Skocz do zawartości
weapon0077

Robienie zdjęć pod ledami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam lustrzankę Canona Eos 350d robię sobie nią czasem zdjęcia akwarium.

Mam pytanko czy macie panowie jakieś patenty albo ustawienia by robić ładne zdjęcia naszym akwariom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię zdjęcia na manualu i parametry dobieram na bieżąco. Dlatego iż każde miejsce inaczej wyjdzie na tych samych ustawieniach. Mało tego zrobisz na ustawieniach "x" prawą stronę akwa a lewa nie wyjdzie :)

Kombinuj :) Dasz radę :D


180L akwa OptiWhite 100x40x45cm, Lampa LED 180W DIY , 68L sump + 30L dolewka i podmiana wody, odpieniacz CoralBox D300 ze sterowalną pompą, obieg Jebao DC3000, grzałka Aquael Gold 200W, cyrkulacja: Jebao RW8, dolewka automatyczna z wydzielonej przegrody.

rapidox.pl_350x26.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A raw jest w tym aparacie ?

Jak jest raw to na bank da się uzyskać dobre zdjęcie manipulując suwakami w programach :p


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki krótko mówiąc najlepiej robić w formacie RAW i później np photoshopie zmieniać sobie suwakami tak aby uzyskać zadowalający efekt

jeszcze jedno pytanko zdjęcia wychodzą mi takie płaskie, czy na to macie może jakieś patenty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 350d jest RAW i najlepiej w nim robić fotki. Program do edycji polecam np Lightroom, przy naszych akwariach w 90% przypadków wystarczy ustalić Balans bieli i zdjęcia już wmiarę ok wyglądają. Dla tych co się nie znają może zrobić to automat i też wyjdzie fajnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przyda się jasne szkło ale bez przesady, papierówa GO nie jest czymś dobrym w makro. Kup dobre szkło makro do cropa, masz sporo systemowek za rozsądne pieniądze. Dobierz taki czas otwarcia migawki by zdjęcie nie było poruszone a zarazem nie przeforsuj ISO by uniknąć szumu. Dla twojego aparatu ISO1600 to max. Robiąc w rawach balans bieli ustawisz w lightroomie w aparacie możesz mieć auto. Przyda się statyw dla obiektów nie będących w ruchu. Dla ryb szybko poruszających się przyda się pełną klatka i wysokie ISO np. 6400 by zamrozić ruch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne, jasne szkło przyda się na bank. I jak pisano już - RAWy, ale czy do tego wszystkiego konieczny, drogi w sumie, Lightroom - to już nie koniecznie (darmowy RAWtherapee, czy Canonowski soft). Podobnie jak puszka FF. Pomijając znowu cenę FF, niejako w prezencie otrzymujemy zmniejszenie głębi ostrości w porównaniu do cropa, a i znowu dochodzą obiektywy dla FF. Przydajesię czasem filtr polaryzacyjny, ale tu znowu jest minus - obcięcie światła i konieczność wydłużenia czasu naświetlania.

Czyli IMHO szkło, dosyć wysokie ISO, RAW i balans bieli w obróbce to podstawa. Można dorzucić np. lampę gdzieś z boku, ale to kolejna zabawa ze światłem i ewentualne problemy z balansem bieli.

Warto zrobić też, testowo, pare zdjęć zbiornika z szarą kartką/czymkolwiek jako wzorzec balansu bieli. Łatwiej wtedy ustalić ten parametr dal danego oświetlenia (10000 K, 16000K itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lightroom jest darmowy przez miesiąc i kosztuje w sumie 100 dolarów, więc nie jest to majątek a w zasadzie nie znajdziesz programu z bardziej przejrzystym interfejsem i dającego takie możliwości, oznaczania, kategoryzowania zdjęć, to absolutne must have każdego fotografa amatora i profesjonalisty. Puszkę FF czyli pełną klatkę można kupić już bardzo niedrogo w przełożeniu na jakość zdjęć relatywnie nawet taniej od wielu napakowanych bajerami croopów, które są stworzone dla teoretyków. Przykład dobrego aparatu w linku http://allegro.pl/canon-5d-48362-zdjecia-komplet-4gb-pelna-klatka-i5259982092.html. Lee100 pisze o drogich obiektywach do FF, oczywiście wszystko się znajdzie, np kultowe 50mm 1.8 za 400 zł z tanim pierścieniem macro lub 35mm f 2 za 1000 zł i cała masa Samyangów wszak manualnych ale mega ostrych i pancernie zbudowanych. Oczywiście idąc dalej mamy całą serię tanich i świetnych szkieł M42 i tu płytka głębia ostrości plus magia wygiętego bokeh tych szkieł są w stanie wypluć mega obrazki nie do osiągnięcia dla współczesnej szklarni.

Filtr polaryzacyjny - ale po co, żeby uniknąć odbić szyby, wzmocnić kolory, co chcesz polaryzować mało co w akwa jest połyskującego raczej większość życia ma konsystencję galaretki albo jest po prostu matowe. Dobre filtry kosztują od 200 zł w górę więc niepotrzebny wydatek. W warunkach gdzie źródło światła jest nad akwa a ty fotografujesz w zasadzie z ciemni nie ma możliwości wystąpienia praktycznie żadnych odbić szyby. Filtry zabierają dużo światła i nawet najlepsze zabierają sporo jakości ostrości, wszak to dodatkowa przeszkoda na drodze do matrycy.

Lampa gdzieś z boku - kiedyś miałem taką starą książkę i tam było właśnie tak to zobrazowane lampa z boku wyzwalacz i heja. Dla mnie to kompletny nonsens. Przecież to co najpiękniejsze i do czego dążą akwaryści to pokazanie pięknych kolorów fluo i nie tylko za pomocą światła zastanego!!! Czyli wieloletnie próby, patenty mające na celu dopasowanie i dobranie odpowiedniej temperatury barwy w naszych akwariach za pomocą różnych kombinacji świateł led HQI czy t5, chcesz zabić zimnym fleshem z boku akwarium tak by całe piękno i kolory zniknęły od lampy, nie wspomnę o stresowaniu korali i ryb fleshem z pewnością połowa się schowa.

W zasadzie takie wyzwalanie lampy z boku przy aparacie autora tematu wiąże się z zakupem albo taniej chińskiej lampki i wyzwalaczy radiowych z synchronizacją czasu max do 1/200 sekundy, co nas w zasadzie nie urządza.

Jedyną techniczną możliwością, jeżeli chcemy zamrozić ruch w akwarium przy całym pięknie światła zastanego jest praca na wysokich czułościach i i krótkich czasach innej możliwości nie ma!! Czyli wysokie iso i krótki czas otwarcia migawki. Da nam to matryca FF i w miarę jasne szkła.

Sytuacja analogiczna do tej gdzie na sali np. w dyskotece chcemy zrobić zdjęcia tańczących i oddać klimat i całą atmosferę klubu wtedy też flesh skasuje nam kolory laserów i świateł nocy, chcąc w programie skompensować różnicę w temperaturze barw oświetlonej postaci fleshem ze światłami dyskoteki okazuje się często, że nie da się tego zrobić. Wtedy robi się zdjęcie w programie czarno-białe ale nie o to chyba chodzi? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś używał programu Photivo do obróbki raw?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz canon to używaj ich softu do Rawów - Digital Photo Professional.

Kilka suwaków i zdjęcie cacy! Nie bedziesz musiał bawić się skomplikowanym Photivo (skomplikowanym w porównaniu z DPP).



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz canon to używaj ich softu do Rawów - Digital Photo Professional.

Kilka suwaków i zdjęcie cacy! Nie bedziesz musiał bawić się skomplikowanym Photivo (skomplikowanym w porównaniu z DPP).

Ja mam Pentaxa K-7 :(


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciagnij LR masz triala przez 30 dni. Jak Ci sie spodoba to kupisz. Masz w K7chyba potwierdzenie ostrości w body można fajnie się bawić ze szklami m42 bez żadnych chipów z chin. Do tego stabilizację w matrycy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciagnij LR masz triala przez 30 dni. Jak Ci sie spodoba to kupisz. Masz w K7chyba potwierdzenie ostrości w body można fajnie się bawić ze szklami m42 bez żadnych chipów z chin. Do tego stabilizację w matrycy :)

Dzięki, chociaż niewiele zrozumiałem z tego co napisałeś i będę musiał to sobie przetłumaczyć na ludzki język bo fotograf ze mnie słaby.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.