Skocz do zawartości
snocho

[300.000 l] Aquapark Reda

Rekomendowane odpowiedzi

Snocho, chylę czoła, jako że zdecydowałeś się w zbiorniku na skały. W końcu ktoś z głową na karku, bo we Wrocławiu są gołe betonowe mury :(

Musiałem przekonać inwestora, że zatopiona Atlantyda, wraki statków itp. pomysły są zawsze gorsze od prawdziwej skały rafowej. Mam tylko nadzieję, że zwiedzający też tak pomyślą :)

Na razie zabudowa od strony głównych okien wygląda tak:

gallery_7670_3699_173745.jpg

Hej.

Mieszkam w pobliżu i nie mogę się doczekać wielkiego otwarcia z pompą na cały kraj :)

Akwarium, a raczej basen z rafą robi wrażenie i ten tunel...

Podwykonawcy coś szepczą, że otwarcie w czerwcu.

Stan kompleksu zaczyna przypominać stan zamknięty więc chyba się uda :)

Snocho a jaka obsada w tym basenie?

pozdrawiam po sąsiedzku

Budowa zmierza już do końca, więc wszystko możliwe :)

Obsada to głównie drapieżniki. Będą rekiny rafowe (10-15 szt.) kilka płaszczek z rodzaju Myliobatis, może A. narinari. Do tego kilka gatunków dużych, stadnych ryb typu: A. indicus, G. speciosus i wszystko inne, co rośnie duże i uda się sprowadzić w większej ilości. Do tego będzie trochę pokolców, kilka grouperów i rogatnic.

Na budowę dojechał już odpieniacz, ozonator i UV-ki od Sandera.

gallery_7670_3699_96050.jpg

gallery_7670_3699_46314.jpg

Dziś była dostawa soli. Do pierwszego zasolenia użyta zostanie sól Instant Ocean. Przyjechało łącznie ponad 14 ton ;)

gallery_7670_3699_1576.jpg

gallery_7670_3699_99816.jpg


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś była dostawa soli. Do pierwszego zasolenia użyta zostanie sól Instant Ocean. Przyjechało łącznie ponad 14 ton ;)

a docelowo jaka sól przewidziana ? (AF ? :p) ?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a docelowo jaka sól przewidziana ? (AF ? :p) ?

Przez pierwszy rok będzie to na pewno produkt Aquarium Systems. Później zobaczymy.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale fajnie skala poklejona, przestrzennie,

Na samym kleju? Czy na jakimś stelażu z rurek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale fajnie skala poklejona, przestrzennie,

Na samym kleju? Czy na jakimś stelażu z rurek?

Dzięki. Wszystko na klej, ale w dużej ilości. Da się na tym usiąść, więc rekin też może nie rozwali :)

Ja tam bym wolał motyw z Atlantydą -zatopionymi statkami Piratów :) A nie znów korale i rybki -nuuuuda :)

;)

Statek piracki jest piętro wyżej, w basenie dla dzieciaków ;) Dla każdego coś miłego ;)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno odwiedze. Beda koralowce?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno odwiedze. Beda koralowce?

Na początku nie chciałem żywych korali. Planowałem niewielkie ilości sztucznych Acropor, jako dodatek. Jednak, jak zobaczyłem w akcji lampy przygotowane przez PS, postanowiłem spróbować z koralami miękkimi. Akwaria z dużymi drapieżnikami rzadko obsadza się koralowcami. Duża wysokość (tutaj max 4,5 m), częste karmienia ryb pokarmami mięsnymi i podgryzanie korali, nie pomagają w ich utrzymaniu. Ale myślę, że warto spróbować. Na początek niewielkie ilości i zobaczymy, czy się przyjmą.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho to dawaj cynka, ludzie pewnie Ci sinularie, Xenie, Clavularie , briareum podeślą, a także capnelle.

A to łatwo utrzymać :D

I potworzysz piękne łąki :D

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natura to natura a nie sztuczne badziewie, miekkie beda bez problemu rosly.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze brak zdjęcia odpieniacza - ten to musi być potwór ;-) liczby niesamowite ciekawe jak to wyjdzie w praktyce. Mieszkam daleko ale przy wyjeździe nad morze na pewno ram zagladne :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze brak zdjęcia odpieniacza - ten to musi być potwór ;-) liczby niesamowite ciekawe jak to wyjdzie w praktyce. Mieszkam daleko ale przy wyjeździe nad morze na pewno ram zagladne :-)

Sander Helgoland. Nie jest to jakiś wyjątkowy olbrzym. Rura ma średnicę 150 cm, całkowita wysokość 260 cm, pojemność 2830 l, bierze 42 000 l powietrza na godzinę przy przepływie 85-170 m3/h. Do tego jest system spryskiwaczy w kubku i mechaniczna szczotka czyszcząca rurę reakcyjną. Będzie współpracował z ozonatorem o wydajności 10 g/h.

Choć nie było to łatwe, odpieniacz dzisiaj stanął na docelowym miejscu.

gallery_7670_3703_181151.jpg

gallery_7670_3703_96575.jpg


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto Ci kleił hydraulikę? :)

Sami kleimy. Na razie gotowe są wszystkie zrzuty z komina, jesteśmy w trakcie montażu pomp głównych i instalacji tłoczenia.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mother of protein skimmer :)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A macie zapasowy system filtracji przewidziany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do korali to takie mam mieszane uczucia ale po wizycie w afrykarium we Wrocławiu nasunęła mi się myśl czy by nie można glonów wyższych jakiś posadzić ? Tam tak słabo te pokolce wyglądały skubiące beton aż się im o glony prosiło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A macie zapasowy system filtracji przewidziany ?

Nie, filtracja nie jest zdublowana. Jest natomiast oparta na pompach z silnikami Speck. Są łatwo dostępne i dość tanie, więc zawsze w zapasie będzie kilka sztuk, w razie gdyby któraś pompa miała awarię. Najważniejsze to zapewnić odbieg wody, dlatego zamiast jednej mocnej pompy głównej dałem cztery słabsze. Do tego cyrkulacja złożona z 20 niezależnych pomp. Budynek ma też agregaty na wypadek awarii zasilania.

co do korali to takie mam mieszane uczucia ale po wizycie w afrykarium we Wrocławiu nasunęła mi się myśl czy by nie można glonów wyższych jakiś posadzić ? Tam tak słabo te pokolce wyglądały skubiące beton aż się im o glony prosiło

Trochę mam obawy, że glony wyższe mogą wymknąć się spod kontroli. Z drugiej strony planuję tam wpuścić ryby, które mogą zniszczyć zarówno glony, jak i korale, więc to nic pewnego, czy uda się je utrzymać. W tym akwarium jest nacisk na ryby i to one będą tu najważniejsze. Jeśli się uda z koralami to fajnie, jeśli nie trudno.

W następnym pomieszczeniu będzie akwarium typowo rafowe o pojemności prawie 30 m3 i tam będzie pole do popisu. Na razie spawana jest konstrukcja zbiornika, ale to temat na osobny wątek :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho nie odzywa się... To się dzieje tam na budowie :)...


START - 30.06.2016r. zbiornik: 80x60x50h (240l) + sump 70x40x45h (126l) w tym dolewka (30l), LR (11,75kg) + DR (1,20kg) + LS (9,07kg) + LW (230l), sól: Red Sea Salt, światło: ATI Sunpower 8x24W, filtracja: Twistman OB-150-IN + siporax (2l) + Sorbotech carbon LG95, suplementacja: Balling + niezbędne pierwiastki, obieg: Jebao DCT-6000, cyrkulacja: Tunze 6055 ze sterownikiem Tunze 7091 + Tunze 6015, dolewka: Tunze Osmolator Universal 3155.000, obsada: korale miękkie, LPS, SPS, ryby, ślimaki, rozgwiazdy, wężowidło, krewetki

fb17f8dde0016dd2f1533933c592bd5cu1369a1218.png

IMG_20180331_204727.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jeszcze rury klei :)


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z klejeniem rur już prawie koniec. Zostało tylko wszystko pospinać nad akwarium.

Gotowe są już lampy UV. Mają łącznie 400W i sugerowany przez producenta przepływ 40 m3/h.

gallery_7670_3722_117269.jpg

Jak tylko w rurach pojawi się woda odpalam stację RO. Ten sprzęt to dla mnie zupełna nowość, "nieco" różni się od naszych domowych rozwiązań. Żywica DI jest tutaj na samym początku, aby wstępnie zmiękczyć wodę. Jest silna (2 kW) pompa zwiększająca ciśnienie wody przed membranami. A ten 200 l biały pojemnik jest na solankę, którą wykorzystuje się do czyszczenia membran. Całość obudowana w masę czujników i elektroniki.

gallery_7670_3722_88415.jpg

gallery_7670_3722_153732.jpg

A tak prezentują się gotowe do pracy pompy główne.

gallery_7670_3722_73608.jpg

gallery_7670_3722_18269.jpg

gallery_7670_3722_94930.jpg


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho - a czy również przewidujesz zwiedzanie sprzętowni ? xD dla morszczaków ?


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalacja nieco przypomina stację uzdatniania wody w "ZWiK".

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho - a czy również przewidujesz zwiedzanie sprzętowni ? xD dla morszczaków ?

Wycieczek nie przewiduję. Jest tu bardzo ciasno. Na każdym skrawku ściany wiszą skrzynki elektryczne, sterowniki itd, niektóre przejścia mają tylko 60 cm szerokości. Ale morszczaka zawsze chętnie oprowadzę :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.