Skocz do zawartości
Nik@

Projekt 54l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Planuję swoje pierwsze akwarium i od kilku dni intensywnie czytam Wasze forum. Dotąd nie hodowałam nawet kijanki w słoiku, więc bardzo przyda mi się Wasza pomoc :)

Akwarium stanie w salonie, daleko od kaloryfera i okna, osłonięte ścianami i meblami. Warunki zewnętrzne 22-27 stopni.

Kosztorys sprzętowy na start:

- zbiornik 60/30/30 optiwhite, transparentny silikon - 100 zł

- pokrywa plastikowa z wbudowaną lampą T8 1x15W - 85zł. Zamierzam wymienić na aquael decolight duo marine led (135 zł), ale czy na okres dojrzewania wystarczy ta, co jest wbudowana? Próbuję koszty rozłożyć trochę w czasie

- żywy piasek, nie zdecydowałam jeszcze, czy samoa pink, czy aragonite white 4,5 kg 60 zł

- jvp 101 35 zł

- kaskada fzn-3 115 zł (na start, czy lepiej później?)

- termometr/salimetr 30 zł

- grzałka aquael comfortzone 75W gold 50 zł

- z czasem ro, ale nie na start

Reszta:

-żywa skała 3 kg

- sól... nie wiem, jaka, polecicie?

i pytanie: skąd wziąć wodę, jeśli nie mam RO? :)

Jeszcze niczego nie zamówiłam. Temat jest otwarty i każda rada na wagę złota. Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jedna decolight duo marine led (2x 6W) to mocno za mało na ten zbiornik - może dwie-trzy dały by radę (one są może dobre do zbiorników 30x30)

kaskada - od razu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę najlepiej z podmianek od kolegów z forum. A sól raczej ubogą na początek np. IO


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z podmianek chyba, że chcesz startować od zero z bakteriami itd to RODi ze sklepu akwarystycznego albo od kogoś w forum :) Chyba, że będzie Ci się chciało dylać do Katowic to służę wodą RODi :)


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duo led są beznadziejne,polecam duo z normalnymi świetlówkami 2x11w 20000/12000K sam używałem dwa zestawy w podobnym zbiorniku i moim zdaniem są idealne

reszta ok

co do wody to od dwóch lat kupuje w markecie albo używam z filtra kuchennego

jak masz odpowiednie ciśnienie i możliwość podłączenia ro to problem kupna odpada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

duo led są beznadziejne,polecam duo z normalnymi świetlówkami 2x11w 20000/12000K sam używałem dwa zestawy w podobnym zbiorniku i moim zdaniem są idealne

(...)

co prawda to prawda - świetlówki górą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, w takim razie rezygnuje z led-ów :)

Czytam o lampach od kilku dni. Mam problem jaką pokrywę wybrać, żeby dało się zamontować w niej odpowiednie oświetlenie. Jeśli ktoś może mi pomóc linkiem, to będę wdzięczna.

Pracuję w Katowicach i jestem mobilna, więc w zebraniu wody jestem w stanie przemierzyć śląsk :) Shellik, chętnie skorzystam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rezygnuj z leadów bo dają niepowtarzalny efekt blików,których nie uzyskasz na świetlówkach

oczywiście nie te z lampy duo,one dają żółte nieprzyjemne światło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że mam w domu kota, stąd pomysł, żeby była pokrywa. Ale nad akwarium będzie wisząca szafka, więc może faktycznie jakąś koronę się uda wymodzić. A ślimaki nie wypełzną bez pokrywy?

Pojadę do sklepu w Katowiach, oprócz akwarium kupię u nich cały sprzęt, może coś poradzą. Czuję, że projekt mocno da po karcie kredytowej :)

Obliczyłam, że pomiędzy szafkami górną i pod akwarium będę miała około 50 cm. 30 cm zajmie zbiornik, więc jakaś korona 20 cm faktycznie będzie lepszym rozwiązaniem. Dzięki.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

raczej nie - a jak będziesz karmić ?

poza tym woda paruje - więc szafka nad wodą to niezbyt trafny pomysł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałam o jakiejś obudowie ruchomej. Może klapka na siłownikach podczepiona pod górną półkę ? Ale wtedy pozostaje problem parowania. Muszę mieć coś wiszącego nad akwarium, bo inaczej kot będzie mi po nim łaził. Cos wykombinuję. Ostatecznie zostanie pokrywa, a szafka pod akwa na jakichś kółkach czy ślizgach, żeby dostęp mieć pełny w razie potrzeby.

Akwarium będzie z wszystkich stron prócz frontu osłonięte. Tył i lewy bok pod ścianą, z prawej wysoka szafa. Mogę ostatecznie zrezygnować z szafki wiszącej nad nim, ale kota nie upilnuję...

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tu masz przykład ciekawej konstrukcji ... nie pamiętam z którego tematu

(mam nadzieję że właściciel się nie pogniewa)

ufgpylvoxl5y.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerasowanie takiej szafki z akwarium to tez niezbyt prosta sprawa ale kółka na pewno odpadają, a na ślizgaczach to jakis facet raczej musiał by przesuwać :D

Jak będziesz w Katowicach to w aquario maja przeceny na lampy, co do decolight duo to na początek 2 takie zestawy starcza.

PS. co skały 3 kilo to mało raczej z 6-7 kilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam tylko daj wcześniej znać najlepiej na PW bo musi nakapać :)


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, faktycznie konstrukcja ciekawa. Ale kocia łapka da radę, nawet pyszczydło tam wetknie :D

Mam gołe panele, a sama półka jest leciutka, wiec może da radę suwać?. Mam dwie takie z ikei, bardzo wytrzymałe, z jakiegoś plastra miodu czy czegoś podobnego. Jedna na akwarium , druga będzie wisieć. Chłopa na wyposażeniu domu nie posiadam, więc będę głównym suwającym :) 54 litry z wyposażeniem pewnie z 80 kg?

Co do skały, to można pomieszać żywą z suchą? Do 3 kg żywej dołożyłbym drugie tyle suchej.

Shellik, myślę, że nie wcześniej, niż za tydzień, może 2, muszę zgromadzić sprzęcisko.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

+ coś a-la moskitiera i kocisko nie wlezie :)

można mieszać - a nawet jest to wskazane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kocisko skacze po drzewach niczym wiewiórka, to z siateczką też sobie da radę :) Na niego trzeba pancernej obudowy. Lekko nie będzie, ale jeszcze się nie poddaję.

Dziś tata przyjdzie powiesić szafkę, a ja spróbuję pod drugą nakleić filcu i zobaczę, jak mi pójdzie ślizganie z córą jako obciążeniem :)

Co do diwajsów, to w Aquario Pan powiedział, że odpieniacz też będzie potrzebny. Czy mogę go dokupić z miesiąc po starcie, jeśli będzie fzn-3?

I jeszcze jedno pytanie: jeśli kupię żywy piasek, to wsypuję go od razu po zalaniu i jak się woda wyklaruje to od razu wkładam wszystkie skały, czy najpierw suche, a żywe jak się "odstoi" i ustabilizuje trochę? Widziałam, że niektórzy dodawali piach na końcu, jak zbiornik trochę się już opędzi od glonów. Pytam, bo nie wiem jak rozplanować zakupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wody to i nawet w Gliwicach czy Zabrzu masz pełno akwarystów na pewno ktoś się z tobą podzieli wodą bo do takiego akwarium dużo nie potrzeba :D.Co do soli ja proponuję Instant Ocean sam na niej startowałem i jak najbardziej polecam ;) dużo nie potrzebujesz z opakowanie 2kg ?.Zresztą jak chcesz to mogę ci dać z 60 litrów wody morskiej z działającego zbiornika.Co do wymiarów zbiornika jak najbardziej zachęcam kup większy bo za kilka miesięcy powiesz ,że to mała szklanka :hope: ,wiele ludzi tak ma.. a jak się nie da to chociaż zrób wymiar coś 60x40x30(35-40wys) i już będzie lepiej.Co do oświetlenia to polecam świetlówki T5 24W nad akwarium 54l starczy belka 2x24 ale ja dla zapasu bym kupił 3x24W,nie dużo większy koszt,co do góry akwarium zawsze możesz zrobić koronę z spienionego pcv całą zamkniętą.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik miał być początkowo na 30 litrów, bo budżet skromny... ale jak poczytałam forum to prawie podwoiłam litraż :) Tyle musi zostać, bo nie mam gdzie indziej go dać z powodu futrzaka, a większy już będzie i za wysoki i za ciężki. Nie planuję w nim trzymać rybek, jedynie ekipę sprzątającą w składzie: krewetka, krab i ze dwa ślimaki. Może ewentualnie dwa błazenki, jeśli byłoby im dobrze w takim małym zbiorniku. Taka obsada nie będzie za duża na 54 litry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skały ja bym sama żywa radził brać w akwa świat maja skalę żywa w promocji po 35 zł jak dadzą Ci z tego wielkiego akwarium wybrać to radze brać bo sporo życia tam jest.

A kaskada to tylko po to żeby jakieś wkłady dać i sprzęt schować + ruch wody masz dodatkowo. Myślę ze zamiast kaskady odrazu to możesz i odpieniacz dać a kaskadę później ale ja nowicjusz jestem wiec moge sie mylić :)

A piasek możesz odrazu ewentualnie po paru dniach chodzi tylko o to żeby śmieci z żywej skały nie zabrudziły go tak ustawiasz cyrkulacje na skałę coś Ci tam wypłukał syfu i możesz odessać wężykiem takie coś a przy piasku trochę trudniej, a jak bekiesz dawać piasek to nabieraj jakims kubkiem i wysypuj przy dnie, a nie z wora odrazu będzie mniej mleka :D

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filc odradzam.....tu kapnie tam kapnie, nasiąknie i będzie sobie gniło + panele też dostaną po ..... jak nasiąknie to się przyklei i już tego nie ruszysz. Ja też chciałem 240L na kółkach robić ale cena odpowiednich jeździdeł to trochę przerost formy nad treścią. Jak już koniecznie chcesz jeździć to na rolkach do transportowania mebli w każdym markecie budowlanym ale radzę od razu tak przemyśleć sprawę żeby nie było to konieczne.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja, że odsunę troche szafkę z akwa od ściany, żeby wystawała trochę. Zobaczę jaki będzie dostęp jak przyjdzie akwarium i będę kombinować. Mam nadzieję, że do 2 tygodni będę się już mogła pochwalić odpalonym baniaczkiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie planujesz ryb lub tylko parkę ocellarisów odpieniacz nie potrzebny bo zapewne SPS-ów też nie będziesz hodowała , a i tak sensownych odpieniaczy do takich akwariów brak .Podmianki co tydzień wystarczą .Weź pod uwagę abyś miała dostęp od góry akwarium by móc "grzebać " w akwarium , kaskadzie.Z Twojego opisu wynika że będzie to tylko 20 cm od górnej krawędzi akwarium . Jeżeli miała byś możliwość chyba lepiej było by podnieść górną szafkę na wysokość 30 cm od krawędzi korony i pokrywa na to ze względu na kota.Akwarium opti przy takim litrażu raczej bezsensu , odkładać lepiej na filtr RO. Była by pokrywa zamontować w niej dwie świetlówki t-5 24w w koronie z tyłu wentylatorki , ewentualnie oświetlenie LED chip 10W biała 20-30 W niebieska .Dobrze by było jak byś orientacyjnie podała budżet na start i nie spiesz się z zalewaniem co nagle to po diable :) .

Edytowane przez erda (wyświetl historię edycji)

299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.