Skocz do zawartości
buczi82

Plukanie suchej skaly...

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnosnie techniki plukania skaly, przewaznie pluczemy we wiadrze z ro i ta woda wymieniamy okolo 1-2x dziennie przez kilka dni(tygodni)...

Ja zrobilem cos innego, ale nie wiem czy to spisze egzamin i czy to kontynuowac czy moze jednak po staremu...

Mianowicie, skala we wiadrze, pompka i wezyk gdzie leci caly czas RO/DI, woda sie caly czas przelewa, nowa miesza sie ze stara, to moze byc problem, ze caly czas cos tam zostanie, a tak stara sie wylewa i dolewa nowej, ale z drugiej strony caly czas jest podawana nowa...

Co o tym myslicie ? Zostawic tak czy moze wymienieac wode co jakis czas ???

I jeszcze jedno wazne dla mnie pytanie, czy taka skala jak juz sie dosc wymoczy to ona powinna od razu trafic do akwa czy moze polezec kilka dni w suchym, czystym mscu ?

Pytam bo powoli stawiam nowe akwa i nie wiem czy jak juz sie skala wymoczy to czy akwa bedzie gotowe, ciezko trafic...


Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

przede wszystkim daj tam cyrkulację żeby wydmuchała co się da

nie szkoda ci wody żeby się lało cały czas ?

płuczesz po to żeby testy pokazały 0 (zero) a potem do zbiornika (można też wysuszyć choć niekoniecznie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompki mam...

Jednak bede wymienial wode codziennie...

To ja wiem ze do zbiornika, ale chodzino to ze np jutro bedzie 0 na testach a akwa bedzie gotowe za tydzien i czy wtedy trzymac ta skale w wodzie czy mozna ja wyjac i np za tydzień do akwa, i czy wtedy znowu moczyc czy bez moczenia?

Chociaz mam nadzieje ze sie wyrobie ze wszystkim na czas...


Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wyjąć wysuszyć wpakować w worek na śmieci i może leżeć ... lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś pisał, że to właśnie podczas wysychania większość organiki się "redukuje", więc zalecane było parokrotne moczenie i suszenie na słońcu np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, podczas wysychania redukuje się wyłącznie woda.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli irytuje mnie to plukanie, plucze juz prawie 2tyg i nadal test zabarwia sie na niebiesko, zaczalem juz od kilku dni zmieniac wode 2-3x dziennie, oddzielilem tez 2 pozostale kawalki bo mam 4 i te dwa sa ok, pozostale dwa caly czas so do d*py... Dzisiaj jak wroce z pracy to oddziele je rowniez i bede wiedzial ktory kawalek najwecej oddaje tego cholerstwa... A jutro chcialem akwa zalewac ehhh Ostatni wolny weekend i chyba nic z tego nie wyjdzie :/


Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i tak dojrzewanie Cie nie minie ... a większość wypłukałeś, ja bym zalewał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Po co ty tą skałę moczysz i płuczesz w RO od 2 tygodni? Z porów i tak nie usuniesz substancji organicznych. Możesz najwyzej usunąć substancje organiczne z powierzchni skały ale nie w wyniku moczenia i suszenia na słońcu tylko na przykład dzięki umyciu powierzchni skały za pomoca myjki ciśnieniowej lub po wymoczeniu skały w podchlorynie sodu, perhydrolu itp.

Słońce usunie substancje organiczne z powierzchni skały ale tylko jeśli wystrzelisz skałę w kosmos i ta skała doleci w pobliże slońca.

Jaki test zabarwia ci sie na niebiesko?

Dobra skała to skała z działajacego zbiornika, która jest obrośnięta gąbkami i w której żyją miliony drobnych zwierząt. Każdy rodzaj skały w której nie ma zycia jest martwa skałą - bez wzgledu na to czy jest ona z importu i wszystko w niej zdechło w czasie transportu czy leży sucha.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Silvia ja sie nie boje dojrzewania, wiadomo ze bedzie, chociaz w mojej nano nie bylo, tzn bylo, ale bez glonow... Dzieki AF ;)

@Nanokaczor, jesli taka skale dam do akwa bedzie oddawac i znowu bede mial problem z po4, a nie chce juz tego znowu przechodzic...

Sledze naszego kolege z forum, on plukal skale, az wyplukal i woda sie nei zabarwila, pisze tutaj o tescie salifierta na po4, czyli mozna i ja chce to osiagnac...

Wlasnie wrocilem do domu, zaraz biore drugi pojemnik i rozdzielam skale, zobacze ktory najwiecej oddaje, jesli bedzie tylko jeden, moze w ogole do akwa nie trafi... Moze dramatyzuje, ale mam ku temu powody... Nic ide dzialac


Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieczesto sie zgadzam z nanokaczorem ale tu akurat ma racje.

To wystarczy wziasc na zdrowy rozum... jesli w porach skaly jest substancja organiczna to mozna ja usunac kilkoma metodami: mechanicznie - np karcher ale na 100 procet nie wyczysci sie tak skaly idealnie, chemicznie np silnym kwasem (tak jak w Breaking Bad) ale kwas pewnie rozlozy rowniez skale i nic nie zostanie, albo biologicznie wrzucic do akwarium i dojrzewanie zalatwi sprawe.

Kapiel w wodzie RO przede wszystkim usuwa substancje rozpuszczalne czyli np wlasnie czesc fosforanow. Ale te musza sie tam pojawic na skutek rozlozenia przez np bakterie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja skałę czyściłem szczoteczką do zębów i moczyłem w wodzie RO plus cyrkulacja i podmiana co drugi dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdrowy rozum :smiling:

Pol roku temu kupilem sucha skale ktora miala szczatki korali

Na zdrowy rozum uzylem karchera wszystko co bylo mozliwe zeszlo.

potem wsadzilem do wody RO moczylem kilka dni ALE wyniki po4 byly na maxa Salifert

Rozpoczolem podmienianie wody dwa razy dziennie po 2 tygodniach jak sie nie myle

salifert pokazal zero 0

Na pytanie po co ta skale moczylem, no wlasnie po to zeby miec fosforany zerowe

Od tego czasu to bedzie pol roku na hannie po4 jest niewykrywalne do dzis

Uwazam stanowczo ze warto przeplukac skale poniewaz to pomaga w usunieciu fosforanow

Zwlaszcza w poczatkowej fazie rozwoju zbiornika.

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie odpuszczam...

Biore sie za klejenie skaly i przeplukaniu piasku... Nocka z glowy :)

EDIT:

Piotrek na Ciebie czekalem :)

Dlatego ja tez plucze, tylko caly czas mi pokazuje 0.25 :/ Test salifiert...

Tylko teraz co robic, dalej plukac czy odpuscic ? Mocze juz 2 tyg a jutro juz bym chcial zalac szklo, mam ostatni weekend wolny, za tydzien familia wraca i chcialbym miec juz wszystko ogarniete, bo jak mloda salon zobaczy to mnie udusi hehe

Edytowane przez buczi82 (wyświetl historię edycji)

Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buczi smialo juz wkladaj do zbiornika :thumbup: ja mialem na salifercie max, skala skale nie jest rowna

ale na pytanie czy warto twierdze ze warto, ale nie dajmy sie zwariowac spokojnie bierz sie za klejenie masz piatek.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.