Skocz do zawartości
Przemek

Lampa LED/T5 Hyperion S. Można? Można! :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Często dostajemy pytania o zalety/wady lamp hybrydowych - czyli połączenia światła z LED oraz T5.

W ofercie Pacific Sun znajdują się dwa rodzaje lamp hybrydowych - Pandora Hyperion R2 oraz Pandora Hyperion S.

Modele serii S przeznaczone są do zbiorników z obsadą głównie SPS. Posiadają one 9 kanałowe matryce LED zbudowane w technologii SMT(Square Matrix Technology) który gwarantuje właściwe wymieszanie barw oraz brak efektu "disco".

Matryce Hyperion S, jako jedyne na świecie "budują" pełne, białe światło bez użycia białych diod - dzięki czemu spectrum kształtowane jest w dużo większym zakresie(oddzielne sterowanie każdą barwą) - podobnie jak odbywa się to w przypadku działania gazów w świetlówkach T5.

Modele Hyperion R2 przeznaczone są do akwarii z obsadą mieszaną(LPS i część SPS). Posiadają nieco cieplejszą temperaturę barwową przy ustawieniach domyślnych(wszystkie kanały na 100%).

Standardem w lampach Pandora jest bezprzewodowe sterowanie oraz zaawansowane opcje ustawień - rozwijane one są od 2010r gdy pierwszą premierę miały lampy hybrydowe Deimos/Phobos(de facto pierwsze lampy hybrydowe na świecie o zastosowaniu do akwarystyki ;-) .

Ale dosyć o szczegółach technicznych - często Klienci pytają nas gdzie tkwi "klucz" do ładnie wyglądającego zbiornika z dominującą obsadą koralowców SPS. Czy się "da" i czy to prawda że lampy T5 są "najlepsze".

Trudno to stwierdzić bezsprzecznie - każdy ma swoje własne preferencje, każdemu może podobać się co innego.

Coś co wyróżnia lampy hybrydowe nad typowymi lampami T5 są "dynamika" odbieranego obrazu(efekt blików na dnie, dużo bardziej kontrastowe barwy ryb i koralowców) oraz widocznie zwiększona moc lampy(odczyty poziomu światła biorącego udział w procesie fotosyntezy)

Kluczem w przypadku używania lamp LED(i hybryd również) jest właściwy dobór długości świecenia, spektrum oraz intensywnego karmienia(także zwiększonej suplementacji aminokwasów które są źródłem nitrogenu dla koralowców).

Bez tego, przy silnym świetle i braku "papu" - koralowce będą jaśnieć i efekt będzie przeciwny od oczekiwanego.

Poniżej chcieliśmy zaprezentować zdjęcia z akwarium z przepięknymi koralowcami SPS - który oświetlany jest lampą Pandora Hyperion S 1x75W + 8x24W T5 od około pół roku(zdjęcia są z przed kilku dni).

W wątku autora na RC można łatwo prześledzić jak zmieniały się koralowce (nie boję się powiedzieć - wypiękniały ;) ) pod tą hybrydową lampką..

Można tylko powiedzieć że właściciel akwarium został uhonorowany Reefer of The Month na portalu ReefCentral.

IMG_0040_zpsbo5kilbm.jpg

IMG_0046_zpskoi1shao.jpg

IMG_0056_zpse0mjkjpr.jpg

IMG_0042_zpszxamy9pl.jpg

IMG_0002_zpszvwkq0zg.jpg

IMG_0043_zps9ckq1flt.jpg

IMG_0027_zpsd9e6m87q.jpg

IMG_0031_zpsfmdul97v.jpg

IMG_0022_zpsitlsxdor.jpg

IMG_0012_zpszpiknmwr.jpg

IMG_0014_zpsumj0tper.jpg

IMG_0003_zps3xmqj748.jpg

IMG_0009_zpspfzqpx9b.jpg

IMG_0026_zpsqezh9wqz.jpg

IMG_0034_zpsjlcxpfjx.jpg

IMG_0032_zpsvm9gfuqd.jpg

IMG_0038_zpssqu9vsut.jpg

IMG_0006_zpsy3yd47pi.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! Extra kolory! A co do tych hybryd, to zgadzam sie w 100%. Moje spsy takze nabieraja pieknych barw :thumbsup: . Dziekuje!!!

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny zbiorniczek. Też taką lampę planuję pod przyszły zbiornik. Napisz może jakie ustawienia lampy są w tym przypadku. Może ustawienie scenariusza Bali, czy może inne?

Pozdrawiam

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! Extra kolory! A co do tych hybryd, to zgadzam sie w 100%. Moje spsy takze nabieraja pieknych barw :thumbsup: . Dziekuje!!!

To czekamy na fotki ;-)

@Sahin

You have amazing tank and great looking corals! :-)

Can you share with us your lamp settings and T5 tube combo please?

Thanks!

Fajny zbiorniczek. Też taką lampę planuję pod przyszły zbiornik. Napisz może jakie ustawienia lampy są w tym przypadku. Może ustawienie scenariusza Bali, czy może inne?

Pozdrawiam

Jarek

Z tego co pamiętam to nie używa programu Bali - jest to program ustawiany ręcznie, poprosiłem Sahina o udostępnienie pliku konfiguracyjnego(ustawień lampy) aby można było wgrać sobie samemu..

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny zbiorniczek. Też taką lampę planuję pod przyszły zbiornik. Napisz może jakie ustawienia lampy są w tym przypadku. Może ustawienie scenariusza Bali, czy może inne?

Pozdrawiam

Jarek

Lampa chodzi na Custom settings - czas świecenia panelami LED to 10 godzin, świetlówki T5 do 11 godzin(cztery pary wyłączane/włączane po kolei co godzinę)..

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy można dostać pliki konfiguracyjne do Bali par, Fiji par, oraz Hawaii par na osx. Mogę je uruchomić na lampię, ale nic więcej. Nawet sprawdzić kiedy lampa startuje ani wyłącza się?


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pliki wgrywa się do pamięci lampy, specjalnie są ta zrobione aby nie można było ich "podejrzeć". ;-)

Jutro mogę podać godziny włączeń/wyłączeń dla poszczególnych programów PAR, może to coś ułatwi... :-)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie mogę sobie takiego pliku edytować, np. wydłużyć lub skrócić czas świecenia. Pytam bo w programie mam przyciski Open Scenario czyli coś można zrobić...


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek mam pytanie trochę nie na temat, mam obecnie lampę 6x24w ile potrzeba ledow by uzyskać tzw.bliki na dnie, jest jakiś przeliczni


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że mam wersje 2 x 145 W + 4 x 39W w T5. Chciałbym zapytać, jakich używacie świetlówek w połączeniu z ledami, jakie macie ustawienie kolorów i moc LED. Do tego czas świecenia i może wielkość zbiornika....

Zacznę od siebie.

 

Zbiornik 110 x 80 x 55 - na górze SPSy i potem LPSy z miętkimi :)

Świece od 8 - 22 ( w tym są w sumie 4h na wschód i zachód)

LEDy na 80 % - i bardziej na niebiesko - czerwona, cyjan i amber na 15 %. reszta 100%

Świetlówki mam 2 x Crystal Blue i 2 x Spectra. i  na razie świecą 2 h dziennie.

Tylko, że jak one się włączą, to jest strasznie jasno w zbiorniku. Zastanawiam się nad zamianą jednej spectry na niebieską.

Szukam dalej swoich optymalnych ustawień dla oka i dla korali.

 

Edit. Czy jest może dostępny plik z ustawieniami od @Sahin  + T5 combo ? Troche to temu było, ale może jest szansa.

Edytowane przez SzymonH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat, mam takie pytanko czy w Pandora hyperion S te wszystkie "bajery" typu chmury, burze itp mogę sobie ustawić na kompie czy potrzebny jest profilux?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SzymonH napisał:

Wszystko ustawiasz z komputera "zwykłego"

O no to fajnie :) Jak lampka się sprawuje ? Jesteś zadowolony?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jestem zadowolony.

Uruchomiony mam program Bali i bardzo fajnie to świeci, ale w okolicach południa jest taka moc, że oczy wypala. Jak do tego dojdą świetlówki 200W to jest bardzo jasno. Aż za jasno i trzeba kombinować z ustawieniami. Do tego dobór świetlówek nie jest łatwy. Teraz testuje ustawienie z zachmurzeniem w porze południowej, bo była jasno / mdło, że nie ładnie to wyglądało. W najnowszej wersji softu nie ma możliwości uruchomienia trybu Live Studio i ciężko ustawić swoją tabele PAR. Także, jadę na Bali + świetlówki + zachmurzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, SzymonH napisał:

Generalnie jestem zadowolony.

Uruchomiony mam program Bali i bardzo fajnie to świeci, ale w okolicach południa jest taka moc, że oczy wypala. Jak do tego dojdą świetlówki 200W to jest bardzo jasno. Aż za jasno i trzeba kombinować z ustawieniami. Do tego dobór świetlówek nie jest łatwy. Teraz testuje ustawienie z zachmurzeniem w porze południowej, bo była jasno / mdło, że nie ładnie to wyglądało. W najnowszej wersji softu nie ma możliwości uruchomienia trybu Live Studio i ciężko ustawić swoją tabele PAR. Także, jadę na Bali + świetlówki + zachmurzenie.

Dzięki za info :) masz jakieś fotki akwarium?

Dobrze było by usatwić sobie takie bali na np 40 czy tam 50% 

Ciekawe czemu zrezygnowali z tego Live studio w nowym sofcie ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie działa Live Studio i awaryjne włączenie światła przyciskiem. Co soft to nowa niespodzianka [emoji5]

Ja mam model 2x145W + 4x39W i ok 480 litrów wody w akwarium głównym. Ciężko wyczuć moc ledów. Od początku się kręcę około 70%. Teraz muszę poczekać do weekendu i zobaczyć, jak działają chmury z nową konfiguracją świetlówek.

A zdjęcia.... ccd283e79b63aa1d041ca6cc64784fd1.jpgc0c367b0e5ac4a77c1a67c90e2f8e97d.jpg90d9130f1b55aca7cf9dd9d88f56168e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest za koral tak centralnie na środku, z tyłu, gałązki ma w dół?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakiś żart z tym płacząca? Ten koral ma tak rosnąć? Pierwszy raz takie coś widzę. Z reguły jak SPS nie rośnie do góry to znaczy, że go "słonko" przygrzewa za mocno.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rośnie jak wierzba :) Żart oczywiście. Tylko jej światło przeszkadza. 

22584e3e1533325a91f2201a465f5edf.jpg

 

A wracając do tematu, to fajnie by było mieć możliwość edytowania tabeli PAR z Bali z podglądem. Mam plik z tabelą Bali, który wg producenta jest zbliżony do tego "wgrywanego" , ale bez Live Studio ciężko jest to pozmieniać. Chętnie zostawiłbym ustawienie moich LEDów na np 70%, a w momencie włączenia świetlówek ustawił % redukcje mocy. 

Edytowane przez SzymonH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.11.2017 o 07:22, SzymonH napisał:

Nie działa Live Studio i awaryjne włączenie światła przyciskiem. Co soft to nowa niespodzianka [emoji5]

Ja mam model 2x145W + 4x39W i ok 480 litrów wody w akwarium głównym. Ciężko wyczuć moc ledów. Od początku się kręcę około 70%. Teraz muszę poczekać do weekendu i zobaczyć, jak działają chmury z nową konfiguracją świetlówek.

A zdjęcia.... ccd283e79b63aa1d041ca6cc64784fd1.jpgc0c367b0e5ac4a77c1a67c90e2f8e97d.jpg90d9130f1b55aca7cf9dd9d88f56168e.jpg

No, no piękne akwarium. Już nie mogę się doczekać lampki :)

Ja będę musiał ledy dać na 20% chyba żeby dna nie stopić, u mnie ma zawisnąć 3x145 W+ 4x54W. I będziemy smażyć ostro ;)

Mam nadzieję że chłopaki z PS coś zrobią z tym softem no bo przecież tak być nie może :/


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, ja na twoim miejscu zabezpieczyłbym też silikon, bo taka moc może go wypalić :).  360 litrów - 435 W w ledach i ponad 200 świetlówek. Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SzymonH napisał:

Hehe, ja na twoim miejscu zabezpieczyłbym też silikon, bo taka moc może go wypalić :).  360 litrów - 435 W w ledach i ponad 200 świetlówek. Powodzenia :)

Lubię dobrze wysmażone ;)

 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.