Skocz do zawartości
kosiarek84

Czyszczenie siporaxu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej mam pytanko jak czyscicie swój siporax. ? Nie mam na mysli oplukiwania go w odlanej wodzie z podmianki tylko gruntowne wyczyszczenie i wysuszenie.


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

moczenie w kranówce / RO

chcesz mieć "czysty / sterylny" ? wybielacz i płukanie w RO + wietrzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybielacz. ?

Taki normalny Ace? Trochę drastyczne :o a szorowalas to czymś czy moczenie wystarczy?


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zależy ile tego masz i jakiego efektu oczekujesz - na pewno mieszanie "kijem od szczotki" nie zaszkodzi (byle go nie pozgniatać)

"drastycznie" się postępuje wtedy gdy była jakaś plaga ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm jeśli zdecyduje się na czyszczenie chlorem (wybielaczem) czy ktoś mógłby przyblizyc mi ten proces? Wrzucam do wiadra mocze (ile? ) i potem płukanie i wietrzenie? Jaki wybielacz najlepszy dodam tylko że jestem z UK więc Ace odpada (chyba niedostepny)


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax traktujemy jak skale tyle ze sztuczna - zrobiona z ceramiki.

Po kilku miesiacach uzywania rurki Siporaxu sa zamieszkale przez wiele mikroorganizmow, ale rowniez przez wieksze skorupiaki czy pierscienice.

Zabicie siporaxu chlorem powoduje ze w jego przestrzeniach znajduje sie duzo martwej materii organicznej ktora zaczyna sie rozkladac pod wplywem bakterii. Na szczescie korytarzyki w strukturze siporaxu sa duzo plytsze niz te w skale wiec i proces oczyszczania zachodzi duzo latwiej i szybciej.

Pytanie jednak po co zabijac siporax? W 99% wystarczy porzadne przeplukanie w wodzie z podmianki. Siporax to medium filtracyjne i paradoksalnie, brudne wykonuje lepsza robote niz czyste. A juz kompletnie nie rozumiem checi niektorych do chlorowania w celu wybielania siporaxu. To nie mebel, ze musi byc ładny.

Jesli juz ktos ma parcie na chlor i koniecznie chce zabijac to co w siporaxie zyje to sugeruje zeby robic to na raz tylko w powiedzmy 30% rurek. Wtedy te "stare" szybko odnowia zycie w tych sterylnych.

Siporax ma duza porowatosc i jest wedlug mnie dobrym uzupelnieniem skaly w systemach ze slabsza filtracja mechaniczna. Bardzo prawdopodobne jest to, ze wysterylizowanie na raz calego siporaxu spowoduje zachwianie parametrow.

Na koniec jednak powtorze moje zdanie.... Jesli nie chodzi o likwidacje siporaxu w akwarium, a tylko czyszczenie "sezonowe" to wystarczy solidne przeplukanie woda z podmianki.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak samo jak gąbka w sumpie


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Siporax traktujemy jak skale tyle ze sztuczna - zrobiona z ceramiki.

Po kilku miesiacach uzywania rurki Siporaxu sa zamieszkale przez wiele mikroorganizmow, ale rowniez przez wieksze skorupiaki czy pierscienice.

Zabicie siporaxu chlorem powoduje ze w jego przestrzeniach znajduje sie duzo martwej materii organicznej ktora zaczyna sie rozkladac pod wplywem bakterii. Na szczescie korytarzyki w strukturze siporaxu sa duzo plytsze niz te w skale wiec i proces oczyszczania zachodzi duzo latwiej i szybciej.

Pytanie jednak po co zabijac siporax? W 99% wystarczy porzadne przeplukanie w wodzie z podmianki. Siporax to medium filtracyjne i paradoksalnie, brudne wykonuje lepsza robote niz czyste. A juz kompletnie nie rozumiem checi niektorych do chlorowania w celu wybielania siporaxu. To nie mebel, ze musi byc ładny.

Jesli juz ktos ma parcie na chlor i koniecznie chce zabijac to co w siporaxie zyje to sugeruje zeby robic to na raz tylko w powiedzmy 30% rurek. Wtedy te "stare" szybko odnowia zycie w tych sterylnych.

Siporax ma duza porowatosc i jest wedlug mnie dobrym uzupelnieniem skaly w systemach ze slabsza filtracja mechaniczna. Bardzo prawdopodobne jest to, ze wysterylizowanie na raz calego siporaxu spowoduje zachwianie parametrow.

Na koniec jednak powtorze moje zdanie.... Jesli nie chodzi o likwidacje siporaxu w akwarium, a tylko czyszczenie "sezonowe" to wystarczy solidne przeplukanie woda z podmianki.

Hej no właśnie ja mam około 12 litrów podzielonych na 4 worki. Przez około rok nic z tym nie robiłem więc strasznie dużo syfu się tam zebralo. Zabrałem ostatnio jeden worek płuczac go w wodzie z podmianki jednak nie byłem do końca ustasfakcjonowany. Chciałbym ten jeden worek solidnie przeczyscic potem zasiedlic na nowo dobrymi bakteriami przelozyc do koszyczkow i odstawić do sumpa zabierając kolejny worek. Chcę też właśnie przełożyć wyczyszczeny już siporax do koszyczkow w celu lepszego ułożenia aby ładnie woda przez niego przeplywala. Teraz mam rzucony luzem w workach i strasznie dużo syfu na nim osiadalo.

Hmm myślę żeby zrobić to tak.:

1. Zalać domestosem z wodą i trzymać tydzień w wiaderku.

2. Przeplukac solidnie karszerem.

3. Moczyc w ro około 2 tygodni z podmianami wody co okolo 2-3 dni.

4. Wysuszyć

5. Zalać solanka + bakterie i cyrkulacja (2tygodnie)

6. Siup do sumpa.

Może być czy ma ktoś jakieś inne sugestie. ? :)

Edytowane przez kosiarek84 (wyświetl historię edycji)

4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gąbka dużo wygodniejsza,i w płukaniu,można ją tez podzielić na częsci


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszę o gąbce,bo po co bawić sie w siporax skoro gąbka z grubymi oczkami jest bardzo dobra do tego celu zamiast siporaxu

i bardziej porowata niż skała, łatwa w płukaniu dużo tańsza od tego całego siporaxu

taki mały off top :thumbup:

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem o gabce jako medium do zasiedlania bakterii więc się nie wypowiem. Wiem natomiast ze siporax u mnie działa w 100.%. Wiem również że siporax już mam i zastanawiam się jak go wyczyscic ale dzięki za opinie.


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym ten jeden worek solidnie przeczyscic potem zasiedlic na nowo dobrymi bakteriami przelozyc do koszyczkow i odstawić do sumpa zabierając kolejny worek.

Ale przeciez dobre bakterie tam juz sa...

Co Ci nie pasuje w siporaxie po porzadnym przeplukaniu?

Ze jest bury a nie bialy? Ale to wlasnie dzieki temu pracuje.

Masz jakies patogeny w wodzie ze chcesz siporax sterylizowac?

To tak jakbys chcial czysty dom... ale myslisz sobie "zamiast porzadnie posprzatac, to ja go zburze i postawie na nowo"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czyszcze mechanicznie z gąbek skorupiaków itp. potem płucze wodą z podmiany i znów do filtra. Nie ma sensu zabijac całej żyjacej biologii mocząc w Ace.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko ja miałem go trochę za dużo upchanego. 3 worki są ok do swobodnego wyciągania. Skoro więc już pozbyłem się tego jednego muszę coś z nim zrobić. Miałem w planach co jakiś czas podmienianie tego oczyszczonego na brudny ale może lepiej faktycznie tylko przeplukiwac w wodzie z podmianki. Napewno mniej upierdliwe by to było. Pozostaje więc pytanie jak oczyścić ten wyjety siporax który ewentualnie sprzedam albo co bardziej prawdopodobne odloze dla większego zbiornika....


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi ci o wyczyszczenie siporaxu z biologii do podmian to w słodkowodnym czyścilem chloraminą 24h z intensywnym mieszaniem przez pompę, potem antychlor 24h tak samo jak wcześniej, suszenie i podmiana jak przyszedł czas.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zaleca się częściową podmianę co jakiś czas na nowy to po co wydawać pieniądze skoro istnieje możliwość czyszczenia. Bo istnieje prawda? Sam chciałem to wypróbować np. wyczyścić 20% i siup spowrotem.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czyścił bym partiami w wodzie z podmianki. Mi ten sposob wystarcza l.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może na początku tematu jednak warto napisać PO CO czyścić ?

restartujesz / zakładasz nowy zbiornik i masz odkupiony (niepewny) siporax ...

czy po prostu nie podoba Ci się wygląd

słuchaj Tester'a to nie ma być białe - to ma działać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już napisałem że mam Goo trochę za dużo w sumpie.

Ale przeciez dobre bakterie tam juz sa...

Co Ci nie pasuje w siporaxie po porzadnym przeplukaniu?

Ze jest bury a nie bialy? Ale to wlasnie dzieki temu pracuje.

Masz jakies patogeny w wodzie ze chcesz siporax sterylizowac?

To tak jakbys chcial czysty dom... ale myslisz sobie "zamiast porzadnie posprzatac, to ja go zburze i postawie na nowo"

Tester czytałem właśnie Twój post na temat czyszczenia skaly bodajże z 2012 roku. :p mógłbyś mi napisać jak to się w końcu odbyło ? Zrobiłbym to samo z moją ceramika. Ten worek już wyjolem 3 dni temu więc i tak muszę coś z nim zrobić ;)


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

to ja się podepnę pod temat. Mam 8l odkupienie od forumowicza nadmiar z jego sumpa. I nie wie czy wystarczy go tylko wypłukać w ro czy dla pewności chlor. Zbiornik będzie startował od zera .


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie było plagi ? nie chcesz "resetować" ? - to nie lejesz chloru

samo porządne płukanie w kranówce / RO i suszenie powinno wystarczyć w 90kilku % przypadków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. nie restart zbiornika tylko nowy zbiornik zakładam.


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz chlorowac to wrzuc do wiadra, zalej kranowka i dolej szklane-dwie chloru czy to w postaci ace czy domestosa. Zamieszaj i zostaw na kilka dni. Potem odcedz i na durszlaku przeczysc solidnie karcherem . A jak nie masz to zalej woda w wiadrze i wrzuc tam pompe okolo 2000-3000L/g i niech sie tak kreci przez noc. Jesli chcesz go ostatecznie wysuszyc to trzymaj przez 2-3 tygodnie w kranowce zmieniajac ja co kilka dni. Jak chcesz wrzucic do akwarium to trzymaj go w wodzie z podmianki. Po kilku podmuanach zmierz PO4 i NO3 i jak sa nie wieksze niz w wodzie akwariowej to siup do sumpa. Najlepiej wymieszany ze starym. Dobrze gdyby nowowlozony siporax nie byl oswietlony.

To tylko przyklad. Nie ma jednego sposobu na ten proces.

Jak mierzysz azotany i fosforany to w odstanej wodzie a nie w swiezo nalanej.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak chcesz chlorowac to wrzuc do wiadra, zalej kranowka i dolej szklane-dwie chloru czy to w postaci ace czy domestosa. Zamieszaj i zostaw na kilka dni. Potem odcedz i na durszlaku przeczysc solidnie karcherem . A jak nie masz to zalej woda w wiadrze i wrzuc tam pompe okolo 2000-3000L/g i niech sie tak kreci przez noc. Jesli chcesz go ostatecznie wysuszyc to trzymaj przez 2-3 tygodnie w kranowce zmieniajac ja co kilka dni. Jak chcesz wrzucic do akwarium to trzymaj go w wodzie z podmianki. Po kilku podmuanach zmierz PO4 i NO3 i jak sa nie wieksze niz w wodzie akwariowej to siup do sumpa. Najlepiej wymieszany ze starym. Dobrze gdyby nowowlozony siporax nie byl oswietlony.

To tylko przyklad. Nie ma jednego sposobu na ten proces.

Jak mierzysz azotany i fosforany to w odstanej wodzie a nie w swiezo nalanej.

Dzięki i o coś takiego mi chodziło.


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.