Skocz do zawartości
Vertiscire

Marnie wyglądające SPS i wysyp czegoś na piasku

Rekomendowane odpowiedzi

Wysypało piasek około 2 tygodni temu. W dużej większości kolor brązowy ale przeplatują się też bordowo czerwone plamy-gluty. Do tego na niektórych skałach zielone gluty z bąblami lub bąble przy brązowych glonach.

Czytając dużo tematów wstępnie ustaliłem, że to Dino więc zacząłem od porad z tamtych tematów:

- ograniczenie świeceniem (aktynika 8h na dobe, białe 6h na dobe)

- podbicie KH (z 7 na 9 dKH)

- absorber silikatów + wymiana żywicy (TDS było 004) teraz 000

- brak jakichkolwiek podmian / witamin / aminokwasów.

- wymiana cyrkulacji z JVP 2500l/h na RW-8 na 50% mocy.

Na razie efekty kuracji marne ale trwa dopiero tydzień. Pompa zmiata ten osad z 75% powierzchni zbiornika ale tam gdzie już nurt nie dociera odkłada się nalot widoczny na zdjęciu.

W ciagu ostatnich 3-4 dni SPSowe szczepki z ładnie rosnących zrobiły się takie jak na fotce. LPSy też zmarniały(ale nie gubią tkanki jeszcze), miękkie za to ładnie pompują. Od ostatniej soboty NO2 skoczyło z 0.00 na 0.025 dziś(Salifert). Karmie mało (pół kostki mrożonki dziennie + 1-2x szczypta płatków)

Reszta danych o zbiorniku i parametry aktualne w stopce.

SPSy mam już spisać na straty? I czy dobrze zidentyfikowałem Dino?

Fotki:imag0345.jpgimag0347.jpgimag0348.jpg

Edytowane przez Vertiscire (wyświetl historię edycji)

Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź temat @ Walkera . Tam opisał temat zwalczania Dino wodą utlenioną. Ja przetestowałem tę metodę i mam żyjące znów akwarium.

Na 100l/5ml.wody utlenionej takiej z apteki przez 14dni. I jeszcze bardziej bym ograniczył światło 6h actynika i 4h dzienne.

Dodatkowo lampa UV do wspomagania kuracji. Nie karmić korali i odssysać ze skał gluty . Nie wiem jaką masz sól ja zmieniłem na bardziej ubogą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leciało na bogatej bo BT Sps ale mądry Polak po szkodzie. Obecne akwa to raczej poligon doświadczalny do ukierunkowania się na coś konkretnego.

H2O2 spróbuje jak będzie pewność, że to Dino. Na razie tych czerwonych nie ma za wiele


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sol nie ma nic do tego, przede wszystkim zbij troche azotany, masz zaburzona rownowage miedzy azotanami i fosforanami.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób? Jedyne co znalazłem to lanie np Microbe Lift Nite Out II (zamówione już), ale są pewnie inne metody


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino na 100% z foto nie mozna potwierdzic, zbiornik wyglada na typowe dojrzewanie?.

Czy to bedzie Diono czy Cyano czy Okrzemki nie zmienia to faktu ze trzeba zatrzymac twoj zapal do ratowania zbiornika.

Mozliwe ze zbiornik wymaga tylko czasu i uspokojenia sie zwlaszca w dokonywaniu zmian.

Zmieniasz Sol podnosisz Kh No2 brak podmian, za wiele sie dzieje,

Jesli moge ci cos poradzic to nie reaguj na kazda sugestie zmieniajac zaraz cos w zbiorniku

Systematycznosc, testy, bakterie, podmiany wody, odsysanie,

napewno zakancza szybciej problemy jak czeste zmiany

Boje sie ze korale tych zmian moga nie wytrzymaja.

zycze cierpliwosci

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine...

Dokładnie.... Akwarium wygląda jak moje, a ja swoje zalałem miesiąc temu. Dino to tam nie widzę raczej okrzemki cyjano i sinice. Dino to tylko pod mikroskopem można zidentyfikować na 100%.

Ważniejsze od światła jest czyszczenie, odsysanie i zbijanie N i P - absorbenty...

Jak będziesz usuwać fizycznie glony i kożuchy różnego typu to szybciej zbijesz nutrienty poprzez eksport

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Zbiornik ma raptem 2 miesiace, ale ciężko tak patrzec jak się źle dzieje i nie reagować. W gwoli scislosci soli nie zmienialem. Jak często to odsysac? Na razie 2x w tygodniu to robie. Czy mogę te glony ze skał szorowac szcoteczka?

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz szczotkowac jesli masz dostep do skaly spokojnie, jesli bedziesz szczotkowal na zewnatzrz zbiornika

To najlepiej w wodzie z podmianki.

Jesli zbiornik ma dwa miesiace to wszystko przed toba :thumbup: cierpliwosc wszystko wynagrodzi.

Koniecznie potrzebujesz Morszczaka z okolic ktory poprowadzi cie w tych pierwszych miesiacach


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 4 dniach z Sera Silicate Clear praktycznie nie ma śladu z brązowego nalotu na piasku i skale. Zostały czerwone i zielone gluty punktowo w niektórych miejscach. Seriatopora caliendrum niestety na wiecznej rafie.

Odnośnie tego skoku NO2 przyszło mi coś do głowy - jakiś tydzień temu padła mi pompa przy biopellets. Wymieniłem dopiero po jakiś 24 godzinach przez ten czas pellety nie miały ruchu wody. Możliwe, że bakterie, które tam żyły umarły i zanieczyściły akwarium stąd skok NO2?


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej... nie pamiętam po ilu godzinach zaczyna zdychać życie bez odpowiedniego ruchu, ale jest to chyba coś niewiele ponad 3h. Po takim czasie zaczynają się dusić bakterie co powoduje dalsze zatruwanie wody. Więc zapewne to było powodem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizuje trochę temat:

brązowy nalot okazał się okrzemkami. Sera silicate clear i po 5 dniach nie było śladu.

Reszta to cyjano z którym też sobie poradziłem (więcej bakterii i wódka nocą).

Parametry się ustabilizowały na:

KH 8

PH 8

NO2 0

NH4 0

NO3 10

PO4 0 (mała hanka zakupiona).

Skoro w zbiorniku było czysto to postanowiłem zrobić podejście numer 2 do SPSów i od kolegi z forum zakupiłem 3 Montipory. I znowu to samo... w ciągu tygodnia z dnia na dzień robią się coraz bardziej białe. Już widzę że nic z nich nie będzie. Jedyne twarde jakie u mnie się utrzymały to Euphylia Divisa. Zbiornik ma 3.5 miesiaca i powoli zaczynam rozkładać bezradnie ręce bo nie mam już pomysłów co jest u mnie nie tak, że każdy SPS pada w ciagu tygodnia.

Edytowane przez Vertiscire (wyświetl historię edycji)

Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam cos od siebie ze tds zawsze powinien pokazywać zero nie jeden czy dwa tylko zero to bardzo ważne bo będziesz miał częsty problem z krzemianami ja wymieniam żywice średnio co dwa miesiące a resztę filtrów raz na pół roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa, równo z SERA poszła wymiana żywicy:) Od prawie miesiąca nie ma śladu po nich


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce się wymądrzać, bo moja przygoda ze słonym trwa za krótko, ale widzę tu siebie sprzed roku. Te same błędy, ten sam brak cierpliwości i trwanie w przekonaniu, że wiem lepiej. Przeszedłem to na własnej skórze i na własne życzenie. Ale do rzeczy.

Zbiornik ma 3,5 miesiąca ......to duuuuuużo za wcześnie na obsadę SPS-ową. To za wcześnie właściwie na każdą obsadę oprócz makroglonów w sumpie i ekipy czyszczącej w dojrzewającym zbiorniku. Bo zbiornik dojrzewa i ustala własną równowagę biologiczną. Patrząc na fotki skał to masz tam wszystkie plagi egipskie w początkowych stadiach. Absorbenty pomagają na krótko dlatego porażka numer 2.

Moja rada ......... cierpliwość ponad wszystko, powolne zmiany i zero moczenia łap w zbiorniku. Do sumpa kup makroglony i mocno je doświetlaj to zbijesz N i P, dodaj węgiel aktywny i często go wymieniaj żeby zbić mikroelementy, Sprawdź żywicę w RO, skałę wyszoruj w czystej solance, zero podmian i zero karmienia. Odpieniacz na mokro. Jeżeli masz jakąś dodatkową pompę to wsadz ją do komory z absorbentami żeby woda lepiej docierała do środka woreczków (albo wsadź w mały filtr przepływowy). Co do wody utlenionej ........... nie stosowałem ze strachu że zabiję wszystko co żyje w sumpie. Mnie dino dopadło po zmianie pompy obiegowej na większą i wymyciu detrytusu z hydrauliki. A zaznaczam że akwarium stabilne i duże. U ciebie trwa dojrzewanie a przygoda z biopelletami rozpoczęła reakcję łańcuchową. Doczytałem też, że lejesz wódke. Po co ? Dokarmiasz dino, glony ? Odstaw wszystkie dodatki i pożywki bo naprawdę regułą stanie się "że każdy SPS pada w ciagu tygodnia". Parametry wody i ich pomiary to podstawa. Podbij KH nawet do 9 i cierpliwie obserwuj. Zaznaczam, że czysta skała nie oznacza że nie ma na niej dino, cyjano, glonów i innych mało lubianych plag. Sztuka polega na tym żeby kontrolować te plagi i to w sposób naturalny bez chemii.

Pozdrawiam i życzę cierpliwości.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes tak i nie ja zywice wymieniam raz w roku i to jest trzeci zbiirnik

Tds w poprzednim pokazywal 30 i tak przez rok

Wklady wymienie tez pewnie za jakis czas mam 7 mc

Ale fakt kranowa kranowie nie jest rowna

Kolega jak dla mnie musi miec jakies zaklamanie w parametrach wody

Niema bata zeby padaly korale ok nie rosna nie polipuja ale padaja ???

Trzeba wode zabrac gdzies do kolegi sklepu jeszcze raz wszystkie parametry

Ps.

3 mc sps to niejest przesada ja wsadzilem po 6 tygodniach

Do dzis zyja zaden nie padl.

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście nie generalizuje panie Piotrze. Sam widziałem zbiorniki w których kończyła się skala pomiarowa odczynników - żyły i porażały kolorami. Ale dojście do takiego stanu rzeczy trwa lata. Staram się wskazać koledze te najbardziej prawdopodobne elementy wpływające na życie w akwarium. Co do pomiarów to się zgodzę, że powinny być gdzieś niezależnie zweryfikowane. Ja bym jeszcze przejrzał cały zbiornik pod kątem metali trujących typu miedz. Może jakiś haczyk w sumpie, może woreczek z metalowym zamkiem przy absorbentach.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze dwa Grzeski tak oczywiscie ze przyznaje ci racje jest tak wiele czynnosci wplywajacych

Na takim starcie najwazniejsza jest wiedza lub wsparcie kolegi doswiadczonego.

No i cierpliwosc.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Primo nie twierdzę że wiem lepiej inaczej bym nie pytał tu na forum:) to są stare fotki dziś jest lepiej zaczynają się algi wapienne pojawiać na szybach. Glony są od poczatku węgiel od początku i wymieniany co 2tyg, podmian brak. Wódka bo tak wyczytalem w innym temacie i jak na razie pomogło bo cynamon nie widać okiem. Dodam że miekkie puchna jak szalone

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Vertiscire (wyświetl historię edycji)

Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.