w obydwu przypadkach.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grys dolomitowy odpuść całkowicie, b IMHO zniszczą cie krzemiany

Skała - 10%, W sumie czy zywa, czy martwa - kwestia dyskusji i ewentualnego flejma :)

Kubeł tez odpada. Może z prefiltrem na jakiś siporax czy coś podobnego, ale na bank nie keramzyt. Odpieniacz to konieczność (np. wewnętrzny tunze lub jakiś zewnętrzny deltec "na plecki")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze spytam czy żywa skała w kubełku nie spełni zadania?

Niestety nie spełni zadania pomimo wielkich chęci. Każdy kto startował na kubełku powie Ci, że to nie najlepszy pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

dziękuje wszystkim za odzew, myślałem nad usunięciem wszystkiego z kubła służył by jako pompa, bez wkładów osiaga jakieś 1000l/h a w pre filtrze wata to w kwestii czyszczenia mechanicznego, co do odpieniacza są jakieś montowane/pracujące poza akwarium czy wszystkie są montowane wewnątrz akwarium?, oglądałem odpieniacze zewnętrzne, ale z tego co rozumiem one i tak muszą być w sumpie?

co do samego sumpa jest u mnie ciasno z miejscem, mogę ostatecznie go jakoś wcisnąć, ale miejsca mam na 50x40x40 czyli 80l czy to wystarczy?,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli wcisniesz taki sump to zrob to koniecznie . A jakie swiatlo ?

Edytowane przez ibiza (wyświetl historię edycji)

zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

a nie za mały? tam chyba wystarczy miejsca tylko na sam odpieniacz :/, aktualnie mam dwa naświetlacze 2x20W + 1x24 t5, to też będzie trzeba zmienić bo pewnie za słabe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Staszka - to porządna niemiecka szkoła :p

A uwaga ode mnie taka, zebyś zapomiał o wiedzy zdobytej z czasów akwarystyki słodkowodnej. Tutaj uczysz się od początku. Było już kilku takich na forum, co to myśleli, że jak rozmnażali dyskowce to morszczyzna dla nich to pikuś. Wielu z nich wróciło do akwarystyki słodkowodnej.

Odpieniacze zewnetrzne mogą, ale nie musza być w sumpie. Więcej tu>> http://reefhub.pl/odpieniacz-podstawa-filtracji-mechanicznej-w-akwarium-morskim/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

spoko bardzo sobie cenię wszystkie uwagi i chyba będę zmieniał osprzęt, martwi mnie tylko mało miejsca na sumpa tak jak pisałem nie wiem co mogę w nim zmieścić?, a mam pytanie co do oświetlenia skoro zostało to poruszone jak się liczy ilość watów na litr wody, tzn w chodzi mi o ledy a tak konkretnie chcąc uzyskać 1W/l to w akwarium 200l potrzebuje 200W oświetlenie, a jak jest z ledami potrzebuję tyle samo czy mniej jak jest z tym przelicznikiem o ile taki jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

no ok zgadzam się w zupełności, na początek na pewno nie będę porywał się na wymagąjace gatunki, tylko mi chodziło o to czy oświetlenie led, które jest energooszczędne (20W naświetlacz świeci jak 200W halogen) liczy się tak samo jak np zwykłą żarówkę? reasumując czy 200W w świetlówkach to jest to samo co 200W w Naświetlaczach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.