Skocz do zawartości
thomas kay

Test PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze zwracajcie uwagę na termin przydatności używanych reagentów. To są związki chemiczne, które szybko ulegają różnym reakcjom. Najczęściej utleniają się po prostu. Stąd często obserwowane "odjazdy" wyników pomiarów. W większości przypadków pomiary "kropelkowe" to w istocie metoda miareczkowania. Podstawowa metoda pomiarowa. Mała "Hanka" to to samo, tylko zamiast ludzkiego oka mamy wsadzoną fotodiodę bardzo czułą na barwy. Zamiast na wydrukowany pasek ludzkim okiem, patrzymy na przetworzony kolor wybarwienia odczynnika (markera) i przeliczony na wartość wyświetloną na LCD. Istota ta sama. Choćby nie wiem, co, to ważne jest, aby przypilnować terminu ważności używanych reagentów.

I jeszcze jedno. Najczęściej mierzy się, bądź dozuje się związki chemiczne danego p[pierwiastka, anie sam pierwiastek. Mierząc PO4 nie mierzymy P tylko tlenek fosforu IV. Spotkałem się z terminami, że np. ktoś "dolewa" Magnez. W istocie nie dolewa Magnezu, tylko związki magnezu. Pomiar zawartości magnezu w wodzie to w istocie również pomiar zawartości związków magnezu. Reagent barwiący, który reaguje na zmiany stężenia danego związku w wodzie w rzeczywistości wykazuje stężeń ie związków. a nie samego pierwiastka...

To tak kwoli ciekawości i spostrzeżenia odnośnie podniesionego wątku pomiarów... Sorki za ewentualne "odjechanie" od "super-prawdy", ale natura ma swoje prawa. Każdy związek chemiczny się utlenia (prawie). Sprawdzajcie terminy ważności testów!!!

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego już wcześniej pytałem jak duże znaczenie dla próbki z reagentem ma czas.Mam jeszcze prośbę.Czy mógłby ktoś zrobić serię pomiarów w sposób który opisałem ,po to by sprawdzić teorię zmian przenikalności próbki względem czasu czy może po prostu mam uszkodzoną hankę.

tzn? ja mogę :)


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, przepraszam, ale muszę Cię poprawić.

Pomiary kropelkowe, metoda miareczkowania to jedna z metod pomiaru. Bazuje na fakcie, że w czasie podawania jakiegoś odczynnika, zmienia się zabarwienie badanej próbki, do której dodaliśmy jakiś wskażnik. Przykład - kH - do próbki dodajesz oranż metylowy i miareczkujesz to wszystko kwasem solnym. W momencie, kiedy pH roztworu zmieni się, barwnik zmienia kolor. Ilość dodanego kwasu solnego mówi nam o zawartości jonów HCO3-.

W przypadku pomiaru PO43- lub NO3- do pracy zaprzęgamy kolorymetrię, niby to samo, ale nic się nie miareczuje, bo pomiaru dokonuje się przez porównanie intensywnośći barwy roztworu ze skalą wzorcową. Inaczej - dodajemy całość odczynników i czekamy na zmianę koloru. Zwykle, im więcej badanego związku, tym bardziej intensywna barwa.

Pomiary typu Hanka, to rodzaj fotometrii. Tutaj chodzi o ekstynkcję, czyli pochłanianie, osłabianie promieni świetlnych przechodzących przez daną próbkę. Tutaj nie porównuje się koloru do koloru, tylko osłabienie światła za próbką, w stosunku do światła przed próbką. Zwykle dioda świeci na próbkę, a za próbką znajduje się np. fotorezystor. Im więcej światła przechodzi, tym więcej prądu fotorezystor przewodzi. Pomiar zwykle poprzedza się zrobieniem wykresu (prostej) absorbancji dla danego związku (robi się kilka znanych próbek), a następnie bada się stężenie tego związku w nieznanej próbce. Taki wykres absorbancji jest wpisany w pamięć naszych HI, a pierwszy pomiar ma weliminować błedy związane z kolorem szkła, grubością, zabrudzeniem itd.

A no właśnie. Zanim wywali się fotometr, warto przyjrzeć się, czy np. fiolka nie załamuje promieni świetlnych, szkło ma taką samą grubość w każdym miejscu. Pewnym rozwiązaniem w takim przypadku może być oznaczenie "przodu" fioleczki.

Dalej... Mierząc PO4 mierzymy tlenek.... Eeee, no co Ty. Mierzymy ilośc ortofosforanu, bo tylko on tworzy barwny związek.

Mierząc magnez mierzymy Mg2+, czyli jony magnezu, nie chlorek magnezu ani siarczan magnezu, choć można powiedzieć, że mierzymy sumę wszystkich związków magnezu, ale nie jesteśmy w stanie powiedzieć w jakich proporcjach. Nie mierzymy związków, mierzymy jony i nie jest ważne z jakiego związku pochodzą. Pomiar wskazuje zawartość tego jednego pierwiastka. Rzeczywiście ktoś dolewa związki magnezu, które dysocjują, i w całej zupie możemy zmierzyć już tylko jony. W przypadku pomiaru stężenia magnezu, to barwnik reaguje na brak wymiareczkowanego magnezu. Podawane EDTA "zabiera" Mg2+ z czerni eriochromowej i ta zmienia kolor. EDTA (wersenian) związany z magnezem jest bezbarwny. Podobnie przebiega pomiar Ca2+.

Co do dat ważnośći, trudno się nie zgodzić, choć też nie do końca. Nie wszystko się przetermonowywuje, np. H2O, NaCl, HCl, NaOH. No, może coś się zamoczyć, przesuszyć, utlenić, ale dobrze przechowywane nie powinno. Jeśli komuś nagle wynik wystrzeli w kosmos, warto wziąć to pod uwagę.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:czapki z głów:)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy na wodzie RO bez reagentów i wyszło że najprawdopodobniej mam fabrycznie uszkodzony fotometr.Jak robię drugi pomiar na szybko(krótko przyciśnięty przycisk) to wychodzi za każdym razem 0,00ppm ale jak robię test z 3min odliczaniem to na czystym RO wyświetla np 2 razy 0,00ppm potem 0,22ppm a rekord był 0,37ppm.Jutro dzwonię do dystrybutora i zobaczymy co powiedzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, sprawdź baterię. Tak sobie myślę, że bateria może wykazywać znaki zużycia i za każdym kolejnym pomiarem dioda świeci słabiej, to i aparat rozumie to jako zwiększoną absorbancję, stąd zawyżenie wyniku. I dokładnie wypucuj fiolkę w środku.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, sprawdź baterię. Tak sobie myślę, że bateria może wykazywać znaki zużycia i za każdym kolejnym pomiarem dioda świeci słabiej, to i aparat rozumie to jako zwiększoną absorbancję, stąd zawyżenie wyniku. I dokładnie wypucuj fiolkę w środku.

Baterię już zmieniałem chociaż myślę że i tak nie potrzebnie (rok produkcji hanki 07-2015) a fiolki poleruję zawsze przed pomiarami szmatką z mikrofibry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego już wcześniej pytałem jak duże znaczenie dla próbki z reagentem ma czas.Mam jeszcze prośbę.Czy mógłby ktoś zrobić serię pomiarów w sposób który opisałem ,po to by sprawdzić teorię zmian przenikalności próbki względem czasu czy może po prostu mam uszkodzoną hankę.

Sprawdzałem, też mam różne wyniki w zależności od czasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tez zakupilem Hanne kilka tygodni temu w komplecie przyszly Reagent A i B do czego sluza A ?

Jeszcze jedno pytanko czy mozecie polecic plyny referencyjne na po4 do Hanny

image

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce cie martwic ale kopiłeś hanke do wysokich poziomów PO4 ,chyba ze źle widzę podaj symbol jaki jest na testerze HI 717?

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HI 713


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hajtaler

Otrzymalem w komplecie Hanne HI 713

HI-713-25 Reagents B

HI-717AS Reagents A

pytanie moje do czego sluzy HI-717AS Reagents A

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest regent do HR henki popatrz na ich stronie ,hanki LR nie ma opisu ze jest to B, tak wygląda post-8749-0-16795000-1442234175_thumb.jpg i jest do tego post-8749-0-08496300-1442234190_thumb.jpg

nie wiem gdzie kupowałeś ale dali ci złe odczynniki

no chyba ze coś się zmieniło i nie maja jeszcze na stronie

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje jest czarne i takiej wielkości jak były białe.A co do hanki to pojechała dzisiaj do serwisu i zobaczymy co powiedzą na jej "losowe" wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wyglada teraz Jak widac na foto sa oznaczenia teraz A I B

A moze sa krople referencyjne ?

image

image

image

image


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie te krople i proszek hi717b są do henki Po HR


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kolejna odpowiedź od producenta:

"

fotometr HI-96713 również nie jest przeznaczony do analizy wody morskiej.

"

Robi czekam na powrót Twojej hanki z serwisu i informacje co stwierdzili.


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat, ale w innym kontekście:

Czy ktoś się orientuje, czy testy kropelkowe barwią się w zależności od zawartości fosforu atomowego czy w zależności od ilości jonów PO4?

(A dokładnie chodzi mi o to czy w wodzie może być wysokie stężenie samego fosforu atomowego przy niskim stężeniu jonów fosforanowych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, Arek77 napisał:

Czy ktoś się orientuje, czy testy kropelkowe barwią się w zależności od zawartości fosforu atomowego czy w zależności od ilości jonów PO4?

W teście kropelkowym molibdenian amonu i winian antymonu potasu reagują w środowisku kwaśnym z rozcieńczonymi roztworami fosforu, tworząc kompleks antymonu-fosfo-molibdenianu. Ten kompleks jest redukowany do błękitu molibdenowego przez kwas askorbinowy. Kolor jest proporcjonalny do stężenia fosforu.
Tylko ortofosforany dają w tym teście niebieski kolor. Polifosforany (i niektóre organiczne związki fosforu) można przekształcić do postaci ortofosforanowej na drodze hydrolizy kwasu siarkowego. Organiczne związki fosforu można przekształcić do postaci ortofosforanu przez roztwarzanie nadsiarczanem.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, klossowski napisał:

Tylko ortofosforany dają w tym teście niebieski kolor. Polifosforany (i niektóre organiczne związki fosforu) można przekształcić do postaci ortofosforanowej na drodze hydrolizy kwasu siarkowego. Organiczne związki fosforu można przekształcić do postaci ortofosforanu przez roztwarzanie nadsiarczanem.

Ok. Czyli jak pobiorę  próbki wody z akwa niedługo po karmieniu(np zawiesina pokarmu), czy wogóle z akwa o słabej filtracji mechanicznej  to prawdopodobnie w teście kropelkowym wykryje tylko ortofosforany (PO4) a w spektrometrze masowym (ICP) wykrywana jest ogóla ilość fosforu atomowego.

I w związku z tym oba wyniki mogą się różnić przy założeniu, że ICP zawsze będzie wyższy (przy przeliczeniu z P ogólny na PO4) niż test kropelkowe (tylko PO4).

 

Czy dobrze myślę czy gdzieś jest tu błąd???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.12.2020 o 06:33, Arek77 napisał:

Ok. Czyli jak pobiorę  próbki wody z akwa niedługo po karmieniu(np zawiesina pokarmu), czy wogóle z akwa o słabej filtracji mechanicznej  to prawdopodobnie w teście kropelkowym wykryje tylko ortofosforany (PO4) a w spektrometrze masowym (ICP) wykrywana jest ogóla ilość fosforu atomowego.

I w związku z tym oba wyniki mogą się różnić przy założeniu, że ICP zawsze będzie wyższy (przy przeliczeniu z P ogólny na PO4) niż test kropelkowe (tylko PO4).

 

Czy dobrze myślę czy gdzieś jest tu błąd???

Może w weekend znajdzie się na forum akwarysta-pchemik, który zna odpowiedź na powyższe pytanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up z powyższym pytaniem plus jeszcze jedno.... czy fotometr Hanna wykrywa ilość fosforanów czy fosforu atomowego (wg mnie fosforany)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.