Skocz do zawartości
TMK

Prawidłowa biologia -słowotwórstwo

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba zacznę się czepiać. Przeglądam sobie forum i niestety rzuca mi się w oczy dość niechlujne słowotwórstwo. Rozumiem, że język jest żywy i ma służyć łatwej komunikacji.

Brzydal, nemo, czy tubka, to potoczne nazwy stworzone na tym forum. I chwała mu za to.

Niektóre łacińskie nazwy są naprawdę zaporowe. Np. Entacmaea quadricolor. Rozumiem spolszczenie quadri, ale takie neologizmy jak "Quadi" czy "QuadriColor" jakoś mnie drażnią.

Przy określeniu grzybek nie wiadomo co autor ma na myśli. Wydawało bysię, że chodzi o grzybowieńca, ale bardzo często jest to zoanthus lub nawet sarcophyton.

O rozpowszechnionej wrotce czerwonej (minus dla Ichthyo Trophic) zamiast prawidłowej nazwy wrotek (rodzaj męski) pewnie nie warto wspominać.

A na koniec, zamiast pięknej polskiej nazwy szorstnik, w pewnym sklepie znalazłam dziś "Cerianthus- rurówka" Już jakby napisali ukwiał, przełknełabym...

I tyle moich wypocin.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hobby ma cieszyć, a nie utrudniać życie. Nie możesz narzucać swoich przekonań innym ludziom :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dantee, ja się całkowicie z Tamarą zgadzam.

Pisząc nieprawidłowo to Ty narzucałbyś swoje przekonania innym. To tak jak pisanie z błędami ortograficznymi. Są jakieś zasady, ktore są częścią polskiej kultury i powinno się ich przestrzegać.

Przyznam, że dumny jestem z tego, że na NR i ogólnie w polskim świecie morszczaków ogólnie stosuje się nazwy łacińskie.

To w ogóle ewenement myśle na skale światową, bo na forach anglojęzycznych dominują nazwy potoczne. A że język angielski jest bardzo ubogi to co drugi koral nazywa się "finger coral"

Jak rozmawiam w sklepach angielskich z innymi akwarystami czy sprzedawcami to dziwią się, że stosuje nazewnictwo łacińskie.

Dodam jeszcze do siebie, że Rotifera to wrotki, a nie wrotka. Tak więc, mówi się: "kupię wrotki", a nie "kupię wrotkę" - :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja was doskonale rozumiem ale jest wiele ludzi na świecie i każdy ma swój punkt widzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak się coś robi, to dobrze to robić w każdym calu dobrze :)

tylko jak pieronie spamiętać te wszystkie nazwy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to już ma nie być Wundermanii :(


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być napisane prawidłowo to Lysmata wurdemanni. A po skróceniu L. wurdemanni lub wundermanii


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam sie przyznam, ze czesto uzywam nazewnictwa potocznego, tudziez angielskiego.

Moje postanowienie to uzywac lacinskie nazwy, albo same, albo w polaczeniu z angielskimi, tak zeby kazdy skumal o co mi chodzilo.

ps-nie chcialbym sie narazic mojemu imiennikowi na jakas cieta riposte :yes

Edytowane przez danp (wyświetl historię edycji)

380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest dobre postanowienie. Nazwy lacinskie zostaly stworzone oczywiscie dlatego, ze dawno temu jedyny naukowy jezyk pisany to byla wlasnie lacina. Jednak nazewnictwo lacinskie zostalo utrzymane wlasnie po to, aby badacze z roznych krajow nie mieli pomylek co do gatunkow.

Zdarza sie jednak ze przeksztalcamy nazwy lacinskie. Slowo "wundermanii" tak weszli mi w krew ze dostalem kiedys PW od czytelnika Reefhuba, ze to nieprawidlowa nazwa.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja staram się spamiętać te nazwy, jednakże ciężko czasami jest je wymówić :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą to ciekawostka, że ludzi drażni jak ktoś napisze eufilia zamiast euphyllia, natomiast powszechnym stało się pomijanie polskich znaków diakrytycznych, interpunkcji, czy nawet zwykłych form grzecznościowych.

Ale też jestem za poprawnym nazewnictwem, choć, myślę że można by je spolszczyć - w końcu w słodkowodnej akwarystyce też są gupiki, mieczki, pielęgnice pawiookie....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie namawiam do używania łacińskich nazw. Namawiam tylko do ich nieprzekręcania i prawidłowej pisowni, jeśli już. Na pewno nie będę nikogo łapać i testować czy wie jak się wymawia Entacmaea.

Namawiam też do tak zwanej "należytej staranności". Oferowanie w sklepie łatwej rurówki (szorstnika) jest taką swobodną twórczością. Albo ktoś pisze żółta babka, a potem okazuje się że to Halichoeres chrysus- wargatek.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwa nazwa jest o tyle istotna, że mamy szanse pózniej sprawdzić co za stwora chcemy kupić. Będąc w sklepie zawsze dopytuje się o nazwę łacińcską, porównuje znalezione zdjęcia z eksponowanym okazem i czytam co "to" potrafi. Nazw potocznych staram sie nie pamietać żeby nie nauczyć się ich przypadkiem.

Sent from the sea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.