Skocz do zawartości
rybawl

Szczupak w 250l

Rekomendowane odpowiedzi

A więc czas zacząc...

Mam na imię Piotrek. Akwarystyką zaraziłem się juz dawno ale od niedawna mam warunki aby takowy zbiornik postawic. Dzięki uprzejmości i wielu radą od użytkownika dieter25 zacząłem kolekcjonowac sprzęt potrzebny do uruchomienia. Trwało to 1,5 roku dzięki czemu był czas na czytanie i przemyslenie wszystkiego dosc dokładnie. I tak dzięki założeniu że ma byc to zbiornik w miare budżetowy a zarazem na tyle duży żeby za miesiąc nie myślec o zmianie i w miare bezobsługowy padło na takowy sprzęt:

Akwarium:

100x50x50 250l E-rybka. Pomimo ze dostałem zbiornik z pomyloną kolejnością otworów w kominie (poradziłem sobie z tym więc nawet nie reklamowałem tego) na moje oko wykonanie całkiem porządne. Komin 23x11x43 3 otwory z czego 25 powrót 25 rewizja 32 spływ.

Szafka:

W całości DIY 100x50x90. Szafka bez stelaża czego poniekąd żałuje ze względu na miejsce zabrane przez pewne wzmocnienia (widac to na zdjęciach). Stabilna, wykonana tak żeby można było spac spokojnie.

Sump:

Typowe akwarium wromak 60x35x40 84l. Przegroda z odpieniaczem na poziomie 28cm. Sump policzony troszkę z dokładnie (o ile to możliwe). Po wyłączeniu zasilania woda mieści się spokojnie w sumpie ale wtedy wszelkie wkładanie tam rąk trzeba wykonywac dośc ostrożnie żeby nie wychlapywac wody.

Światło:

Lampa T5 4x39w + odbłyśniki DIY. Nie skończona wprawdzie ale będzie chłodzona jednym wentylatorem 120mm do tego nocne na pasku led. Sterowane czasówką z marketu. Na tą chwile 2 świetlówki Sylvania Coralstar 20000K 39w i 2 świetlówki Sylvania Marinestar 15000K 39W. Barwa mi się podoba wiec póki nie nabiorę doświadczenia zostaje przy tej konfiguracji.

Dolewka i zbiornik na podmiany:

Typowe akwarium wromak 40x25x25l. Prywatny patent. Miało byc tanio i bez prądu więc poszły do akcji zawory spłuczkowe. Zbiornik jest umieszczony powyżej poziomu sumpa dzięki czemu wszystko odbywa sie grawitacyjnie. Do zbiornika podprowadzona jest woda wprost z RODI jej dolewanie kontroluje pierwszy z zaworów spłuczkowych. W przyszłości przed osmozą dojdzie jeszcze zawór elektromagnetyczny na czasówce co dodatkowo zabezpieczy przed jakimkolwiek przelaniem.

Jak obywa się podmiana? zbiornik napełniamy do maxa (czyli az zawór spłuczkowy odetnie) dosypujemy soli włączamy cyrkulacje i grzałkę. W tym czasie spuszczam odpowiednią ilośc wody z sumpa. Sól wymieszana opróżniamy zbiornik do sumpa i napełniamy go RODI. Gotowe.

Odpieniacz:

Turboflotor 3000 Blue na pompie 3500 Ocean Runner. Tu poszło po taniości, taki był na targowisku. Brakowało zwężki którą dorobiłem, paru rurek które też nie były problemem i tłumika zasysanego powietrza który wykonałem z kawałka rurki nibco i 2 zaślepek.

Pompa obiegowa:

Newa Jet 2300 czyli 2300 l/h przepływu. Na tą chwilę dał bym 3000 ale to nie powód do płaczu ;).

Cyrkulacja:

JVP-102 5000l/h na magnesach 2 sztuki (trafiły się dośc ciche) i Aquael Reef Circulator 2600 (tymczasowo w zbiorniku głównym) trafi do dolewki jako mieszadło do solanki.

Skała:

9kg Marco Rocks

2kg Live Rock firmy Nature's Ocean

2kg Naturalnej suchej skały

Poklejone cx-5

Piasek:

Żwir koralowy 1-2mm ok 5-6 kg kupiony na kilogramy z czeluści olx. Myślę ze nie będzie przez niego problemów. Zalany RODI nie pyli i tyle wiem na jego temat.

Siporax:

Sera Siporax 25mm w ilości 3l

Poza solą i pokarmami mam zamiar oszczędzic zbiornik przed laniem czegokolwiek. Czas pokaże na ile się mylę :thumbup: . Cierpliwości mi nie brakuje a i gotówki nie ma za dużo wiec będę się starał mało chemii max natury. Oczywiście na ta chwile celuje w mało wymagającą zwierzynę dobieraną z czasem i możliwościami zdając się na porady i stan zaopatrzenia u kolegi dieter25.

Szkło ze skałą, żwirem, siporaxem i resztą sprzętu zalane aktualnie RODI się płucze i czeka na wodę z podmianki. Mam czas wiec wszystko bedzie sie mieszac na spokojnie pewnie do szczęśliwego końca dojrzewania.Wszelkie porady lincze i pochwały mile widziane.

Na koniec kilka fotek z telefonu oddających więcej niż 1000 słów :D.

post-23194-0-38664000-1439669896_thumb.jpg

post-23194-0-85583400-1439670661_thumb.jpg

post-23194-0-58464700-1439670925_thumb.jpg

Edytowane przez rybawl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fajnie się zapowiada. Fakt, że skały ciut za mało, ja bym jeszcze z drugie tyle dorzucił.

Dzięki. Z czasem coś dojdzie, suchą po kawałeczku raczej mozna dokładac bez robienia bajzlu. Marzy mi sie jakaś fajna przewieszka.

Edytowane przez rybawl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie się ilość skały podoba :) jest kosmicznie, księżycowo i estetycznie. Skałka zawsze ze szczepkami może dojść. Trzymam kciuki za kolejny Żywiecki baniak. I się jaram żeby na żywo oglądnąć :)

Znając Cię będzie moc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A mnie się ilość skały podoba :) jest kosmicznie, księżycowo i estetycznie. Skałka zawsze ze szczepkami może dojść. Trzymam kciuki za kolejny Żywiecki baniak. I się jaram żeby na żywo oglądnąć :)

Znając Cię będzie moc :)

dzięki. No te zdjęcia z telefonu za duzo nie pokazuja a umówieni juz jestesmy. :cheers:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super kosmiczne akwarium, księżycowe to idealne określenie. Dodaję do obserwowanych :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super zbiornik! fajnie rozplanowana szafka i sump, a dozowanie ballinga planujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no sump upchnięty w szafkę po mistrzowsku ^^ no i porządeczek, u mnie jak się szafkę otwiera to mieszanina kabli przewodów...


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Super zbiornik! fajnie rozplanowana szafka i sump, a dozowanie ballinga planujesz?
no sump upchnięty w szafkę po mistrzowsku ^^ no i porządeczek, u mnie jak się szafkę otwiera to mieszanina kabli przewodów...

Lubie jak miejsce jest wykorzystane do maxa. Walka była o centymetry, a że miałem na to duuużo czasu na przemyślenia to nie najgorzej mi to wyszło. Dozowania balinga na tą chwile nie bedzie, ale mysle, ze przestrzeń pod dolewką mogłaby pomieścic jakąś pompę i kanistry. Póki co na miękko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej dołóż teraz jak masz taki zamiar, światła za mało dałbym przynajmniej 6x39W


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł na dolewke jednak ten zbiorniczek wydaje się być dość mały. Wbrew pozorom przy zbiorniku 250l w ciepłe dni parowanie jest dość spore niestety. Proponował bym też zmienić niestety odpieniacz. Ta seria TF była wyjątkowo nieudana i bardzo problemowa w obsłudze. Generalnie akwarium bardzo fajne i przemyślane. Czekamy na ciąg dalszy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lepiej dołóż teraz jak masz taki zamiar

Jeśli chodzi ci o ballinga to nie wiem czemu pod miekkie miałbym od razu suplementacje robic?? a SPS to jest bardzo odległy plan jak już pojme co i jak.

światła za mało dałbym przynajmniej 6x39W

I tu podobnie .. pod miękkie hmmm naczytałem sie sporo wystarczy chyba tym bardziej na start a jak będzie bliżej SPS to pewnie zrobie hybryde z ledami albo z HQI jakieś DIY. Podobają mi sie bliki wiec 8x39w raczej nie będzie. Pozatym nie mam zamiaru pędzic na szczepki tylko cieszyc oko.

Ciekawy pomysł na dolewke jednak ten zbiorniczek wydaje się być dość mały. Wbrew pozorom przy zbiorniku 250l w ciepłe dni parowanie jest dość spore niestety.

Racja :yes przydało by sie z 40l zeby to spokojnie działało ale taki sie zmiescił. Dolewką sie akurat nie martwie bo czasówke sobie potem ustawie zeby 2 razy w tygodniu dolewała. Na tą chwile poprostu 2 razy w tygodniu odkręcę zaworek. Bardziej martwi mnie ilośc wody do podmiany. z 23l wchodzi odliczając pompkie grzałke i to ze nie napełnie go po brzegi zeby nie wychlapało przy mieszaniu. i tu pytanie czy jak bede robił to regularnie co tydzień to bedzie ok?? nie jest to 10% wody z obiegu jak łatwo policzyc.

Ta seria TF była wyjątkowo nieudana i bardzo problemowa w obsłudze. Generalnie akwarium bardzo fajne i przemyślane. Czekamy na ciąg dalszy ;-)

No wiem :blushing: . Jak sie nie ma co sie lubi... ledwo miesci sie do sumpa, hałas spory, ustawienie go jest zagadką bo narazie mam zalane RODI. Ogolnie do zmiany ale $. A co do wydajności ?? czy pociągnie tyle wody jak uda mi sie go ujarzmic??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz spsy to nie wsadzaj miekasów. chyba ze jakies ktore uda sie kontrolować. potem bedzie meka panska z ich rozlazeniem sie po spsach. zadnych grzybków czy rhodactisów :)

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze Kroczek mial na mysli dolozenie skaly nie balinga .Ja podmieniam 20litrow co dwa tygodnie badz rzadziej a pojemnosc baniaka u mnie go 350+120sump i nie zauwazylem skutkow ubocznych.

Edytowane przez Sider (wyświetl historię edycji)

Szkło OW 100x70x50,lampa diy 8x39w + LEDy Fluo,obieg NewJet4500,2 x rw-8,odpieniacz diy na pompie aquabee 2000/1,filtr przepływowy,Reef Salt AF,balling AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak chcesz spsy to nie wsadzaj miekasów. chyba ze jakies ktore uda sie kontrolować. potem bedzie meka panska z ich rozlazeniem sie po spsach. zadnych grzybków czy rhodactisów

Nie wiedziałem o tych grzybkach i rhodactisach. Zakoduje. Niestety od SPS nie zacznę bo do tego trzeba miec troche doswiadczenia i duzo jeszcze zainwestowac. A skał jest kilka oddzielnych wiec z tą kontrolą nie bedzie problemu jak coś sie bedzie panoszyc wywale cały kawałek. Mam 2 duże wyspy 4 małe i 2 te wyższe kawałki

Mysle ze Kroczek mial na mysli dolozenie skaly nie balinga .Ja podmieniam 20litrow co dwa tygodnie badz rzadziej a pojemnosc baniaka u mnie go 350+120sump i nie zauwazylem skutkow ubocznych.

:blushing: Faktycznie o skałę pewnie chodziło. Przeanalizuje to jeszcze moze faktycznie nie ma co kombinowac bo potem na tym się traci, a co do podmian dzięki za info pocieszyłeś mnie :thumbup: .

Dziękuje za każdą uwagę. Wszystkie są cenne dla świerzaka. :thumbup:

Edytowane przez rybawl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja:

Akwa zalane 2 tygodnie temu w całości świeżą solanką. Sól Aquaforest reef salt. Do sumpa poszło ok 1kg żywego gruzu dla rozkrecenia dojrzewania. Do dziś zachodze w głowę czy źle nie zrobiłem no ale już po fakcie. Odpieniacz wyłączony bo i tak nic nie odpieniał. Świece po 11h.

Na jednym z żywych kawałków dopatrzyłem sie czegoś z 3 mm organizm dookola ma takie fluo kropeczki na środku coś ala otwór gębowy. Ukwiał?? Może wy pomożecie? Poniżej jest jakaś tyci rurówka, a na kawałkach w sumpie były jakies wieloszczety.

Ogólnie miejscami troszke zielonego ale przewaga brązu, z tego co wyczytałem raczej okrzemki. Na skale przez dzień robi się też sporo bąbelków

Ustawienie dwóch jvp 2x5000l/h na ta chwile jest dla mnie nie do opanowania zawsze gdzieś odkrywa dno. Czy przypadkiem nie wymienic jednej jvp na Aquaela 2600l/h którego dałem do mieszania solanki??

post-23194-0-91208300-1441199496_thumb.jpg

post-23194-0-93625700-1441199501_thumb.jpg

post-23194-0-15195800-1441199504_thumb.jpg

Edytowane przez rybawl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brązowo to dopiero będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie dwóch jvp 2x5000l/h na ta chwile jest dla mnie nie do opanowania zawsze gdzieś odkrywa dno. Czy przypadkiem nie wymienic jednej jvp na Aquaela 2600l/h którego dałem do mieszania solanki??

a nie myślałeś o trochę mniejszej ilości piasku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada. Fakt, że skały ciut za mało, ja bym jeszcze z drugie tyle dorzucił.

Nie zrób sobie gruzowiska a jak dodawać skałe to na raz. Wyeliminujesz kolejne stadia dojrzewania świeżo dodanych kawałków. Daj tyle skały aby koralowce miały gdzie rosnąć, na różnych poziomach. Nie zapomniej o jakiejś grocie dla ryb. One śpią w skałach głównie.

Ze swojego zbiornika odjąłbym troche skały na rzecz przestrzeni ale nie moge. Taką mam konstrukcje, ze zawali mi się wszystko, nie popełnij tego błędu. Skała to nie vademecum na wszystko :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a nie myślałeś o trochę mniejszej ilości piasku?

Im mniej tego piasku tym większe prawdopodobieństwo ze dno sie odkryje. Wiecej to znów problem z tym co się w nim będzie zbierac. A odnośnie podmywania dna poczekam chyba aż pompki sie zamulą trochę od wapiennych może im to odejmie z przepływu.

Nie zrób sobie gruzowiska a jak dodawać skałe to na raz. Wyeliminujesz kolejne stadia dojrzewania świeżo dodanych kawałków. Daj tyle skały aby koralowce miały gdzie rosnąć, na różnych poziomach. Nie zapomniej o jakiejś grocie dla ryb. One śpią w skałach głównie.

Ze swojego zbiornika odjąłbym troche skały na rzecz przestrzeni ale nie moge. Taką mam konstrukcje, ze zawali mi się wszystko, nie popełnij tego błędu. Skała to nie vademecum na wszystko :)

Skała już mi przeszła nie będe dodawał. Jak dojdą korale to będzie w sam raz bo teraz sprawia wrażenie pustki. Tych grot troszke mało ale i ryb nie planuje nie wiadomo ile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja:

3 tygodnie od zalania. Było troszkę zielono i troszkę brązowo a na tą chwilę wszystko jakby się cofnęło. Nie tworzą się już bąbelki powietrza. W sumpie na gruzie znów znalazłem życie. Chyba asterina tylko jakas zdeformowana ma może z 4-5mm srednicy.

Czy moge juz wpuscic ekipe sprzątającą?? Nie dużo jest tam do sprzątania.

Pierwsze zdjęcie Pokazuje stan sprzed tygodnia. Drugie z przed godziny. Trzecie to zwierz do identyfikacji dla Was.

post-23194-0-25697600-1441820248_thumb.jpg

post-23194-0-97762600-1441820257_thumb.jpg

post-23194-0-42013600-1441820269_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asterina :thumbup:

Zrób testy na no2 i nh4 to odpowie na twoje pytanie czy ładować ekipę.


Akwarium 104x50x60, ATI 8x39w dimm, Skimmer Skimz Oval SV203, Gyre XF130 + RW8+RW8

79f2a5736b72c7fb7330881dd9cde423u812a713.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trzecie to zwierz do identyfikacji dla Was.

Asterina, raczej niegroźna, chyba, że trafiła Ci się odmiana podgryzająca korale i jej populacja wymknie się spod kontroli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakaś aktualizacja? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.