Skocz do zawartości
Krzyniu

Przejście ze słodkowodnego na morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem akwarystą tylko swoje przygody zaczynałem od akwarium słodkowodnego co dawało mi z tego wiele radości ale od pewnego czasu myślę o zmianie na morskie. Mam jednak mały problem a mianowicie to że została mi jeszcze fajna kosteczka 40x40x40 wraz z szafeczką i chciałbym ją zastosować do morskiego. Problem polega na tym że do takiego niewymiarowego akwarium ciężko dostać oświetlenie w postaci belki i tu właśnie się zastanawiam czy macie jakiś pomysł na oświetlenie pod morskie czy lepiej zainwestować w akwarium np. 60x40x40 bo taki wymiar by mnie interesował lub o takie same tylko o 5 cm wyższe. Posiadam jeszcze na stanie belkę GLO 2x24W. Chciałem zaznaczyć ze nie interesuje mnie oświetlenie które może kosztować majątek. Przygodę z morskim na pewno zacznę od mało wymagających zwierząt .

Zapraszam wszystkich do wypowiedzi i do podzielenia się swoimi doświadczeniami a także o wypowiedz w sprawie zakupu sprzętu pod takie akwaria.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym robil akwa min 100l czyli 60/65-45-45cm.

W małym akwarium nie wiele da sie trzymać, a wybór zwierzaków w porównaniu ze słodkim światem przeogromny.

Oczywiscie plus sump,bo wtedy nie szpecisz wnetrza akwa roznymi gratami.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiaj największe jakie możesz, bo potem będziesz żałował.

Do oświetlenia będziesz mógł wykorzystać belkę którą masz.

Tylko świetlówki wymienisz na morskie.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największy wymiar w podstawie to mogę narazie dać 60x40 , a po jakimś generalnym remoncie zaopiekuję się o więcej przestrzeni. Myślisz że 2x24W wystarczy przy 96L czy dołożyć jeszcze 1x24 lub 2x24 przy mało wymagających zwierzętach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też długo miałem słodką wodę, potem bawiłem się jakiś czas helendrami, ale morskie bije je wszystkie na głowę. Tak jak piszą koledzy, stawiaj największe jakie możesz i najlepiej z sumpem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już się zastanawiałem nad sumpem ale jeszcze tego tematu nie dopieściłem. Wiadomo że wszystko by w sumpie wylądowało i problem ze sprzętem w zbiorniku z głowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zamiar robić remont to poczekaj z zakladaniem akwarium na zakonczenie remontu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej tak jak pisze Peniek poczekaj na skończenie remontu, a potem stawiaj minimum 120l + sump.

Z mojej praktyki wiem, że im mniejsze akwarium tym więcej pracy przy nim.

A jak postawisz na takim małym to po max. 3-4 miesiącach będziesz kombinował gdzie by tu postawić większe akwarium :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia. ;)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest prawda tylko z akwariami jest tak jak bym założył minimum 120 l i tak miedzy czasie stwierdze ze jest za małe. To jest choroba i nikt mi nie powie ze nie bo zawsze bedzie mało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze będzie mało. Ja miałem słodkie 64 l, potem 112 l, na końcu było 260 l. Teraz po zmianie mieszkania na większe (więcej miejsca na nowe szkło) i sprzedaniu sprzętu, mam zamiar postawić ponad 500 l (zaakceptowane przez drugą lepszą połówkę).

Również obawiam się, że za jakiś czas będzie mało. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(zaakceptowane przez drugą lepszą połówkę)

''drugą lepszą połówkę''?...lizus, na forum możesz być szczery...sami swoi 0kiss3.gif

ponad 500L!!! o lala to będę miał sklep pod domem i nie będę musiał zasuwać 20km.do Katowic

Krzyniu co prawda to prawda,ja się pośpieszyłem z akwa przed generalnym remontem i teraz same problemy,wszystko będę musiał przekładać do mniejszych zbiorniczków,dokupić trzy grzałki,trzy cyrkulatory i turlać się z tym wszystkim z kąta w kąt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(zaakceptowane przez drugą lepszą połówkę)

''drugą lepszą połówkę''?...lizus, na forum możesz być szczery...sami swoi 0kiss3.gif

ponad 500L!!! o lala to będę miał sklep pod domem i nie będę musiał zasuwać 20km.do Katowic

Krzyniu co prawda to prawda,ja się pośpieszyłem z akwa przed generalnym remontem i teraz same problemy,wszystko będę musiał przekładać do mniejszych zbiorniczków,dokupić trzy grzałki,trzy cyrkulatory i turlać się z tym wszystkim z kąta w kąt

Lepsza lepsza ale zaborcza - hehe ;)

Jak tylko stanie to na pewno będzie fotorelacja z budowy i oczywiście zapraszam na oglądanie i jakiegoś sznapsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że skoro Krzyniu zaproponował dwa rozmiary to zaproponujmy mu ten większy czyli 60x40x40 i jednak mimo wszystko skoncentrujmy się na pomocy mu w tym aby te 96l przyniosło mu wiele satysfakcji i zadowolenia a jestem wręcz przekonany że ani się obejrzymy jak założy kolejny wątek dotyczący tym razem powiększenia swojego akwarium...

Zgadzam się z przedmówcami jak najbardziej-im większe tym lepsze czytaj łatwiejsze.Ale jestem zdania-mierz siły na swe możliwości.

Jest przecież kilka powiedziałbym "kontrowersyjnych" wielkości zbiorników które są "cukierkami" na tym forum.Może i to jego zaliczy się do tego ścisłego grona-oczywiście z ogromnym szacunkiem do wszystkich innych zbiorników naszych forumowiczów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.