Skocz do zawartości
wesoly

120x40x50 bez sumpa / jak dobrać sprzet?

Rekomendowane odpowiedzi

W obliczu choroby solonej nadszedł czas by posolić wodę w akwarium.

Niestety jedyne dostępne miejsce uniemożliwia zamontowanie sumpa.

Akwarium jest stosunkowo nowe, więc nie ma opcji jego wymiany. Niestety ma wklejone wzmocnienia wzdłużne i jedno poprzeczne. IMO szklarz troszke przesadził z zabezpieczeniami ale usunięcie ich raczej spowoduje uszkodzenie szyby.Najwyżej mogę włożyć sprzęt bezpośrednio do zbiornika lub wkleić panel i tam umieścić odpieniacz itd. wtedy miejsce użytkowe na skałę i życie zmniejszy się o jakieś 15-20 cm do 100x40x50h.

Propo odpieniacza... nie wiem który wybrać. Obsada dla początkującego to raczej będą miękasy i lps, no i zapewne obowiązkowe 2 błazenki i kilka innych zwierzątek pełzająco-pływających.

Wiele osób poleca Deltec MCE 600 jednak wszystkie używki wymiotło, a cena sklepowa narazie przekonuje mnie by jeszcze troszkę poszukać. Troszke tańszy Tunze DOC 9006 i Tunze Comline 9012 także do mnie się uśmiechają jednak musiałbym je umieścić przy przedniej szybie bo otwory w pokrywie akwarium uniemożliwią mi obsługę pienidełek jeśli umiejscowię je przy tylnej szybie (no chyba że zrobi się panel to w tym miejscu poziom wody będzie odrobinę niższy).

Myślałem też o pienidełkach do 250L Deltec MCE 300 , Hydor Slim-Skim 250.65 , Tunze 9004 i troszke mocniejszym Deltec MCX 300 jednak jak troszke bardziej obciążę system to mogą nie dać sobie rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj w mój link do baniaka w stopce poniżej. Oj chyba z MCE 300 nie będziesz na długo zadowolony. To się tylko tak mówi ze dwie rybki, później dojdzie trzecia, czwarta i pienidło nie wyrabia ;)


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mce 600 to dobry wybor co do reszty sie nie wypowiem gdyz nie mialem z nim stycznosci.

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej już chyba będzie zrobić panel i dac do niego Delteca 1350/1351, dobrać obieg i najwyżej tylko 2 komory


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lepiej już chyba będzie zrobić panel i dac do niego Delteca 1350/1351, dobrać obieg i najwyżej tylko 2 komory
w jaki sposob chcesz dorobic panel, gdzie go umiescic i jak to bedzie wygladac, i czy koniecznie musi wiecej sprzetu kupowac, oraz wiecej na prad wydawac?

Dobra nie doczytalem moja kulpa ale wolal bym odpieniacz zew lepiej chyba bedzie wygladac :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. "Zbiornik/sump" w zbiorniku na krótszym boku - i wtedy mamy akwa 100 - proponuję dokładnie sprawdzić rozmiary odpieniaczy ponieważ podawane wymiary nie opisują całości

2. Można kupić na targowisku

3. Jakie więcej prądu - ma zbiornik 240 litrów myślisz że obgonisz to 100W ?

4. a może jest możliwość spuszczenia wody i wklejenia szkła - potrzeba na to 24h

5. opcji jest sporo - trzeba by zobaczyć i obgadać wszystko na miejscu z włascicielem


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiegowka chodzi cale 24h na dobe a to bierze prad i to nie malo po co ma skracac sobie akwarium jak wczesniej nie planowal panelu to bym teraz go nie robil.

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tadzik443 - Ty chyba żartujesz sobie i jaja robisz z tą obiegówką i ewentualnym zmniejszeniem akwa kosztem polepszenia im bytu...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludki kochane, prosze bez przepychanek :) wode spuscic tak czy siak bede musial bo narazie plywaja tam slodkie rybki i byloby kiedy i jak wkleic te 2 kawalki szkla.

Z deltekiem 600 ten problem wlasnie ze na targowisku wszystkie sa juz wyprzedane :( a nawet do niego bede musial w pokrywie dziury porobic w dekielku i zapewne rurki przedluzyc bo pokrywa zaokraglona i raczej oryginalne nie siegna do krawedzi :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej poczekac i nie bqwic sie w panel chyba ze wczesniej myslales o nim ok. 20cm Ci odejdzie na jakis odpieniacz :) pamietaj pospiech zlym doradzca jest

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe forum czytam od 25.06.2013 i dopiero teraz są odpowiednie warunki do postawienia akwarium ;) zanim nie znajdę odpieniacza musze jeszcze zbyć obecne rybki, dopracować RODI bo się buntuje i ciśnienia nie chce trzymać i kupić jakąś pompkę do dolewki na którą się miejsce w szafce znajdzie jak kubełek z tego miejsca wyleci ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel zawsze źle wygląda ale w momencie gdy nie ma miejsca na sump - pomyśl jeszcze czy nie dasz rady gdzieś postawić - to jest to wyjście chyba najlepsze. Jak pisałem wcześniej w Twoim przypadku zrobiłbym ba krótkim boku - własnie ok. 20 cm bo to spokojnie wystarczy na proponowanego Delteca. Do tego jakiś obieg ok 2000/3000 litrów w drugiej komorze i spokój masz. Grzałka się zmieści też a i jak będzie trzeba wsadzić jakiś woreczek z czymś to będzie gdzie. Mając komorę z pompą - stały poziom wody - możesz spokojnie postawić w niej czujnik do dolewki i tam skierować wodę z niej. Przy takim akwarium będziesz miał parowanie 1-2 litry na dobę więc jest to ważne. Do tego wszystkiego jakbyś chciał powiesić T5 to kupujesz lampę z rurami 39W. Panel tylko trzeba zrobić albo z czarnego szkła lub obkleić czymś. W przypadku wykonania na krótkim boku obklejasz część od głównego akwa i przód - bok zewnętrzny jeśli nie jest totalnie na widoku zostawiłbym bym widoczny. Można oczywiście wkleić na tylnej ścianie tak aby zupełnie go nie było widać ale w takim przypadku w pewnej części akwa będziesz miał tylko ok 20 cm głębokości więc... a do tego już by pewnie trzeba było inne światło. Twój wybór - pomyśl dobrze bo poprawiać to najgorsze co można zrobić.

Do tego można na koniec dać koronę aby ładnie wszystko zamaskować.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze sie zastanawialem, co takiego trzyma sie pod akwarium, ze nie ma tam miejsca na sumpa ? :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szafce pod akwarium ;) Ja bym robiła panel - wygodniejsze to niż bez panelu, a mniej zachodu niż sump... choć gdyby to było moje szkło to zdecydowałabym się na zrzut wody do sumpa i obrabianie jej tamże ;) Panel jest fajny na trochę - potem się chce dorzucić, a to filtr fluidyzacyjny, a to dolewkę sensowną.. sump pozwala pochować te "flaki" i nie martwić się że coś jest niezbyt ładne :D Ale bez panelu to sobie w ogóle nie wyobrażam zabawy - a gdzie schować choćby absorbery? Niby się da.. ale to jednak nie to samo :) Optuję za wklejeniem panelu.


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod akwarium znajduja sie jeszcze 2 slodkie akwaria 35x35x35 tak jakby kto sie ciekawil i mam zakaz ich likwidowania i przenoszenia. Pozostala przestrzen jest zbyt mala by dac tam sump ale wystarczajaca na zbiornik z woda na dolewke, ktory z reszta tam planuje.

Jak uda mu sie kupic deltec mce 600 to bedzie gdzie absorbenty ukryc, a skale zawsze mozna tez ulozyc tak zeby grzalke zaslaniala. Gorzej z czujnikami dolewki.

Mam kupna pokrywe z diversy i ona raczej zostanie bo akwarium ma bardzo nieestetyczne wzmkcnienia wzdluzne i poprzeczne na srodku akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym problemem jaki mnie dręczy jest potrzeba rozwiązania automatycznej dolewki. Po wywaleniu z szafki filtra kubełkowego znajdę miejsce na zbiornik 10 litrowy mam tez w domu dolewkę AquaMedic aquaniveau z 2 czujnikami i zastanawiam się jak zabezpieczyć czujniki zeby ciekawskie zwierzaki nie uruchamiały dolewki.

Jakiś mały kotnik albo jakieś sitko?

Jaką pompę do zamontować?

Jaką żywotność mają te czujniki?

Po jakim czasie pływaki zaczynają szwankować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zawsze sie zastanawialem, co takiego trzyma sie pod akwarium, ze nie ma tam miejsca na sumpa ? :blushing:

1 szuflada - majtki/rajstopy żony

2 szuflada - koszulki nocne żony

3 szuflada - moje bokserki/slipy

4 szuflada - skarpetki

znajdź mi miejsce na sumpa :D

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek,

masz racje :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze sie zastanawialem, co takiego trzyma sie pod akwarium, ze nie ma tam miejsca na sumpa ? :blushing:

u mnie:

1. szuflada CD żony

2. dekoder od TV

3. szuflada CD moje :)

akwa stoi na szafce przeznaczonej na TV (wzmocniłem) - wybrałem lepsze ekran na wysokości oczu :), więc musiałem robić panel w akwa po czym i tak pojawiło się pudełko i sump za szafką :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wygląda na to, że deltec mce 600 zostaje wycofany znika w sklepach, a na jego miejsce nadchodzi mce 400 z większym kubkiem na pianę choć odrobinkę mniej powietrza zasysa tongue.gif no i jakies 300 zł droższy... no nic ale postanowione i jeśli nie złapię mce 600 to będzie trzeba kupić ten droższy :(

Co z cyrkulacją w moim zbiorniku? rozglądałem się i hmm... zbiornik 120x40x50 i jak tu tą wodą mieszać?

Jestem pewny, że będą mi potrzebne 2 pompy i zastanawiam się nad jakąś konfiguracją AqaEl Reef Circulator 2600 i Jebao RW-4. Na 90% chciałbym przynajmniej jedno RW-4 by spowodować falowanie miękasów ale czy drugą pompą musi być drugie Jebao, czy może użyć czegoś "wiejącego" ze stałą mocą?

Edytowane przez wesoly (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież jebao też dmucha ze stałą mocą i jednostajnie , miałem w kostce 60 cm WP-10 i po jakimś czasie była za słaba .Kupuj RW-8 i ewentualnie skręcić


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz..zapomnij przy tej długości zbiornika o RW-4. Nie będziesz zadowolony. Tak jak tu niektórzy piszą bierz RW-8 i jeżeli chcesz mieć naprawdę falowanie w baniaku pod taflą i nad taflą wody..to niestety ale potrzebne są dwie sztuki. Popatrz na YouTube..tam są albo puste zbiorniki bez skały z jedną jebałką albo akwaria ze skałą i tam żeby mieć pełne falowanie używane są dwie jebałki. Pamiętaj, że dodanie do RW normalnej cyrkulacji powoduje zmniejszenie efektu falowania.

Ps. MCE 600 to jest klasyka w swojej kategorii i wątpię żeby tak dobrze sprzedawany sprzęt miał tak poważnie zostać wycofany ze sprzedaży.


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaką moc powinna mieć ta cyrkulacja w 240L baniaku? Czytalem, że cyrkulatory powinny w godzinę 20-30 razy przemielić całą wodę w akwarium.

Przy bardziej zarośniętym zbiorniku i przy bardziej rozbudowanej konstrukcji skały to chyba byłoby lepszym pomysłem użyć więcej słabszych wiatraczków niż 1 czy 2 silnych. Jednak mój baniak chwilowo będzie prawie pusty, jak będę widział, ze gdzieś woda stoi to dołożę coś co będzie w stojące miejsca dmuchać.

Ok plan jest taki:

1. kupuję odpieniacz

2. kupuję falownik/cyrkulator

3. pakuje kilkanaście kilo suchej skały do 80L wanny w piwnicy i zalewam wodą z cyrkulacją i odpieniaczem (bakterie chyba światła nie potrzebują co??), grzałka chyba też będzie potrzebna bo tam chłodno jest...

4. skała się ożywia do czasu opróżnienia baniaka... nadal tam mieszkają słodkie rybki :p

5. przeniesienia skały, wody i sprzętu na miejsce docelowe i podłączenie oświetlenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.