Skocz do zawartości
Yakuza84

Reefmax Yakuzy Łódź

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

To mój pierwszy temat i post, chociaż forum czytam już od dłuższego czasu. Dosyć długo przymierzałem się do zakupu akwarium i rozważałem różne opcje. Finalnie, od dwóch dni, jestem posiadaczem używanego zestawu Reefmax.

Przechodząc do rzeczy, zestaw, który zakupiłem wraz z życiem (o tym za chwilę) był moim zdaniem w fatalnym stanie. Całość niemiłosiernie zaośnieta glonami (nitkowe i takie grubsze jak gałązki) a do tego w gratisie sporo plag. Dopatrzyłem się aiptasi, okrzemków lub cyjano (brązowy piasek), asterin i walonii. Części mechaniczne ogólnie rzecz mówiąc strasznie brudne i zakurzone, co siłą rzeczy pozwoliło mi poznać budowę Reefmaxa od podszewki, poniewaź musiałem rozebrac go na części, żeby dokładnie wyczyścić. Właściciel nie robił w ogóle podmianek wody i stosował tylko dolewki (ostatnia sół miał chyba rok temu). Z czego filtra RO nie miał, więc albo kupował wodę albo stosował jakis inny patent, o którym wolę chyba nie wiedzieć.

Cały wczorajszy dzień poświęciłem na czyszczeniu sprzętu, skał z glonów i plag oraz przygotowywaniu wody. Na chwilę obecną w zbiorniku jest 9kg nowo wsypanego żywego piasku, ok 20kg żywej skały i 50/50 wody ze starego zbiornika i nowo dorobionej przeze mnie. Z życia w zbiorniku pływa jeden garbik, 2 ukwiały (zdjęcia lub opis postaram sie dać później, bo poprzedni właściciel nie umiał mi powiedzieć co to za gatunek) oraz 4 skałki z pseudogorgonia (chyba, bo też nie jestem pewny).

Mam też kilka pytań:

1. Na chwilę obecną mam 2 swietlówki aktyniczne i jedna białą (do wymiany bo przepalila mi się wczoraj (sic!). Ile czasu świecić którymi? Jakie swietlówki (model czy rozmiar) będą pasować za ta spaloną białą (nie pogardzę jakimiś linkami)?

2. Poprzedni właściciel zapewniał mnie, że garbika i ukwiałów nie karmił w ogóle i nie ma takiej potrzeby. Nie do końca w to wierzę i dlatego moje pytanie, jaki pokarm byście polecili?

3. Na chwilę obecną w pierwszej komorze panelu w pierwszym koszyku od góry mam niewykorzystane kawałki żywej skały. Do kolejnego planuje dać siporax. Jakieś propozycje co dać do trzeciego? Czy taki układ (chodzi mi o rozmieszczenie) jest ok czy pozmieniać?

4. Dziś patrzyłem do odpieniacza i zauważyłem, że robi się piana, ale nie wylewa do tego kubeczka (jest na poziomie tej rurki wewnątrz). Czy jest to spowodowane złym złożeniem odpieniacza po czyszczeniu? Dodam, że obieg wody pomiędzy komorami i w akwarium jest.

5. W ostatniej komorze dałem grzałkę i węgiel aktywny. Patyki wylecialy od razu. Czy taki układ jest ok? Nie wiem też czy grzałka działa na 100%. Biorąc pod uwagę fakt, że wcześniej za falownik robiła jakaś stara pompka ze słodkowodnego, już wymieniona na nowy falownik, to nic mnie już nie zaskoczy. Czy podczas pracy w grzałce powinna palic sie jakas dioda w środku (mam grzałke Aquael Comfort)?

6. Po całym procesie przeprowadzki te moje niby pseudo gorgonie leżą zgięte na swoich skałkach jak flaki. Czy oznacza to, że padły czy dojdą do siebie? Jak ma się też na ich samopoczucie falownik? Czy ustawić je w miejscu z wiekszym czy mniejszym obiegiem wody?

Z góry dzięki za wszelkie porady i wyrozumiałość. Jak już ustabilizuję zbiornik bardzo chetnie przyjąłbym lub odkupił jakieś szczepki miękkich korali od ludzi z Łodzi i okolic.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wywalił wszystko i zrobił restart.

Życzę powodzenia


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na początek jednak poczytaj więcej

bo skoro zaglądałeś na forum a pytasz ile świecić którymi świetlówkami .. to słabo czytałeś

grzałkę wyjmij (i ustaw większą tmp. odczekaj chwilę żeby bimetal "zaskoczył") złap ręką i włącz na KILKA sek - ciepła znaczy działa (oczywiście nie powinno się tak robić :p ) .. dioda może być spalona ale grzałka nie - albo po prostu źle ustawiona temp.

węgiel - jakiej firmy ? bo jak wsadziłeś "byle co" to to będzie wysokie PO4

na targowisku czasem bywają tematy "oddam" a jak nie to świetlówka w rękę i do sklepu ...

odpieniacz świeżo wyczyszczony nie pieni od razu - daj mu ze 2 dni - może też być źle ustawiony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki w RM to T5 24W (55 cm) - jesteś pewny, że się spaliła? W RM palą się często stateczniki... lepiej sprawdzić - zamienić miejscami świetlówki. Jeżeli masz oryginalny odpieniacz - to pilnuj poziomu - jest na to wrażliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia

Węgiel kupiłem Sery. Planuje dodać Purigen i Phosguard oraz wspomniany Siporax. Czy dwa pierwsze środki dać do pierwszej komory panelu do koszyka czy do ostatniej, np w skarpecie koło węgla?

@hastof

Odpieniacz już "zaskoczył". Chyba potrzebował czasu bo już piana się robi. Dzięki za poradę odnośnie świetlówki. Jutro zamówię jedną, ale najpierw sprawdzę czy to nie statecznik. Co w przypadku jeśli to jednak nie świetlówka? Idzie dokupić taki statecznik?

Będę wdzięczny też za odpowiedzi na pozostałe pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

chyba jednak zrobiłbym jak radzi @k_bad

ratowanie "cudzego bagna" może zająć wiele miesięcy ...

jak na razie lej bakterie, wpakuj siporax i koniec - żadnego węgla / purigenu itp. - bo na to za wcześnie

za miesiąc - dwa zrobisz testy .. i się okaże czy coś z tego będzie

węgiel ZAWSZE najpierw porządnie wypłucz w RO

bo ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 kg żywej skały to za dużo, skałe kupiłeś nową?

Pokarm mrożona artemia na początek, mój garbik lubi Hikari Marine S. Przy jednej rybie wygodnie będzie Ci wrzucić kilka granulek.

Korale nie umarły, jeśli warunki będą miały ok to wstaną. Jeśli nie to się rozpuszczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieniacza - zaglądaj do niego codziennie - bardzo szybko zapełnia kubek

Polecił bym jeszcze dodanie filtracji mechanicznej np. kawałek waty w 1 koszyku lub na nim - jeśli już zdecydujesz się taki ruch pamiętaj o codziennym czyszczeniu waty


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Poczytałem trochę o świeceniu i chciałbym włączać dwie świetlówki aktyniczne od 9 do 21 oraz jedną białą od 11 do 19. Czy takie rozwiązanie jest ok?

Okazało się na szczęście, że statecznik jest ok i tylko świetlówka do wymiany.

@golob1210

Myślę nad dodaniem gąbki nad koszyczkami w pierwszej komorze. Poza aspektem filtracji wyciszyłoby to chyba też trochę spływ wody i to ciurkanie. Problem w tym, że czytałem sporo negatywnych opinii o watach, gąbkach i fizelinach w systemach filtracyjnych, więc muszę się jeszcze zastanowić.

@grzegorz88wroc

Skała jest z poprzedniego zbiornika. Wyczyściłem ją w solance jak najlepiej umiałem. Doszedłem do wniosku, że kupując nowa też nie mam gwarancji, że nie przywlekę jakichś plag a zaoszczędziłem circa 800 pln. Część skały dam jeszcze do koszyka w pierwszej komorze panelu, żeby nie robić gruzowiska za dużego. Pokarm ten co podałeś sprawdzę.

@silvia

Restartu nie biorę na razie pod uwagę. Zrobiłem co mogłem. Wyczyściłem całość, wywaliłem stary piach i dałem nowy, odgloniłem i wyczyściłem skały...Teraz pozostaje mi czekać i obserwować co z tego będzie.

Garbik ma się dobrze. Ukwiały też znalazły sobie miejsce i otworzyły się a 2 z 4 korali wstały i napompowały się. Chciałbym prosić Was o identyfikację ukwiałów i tych korali, bo wydaje mi się, że nie są to pseudogorgonie. Z góry dzięki.

2uh3eix.jpg

dnn2pk.jpg

2i73781.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno widzę tam Capnelle. Zdjęcia bardzo ciemne, słabo widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wate używam jej prawie od początku i nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków. Wylapuje syf i należało by ją plukac co jakieś 2 tygodnie choć ja czyscilem ja dopiero raz 2mce temu (tak wiem źle..) i nic złego nie zaobserwowalem. Po4 na sali niewykrywalne.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak @wojtek-lodz , też używam waty ale czyszczę ją co dziennie - z tego co pamiętam jeśli się tego nie dopilnuje to skacze NO3.


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w necie i faktycznie te korale, które mam to Capnella. Dwa duże i jeden malutki mają się na życie, niestety dwa pozostałe coraz bardziej kapcanieją i robią się białe. Nie wiem czy nadal trzymać je w zbiorniku jak radził grzegorz88wroc czy usunąć?

Pozostaje pytanie o te ukwiały. Na razie czekam na białą świetlówkę, więc nie mogę zrobić dobrego zdjęcia. Czułki mają czerwone a okolice otworu gębowego zielone i żółte przy samym otworze gębowym.

Pojawiły się też kolejne pytania.

1. Zauważyłem, że na piasku robi się brązowy nalot. Mniemam, że to efekt ponownego dojrzewania. Czy mam coś z tym robić? Ograniczyć świecenie (jeśli tak to do ilu)? Dawać już do koszyków Phosuard?

2. Nie wiem dlaczego, ale w ogóle nie włączają się wentylatory koło świetlówek. Czy trzeba to jakoś manualnie ustawić w pokrywie czy po prostu nie działają w moim egzemplarzu?

3. Zauważyłem też trzy kolejne aiptasie. Wstępnie myślałem, żeby na razie dać im spokój a jak zbiornik się ustabilizuje kupić brzydala lub jakaś krewetkę na róże. Czy jest to dobre podejście?

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1. okrzemki czyli ... początek dojrzewania

2. pewno są do wymiany

3. zanim się ustabilizuje to będzie plaga - walcz już teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki silvia za aktywność i pomoc. Okrzemków nie ruszam, niech dojrzewa wszystko w spokoju. Wentylatorki jakoś uruchomiłem po dłuższym dłubaniu. Pozostaje problem aiptasii. Metody naturalne raczej odpadają bo nie wprowadzę nowego zwierzaka do walki z nią. Skubana ulokowała się w takich jamkach w skale i nie idzie jej wygrzebać nawet śrubokrętem. Myślałem o zaklejeniu jej klejem do korali może, ale nie wiem czy to coś da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja brałem wiertło i wierciłem w tym miejscu gdzie siedziała po czym czyściłem skałę w silnej cyrkulacji w zasolonej wodzie - trochę się tego pozbyłem ale nie zawsze pomagało.

Może Red Sea aiptasia x ?


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@golob1210

Zobaczę czy da się ja przetrzebić mechanicznie jakoś. Jeśli nie to pomyślę nad tym preparatem, tym bardziej, że na razie nie mam jeszcze wielkiej obsady to i ewentualne straty mniejsze. Chciałbym uniknąć jakichś ekstremów i z tego co widzę czytając forum to sporo ludzi walczy/walczyło z aiptasia. Może po prostu mądre kontrolowanie jej populacji jest tutaj kluczem i nie zostawianie problemu samemu sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki może i nie groźne dla życia ale wygląda fatalnie, zarasta piasek i skałę.

zainwestuj w absorber silikatów albo sprawdź filtr rodi, możliwe też że dts pokaże ci 0 a przepuszcza

krzemiany.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki może i nie groźne dla życia ale wygląda fatalnie, zarasta piasek i skałę.

zainwestuj w absorber silikatów albo sprawdź filtr rodi, możliwe też że dts pokaże ci 0 a przepuszcza

krzemiany.

kolega ma po prostu ponowne dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 5

Ponowne dojrzewanie w akwarium trwa. Na chwilę obecną okrzemki opanowały zbiornik i jest brązowo. Ograniczyłem trochę świecenie i mam nadzieję, że będzie dobrze. Cały czas czekam na brakującą świetlówkę dzienną, siporax i bakterie z erybki. Miało być tak szybko i ekstra jak wszyscy piszą a tu może przy dobrych wiatrach jutro będę miał zamówiony towar albo i nie.

W obsadzie bez strat aczkolwiek od wczoraj garbik zaczął zachowywać się jakoś dziwnie. Wczoraj cały dzień pływał centralnie pod prąd falownika i ogólnie szalał jak wściekły po akwarium. Dziś rano zauwazyłem, że pływa trochę na boku. Obawiam się, że dojrzewanie 2.0 i stres związany z przenosinami może mieć tragiczne skutki. Szkoda mi bardzo, bo głównie dla niego nie zrobiłem całkowitego resetu zbiornika, latałem na złamanie karku po sół do doróbki, szorowałem skałe czy woziłem wode RO.

Capnella i ukwiały o dziwo mają się dobrze. Dwie duże skałki i jedna mała ładnie się pompują a dwie pozostałe są w regresie, w sumie tak jak od samego początku.

Zgłosił sie do mnie kolega z forum z mojego miasta i zaoferował trochę wody z działającego zbiornika na podmiankę i poprawę procesu dojrzewania. Mam nadzieję, że w połączeniu z siporaxem, bakteriami i czasem wszystko pójdzie dobrze.

Walcze natomiast z tym durnym komputerkiem w pokrywie. Wiatraczki kolo T5 włączjaą sie tylko manualnie a ten wiatrak co chłodzi spływ wody chodzi non stop co nie ukrywam trochę mnie wkurza. Pomimo tego mam cały czas temperature rzedu 26 stopni, pomimo, że grzałka ustawiona jest na 25. Tylko w nocy, jak światło jest wyłączone spada do 25 z haczykiem małym.

Zdjęć na razie nie daje bo za słabe światło w akwa jest a poza tym nie ma co pokazywać jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze ten wiatrak powinien działać gdy jest włączone światło. Temperaturę podnoszą Ci świetlówki - taki urok akwarium z pokrywą.


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja się orientowałem przebijając się przez tysiące tematów tu na forum o reefmaxach to w zależności od wersji "komputerka w obudowie", po przekroczeniu temp. ustawionej na wyświetlaczu włączał się lub wyłączał lub włączał się po przekroczeniu określonej temp. a w momencie gdy temp. spadła poniżej ustawionego limitu zwalniał i chodził na mniejszych obrotach. Efekt tego taki że np. w moim przypadku chodzi wolno, temp. wzrasta ponad nastawę, włącza się szybko, potem temp. spada poniżej nastawy a on mimo wszystko chodzi szybko. I wtedy ręcznie muszę włączyć korygowanie nastawy (nie zmieniając jej) i wiatrak zwalnia…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RaLe

U mnie wygląda to tak, że bez znaczenia, jaka jest temperatura, wiatraczek chodzi na tych niższych obrotach non stop. Dopiero manualnie mogę go podkręcić lub zwolnić. Wiatraczki koło T5 w ogóle się nie włączają automatycznie, tylko podobnie jak w przypadku głównego, pozostaje manual. Na szczęście upały sa za nami.

Wydaje mi się, że to przez "ulepszenia" poprzedniego właściciela. U mnie światło włącza się dwoma osobnymi pstryczkami a komputer nie ma tu nic do powiedzenia. Ponoć można wrócić do starych ustawień, ale ja na elektryce w ogóle sie nie znam i nie czuje na sile, żeby to ruszać.

Zastanawia mnie natomiast duża populacja wieloszczetów w akwarium. Wiem, że niby dobre, i że czyszczą, ale jest ich naprawde dużo jak zgaszę światło. Wczoraj widziałem jak jeden badał ślimaka (mam nadzieję, że nie była to próba ataku) i tamten nie był z tego zbytnio zadowolony. Zastanawiam sie nad odłowem i kontrolowaniem ich populacji, tym bardziej, że świadomość kłujących mieszkańców przy wszelkich pracach w akwarium nie wpływa pozytywnie na mnie :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.