Skocz do zawartości
Zaleg

Pierwsze kroki z sps-ami - bielenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

akwarium założone ół roku temu i

żeby nie było tak łatwo po urlopie zastałem małe co nieco.

korale zaczeły obumierać od dołu, starciły tkankę (biały szkielet) teraz pokryty nalotem zielonym (pewnie glon)

Oprócz tego w jednym miejscu jeszcze żywego polipa zauważyłem przeźroczyste wąsiki taka łapka (otwiera się i składa jak dłoń) wielkości po rozłożeniu ok 2-3 mm. Niestety nie jestem wstanie uchwycic tego aparatem.

Parametry wody:

NH3=0

NO2=0

NO3=nie wykrywalne

PO4=nie wykrywalne

Ca=450

Mg=1400

Ph=7,8

KH=8

Zasolenie 1.025

Może ktoś coś doradzi?

post-24875-0-33711800-1435169994_thumb.jpg

post-24875-0-82100500-1435169995_thumb.jpg

Edytowane przez Zaleg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kąpiel w jakimś DIP-ie i poproś któregoś kolegę z Krakowa o wizytę - naszykuj zimne piwo i będzie OK :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DIP ??

rozumię że jest to środek na pasożyty.

Co polecisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo byłeś na urlopie?? Ktoś karmił korale za Ciebie ?

Pozdrawiam

Aneta


7104_7267.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,5 tygodnia. Nikt nie karmił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaleg - to nie wygląda na pasożyty. Raczej na coś w wodzie lub rzeczywiscie brak pokarmu.

Nie widac tipow przyrostowych, a parametry masz ok. Dlatego podejrzewalbym glodowanie

PS

Regulamin - pkt 3 - Mowi nam o tym, żebyś my prawidlowo tytułowali nasze wątki.

Mają mówić o ich zawartości. Rzaden "Ratunku" czy "Pomocy"

Prosze popraw swój tytuł edytując pierwszy post


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Oprócz tego w jednym miejscu jeszcze żywego polipa zauważyłem przeźroczyste wąsiki taka łapka (otwiera się i składa jak dłoń) wielkości po rozłożeniu ok 2-3 mm. Niestety nie jestem wstanie uchwycic tego aparatem."

To prawdopodobnie Balanus sp. czyli pąkla, raczej nie szkodliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaleg - to nie wygląda na pasożyty. Raczej na coś w wodzie lub rzeczywiscie brak pokarmu.

Nie widac tipow przyrostowych, a parametry masz ok. Dlatego podejrzewalbym glodowanie

PS

Regulamin - pkt 3 - Mowi nam o tym, żebyś my prawidlowo tytułowali nasze wątki.

Mają mówić o ich zawartości. Rzaden "Ratunku" czy "Pomocy"

Prosze popraw swój tytuł edytując pierwszy post

Dzięki za zwrócenie uwagi i za radę

"Oprócz tego w jednym miejscu jeszcze żywego polipa zauważyłem przeźroczyste wąsiki taka łapka (otwiera się i składa jak dłoń) wielkości po rozłożeniu ok 2-3 mm. Niestety nie jestem wstanie uchwycic tego aparatem."

To prawdopodobnie Balanus sp. czyli pąkla, raczej nie szkodliwa.

Sprawdziłem w necie zdjęcie i taką samą ma łapkę jak pąkla z tym że siedzi mi w koralu (tj, w polipie) a i muszli tej pąkli nie widać.

Czyli rozumiem że nie ma co korala męczyć w kąpieli "DIP"

Pozdrawiam

Edytowane przez Zaleg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowałem DIP-a profilaktycznie ale po tym co napisałeś to przyczyną zapewne jest brak jedzenia jak już wcześniej zostało zauważone


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za tak liczne podpowiedzi i komentarze

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

jednak jeden koral został pocięty bo za bardzo leciał.

W środku znalazłem nitkowate czerwone robaczki po rozwinięciu ok 8-10 mm.

W szkielecie miały dziury w których siedziały.

A i pąkla się znalazła.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten pomysl z kapiela byl jednak nie od czapy.. A jak inne korale? Bo najezdzcy moga i na nie miec smaka..

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście kąpiel była w preparacie coral protect 10 min. wyszło kilka robaczków wielkości 2-4 mm podobnych do krewetek koloru ciemny popiel. Co do korali jak narazie są 4: 3 sps-y i jeden miękki.

Tak jak pisałem problem jest z acroporami

Czekam na efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście kąpiel była w preparacie coral protect 10 min. wyszło kilka robaczków wielkości 2-4 mm podobnych do krewetek koloru ciemny popiel. Co do korali jak narazie są 4: 3 sps-y i jeden miękki.

Tak jak pisałem problem jest z acroporami

Czekam na efekty.

Witam,

po małej przerwie.

Korale mają się już lepiej, a powód bielenia i podwijania okazał się banalny. Otóż błędne wykonywanie testów na KH był powodem zaistniałej sytuacji. KH o wartości 5 jest jednak zbyt mała. Jak robiłem pomiar wcześniej nie będę tłumaczył.. Jednym słowem pośpiech i pęd nie jest sprzymierzeńcem.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego jak nagle odczyt jest inny niż zawsze warto zrobić drugą próbę innym testem i czekać aż będzie kolor taki jak podaje producent


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaleg, może jednak napiszesz gdzie był błąd? Może komuś to pomoże ustrzec się własnych błędów.

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaleg, może jednak napiszesz gdzie był błąd? Może komuś to pomoże ustrzec się własnych błędów.

Sorki, że tak późno odpisuje, no ale do rzeczy:

Z braku czasu pomiar robiłem późnym wieczorem i to szybko w kiepskim oświetleniu, co tu pisać więcej...

Kolor próbki badanej w słabym oświetleniu naprawdę różni się od koloru w świetle dziennym.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.