Skocz do zawartości
hajtaler

Hodowla Fito coś nie tak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytani co robię nie tak ze próba hodowli fito kończy się po 3 dniach prawie przezroczysta woda.

Wiec opisze proces jak wygląda zakładanie hodowli :

mam 0,5L fito kupionego tutaj:

http://www.ebay.co.u...=STRK:MEBIDX:IT

rozrabiam w butelce 0,5L solanki 1.022 zasolenie dodaje 1ml F2 pożywki

http://www.ebay.co.uk/itm/370661324491?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

i wlewam 0,5l fito ,do tego mam napowietrzanie i lampę led 20W to wszystko oświetla 16h, po 3 dniach woda jest prawie czysta co robię nie tak?jakieś sugestie ?

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

20W na litr wody ? - i chyba masz odpowiedź :) ja na 1,5l "kubek" mam 1W

a wlewam kieliszek fito do solanki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wygląda tak źle ..

spróbuj z butlą 2,2l po CocaColi a do solanki wlej z pół szklanki (jakieś 100ml) fito

chłopaki okręcały taką butle taśmą led .. metr czy półtora długości i dobrze rosło

a może nawóz jest do ..

kapnij kroplę (jedną) nawozu od storczyków (powinien być w byle sklepie z kwiatkami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś miałem 5W na 7L hodowli, odkąd hodowla stoi na oknie to nie świecę i jest ok.

Pewnie w zimie wrócę do doświetlania.

Uzupełniam świeżą wodą z solą (1.015-1.017) i dolewam kilka kropel nawozu do kwiatków z tesco i jest ok.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampę zmieniłem na 1.7W przecież to takie proste hodować fito a tu lipa :(


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 99% to zakażenie pierwotniakami lub innym zooplanktonem

Przez to straciłem cierpliwość do prowadzenia hodowli bo co pewien czas wracało

Tu masz jak to wygląda, te nieruchome kuleczki to fito a te co lataja to pierwotniaki wszystko na poziomie 1um srednicy

Niestety jedyne co można zrobić to wymiana wszystkiego, wężyków kostek butelki itp i nowe fito i trzymanie kciuków żeby się badziewie nie przeniosło.

W moim przypadku pierwotniaki przywlokłem z fitostartu firmy grotech :-/


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro jadę po nowe fito, tym razem będę świeciło 1.7W cool white pasek,butelki zawsze są nowe ich mi nie brakuje, a trzeba jakoś specjalnie przygotowywać takie butelki, bo ja zalewamy gorąca woda i tyle


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytałem, czytałem wszystkie wątki o hodowli fito, i w każdym piszą co innego, jedni używają zimnego drudzy ciepłego światła a jeszcze inni trzymają na parapecie, może przesadziłem z mocą


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mi nigdy fito nie dechło dlatego, że miało za dużo światła. Ftoplankton najlepiej rośnie w pełnym słońcu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w 2-3 dni masz czysta wodę to coś ci zjada to fito czyli dostał się zooplankton.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zooplankton to bardzo duża grupa organizmów. Nie koniecznie musi to być zooplankton. Mogą to tez być bakterie.

Przy hodowli fitoplanktonu bardzo wazne jest zachowanie sterylności. Trzeba dbać o czystośc zarowno pojemników jak i roztworu używanego do hodowli fito.

Z hodowla fitoplanktonu jest dokladnie tak samo jak z inkubacją ikry lub hodowlami invitro. Wszystko idzie super ale tylko jeśli hodowla jest sterylna.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

użyłem świeżych butelek,nowej rurki do napowietrzania ,świeżej solanki z wody RO prosto z kranu napuszczanej do butelki,jedyne co dodałem nie swojego to własnie fito i F2 ,może tam coś jest co zabija fito i tak to wygląda po 3 dniach ,było zielone teraz jest takie czy to już jest po fito?


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam już nie ma żadnego fito. Możesz to wylać. Jeżeli zachowałeś czystość a mimo to hodowla padła to dla mnie tylko sól lub nawóz mógł to spowodować. Bo tylko on jest zawsze ten sam. Fito nigdy nie jaśnieje gdy się mnoży. U ciebie na filmie już tylko obumarłe brązowe końcówki są. Wywal wszystko. Nowa butla, zmień sól na której robisz hodowlę bo może ona coś zawiera a jako nawóz daj dowolny nawóz dla roślin akwariowych za parę groszy. I daj go bardzo niewiele, kilka kropli. Światła nigdy za dużo.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Sól albo woda też mogły być pełne niechcianego życia.

Z drugiej strony jak dla mnie o wiele za słabo świecisz.

Sam robisz f2? Sa w nim wszystkie składniki czy może czegoś brakuje? Masz też bardzo niskie zasolenie...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem również testy z osławionym F2. Dla mnie ten nawóz jedzie na reklamie i mitach. Może dla innych rodzajów fito jest lepiej ale moje Nannochloropsis mnożą się na wszystkim. Pamiętajcie że fitoplankton to protisty roślinopodobne. Do życia potrzebne im właściwie tylko światło. Nawóz to swoisty budulec dla nich, ale światło jest najważniejsze.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie f2 kupiłem na ebay ale zapewniają ze używają tego samego do hodowli swojego fito,sol używałem redsea pro mam resztkę bo teraz używam AF probiotyka w głównym zbiorniku. Używałem 20W jest zdjęcie wyżej ale pisali ze za dużo wiec dałem te 1.7W pasek ale może już było po hodowli, teraz problem z fito muszę zamówić nowe na ebay.

Nanokaczor a jakiej barwy światło najlepiej dać ?

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Fitoplankton wyrosnie na róznych mieszankach jesli tylko są w nich wszystkie potrzebne do wzrostu składniki. Fitoplankton wyhodowany na złej mieszance kompletnie nie nadaje się do akwakultury. Możemy sobie zabic nim zooplankton albo co gorsze larwy... Jeśli ktos wleje sobie do 200 litrowego zbiornika 20 albo 100 ml wyhodowanego na zlej mieszance fito do akwarium to nie zauważy ro.żnicy. Problem pojawia się jeśli używamy duzych ilości fito.

Jest wiele roztworów służących do hodowli glonów lub bakterii. f2 jest często polecany przez ludzi którzy zajmowali się akwakulturą - np przez F. Hoffa... Możesz sobie zastosować inne medium - wystarczy użyć googli...

Najlepiej pod jakim względem? Najlepiej pod każdym względem używać słońca. Jak słońca nie ma to trzeba wybrać pomiędzy szybkością wzrostu, kosztem energii i kosztem źródła światła...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No to chyba mam super szczęście

tylko raz (na kilkanaście produkcji) "zblakło" i wylałem

zero "sterylności" czasem leje solankę świeżą .. lub mieszam z tą z podmianki - zależy ile świeżej mi zostanie

pojemnik po makaronie około 1,7l , który po "produkcji" przepłukuje ciepłą wodą i przecieram zmywakiem z kuchni

nawozy : kropla "Aqua Plant" (makroelementy dla roślin wodnych - popularnej :secret: firmy ) i kropla nawozu od storczyków (albo jedno z nich)

światło - jakieś "lekko ciepłe" ledy 0,5W (chyba z kabiny w aucie) - świecą od dołu + pasek (z 20cm) zimnych przyklejony z boku

w sumie około 1W .. nie wiem dokładnie

ostatnio okleiłem pojemnik taśmą do odbłyśników żeby "zwiększyć moc"

jednak ... nie wychodzi taka gęsta "zupa" jakbym chciał , chyba dołożę z ciekawości czerwonego leda 1W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no na szybkości mi nie zależny, zamierzam hodować 3 butelki 1.5 litrowe naraz ,do tej pory lałem około 20ml na dzień fito wiec sporo czasu mam, teraz mam dostęp do ledow ,na budowie elektrycy montują podświetlanie schodów itp wiec mogą dać pasek ledow ,ale mogę tez kupić coś sam jak zajdzie potrzeba byle nie przekraczało to 20-30W, czytając tematy na forum można zgłupieć każdy pisze coś innego

zależy mi na dobrej jakości fito

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytani co robię nie tak ze próba hodowli fito kończy się po 3 dniach prawie przezroczysta woda.

Wiec opisze proces jak wygląda zakładanie hodowli :

mam 0,5L fito kupionego tutaj:

http://www.ebay.co.u...=STRK:MEBIDX:IT

rozrabiam w butelce 0,5L solanki 1.022 zasolenie dodaje 1ml F2 pożywki

http://www.ebay.co.u...=STRK:MEBIDX:IT

i wlewam 0,5l fito ,do tego mam napowietrzanie i lampę led 20W to wszystko oświetla 16h, po 3 dniach woda jest prawie czysta co robię nie tak?jakieś sugestie ?

http://www.ebay.co.uk/itm/Live-Marine-Phytoplankton-5-species-Coral-Food-50x-concentrate-Refill-Pouch-/281406750987?var=&hash=item418526410b:m:mYniOEkbl53WlvurJtCAhog

http://www.ebay.co.uk/itm/algae-fertilizer-phytoplankton-micro-macro-f-2-100ml-/291028144813?hash=item43c2a112ad:g:xukAAOSw~uhUqF5b

jak kiedys kupilem to jak wyzej

pierwsze podejscie bylo jak i u ciebie ale woda nie zrobila sie jasna i zaczely plywac brudy, zrobilem raz jeszcze tylko bardzo dokladnie i czysto, nawoz doadalem do 2-3 dniach nie pamietam dokladnie, ale poszlo, i ja mialem w butelce po coli, powietrze bez kamienia sama rurka, i trzymalem to na oknie w kuchni bez oswietelenia tylko naturalne swiatlo, czyli zegar biologiczny, ktos kiedy tak pisal i tak zrobolem i bylo super, teraz nie choduje na dana chwile bo bawilem sie w hodowle artemi i ale brak czasu tez musialem zaprzestac ale zabawa fajna, mysle ze albo masz zly koncentrat albo troszke nie za czysto to tego podchodzisz, ale bardziej obstawiam na zle fito ktore kupiles, lub daj jeszcze raz tyle na start nic sie nie stanie, dasz rade a robielem to 1 raz i poszlo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś uruchomiłem swoją małą hodowle na podstawie opisu kolegi z forum , zobaczymy co z tego wyjdzie.

Świece 2x2,5w. led zimnym i białym 16 godzin jak zalecono, na początku dałem chyba za dużo nawozu, tak jak jakoś mi poleciało z tej butelki (5ml.)

Opis

NmByZgl.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.