Skocz do zawartości
Rumun

Cięcie szyby bocznej w sklejonym akwarium.

Rekomendowane odpowiedzi

Kupuje szkło o wymiarach 120x50x50, niestety nie przystosowane pod komin. Chciałbym uciąć boczną szybę z wysokości o 5cm i zrobić komin zewnętrzny około15cm a po bokach dokleić paski szkła po 17cm. Mogę tak po prostu uciąć szybę nożykiem uprzednio nacinając spoinę silikonową?


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedis lls pisal ze najlatiej dokleic paski szkla i dorobic tak komin a nie ciac szybe bo tego sie nie da tak jak mowisz. ja jeszcze ci zaproponuje zrobic odwierty w bocznej szybie mi to wychodzilo ale twoj wybor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam. Zwłaszcza że takie akwarium ma już dość grubą szybę. Wiem bo sam próbowałem i tylko spieprzyłem akwarium.

Doklej paski jak ci radzi kolega wyżej.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak jest z szyby 8mm. Hmmm no myślałem że tak się uda, trudno. Ostatecznie mam jeszcze pudełko przelewowe ale bym wolał komin. Może dokleje te paski, już kiedyś tak myślałem zrobić w obecnym akwa. Tylko że wtedy będą zatopione wzmocnienia wzdłużne i nie wiem jak to będzie wyglądało. Na przedniej szybie zakryje korona a na tylnej będzie widać przez wodę.

Jeszcze pytanie z innej beczki. Czy stelaż 100x40 po wymianie blatu na 120x50 da radę? Stelaż mam pancerny ale nie wiem jak z tym wystającym blatem. Zapewne zrobię nowy ale tak z ciekawości pytam.

Edytowane przez Rumun (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze wzmocnienie poprzeczne. Lipa.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaje Ci opcja wiercenia przelotów w bocznej szybie i wklejenia komina wewnętrznego. :)

Z tego co widziałem w internecie, to sporo osób tak robi.

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze wzmocnienie poprzeczne. Lipa.

A oklej od środka cienką warstwą skały - możesz jakiś zwisający "sopel" zrobić i dwie wyspy po obu stronach. I problem zamieniony w oryginalny wystrój... :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w bocznej? Chyba w dnie. Zrób komin wewnętrzny, wywierć otwory w dnie i po kłopocie. Wkleisz szybki, dasz grzebień i bez czarowania. Tak by było najłatwiej i najbardziej "oryginalnie" jak ze sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można i w dnie, ale jak pęknie podczas wiercenia to większa szkoda.

Widziałem, że dużo ludzi decyduje się właśnie na boczną, ze względu, że łatwiej w niej wywiercić otwór. Oryginalnie wierci się otwory przed sklejeniem akwarium. No i wiertarką "stołową" czy jak ją tam zwał. Ręcznie to nie jest takie proste. Parę razy wierciłem i w większości wypadków się udawało, nawet w karkołomnych pozycjach, ale ze dwa razy mi szyba strzeliła. Właśnie przy wierceniu blisko krawędzi.

Dodatkowo taka szyba po domowym wierceniu może być (a raczej na pewno jest) bardziej osłabiona, niż po wierceniu profesjonalnym. Krawędź wiercenia jest bardziej "chropowata".

Trzeba by się zapytać jakiegoś profesjonalisty czy to jest bezpieczne.

Być może można by wkleić jakieś paski szkła wokół otworów celem wzmocnienia szyby w tym miejscu...

Sam nie wiem na co bym się zdecydował...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakoś nie mam odwagi na wiercenie dna czy ściany bocznej. Doklejanie pasków odpada ze względu na estetykę więc zostaje pudełko przelewowe. Trudno.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co tak bardzo demonizować wiercenia w szkle. Super trudne to to nie jest, potrzeba do tego duuużo cierpliwości bo najgorszy moment jest przy końcówce wiercenia. Otwór potem można ręcznie wyszlifować pilnikiem diamentowym i jest jak fabryka dała. Wiadomo że jak nie czujemy się na siłach to odpuszczamy, ale jak nie masz dwóch "lewych" rąk to nie powinno być tragedii. Do niczego nie namawiam rzecz jasna :). Taki filmik krótki:

Kwestia bardziej czy tak bardzo potrzebny jest Tobie komin czy pudełko też mieści się w granicach dopuszczalnej akceptowalnej estetyki.

No bo jednak wystaje za akwarium.

A tu jeszcze taki temat:http://nano-reef.pl/topic/74903-wiercenie-w-szkle/#entry763908

Edytowane przez reigher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wierciłem w szkle i miałem takie same obawy, że szyba pęknie. Nikt się nie chciał podjąć wiercenia w gotowym zbiorniku, więc albo mogłem zawozić baniak 60km w jedną stronę. Tam wycieli by boczną szybę i wkleili z powrotem, albo spróbować samemu. Stwierdziłem, że spróbuję, jak pęknie to muszę jechać te 60km, ale jak nie wywiercę to i tak musiałbym jechać, żeby oni mi wywiercili. Pudełka nie miałem odwagi zastosować, mimo że mieszkanie jest ubezpieczone. 8h roboty i problem z głowy. Akwarium zalane ponad miesiąc i nic złego się nie dzieje i oby się nie działo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wycinalem. szyba 8mm po nacieciu silikonu ale musisz miec dobry diament do ciecia i szczypce do odlamania szyby. wada tego ciecia ze krawedzie juz nie beda takie rowne i ladne


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam diamentu nie ma .Kółko jest stalowe . Marketowe noże są z stali . Lepsze z stali hartownej narzędziowej .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba że znajdzie węgliki spiekane - mam do tej pory "blaszkę" wlutowaną w kawałek uchwytu... Jeśli chodzi o cięcie szkła, nie zamienił bym tego na diament oprawiony w złoto :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci polecił tak, udaj się np do Castoramy kup otwornice do szkła koszt ok 30 zł, do tego kup taki uchwyt do otwornicy na przyssawkę coś takiego jak tutaj:

pol_pl_Rubi-4912-Koronka-diamentowa-na-sucho-OE-35-mm-otwornica-wiertlo-433_9.png

I teraz tak bierzesz wkrętarkę, mocujesz otwornice do szkła, namaluj gdzie ma być otwór, przyczem uchwyt i zacznij pomału wiercić od czasu do czasu polewając wodą, ja też się bałem że może się nie udać ale jedną otwornicą zostało wywiercone chyba z 6 otworów w kilku zbiornikach i wszystko wyszło ok. Lepiej jest wiercić z jednej do połowy, później dokończyć wiercenie od drugiej stronu wtedy krawędzie są ładniejsze ale u mnie nie było takiej możlwośći i krawędź była lekko poszarpana ale zasłania to przelot. Jeśli powoli wiercisz nic nie ma prawa się wydarzyć. Ja jeszcze np montowałem pompę dozującą AM SP3000 i nad wierconym otworem mocowałem wężyk tak aby ciągle spływała woda i chłodziła ale kolejne już tylko polewałem i też wyszło ok. Ja podpinałem bezpośrednio rury pod przelot ale możesz też skleić lub dać do sklejenia komin. Koszt napewno sporo mniejszy od zakupu pudełka i według mnie bardziej bezpieczne (jakoś nie mam zaufania do pudełek).


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy państwo pytanie ode mnie. Ostatnio byłem zmuszony w trybie natychmiastowym przerzucić życie do nowego zbiornika. Niestety kupiłem go w sklepie zoologicznym czyli jak łatwo się domyśleć, nie ma on ani komina, ani panelu. Tutaj pojawia się moje pytanie, czy jest w ogóle możliwość cięcia szkła w działającym już akwa, oraz jeżeli jest jak duże jest ryzyko, potrzebuję uciąć tylko kawałek bocznej szyby, aby zrobić miejsce na grzebień i dokleić panel. Domyślam się również że pewnie większość szklarzy nie będzie chciało się tego podjąć.


60L - Hydor koralia nano 900, Aquael FZN-3, Maxspect Glaive M-60

cfd82490792ff08db6c3e067184b255cu1156a1010.png

Testy saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W działającym zbiorniku wstaw pudełko przelewowe i zewnętrzny komin doklej. Inaczej nie wytniesz

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy do komina również nie potrzebuję przelewu?

edit: chodzi mi, czy również nie trzeba ciąć szkła.

Edytowane przez MargoAndAxle (wyświetl historię edycji)

60L - Hydor koralia nano 900, Aquael FZN-3, Maxspect Glaive M-60

cfd82490792ff08db6c3e067184b255cu1156a1010.png

Testy saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.