Skocz do zawartości
brawos

Ati Blue Plus vs FM Ultra Royal Blue

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy jest na forum ktoś, kto używa jednocześnie świetlówek Ati Blue Plus i FM Ultra Royal Blue i mógłby zamieścić zdjęcie porównawcze świecenia obydwu? Po lekturze opinii kilku użytkowników świetlówki FM Ultra Royal Blue zdecydowałem się kupić dwie sztuki celem zamiany za Blue Plus - podobno barwa miała być trochę ciemniejsza, głębsza i bardziej ciepła. Okazuje się, że to dokładnie to samo, co Blue Plus. Różnicy patrząc zarówno na akwa, jak i same świetlówki nie ma absolutnie żadnej. Poniżej zdjęcie porównawcze z mojej lampy - Blue Plus to 1 i 6, a Royal Blue 2 i 5. Macie tak samo, czy może dostałem jakieś "fejki"? Dodam, że na świetlówkach FM nie ma żadnych nadruków, czy też loga FM. Opakowanie też jest jakieś dziwne (zwykła biała tektura z przyklejoną za pomocą taśmy klejącej karteczką z logo FM i informacją o świetlówce). Na stronie FM opakowanie wygląda zupełnie inaczej.

post-24347-0-56166700-1445521645_thumb.jpg

post-24347-0-51617500-1445522978_thumb.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak nadruku i opakowanie sie zgadza z tym co ja mam. Nie mam zdjecia pod reka ale swietlowki z tego co pamietam swieca troche inaczej

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... no to mam problem, chyba, że 4 godziny świecenia nowej świetlówki to zbyt krótki czas, by zaobserwować jakąkolwiek różnicę w barwie. Heh, komuś takiemu, jak Ty można wierzyć na słowo. Gdyby jednak ktoś zechciał zamieścić foto porównawcze obydwu świetlówek, to rozwiałoby to wątpliwości. Do głowy przychodzi mi jeszcze pomysł, że być może w opakowaniu są pomylone świetlówki np. Aqua Science Blue lub Duo, które również są sprzedawane pod marką FM. Czy któraś z nich ma barwę identyczną, jak Ati Blue Plus?

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotarlem do domu i sprawdzilem. Na oko faktycznie swieca bardzo podobnie.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Fox (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, na oko, przy swiecących razem, gdy patrzy się na lampę czy też akwa nie widać różnicy. Dopiero gdy świecą same widać ich ciut inne światło, korale mocniej "świecą",bo FM ma trochę widma czystej aktyniki, efekt bardzo podobny do coralstar Sylvanii ale też ciut inny-mocniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotarlem do domu i sprawdzilem. Na oko faktycznie swieca bardzo podobnie.

Hej, na oko, przy swiecących razem, gdy patrzy się na lampę czy też akwa nie widać różnicy. Dopiero gdy świecą same widać ich ciut inne światło, korale mocniej "świecą",bo FM ma trochę widma czystej aktyniki, efekt bardzo podobny do coralstar Sylvanii ale też ciut inny-mocniejszy.

No i wszystko jasne. Myślę więc, że dla amatora jak ja nie ma to żadnego znaczenia. Być może bardziej doświadczone osoby mają nieco mocniej wyczulone oko i dostrzegają różnicę. Jeden z użytkowników na PW podpowiedział jednocześnie, że bardziej niebieska będzie Narva Blue 2 i wg zdjęcia poniżej (zdjęcie kol. Yarcio) rzeczywiście tak jest (Narva - 1, 3, 6, 8 od lewej, Ati Blue Plus - 4 od lewej). Wypróbuję więc za jakiś czas. Dzięki wszystkim za pomoc.

post-24347-0-27472700-1445530846_thumb.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro zrobię zdjęcie jak się lampa zaświeci i zobaczysz czy widać różnicę - ma 2 FM i 2 ATI - reszta jak pisał Paweł - świetlówka bez nadruku i tekturce na której była nakleja FM z oznaczeniem


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czekam z ciekawością na foto, chociaż już raczej wiadomo czego się spodziewać. Myślę, że szkoda kasy na tą chyba najdroższą świetlówkę (83 zł). Narva jest za 35 zł :w00t:

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek, Narva nie jest bardziej niebieska niż ATI ani tym bardziej niż FM... Narva ma dokładnie takie samo widmo, jak ATI BluePlus tyle, że jakby "obniżone" czego efektem jest fakt, że świeci troszkę ciemniej - może dlatego wydaje się, że jest bardziej niebieska?

Jeżeli nie chcesz przepłacać to w/g mnie lepszym wyborem od Narvy jest Osram 67. Najbardziej zbliżony efekt do FM daje wcześniej wspomniana (i też tania) Sylvania Coralstar, jednak to wciąż nie to samo co FM, która niestety jest jedyna w swoim rodzaju ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wiecie, że zarówno ATI jak i FM kupują swoje świetlówki od Narvy, względnie Sylvanii?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak z matrycami tv, jest zdaje sie 3 producentowna swiecie. W garazu ciezko swietliwke zrobic wiec zleca sie do duzych zakladow. Nie wazne kto produkuje tylko co tam do srodka wrzuci.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czekam z ciekawością na foto, chociaż już raczej wiadomo czego się spodziewać. Myślę, że szkoda kasy na tą chyba najdroższą świetlówkę (83 zł). Narva jest za 35 zł :w00t:

jednak muszę się nie zgodzić z przedmówcami ponieważ widać różnicę i mam nadzieję że ją widać - ja widzę i na zdjęciach i na żywo :)

Zdjęcie 1 - od lewej:

ATI Blue PLus

ATI Coral Plus

FM Ultra Royal Blue

ATI AquaBlue Special

ATI Purple Plus

FM Ultra Royal Blue

ATI Coral Plus

ATI Blue PLus

Zdjęcie 2 - od lewej:

ATI Purple Plus

FM Ultra Royal Blue

ATI Coral Plus

ATI Blue PLus

post-23298-0-19002900-1445608573_thumb.jpg

post-23298-0-18382600-1445608578_thumb.jpg


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Kolegę i gratuluję oka. Ja różnic nie widzę, używam tańszych świetlówek i korale też rosną.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nie wiesz czy pod droższymi nie rosły by szybciej?

Reklama dźwignią handlu...ja też używam NARVA Blue2 i Sylvanii, ostatnio tez Osram 67 i jest git. Pod ATI/KZ było tak samo. Jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać.

Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Kolegę i gratuluję oka. Ja różnic nie widzę, używam tańszych świetlówek i korale też rosną.

to widać gołym okiem że ATI jest "bielsza" od FM

.

To czy te świetlówki są lepsze od Narvy czy Sylvanii - nie powiem - wcześniej miałem trochę Giesemanna ale powiem tak - nie mam zamiaru zmieniać już ze względu na koszt - to jest oszczędność niewielka w całości - nie będę ryzykował. Życie się przyzwyczaja do tego co mu serwujemy w swoich akwariach i dlatego uważam że nie należy robić zmian mających spory wpływ na życie korali - szczególnie SPS.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FM branduje tak malo swietlowek, ze nikt im nic nie robi na specjalne zamowienie, dostaja to co zleci z tasmy. Tyle wiem na pewno, co do ATI nie mam informacji, mozliwe ze przy takiej ilosci jaka sprzedaja, oplaca im sie zamowic luminofor opracowany specjalnie dla nich.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z oceanem Osram to ten sam wlasciciel co Sylvania. Tylko w Europie urzedy nie zgodzily sie na polaczenie zeby nie bylo monopolu.

Sylvania robi swiatlo dla ATI ale watpie ze cos zmieniaja.

Ciekawe skad ma Giesemann ale pewnie z linii produkcyjnej tej samej lub obok. Na swiecie sa albo 3 albo 5 fabryk produkujacych swietlowki.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek, Narva nie jest bardziej niebieska niż ATI ani tym bardziej niż FM... Narva ma dokładnie takie samo widmo, jak ATI BluePlus tyle, że jakby "obniżone" czego efektem jest fakt, że świeci troszkę ciemniej - może dlatego wydaje się, że jest bardziej niebieska?

Z tą Narvą już wysondowałem i jest dokładnie tak jak piszesz.

Ale wiecie, że zarówno ATI jak i FM kupują swoje świetlówki od Narvy, względnie Sylvanii?

Rzeczywiście tak jest - link: http://reefbuilders....mment-135608550

jednak muszę się nie zgodzić z przedmówcami ponieważ widać różnicę i mam nadzieję że ją widać - ja widzę i na zdjęciach i na żywo

Pytanie: czy zarówno ATI, jak i FM mają u Ciebie ten sam przebieg? Poniżej kolejne zdjęcie kol. Yarcio (te same świetlówki co w poście #6 tyle, że dokładnie dwa miesiące później - jak widać różnica pomiędzy FM i ATI już się po tym czasie zaciera i świecą bardzo podobnie.

FM branduje tak malo swietlowek, ze nikt im nic nie robi na specjalne zamowienie, dostaja to co zleci z tasmy. Tyle wiem na pewno, co do ATI nie mam informacji, mozliwe ze przy takiej ilosci jaka sprzedaja, oplaca im sie zamowic luminofor opracowany specjalnie dla nich.

I to pewnie tłumaczy mój przypadek. Jeden ma szczęście i dostanie ciemniejszą świetlówkę, a kto inny z innej partii może mieć jaśniejszą. Sami nie produkują, to i z kontrolą jakości, powtarzalności etc. pewnie też nie jest tak jak być powinno

post-24347-0-61952300-1445625627_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje świetlówki były wyjęte tego samego dnia z opakowania i mają w chwili obecnej 2 miesiące


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.