Skocz do zawartości
bleq

Low Budget'owe zestawy low tech- ktos bedzie chetny ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Z racji iz jestem urodzonym majsterkowiczem i juz 3cie swoje akwapostawilem od a do z sam , wpadlem na pomysl komercyjej produkcji ....

Otoz nie wszyscy zakochani w soli sa majsterkowiczami i nie wszyscy maja kasiorke na gotowe zestawy ktorych cena zaczyna sie od 4 tys w gore

Pytanie czy beda zainteresowani kupnem gotowego zestawu "Plug & Play" w cenie sporo niższej niz oferowane zestawy w sklepach ?????

Mowa oczywiscie o zestawach dla początkujących ale wyposażonych we wszystko i zgrane ze sobą

Nie wiem jaka bylaby dokladna cena ale mysle ze w okolicach 2500 za akwa ok 100 l

Sprzet na bank low budget'owy ale setup na patentach wiec wszystko bedzie smigac jak tralala

Pytanie raczej do świeżaków ktorzy chca zacząc przygode z morszczyzną

Pzdr


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chętnych nie zabraknie,jako pierwszy...naczelnik z miejscowej skarbówki :secret:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zwłaszcza jak zobaczy jakieś ... fotki czy filmik :) inaczej to czarny kot w worku w piwnicy i brak światła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I abonament na sponsoring forum :)


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by nie patrzeź to uwielbiany na forum ReefMax (Reef Master) to też taki plug&play a nie kosztuje 2500zł tylko ok 1400zł a np większy zestaw Sera Marine 130L kosztuje ok 1600zł ba nawet Sera w wersji ledowej nie kosztuje 2500zł.

Jeśli znajdziesz klienta na akwarium za 2500zł wykonane w domowym garażu to powodzenia :) dużo ludzi patrzy na estetykę a niestety ciężko jest zrobić coś równie estetycznego jak np reefmax, chodzi mi tutaj o pokrywę górną która jest wykonana ładnie i estetycznie.


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podzielam zdanie przedmówcy. Musiałbyś podać więcej szczegółów tego zestawu. Myślę, jednak, że w segmencie 100l jesteś skazany na niepowodzenie. Już prędzej jakieś 200l o długości 90cm lub może kostka 60x60x50 ma szanse na jakieś wzięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mój gust reefmax w ogole nie trafia,ale z drugiej strony 2,500zł to nie mała kwota jak na 100l DIY i jak sam piszesz ten z dolnej pólki.

W takiej cenie według mnie musiałbyś zaproponować jakąs fajna kostke opti,oświetlenie led i koniecznie sump z odpieniaczem na igle i dobrze wszytko przekalkulowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie interesowalem sie reefmaxem wiec nie bede sie wypowiadac

Czy w zestawie za 1400 zl jest sump z dolewką , odpieniacz, pompa obiegowa, cyrkulacja, pojemniki na absorbery , oswietlenie 4xt5 z programatorem oddzielnym na kazdą swietlówke ??

Kto powiedzial ze bede to robic nielegalnie w garazu ???

Kto powiedzial ze bedzie to nieestetyczne ???

Troche wiecej wyobrazni panowie ..


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na dzieńdobry spadek ceny z 2500 do 1400 - plus :) a nasza wyobraźnia nie ma granic :p

chyba że pytasz o reefmaxa ... to sobie wygogluj jak wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem kolego czy ja juz po drugim drinku mieszam mysli czy ty rozumujesz na swoj wlasny sposób

....Czy w zestawie za 1400... - mam na mysli oczywiscie reefmaxa i nawiazalem tu do postu Fabi1990

"Jak by nie patrzeź to uwielbiany na forum ReefMax (Reef Master) to też taki plug&play a nie kosztuje 2500zł tylko ok 1400z"

Zastanawia mnie jaki odsetek morszczakow preferuje reefmaxa a jaki jednak woli "klasyczny" zestaw

mam na mysli taki wlasnie robiony recznie i customowo ...

ciezko ogolnie o tym gadac jak nie widac na zdjeciu o czym mowa

moze jeden taki zestaw zrobie i wtedy bedziemy dyskutowac

wtedy bedzie wiadomo jaki dokladny koszt


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

moze jeden taki zestaw zrobie i wtedy bedziemy dyskutowac

wtedy bedzie wiadomo jaki dokladny koszt

od tego powinieneś zacząć ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy trzeba aż robić zestaw żeby skalkulować ile kosztuje. Może dokładnie policz, opisz jakie będzie zawierał elementy (tylko precyzyjnie - czyli np. jak pompa obiegowa to konkretny model, albo wydajność itp.).

Może coś z tego będzie - na dobry i tani produkt zawsze się znajda chętni, tylko zazwyczaj trudno go zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tak jakbym proponował klientom moje usługi bez uprzedniej prezentacji, muszę spróbować haha może kogoś złapie

rób kolego towar, czekamy z niecierpliwością

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tak jakbym proponował klientom moje usługi bez uprzedniej prezentacji, muszę spróbować haha może kogoś złapie

rób kolego towar, czekamy z niecierpliwością

Czy ja juz sprzedaje produkt ?? bez zdjecia czy prezentacji ???

Luzna mysl i kasyczne rozeznanie .

Przy zalozeniu ze wszytko bedzie na plus , cena , jakosc , funkcjonanosc

Proste pytanie- czy bedzie ktos zainteresowany , poki cos nic wiecej

Jesli na na 10 osob 9 powie ze sam sobie cos takego zrobi i zrobi to tanie to jaki to ma sens ??

Jesli 9 osob hipotetycznie bedzie na tak - inwestuje i robie "pokazowy" model ..

Nie wiem czy trzeba aż robić zestaw żeby skalkulować ile kosztuje. Może dokładnie policz, opisz jakie będzie zawierał elementy (tylko precyzyjnie - czyli np. jak pompa obiegowa to konkretny model, albo wydajność itp.).

Może coś z tego będzie - na dobry i tani produkt zawsze się znajda chętni, tylko zazwyczaj trudno go zrobić.

No wlasnie jest kilka pomyslow i patentow ktore wyjdą w praniu

przykladowo jakis element bedzie wykonany ze "sztuki" materialu z ktorej wykonam takich elementow kilka

ale ile... teraz tego nie wiem ...

Sa sprawdzone rzeczy na ktorych mozna sporo zaoszczedzic itd

Okej ... nie przeciagajac tematu... przespie sie z decyzja czy taki zestaw zrobic

pzdr


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to zrób/pokaż projekt - wizualizację .. a nie pytaj o kota w w orku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dwie wersje do wyboru - z panelem, albo z szafką i sumpem. Pomyśl, policz, wyceń. Myślę że baniak ok 100

litrów z panelem bocznym, nie był by złym pomysłem. W panel wsadzisz odpieniacz, nawet symboliczny, byle natleniał,

do tego siporax, gąbkę, jak dasz dobry obieg, to i cyrkulacji nie będziesz potrzebował. Do tego sterowanie

na czymś tanim, daj od razu diody (bajery i dynamika światła) i świetlówki (wybarwienie i doświetlenie).

Nie powinno wyjść drogo. A kupując sprzęt bez pośredników i w większych ilościach, plus inwestując własną pracę,

możesz być konkurencyjny.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) Myślę że baniak ok 100 (...)

jak dasz dobry obieg, to i cyrkulacji nie będziesz potrzebował.

żartujesz ? cyrkulacja w 100l tylko na 1 pompie obiegowej ? raczej bez choćby jedej JVP-100A 2500 L/H (bo tania) się nie obejdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyby opti - przód i boki

Przy tych kosztach raczej panel nie sump

Wbudowane cyrkulatory na elastycznych uchwytach ( podobnie jak i wszystko co ma pompę ) nie będzie hałasować pomimo "tanich" pomp - czyli zero mocowania do szyb, uchwyty elastyczne schodzą od pokrywy. Jeżeli to możliwe cyrkulatory 12V z możliwościa dokupienia sterowania jako moduł opcjonalny

Dolewka

Oświetlenie led - z możliwością rozbudowy o moduł bajerów pogodowych / czasowych - dokupuje / wpinam / działa

grzałka / możliwość montażu dodatkowego modułu lamp t5

Odpieniacz w panelu - 2 modele pomp - podstawowa dla miękkich + szatan dla SPS

Podstawowa wersja z wyposażeniem made in china ( odpieniacz / cyrkulatory ) - konstrukcja własna ( korona / mocowania / oświetlenie )

Liczyłem 6 miesiecy temu - 1200 pln min sam materiał i to dopiero przy zamówieniu większej ilości jednorazowo materiału i sprzętu z china

Oczywiście jako detalista :)

Czy bym kupił ?

W wersji podstawowej w podobnej cenie do RM tak - opti i brak zaokrągleń byłoby dużym plusem i z chęcią po czasie dokupiłbym moduły oświetlenia, sterowania pompami po starcie ....

Ogólnie budowa modułowa o ile możliwa jest kusząca.

Przy wyższej cenie trudna decyzja gdyż :

Akwa opti nieco większe ~200L z panelem jakieś 700 pln

Odpieniacz jakieś 400 zł do tego litrażu

lampa - sunspoty z chin 2x45W ~230zł

Cyrkulatory np 2x newa 1600 220 zł

Przy mniejszym - proponowanym akwarium - koszt zbliżony do RM choć brak pokrywy / korony jest minusem i estetyka nie ta - ale OPTI a to robi różnicę - przetestowane organoleptycznie ...

No tak to se wymysliłem ..

Edytowane przez Camellot (wyświetl historię edycji)

250L + 130L sump, Boyu HQI 150W + 2xT5 39W + led, Hydor 250, 23kg gruzu, ARC 2600 + JVP101, obieg NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyby opti - przód i boki

Przy tych kosztach raczej panel nie sump

Wbudowane cyrkulatory na elastycznych uchwytach ( podobnie jak i wszystko co ma pompę ) nie będzie hałasować pomimo "tanich" pomp - czyli zero mocowania do szyb, uchwyty elastyczne schodzą od pokrywy. Jeżeli to możliwe cyrkulatory 12V z możliwościa dokupienia sterowania jako moduł opcjonalny

Dolewka

Oświetlenie led - z możliwością rozbudowy o moduł bajerów pogodowych / czasowych - dokupuje / wpinam / działa

grzałka / możliwość montażu dodatkowego modułu lamp t5

Odpieniacz w panelu - 2 modele pomp - podstawowa dla miękkich + szatan dla SPS

Podstawowa wersja z wyposażeniem made in china ( odpieniacz / cyrkulatory ) - konstrukcja własna ( korona / mocowania / oświetlenie )

Liczyłem 6 miesiecy temu - 1200 pln min sam materiał i to dopiero przy zamówieniu większej ilości jednorazowo materiału i sprzętu z china

Oczywiście jako detalista :)

Czy bym kupił ?

W wersji podstawowej w podobnej cenie do RM tak - opti i brak zaokrągleń byłoby dużym plusem i z chęcią po czasie dokupiłbym moduły oświetlenia, sterowania pompami po starcie ....

Ogólnie budowa modułowa o ile możliwa jest kusząca.

Przy wyższej cenie trudna decyzja gdyż :

Akwa opti nieco większe ~200L z panelem jakieś 700 pln

Odpieniacz jakieś 400 zł do tego litrażu

lampa - sunspoty z chin 2x45W ~230zł

Cyrkulatory np 2x newa 1600 220 zł

Przy mniejszym - proponowanym akwarium - koszt zbliżony do RM choć brak pokrywy / korony jest minusem i estetyka nie ta - ale OPTI a to robi różnicę - przetestowane organoleptycznie ...

No tak to se wymysliłem ..

No i to są konkrety!

Sam kiedyś szukałem takiego zestawu na start, miałem wtedy dokładnie 1400zł kupiłem reeefmaxa, panel za mały, odpieniacz daremny, za mało światła i ta okrągła szyba mnie wnerwiają, szybko go zmieniłem. .

Mógłbyś się dogadać z np. AF żeby się dorzucili do projektu, odpieniacz mają i cała linię produktów, Panowie z AF a może by jakiś zestawik startowy? To mógłby być hicior! Do tego Skała syntetyczna waszej produkcji, sól, bakterie na start uff chyba się rozpędziłem..

Ps jak coś 2% dla mnie za patent ;-)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadając pytanie czy za 2500zł będą chętni a nie pisząc co ma tam być przedstawiłem Ci akwarium które pewnie były by konkurencyjne a w lepszej cenie. Są to kompletne akwaria które nia mają tylko cyrkulacji.

Idąc dalej kwota 2500zł to nie mała kwota jak na akwarium ok 100L tak na szybko robiąc kosztorys:

-akwarium 80x40x40 - ok 300zł full opti

-lampa blau 4x24w - 499zł

-odpieniacz AM EVO 500 - 550zł

-cyrkulacja 2 x tunze 6020 - 270zł

-dolewka PS Sentry ATO - 357zł

Razem to daje 1976zł

Jeśli chemy mieć akwarium z SUMP'em to wystarczy doliczyć koszt szkła + pompy obiegowej co łącznie i tak nie powinno przekroczyć 2500zł.

I teraz czy ktoś szukając akwarium po pierwsze znajdzie Twój zestaw? Po drugie czy będzie chciał wydać 2500zł na coś nieznanego, czy będzie wolał kupić produkty już znanych i mających jakąś renomę firm?

Ja nie neguję Twojego pomysł, tylko pomyśl czy to wszystko ma sens, wiadomo że większość firm zaczynała od garżu ale w tej chwili aby uruchomić taką małą produkcję trzeba było by stworzyć własną markę, rozleklamować ją i robić większość rzeczy samemu co znacząco zwiększa potrzebne środki na całość inwestycji. Ale kto nie próbuje ten nie pije szampana...


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy po moich doswiadczeniach z ledami szedlbym w nie

wydaje mi sie ze jak dobrze poszukac w hurtowniach elektronicznych podzespołów taniej i pewniej wyjdzie t5

Oczywiscie znajda sie tacy co zbudują chinskiego leda za 100 zl ..

konkrety konkrety szczegoly i szczegoliki

Z takim zestawem celowalbym raczej do kogos kto nie ma az takiej szczegolowej wiedzy i doswiadczenia a chce wysatrtowac i tyle ..

2500 zl - palnąlem , nie liczylem

dla mnie bylaby to kwota ktorą patrząc z perspektywy czasu i tego ile pieniedzy poszlo w bloto na blędy i doswiadczenia - dalbym z pocalowaniem ręki ...

A moze to wyjdzie 1500 , bede wiedzial moze niebawem

reefmax mi sie nie podoba i nigdy nie podobal. wygląda jak chatka czarownicy na kurzej nóżce

Te plastiki i tandetna szafka sa mowiąc gimbo jezykiem - słabe

Do tego odkąd znam to forum - panel nigdy nie byl dobrym rozwiązaniem

Sam pierwsze akwa 60 l postawilem z malutkim sumprem i bylo to w 100% celne rozwiazanie

cieszylem sie pelnymi 60 litrami i odszedl mi problem grzebania swoją niemalą dlonią w kilkucentymetrowej szczelinie w akwa.

Ja nie neguję Twojego pomysł, tylko pomyśl czy to wszystko ma sens, wiadomo że większość firm zaczynała od garżu ale w tej chwili aby uruchomić taką małą produkcję trzeba było by stworzyć własną markę, rozleklamować ją i robić większość rzeczy samemu co znacząco zwiększa potrzebne środki na całość inwestycji. Ale kto nie próbuje ten nie pije szampana...

I tu widzisz kolego jest sens mojego pierwszego postu w tym temacie

Czy to ma sens :)

dlatego robie rozeznanie

A ty jestes chyba jedym z calej konwersacji ktory czyta ze zrozumieniem :)

Edytowane przez bleq (wyświetl historię edycji)

Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli chemy mieć akwarium z SUMP'em to wystarczy doliczyć koszt szkła + pompy obiegowej

jasne przelotów grzebienia czy pudełka przelewowego i orurowania nie liczysz ? już masz kolejne 150 - 200zł

Nie wiem czy po moich doswiadczeniach z maxspectem szedlbym w ledy

wydaje mi sie ze jak dobrze poszukac w hurtowniach elektronicznych podzespołów taniej i pewniej wyjdzie t5

Oczywiscie znajda sie tacy co zbudują chinskiego leda za 100 zl ..

T5 teoretycznie mają przewagę i potem dolicz co pół roku wymiana 4 świetlówek :)

a leda do 100l za 100 zł nie da się zbudować - sam radiator i zasilacz to już ze 2 stówki

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie sama koncepcja dobra i ciekawa, ale daję sobie niemal rękę uciąć, że wycofasz się sam szybciej z tego pomysłu niż w niego wejdziesz. Dlaczego...? Otóż jak wspominali koledzy i Ty sam, projekt miałby być konkurencyjny cenowo. Pewnego pułapu kosztów nie dasz rady przeskoczyć, bo watpie, że będziesz kupował całe palety pomp czy innych podzespołów. I teraz pojawia się dylemat: jak ustalisz zbyt wysoką cene to nikt Ci tego nie kupi, jak za niską, to uświadomisz sam sobie, że tyrasz np. dwa tygodnie nad zestawem i masz z tego 300PLN zarobku czystego. I tak źle i tak niedobrze.

Osobiście wystartowałem jako "świeżak" w wakacje od Reefmaxa. Z perspektywy zaledwie 3 m-cy mogę powiedzieć, że nigdy więcej takich customizowanych zestawów. Profilowana szyba, brak OW, odpieniacz to mit, mega słaby dostęp do panelu itp.

Jeśli jesteś w stanie stworzyć taki zestaw jak opisał Fabi powyżej do 2k z sumpem i pelnym orurowaniem albo ok 200l do 2.5k to sam chętnie przesiąde się na niego. Jeśli jednak po kalkulacji kosztów wyjdziesz słabo to nie wiem czy pakowałbym sie w taki układ, chyba, że majsterkowanie jest Twoim hobby i czerpiesz z niego satysfakcje, nie szkoda Ci na to czasu i nie zależy na zarobku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu myślałem że ten temat to jakieś jaja ale wy tak na poważnie...ale skoro wruzycie na poważnie to na poważnie powinno się zrobić baaniak docelowy i go zalać i po około roku testów pokazać wyniki,czy tam wogolee coś przeżyje.A co do kosztów to nie dacie rady się zmieścić w podanych kwotach,bo nawet głupie świetlówki to kosztów 50 zł sztuka,a takim akwa to minimum 4,gdyby to było takie tanie to aquael bazując na popularności RM stworzył by coś ale akwa dla ludu za grosze...ale się tego po prostu nie da zrobić.Aha do tej całej fantazji trzeba doliczyć konretny serwis i koszta z nim związane.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.