Skocz do zawartości
Loxley

Do użytkowników Aquael Nanoreef 30l którzy mają akwarium więcej niż rok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie jak w temacie do osób które mają już spore doświadczenie ze zbiornikiem nano reef Aquaela.

Chciałabym zacząć przygodę z tym zbiornikiem i przy nim pozostać, głównie z powodu braku miejsca na większe.

Chciałam zapytać, jak sprawdza się takie akwarium w dłuższej perspektywie, czy warto wydać na nie pieniądze, czy nie ma problemów z jego użytkowaniem ( oczywiście po nabraniu doświadczenia w hodowli, bo na początku to wiadomo, że zawsze jest jakiś problem :) ), i jakie są początkowe koszty, oraz późniejsze koszty miesięczne utrzymania takiego akwarium. I czy wystarczy osprzęt który jest w tym akwarium, czy trzeba coś dodatkowo dokupić?

Przydałby mi się też sprawdzony harmonogram prac w tym akwarium, to znaczy co trzeba wykonywać i na jaki czas.

No i o co chodzi z testami, jakie, na co i kiedy się je wykonuje, oraz w jaki sposób? Jakie są koszty testów?

Póżniej przyjdzie czas na pytania o korale:)

Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie powinienem bo doświadczenie mam niewielkie, niemniej jednak mam tą kosteczkę z oświetleniem LED.

Sprzęt sprawuje się dobrze, początkowo kaskada wyrzucała sporo bąbelków, ale wystarczyło ją podkleić w jednym miejscu (jest to gdzieś na forum) i problem zniknął.

Akwarium wygląda ładnie i życie jakie do niego wkładam również radzi sobie dobrze, głównie są to korale miękkie i LPS. Największym problemem w tym akwarium jak dla mnie jest jego niewielki rozmiar ponieważ ja osobiście chciałbym mieć, np rozgwiazdę czy jeżowca niestety w tak małym zbiorniku to chyba niemożliwe, a w sumie licząc koszty to za te pieniądze mogłem postawić coś trochę większego.

Początkowe koszty to zakup całego zestawu + termometr + ewentualnie grzałka + skała + sól i woda jeśli nie posiadasz filtra. Później w zależności od potrzeb odpieniacz ewentualnie dodatkowa cyrkulacja, no i życie.

Miesięczne koszty użytkowania są znikome przy tak małym akwarium.

Harmonogram prac hmm tego chyba nie da się ustalić ale tak ogólnie to codzienna dolewka odparowanej wody (chyba że zakupisz automatyczną dolewkę) i cotygodniowe podmiany wody ale to dopiero jak akwarium już dojrzeje :)

Miłego dnia,

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje kosteczkę 45x45x45., chociażby dlatego ,że łatwiej jest dopilnować stabilności parametrów.Na forum widziałem taką kostkę z szafką za 120 zł, to nie jest majątek , a w kostkę aquaela też bedziesz musiał troszkę kasy zainwestwoawć.Jeśli ,sie już uprzesz na tą 30-stkę to przynajmniej nie kupuj nowej , bo za chwilkę ten słoik będzie za mały na cokolwiek, nawet błazenka szkoda do tego wpuszczać , bo za chwilkę urośnie , a i błazenek zjeść potrafi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jak pisze przedmówcy nie warto kupować nowej kostki aquaela. Ja na to wydalam prawie 400zl plus cyrkulator termometr i potem odpieniacz...po jakimś czasie okazala sie to za male jak korale a (zwłaszcza euphyliie) mocno pompowac. Za te pieniądze spokojnie stawiaj większe akwarium. Zaczynałam od 30 stki i wraz z większym akwarium dochodzily koszta bo to odpieniacz za maly oświetlenie za slabe...lepiej od razu większy baniaczek. Testy początkowo robiłam co tydzień dzis po prawie półtora roku posiadania akwarium testy robię tylko gdy widze ze cos nie tak z którymś z koralii czasem z ciekawości po prostu żeby zobaczyć jak sie parametry trzymaja:) a prace przy akwarium...oprócz regularnych podmian to jyz będzie Twoja indywidualna sprawa czy będziesz na nie chuchal i dmuchal aby bylo czysciutkie:)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i proszę o jeszcze :). Jeśli chodzi o wielkość w centymetrach to mogę sobie pozwolić maksymalnie na 50x30 ale czy wtedy dopasuję pokrywę z właściwym oświetleniem?musiałabym przeliczyć zestaw i osobno potrzebny sprzęt. Czy ktoś mógłby mi wypunktować co powinnam kupić. Wiem też że jest sporo ludzi na forum którzy mają mnóstwo malutkich kolorowych korali i wygląda to prześlicznie i mają te akwaria dosyć długo, więc nie jest to może aż tak skomplikowane. Ten harmonogram zadań ułatwiłby mi sprawę, bo kiedyś miałam tylko akwarium słodkowodne, dawno temu. No i te testy, o co z nimi chodzi, i w jaki sposób mierzy się jakie parametry? Może pomyślę o używanym Aquaelu, ale wtedy nie będę mieć gwarancji na sprzęt :(.

Może nie powinienem bo doświadczenie mam niewielkie, niemniej jednak mam tą kosteczkę z oświetleniem LED.

Sprzęt sprawuje się dobrze, początkowo kaskada wyrzucała sporo bąbelków, ale wystarczyło ją podkleić w jednym miejscu (jest to gdzieś na forum) i problem zniknął.

Akwarium wygląda ładnie i życie jakie do niego wkładam również radzi sobie dobrze, głównie są to korale miękkie i LPS. Największym problemem w tym akwarium jak dla mnie jest jego niewielki rozmiar ponieważ ja osobiście chciałbym mieć, np rozgwiazdę czy jeżowca niestety w tak małym zbiorniku to chyba niemożliwe, a w sumie licząc koszty to za te pieniądze mogłem postawić coś trochę większego.

Początkowe koszty to zakup całego zestawu + termometr + ewentualnie grzałka + skała + sól i woda jeśli nie posiadasz filtra. Później w zależności od potrzeb odpieniacz ewentualnie dodatkowa cyrkulacja, no i życie.

Miesięczne koszty użytkowania są znikome przy tak małym akwarium.

Harmonogram prac hmm tego chyba nie da się ustalić ale tak ogólnie to codzienna dYolewka odparowanej wody (chyba że zakupisz automatyczną dolewkę) i cotygodniowe podmiany wody ale to dopiero jak akwarium już dojrzeje :)

Miłego dnia,

Rafał

A mogę poprosić zdjęcia Twojej kosteczki? Szukam inspiracji :)

A i jeszcze jedna ważna sprawa. Czy wyjazd na weekend czy tydzień czasu może poważnie zagrozić akwarium jak nie będę mogła w tym czasie pilnować parametrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak porobię jakieś zdjęcia to Ci podeślę :)

Jedno tam jest w mojej galerii ale trochę się pozmieniało od tamtej pory choć ustawienie skał zostało takie samo :)

Co do wyjazdu to moja kostka nie zostawała jeszcze na tak długo sama, ale niebawem wakacje i planuję dorobić sobie automatyczną dolewkę i chyba będzie oki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i proszę o jeszcze :). Jeśli chodzi o wielkość w centymetrach to mogę sobie pozwolić maksymalnie na 50x30 ale czy wtedy dopasuję pokrywę z właściwym oświetleniem?musiałabym przeliczyć zestaw i osobno potrzebny sprzęt. Czy ktoś mógłby mi wypunktować co powinnam kupić. Wiem też że jest sporo ludzi na forum którzy mają mnóstwo malutkich kolorowych korali i wygląda to prześlicznie i mają te akwaria dosyć długo, więc nie jest to może aż tak skomplikowane. Ten harmonogram zadań ułatwiłby mi sprawę, bo kiedyś miałam tylko akwarium słodkowodne, dawno temu. No i te testy, o co z nimi chodzi, i w jaki sposób mierzy się jakie parametry? Może pomyślę o używanym Aquaelu, ale wtedy nie będę mieć gwarancji na sprzęt :(.

A mogę poprosić zdjęcia Twojej kosteczki? Szukam inspiracji :)

A i jeszcze jedna ważna sprawa. Czy wyjazd na weekend czy tydzień czasu może poważnie zagrozić akwarium jak nie będę mogła w tym czasie pilnować parametrów?

Witam

W czasie doby, z założoną szybą, paruje mi 350 ml wody, zatem pomyśl o automatycznej dolewce, jeśli chcesz zostawiać akwarium na kilka dni. Ja u siebie trzymam kilka zwierząt (oprócz korali) i codzienne je dokarmiam, więc ten aspekt również powinnaś wziąć pod uwagę przy zasiedlaniu swojego akwarium. Harmonogram wygląda pokrótce następująco: codzienne dolewanie odparowanej wody i karmienie mrożonkami, cotygodniowe podmiany, wymiana waty w filtrze i dolewanie bakterii (walczę z wysokim NO3), kontrola przede wszystkim kH bo mam lekkie skoki.

Koszty użytkowania są niewielkie, zakup całego pakietu bez życia (zestaw aquaela, piasek, skała, adsorbery, bakterie, grzałka, termometr, sól) to koszt ok. 700-800 zł. Musisz też rozeznać się, czy inwestować w ro/di, czy brać wodę ze sklepu bądź od jakiegoś akwarysty z Twojej okolicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ma ktoś doświadczenie z filtrem RoDi?chcialabym kupić ale używać do akwarium i ewentualnie do celów spożywczych a nie zmywania garów. Można go jakoś podłączyć oddzielnie do kranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorrki -ale poczytaj,poszukaj jest tego pełno na forum łącznie z opisami ,fotkami

jak ci się nie che to napisz - chyba że nabijasz posty

dosłownie 10sek. szukania

http://nano-reef.pl/...ik/#entry664744

tu na YT :

Dzięki. Nie nabijam postów bo i po co? Do szukania jestem trochę leniwa, wolę szybką gotową odpowiedź, tym bardziej że nie znam jeszcze tego forum, np. Moje posty odczytuję przez mój profil, bo normalnie nie mogę ich znaleść z innego poziomu. Sorki jeśli kogoś to wkurza - niezamierzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do takiego zestawu to kup:

akwarium:)

Kaskade (ja mam hagen aquaclear 70)

Oswietlenie ja mam to aquaelowskie plus paski ledowe rgb 5050 dla wybarwienia korali, bo watpie zeby dawaly jakies mocniejsze swiatelko,

Tyle ze sprzetu - nie sluchaj jak ktos bedzie Cie namawial na kupno falownika. No chyba, ze zrezygnujesz z kaskady. Mysle,.ze przy regularnych podmianach mozna zrezygnowac z kaskady.

No i co by tu jeszcze? To chyba na tyle.

Co do zywych rzeczy to juz jak kto tam woli.

Aaaaa i jeszcze jedno! Zrezygnuj z piasku - ja zaluje, ze go mam. Juz od ponad poltora roku go odsysam hehe

Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do takiego zestawu to kup:

akwarium:)

Kaskade (ja mam hagen aquaclear 70)

Oswietlenie ja mam to aquaelowskie plus paski ledowe rgb 5050 dla wybarwienia korali, bo watpie zeby dawaly jakies mocniejsze swiatelko,

Tyle ze sprzetu - nie sluchaj jak ktos bedzie Cie namawial na kupno falownika. No chyba, ze zrezygnujesz z kaskady. Mysle,.ze przy regularnych podmianach mozna zrezygnowac z kaskady.

No i co by tu jeszcze? To chyba na tyle.

Co do zywych rzeczy to juz jak kto tam woli.

Aaaaa i jeszcze jedno! Zrezygnuj z piasku - ja zaluje, ze go mam. Juz od ponad poltora roku go odsysam hehe

Pozdrawiam

Odsysasz a czemu? Z piaskiem wygląda lepiej. Nie chce rezygnować z kaskady, zastanawiam się tylko czy ona wystarczy. Dziś byłam w Kakadu żeby podpatrzeć takie małe akwarium Aquaela jak wygląda na żywo, ale zlikwidowali je :(. A masz filtr RoDi? I czy jak się podmienia wodę która wyparowała w niewielkiej ilości to też trzeba ją solić i koniecznie musi być z tego filtra RoDi? Hhhmmm to się wydaje czasem takie skomplikowane :)...ale nie chciałabym się poddawać zanim nie zaczęłam. Aha i jak się sprząta takie akwarium, tak jak zwykłe tzn. Odmulaczem? Bo jeśli będę mieć tylko korale to one chyba nie zanieczyszczają jak ryby? Sorki że tyle pytań na raz ale nurtuje mnie to :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odsysasz a czemu? Z piaskiem wygląda lepiej. Nie chce rezygnować z kaskady, zastanawiam się tylko czy ona wystarczy. Dziś byłam w Kakadu żeby podpatrzeć takie małe akwarium Aquaela jak wygląda na żywo, ale zlikwidowali je :(. A masz filtr RoDi? I czy jak się podmienia wodę która wyparowała w niewielkiej ilości to też trzeba ją solić i koniecznie musi być z tego filtra RoDi? Hhhmmm to się wydaje czasem takie skomplikowane :)...ale nie chciałabym się poddawać zanim nie zaczęłam. Aha i jak się sprząta takie akwarium, tak jak zwykłe tzn. Odmulaczem? Bo jeśli będę mieć tylko korale to one chyba nie zanieczyszczają jak ryby? Sorki że tyle pytań na raz ale nurtuje mnie to :).

Co do piachu - to odsysam dlatego, ze ja go mialem zdecydowanie za duzo, bo okolo 5-6 cm grubosci i garbik go ciagle przekopywal i byl wszedzie na koralach.

Co do kaskady to kup taka jaka ja mam czyli hagen aquaclear 70 - wystarczy w zupelnosci - przyklad moje akwarium.

Filtra rodi nie mam - wode kupuje w sklepie akwa i podmieniam co tydzien 5 litrow.

Dolewki nie mam - wyparowana wode uzupelniam na oko - jakos szklanke na dobe. Wypadaloby by woda dolewana tez byla rodi - choc ja czasami leje taka demineralizowana do zelazek i jest oki. Oczywiscie tej dolewanej wody nie sole, bo sol nie paruje.

Co do czyszczenia - to ja staram sie podczas otygodniowej podmiany odessac syf gdzie go zauwaze. Odmulaczy chyba nikt tutaj nie uzywa - chyba hehe


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.