Skocz do zawartości
dale

Optymalna temperatura pracy świetlówek ?

Rekomendowane odpowiedzi

Składam lampę, chciałbym zrobić chłodzenie świetlówek sterowalne - może wiecie jaka jest optymalna temperatura pracy świetlówek ? Chciałbym zastosować wyłącznik termiczny przyklejony do odbłyśnika...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej start razem z rurami? Jak w ATi? Działa doskonale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak mam, ale wolę tak - mniej elektroniki i pracuję na 12 V

ps. tak mam teraz, zarówno w słodkim jak i słonym, ale w tych lampach miałem sporo miejsca, a teraz będzie jego mało, no i nie chcę zbędnej elektroniki w środku - też się grzeje.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w ATI przecież wentylatory są na oddzielnym kablu (zasilacz 12V właśnie ) wiec niż nie stoi na przeszkodzie aby przykleić jakiś termistor i mamy regulowane w zależności od żądanej temperatury ;-). A jeśli chodzi o temperaturę to pamiętaj że nie tylko świetlówki ale i balasty powinny być chłodzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

W ATI wentyle są na 12V. Startują przy starcie lampy. Do lampy( moja sunpower 8x39) idzie 1 kabel. Na wentyle, 1szy lanał 3+6,2 gi kabel pozostałe 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balast będzie na radiatorze ledów - innej opcji nie ma, zrobię nad nim ażur, zaś radiator będzie chłodzony przez dwa wolnoobrotowe wenyle (nadmuch i wyciąg). Tylko nie wiem jaka temperatura jest optymalna...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

idealna to około 40 stopni - ale raczej nie do utrzymania na całej długości rury.

50 realne, pomiar z tzw. coolspota(miejsce nadruku napisu na świetlówkach).


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję :) W takim razie wezmę wyłączniki na 40 stopni i zrobię wymuszony obieg od środka, do brzegów. Niestety nawiew liniowy się mi nie sprawdził - małe wentylatory są głośne, zaś brak filtrów powodował zapylenie wnętrza.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebuję stary wątek żeby dodać spostrzeżenia "po kilku latach" :)

Lampa mała 8x24 t5 miała nadmuch z boku, wzdłuż każdej świetlówki. Lampa była ciepła podczas pracy, świeciłem świetlówkami bardzo długo - często po 18-24 miesiące. Nia pamiętam by się spaliła któraś, problemów z koralami (kilka rodzajów sps, lps, miękkie i ukwiały) nie było. Kolory ładne.

Obecnie mam hybrydę 4x54 w i 4x moduł led od razora. Chłodzona w całości, ale głównie radiator led, bez specjalnych otworów przy świetlówkach. Te też się nie palą, mimo że chodzą podobnie długo. Po 2 latach zauważalna utrata siły światła. Ale korale i ukwiały mają się dobrze.

Następna lampa będzie jednak rozbudowana o chłodzenie aktywne, sterowane.

Konkludując - warto robić chłodzenie ale w skrajnych wypadkach nieco wyższa temperatura nie powinna być powodem paniki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.