Skocz do zawartości
majestic

<<<Polerowanie akwarium>>>

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnimi czasy trochę z rozpędu, trochę ze względu na dobrą okazję, a przede wszystkim powodowany głodem posiadania na powrót rafowego zbiornika kupiłem zestaw AM Blenny (szafka, akwarium, oryginalnie wyposażony panel). Jedynym minusem zestawu były rysy...na jednej z szyb dość znaczne (poprzedni właściciel ścierał chyba algi wapienne papierem 80-tką...) Z początku sadziłem, że dość mocno porysowana lewa szyba nie będzie mi przeszkadzała (miała być częściowo zasłonięta przez telewizor) jednakże kiedy dopatrzyłem się już po powrocie ze zbiornikiem do domu 3 "ognisk" rys na szybie prawej, oraz paru małych rysek na przedniej postanowiłem, że spróbuje coś z tym zrobić.

m6nm1RK.jpg

DJuyo6Q.jpg

Jeszcze za czasów akwarium słodkowodnego, chyba jak każdy z Nas, miałem problem z paroma rysami i szukałem tu i ówdzie jak sobie z nimi poradzić. Większość jednak grzmiała POLERKA NIE, bo fish eye, bo pęknie, bo nic nie da.

Po wcześniejszej lekturze zagramanicznych forów,, paru filmikach na ju tubie postanowiłem, że spróbuje owej polerki.

Początkowo postawiłem na hasło klucz- cerium oxide...i niestety jego moc mnie zawiodła...9pbbZD5.jpg

yZIInTk.jpg

...a może moje rysy go pokonały. Koniec końców musiałem sięgnąć po silniejszą altyrerię. Poszukałem,pokopałem i znalazłem dyski tridact dedykowane bodajże do polerowania szyb samochodowych marki 3M.

H8pRkMZ.jpg

Po zaznaczeniu obszaru polerowania (coraz większy wraz ze zmianą gradacji dysków na drobniejszą) rozpocząłem pracę.

GRmbgJ6.jpg

...w między czasie aura na dworze się popsuła...

miE9Lne.jpg

ostatecznie po pierwszym dysku najgorsza ściana wyglądała tak:

tUq1xrG.jpg

Tu porównanie dysku świeżego i zużytego

LLiVFL4.jpg

Po kolejnych dwóch kolorach tarcz szyby zaczęły nabierać przejrzystości

djyEV2D.jpg

LIi6mn2.jpg

mLGjvzW.jpg

Ostatecznie dzisiejszy dzień zakończyłem na 3 levelu...na jutro (mam nadzieję) jeszcze jedna runda z najdrobniejszym dyskiem i polerka tlenkiem ceru. Zobaczymy jak będzie, a tym czasem na koniec porównanie before i after "najgorszej" ściany

m6nm1RK.jpg

J7WKSiR.jpg

...

...

...

to be continued

Edytowane przez majestic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile takie dyski kosztują ? Fajnie Ci wyszło :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale tak jak wspomniałem jeszcze trochę czasu musze tej misji poświęcic. Zobaczymy co z tego wyjdzie na koniec')

Tarcza 3M stikit (dyski sa "na klej")plus 4 gradacje dysków po 5 sztuk- 15£

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez sie w to bawilem. Uzywalem papierow sciernych roznej gradacji. Kiedy zalapalem co i jak, chcialem przyspieszyc prace. Szybciej , wieksze drgania i:

gallery_10313_2054_416481.jpg

peklo na w cieciu przy panelu zewnetrzym.

Wrzuc fotki po zalaniu.

Powodzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie sklejone to akwarium i dlatego. Nie odważyłbym się robić takich wewnętrznych kątów w szkle i potem wodą zalewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień II

moL8Uat.jpg

Plan na dziś wykonany niestety w jakiś 50%- podejrzewałem, że polerka tlenkiem ceru będzie pracochłonna i czasochłonna. Wypolerowałem co prawda 3 szyby dyskiem najdrobniejszej gradacji, postępy były jednak wolniejsze niż zakładałem, czego skutkiem jest jedna praktycznie idealnie wypolerowana szyba. Szyba frontowa jest mniej więcej w połowie ideału, zaś lewa "najgorsza" czeka na swoją kolej w starciu z białym proszkiem.

Poniżej efekt po polerce najdrobniejszym dyskiem...

TSmJhHy.jpg

...a tu już prawie finał polerki tlenkiem ceru (widoczne jeszcze zmatowienia przy górnej krawędzi

XXdXiam.jpg

5XP6xnE.jpg

P.S zabierając się za te jak się okazało pracochłonne zadanie (póki co na liczniku +/- 8h) zakładałem, że nie uda mi się pozbyć się wszystkich rys. Stety niestety nie zawiodłem się i już teraz widzę, że najgłębsze rysy pozostaną. Pytanie zatem czy warto- sądzę, że jak najbardziej- znikła większa cześć zarysowań z jak dotychczas wypolerowanej prawej szyby.

Dalszy ciąg niebawem

(mam nadzieję, że w tygodniu i w sobotę wystarczy czasu - w niedziele planuję wypad po skałę :baby::baby: :baby: )

Edytowane przez majestic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majestic i jak wyszlo ? Polecilbys ta metodę?

Wysłane z mojego SM-N915FY przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rze wam czasu nie szkoda prubowala. jak dla mnie szkoda czasu lepiej wymienić akwarium


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie rzecz biorąc polerka dziala ale przy wiekszych zarysowaniach (tak jak w moim przypadku) jest to faktycznie pracochłonne zajecie') Gdyby nie okazyjna cena zestawu AM i brak w okolicy (mieszkam w uk) zakladu klejacego akwa to faktycznie drugi raz wolalbym kupić nowe szkielko')

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ci trzeba szkła to daj znać wytnę ci jakie chcesz a wiesz o tym ze w tym miejscu gdzie polerowales rysę czy rysy szkło Jrs cieńsze nawet o milimetr wiem bo u nas w fabryce tez polerujemy szyby i widać gołym okiem różnice tylko ze te szyby idą do okien a w akwa nie wiem trochę ryzyko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jasne ze starego 8mm szkła sie nie będzie opłacało ale jak ja np. mam 15mm opti to juz widac sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gościu weź troche wystopuj przeczytaj a potem coś napisz bo już któryś raz widzę ze piszesz kompletnie bez zastanowienia posty i siejesz niepotrzebny ferment w wątku.Powiem tylko tyle ze akwarium kleił właściciel dużej firmy szklarskiej ze śląska dla swojej niepełnosprawnej córki bo ona takie chciała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gościu weź troche wystopuj przeczytaj a potem coś napisz bo już któryś raz widzę ze piszesz kompletnie bez zastanowienia posty i siejesz niepotrzebny ferment w wątku.Powiem tylko tyle ze akwarium kleił właściciel dużej firmy szklarskiej ze śląska dla swojej niepełnosprawnej córki bo ona takie chciała.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Bo ja mam dwa metry długi baniak i mam z 12 mm a chodziło mi oblania ten z tematu co widać na stole

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Niech kazdy przeczyta oba wpisy i wszystko bedzie jasne')

Grzrgorz Falkowski dzieki bede pamietal na przyszlosc.

P.S moje akwarium to chyba 6 szyba )

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki nie chciałem nikogo urazić może złe zrozumiałem jeszcze raz szacun MAJESTIC

A dodam jeszcze ze ryski od środka nie sa tak niebezpieczne jak od zewnątrz

A dodam jeszcze ze ryski od środka nie sa tak niebezpieczne jak od zewnątrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sorki nie chciałem nikogo urazić może złe zrozumiałem jeszcze raz szacun MAJESTICA dodam jeszcze ze ryski od środka nie sa tak niebezpieczne jak od zewnątrzA dodam jeszcze ze ryski od środka nie sa tak niebezpieczne jak od zewnątrz

I szacun wzajemnie') polerowalem tylko od środka więc może nie pęknie')

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I szacun wzajemnie') polerowalem tylko od środka więc może nie pęknie')

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Jeśli dość mocno przegrzałeś szkło może pęknąć .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może być i tak jak sie mocno zagrzeje to traci elastyczność chyba ze dobrze moczył woda to ok . A co do rys podam mały przyklad jakby wziąsc mały kawałek szkła i naciąć go nożykiem do ciecia szkła to złamiesz szybkę bez problemu ale jak ja odwrocić to nie ma szans i tak to sie ma do baniaka lepiej w środku rysa jak na zewnątrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze spryskiwalem woda polerowana powierzchnie caly czas starajac sie aby szyba nawet na chwile nie zrobila sie ciepla takze mam nadzieje ze nie peknie')

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uraź się ale myśle ,że narobiłeś się a robota warta zachodu nie była :(.Teraz będziesz się tylko martwił czy Ci nie pęknie bądz nie rozszczelni..Myślę ,że pod wpływem drgań silikon stracił swą przyczepność a do tego akwarium 2 czy tam 3 raz zalane to nie to samo co 1 i stoi.

64 litry to już pare zł byś zapłacił za nówke która tak czy siak lepiej będzie wygladała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.