Skocz do zawartości
wesoly

[240L bez Sumpa]Wesołe Skałki

Rekomendowane odpowiedzi

Miało być 100 litrów, miało być 600 litrów miał być sump i ledy :D No i miało być tanio :> Nie wyszło :p

Wiecie wszyscy jak to jest z życiem i jak to się wszystko zmienia jak w kalejdoskopie.

Od bardzo długiego czasu chorowałem na słono. Wystawy na które z Żoną jeździłem wcale nie pomagały w wyleczeniu się z tej ciężkiej przypadłości. W końcu z wielkim bólem małżonka stwierdziła, że mogę zlikwidować nasze wspaniałe, w końcu ustabilizowane i tak wygłaskane roślinne akwarium i zasypać je gruzem (sic!).

Akwarium 120x40x50

Cyrkulacja 2x RW-8

Oświetlenie 4x 54W jeszcze nie wiem jaka konfiguracja swietlówek

Odpieniacz Deltec MCE 600

Skała 10 kg żywej + 12,5 kg suchej

Grzałka Aquael 200W

Bakterie Bakterya EQUO L'Evoluzione (tak jest na pudełku :p )

Zalane 90 litrów żywej wody z e-rybki i reszta świeżej solanki z solą rafową AF.

Zbiornik wystartował zatem 31 stycznia 2016 :)

Planowana obsada mobilna :

2x błazenek klasyczny + czarny

1x mandaryn wspaniały lub marmurkowy

1x jakaś babka kopiąca

1 lub 2 "te babeczki z ogonkiem na głowie" :p

jakieś wężowidło

1 lub 2 krewetki jak będzie potrzeba

1 krabik pon pon

1 Gobiodon Okinawae

Obsadę stacjonarną planujemy z żoną przy każdej wizycie w sklepie :p

Zoa

Grzybki

Acroporka dla Gobiodona

Xenia pulsująca

No i jakiś ukwiałek dla błazenków

Generalnie w większości falować i być kolorowo :p

No i fotki :)

11e4de1f-0980-4fc2-beb0-5c128d4d65a3_zpsyt6yfmzy.jpg

SAM_0015_zpsxmnpopu5.jpg

SAM_0017_zpseoczhpxk.jpg

Pierwszy pasażer na gapę ^^

SAM_0011_zpsbcy5kqai.jpg

Ponoć Asterinka ale zostaje bo Żaba zobaczyła co je zjada :p

To mi na glony wapienne wygląda.

SAM_0012_zpsazonpnyf.jpg

Tło samoprzylepne to jakiś koszmar. Kupa gimnastyki, zabawa płynem do mycia szyb i ściągaczką, gąbkami i rolkami reczników papierowych no i efekt... jak widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Sąsiada :wine:

To bordowe z bąblami poniekąd na skale to jest Cyjano. Ułożenie skały tutaj powiem ci wygląda to jak byś niestety wszystko poukładał na sobie :blushing: najbardziej mówię o prawej stronie,kawałki masz fajne idzie coś ciekawego z tego stworzyć :thumbsup: ale to już wedle twojego uznania twoje akwarium twoje decyzje :baby: .Co do rozgwiazdy to tak jest to Asterina.

Pozdrawiam


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, jest też brązowo-zielone z bąbelkami :p Akwarium ma ledwie 2 tygodnie więc myślę, że to choroby wieku niemowlęcego :D

Żona powtarza ostatnio ciekawe stwierdzenie... "Super! Większa bioróżnorodność!" Więc w sumie się cieszę ^^

Co do mojego aquascapingu to nie wiem czy jeszcze kamyków nie dojdzie :) a do tej pory może coś poprzekładamy albo i nie :>

Znalazłem jeszcze dziś maleńkiego ślimaczka z białą skorupką w rude paski ^^ jak tygrysek, ze 2 wormsy długości jakiś 2 cm, jakieś włoski grubości nici pająka poruszające się jakby się wiły i co mnie troszke martwi cosie przypominające żarówkę z mordką zamiast gwintu. Tych ostatnich jest kilka i siedzą w takim miejscu, że nie potrafie im zrobić ostrej fotki. (Wróci zmęczona żona z pracy to jej pokażę i może cyknie jakieś konkretne fotki) ]:>

Edytowane przez wesoly (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejnego posolonego na Śląsku :)

Kilka słów ode mnie - glonami na razie się nie przejmuj. Brązowego, zielonego z bąbelkami czy bez bąbelków to się jeszcze naoglądasz :) Piasek jeszcze biały czy już brązowe fleki załapał? :)

* jak możesz to napisz jakie świetlówki się pojawiły? Bo w pierwszym poście nie pisałeś, no ale przecież już coś świeci nad baniakiem prawda?

* tło wygląda fajnie, chociaż osobiście jestem zwolennikiem czarnego

* obsadę rybną myślę że możesz jeszcze spokojnie powiększyć :) na reefhub.pl pojawił się ostatnio zacny artykuł o planowaniu ryb do akwarium morskiego. Może pomyśl jeszcze o doktorku (swietnie to wygląda jak doktorek wpływa do otwartej paszczy babki :) przynajmniej u mnie tak się zabawiają :) ) może jakiś zjadacz glonów (salarias) albo ładna rybcia, która potrafi kontrolować plagi niepożądanych gości w akwarium (np Halichoeres chrysus albo Hexataenia). Za to na razie zrezygnuj z mandaryna. Za świeży zbiornik dla tej ryby.

* skała - ja bym już nic nie dokładał, a co do ułożenia - ma się trochę wrażenie że to może runąć przy pierwszej próbie przyklejenia szczepek. Znając życie to pewnie jeszcze z 50 razy wszystko przestawisz :) ale kawałki masz takie że aż się prosi o ułożenie filarów...

* bez zdjęć to ciężko coś podpowiedzieć, ale generalnie jasny ślimak z pomarańczowymi paskami to Volvarina, http://pl.reeflex.net/tiere/4896_Volvarina_sp.htm - pożyteczny. Włoski grubości nici pająka to mogą być te Digitate Hydroids - tu znajdziesz zdjęcie -> http://www.xtalworld.com/Aquarium/hitchfaq.htm (u mnie też były przez moment, ale zniknęły po dojrzewaniu).

Kibicuję, obserwuję, pozdrawiam :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejnego posolonego na Śląsku :)

Kilka słów ode mnie - glonami na razie się nie przejmuj. Brązowego, zielonego z bąbelkami czy bez bąbelków to się jeszcze naoglądasz :) Piasek jeszcze biały czy już brązowe fleki załapał? :)

* jak możesz to napisz jakie świetlówki się pojawiły? Bo w pierwszym poście nie pisałeś, no ale przecież już coś świeci nad baniakiem prawda?

Rurki chwilowo są jeszcze po zielonym akwarium :p 6500K i 8000K

Na lampę nadal czekam niestety :(

* tło wygląda fajnie, chociaż osobiście jestem zwolennikiem czarnego

Bańki się poodkładały i nie potrafię się ich pozbyć spod tła :/

* obsadę rybną myślę że możesz jeszcze spokojnie powiększyć :) na reefhub.pl pojawił się ostatnio zacny artykuł o planowaniu ryb do akwarium morskiego. Może pomyśl jeszcze o doktorku (swietnie to wygląda jak doktorek wpływa do otwartej paszczy babki :) przynajmniej u mnie tak się zabawiają :) ) może jakiś zjadacz glonów (salarias) albo ładna rybcia, która potrafi kontrolować plagi niepożądanych gości w akwarium (np Halichoeres chrysus albo Hexataenia). Za to na razie zrezygnuj z mandaryna. Za świeży zbiornik dla tej ryby.

Nikt nie mówił, że wszystkie zwierzaki w jednej chwili ^^ najpierw zasiedlę akwarium obsadą raczej nie rybną by plankton i życie naskalne miało szanse się rozwinąć, a wtedy nadejdzie czas na mandaryna i błazenki i na resztę obsady. No może Salarias na glony wcześniej się pojawi, a Hexa jest nieodławialną rybką i bywa agresywna względem rybki dla której powstało to akwarium ^^

* skała - ja bym już nic nie dokładał, a co do ułożenia - ma się trochę wrażenie że to może runąć przy pierwszej próbie przyklejenia szczepek. Znając życie to pewnie jeszcze z 50 razy wszystko przestawisz :) ale kawałki masz takie że aż się prosi o ułożenie filarów...

Dokładnie już Żonka zapowiedziała przemeblowanie :p

* bez zdjęć to ciężko coś podpowiedzieć, ale generalnie jasny ślimak z pomarańczowymi paskami to Volvarina, http://pl.reeflex.ne...olvarina_sp.htm - pożyteczny. Włoski grubości nici pająka to mogą być te Digitate Hydroids - tu znajdziesz zdjęcie -> http://www.xtalworld...um/hitchfaq.htm (u mnie też były przez moment, ale zniknęły po dojrzewaniu).

Wstępnie ślimak to Collonista Snail ^^ Co do włosków, po tym linku boję się, ze to hydroidy :/ a bąbelki z mordkami może się nie okażą aiptasią :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bańki na tle powinny same się wchłonąć (przynajmniej przy tapetowaniu tak było ;-) ) a nie to cienka igła i dźgać :chris:

A na plankton to raczej się nie doczekasz, chyba że wyłączysz odpieniacz ;-)

Pozdrawiam i kibicuję :-)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek jeszcze biały czy już brązowe fleki załapał? :)

Piasek nawet jest różowy, zero nalotów.

a może wesoły nie planował w tym akwarium doktorka ani salariasa, za to w moich planach to akwarium zawsze je miało w obsadzie :)

generalnie zależy nam na mandarynie, więc wszelkie stworzenia wchlupnięte do tego baniaka muszą być w 100% przyjazne w stosunku do niego, no i nie mogą być dla niego zbytnią konkurencją.

zapędy do zmiany aranżacji zahamowało podejrzenie że jedne z bąbli, które wyszły ze skały mogą być drażniące... ale w weekend zaopatrzona w rękawiczki i drabinkę tym razem ja zrobię rewolucję. Szkoda że nie mam fotki poprzedniego układu, wydawał mi się bardziej przystępny i mniej sztuczny. Wciąż szukamy ideału.

Tło, mam nadzieję, że zniknie niebawem z pola widzenia.

Edytowane przez żaba.w.lakierkach (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandaryn super ryba, ale dużo czasu upłynie zanim skała i całe akwarium dojrzeje do tego żeby go wyżywić i hodować :)

Życzę powodzenia i jak najmniej spięć żona-mąż w temacie ułożenia skały i obsady :)

Oczywiście czekam na weekendowe fotki co wyszło z "przemeblowania" w akwarium.

Aha, jeszcze pytanie z innej beczki :) bo nazwa "żaba w lakierkach" dośc mocno kojarzy mi się z fajnym forum na któym bywałem przed kilkoma laty :) Bojowniki? Stała, aktywna grupa użytkowników: żaba, annika, piekarenka, 3runer....dobrze pamiętam i kojarzę? :) chyba że to tylko zbieżność nazw :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w związku z nadmiarem czasu i zapału akwarium przeszło przemeblowanko. Rezultat nie nadaje się do publikacji, ani komentarza... solanka szkodzi na manicure gorzej niż grzebanie w roślinniaku.

żaba, annika, 3runer i wesoły to wciąż stabilna konstrukcja,chociaż z Bojownika (jako forum) chyba już wyrośliśmy... a mój nick jest na tyle głupi, że nie da się go skopiować przypadkowo.

w mandaryna jesteśmy tak zapatrzeni bo zachowaniem przypomina nieco bojowniki (których zielony raj poświęciłam dla tego przeklętego kamiennego kręgu) mocny indywidualista, czasem zabawnie pokraczny....

Edytowane przez żaba.w.lakierkach (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam mandaryna 1.5 miesiąca, nim zabrało mi go oodinium. Nazywał się Lolo. Przekochana rybcia. Próbował zaprzyjaźnić się z babkami, ale albo go olewaly, albo na nim spaly. jedna na poczatku go ugryzla w ogon, nawet nie zareagował. Często stroszył "piorka" do swojego odbicia w akwarium i sposobem zerowania przypominał kure. Raczej przebywał przy dnie lub oblazil skały, zobaczyć go pływającego w toni to rzadkość. Po tygodniu zaczął jeść artemie mrożona, tylko musiał być wyłączony wszelki ruch wody, żeby jedzenie opadalo kolo niego, bo to nie jest rybka nauczona łapać jedzenie z toni. Powinien mieć spokojne towarzystwo, ktore nie stanowi konkurencji pokarmowej. hexatenia odpada. Bardzo mi go brak :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa 4x54W w końcu dotarła i trzeba będzie teraz świetlówki dobrać :) Mam używane 10k(biała), 15k(niebieskawa), 6,5k(biała) i 8k(róż)

Jutro wycieczka do sklepu i się zobaczy jaki układ rurek i skałek po weekendzie będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się przyda --->

Na filmiku masz zestawienie kombinacji swietlówek :)

Jak miałem belkę 4x25W to najlepsza kolorystyka chyba była przy kombinacji 2xblue plus, 1xpure actinic, 1xcoral plus (ale to zawsze kwestia gustu) :) powodzenia



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości kolegi z forum do akwarium trafiło kilka szczepek Xeni, Briareum fluo i Capnelli, a oprócz tego powstało małe refugium z kotnika, a wewnątrz zamieszkała Caulerpa parvifolia. Po akwarium biegają także 2 ślimaki Tectus fenestratus (chyba :p ) i ksywka "turbo" do nich pasuje jak ulał :) Po Asterince i ślimaczku wstępnie zidentyfikowanym jako Collonista, ślad zaginął ale akwarium spore i raczej oba stworki gdzieś się szwendają. W zamian po szybie pełzają dziesiątki małych miałych robaczków.

Skałki też zmieniły swoje położenie... ponownie :p No ale zobaczymy w przyszłości ile razy znowu będzie przemeblowanie :)

Do domu trafiły też 2 nowe rurki Giesemann. Actynic blue i Super actinic. Ładnie uzupełniają dotychczasowe 10k i 15k. :)

Edytowane przez wesoly (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic pozostało nam poczekać na zdjęcie waszego artystycznego Aquascapingu :thumbsup:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy aquascaping jest autorstwa Żaby ;) Odłamki na których siedzą szczepki miały być troszke wyżej ale maluszkami miotało jak szatan więc poszły na dół :>

SAM_0077_zpstfjfhkfb.jpg

Ta plama to glon :p zamiast na skale wyrósł nam na szybie w miejscu gdzie odpieniacz "wypluwa" wodę. Deltec troszke mało piany produkuje do tej pory, może coś z nim nie tak?

SAM_0080_zpsmq1dlg0u.jpg

Oto nasze małe refugium :)

SAM_0053_zpsk1pqphsn.jpg

I nowi mieszkańcy:

mobilni

SAM_0051_zpsba3eawah.jpg

SAM_0050_zpsy8svthwt.jpg

i ci bardziej stacjonarni

SAM_0070_zpslk8mub70.jpg

SAM_0064_zps28q5mivk.jpg

SAM_0061_zpsaym1t1ua.jpg

SAM_0081_zps7nmq6n3m.jpg

SAM_0040_zpsihj64lb2.jpg

Jedne mają się lepiej inne troszke gorzej ale jesteśmy dobrej myśli :)

Piasek musze jeszcze zagarnąć zeby pustych łat nie było i cyrkulacje dostosować do nowego ustawienia kamyków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jednym ze ślimaków chyba ktoś jeszcze zamieszkał w akwarium. chowa się do dziurki na ślimaku a potem znowu wystaje i macha "łapkami"

Ruróweczka?

z mniej fotogenicznej dziurki wystaje jakiś "jęzorek" ...

1_zpshpop1kz9.jpg2_zpsoahk25rl.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomniana plama się w ciągu kilku godzinek rozpuściła już niemal całkowicie. Z Żabą zastanawialismy się czy to przypadkiem plama dino nie była. No ale może wróci to się znowu pochwalimy :p

Kilka malutkich żyjątek a tyle radości w domu :D

Obserwacja ich jest naprawdę wciągająca. 2 szczepki Capnelli z tego samego źródła i prawdopodobnie z jednego "drzewka", zupełnie inaczej wyglądają. Jedno wyciąga się w górę i idzie w gałęzie, a drugie mieszkające wyżej zagęszcza się.

Do tego, skorupka prawdopodobnie martwego ślimaka jest pełna życia :p Praktycznie każde zgrubienie na skorupce wypuszcza jakąś łapkę albo jęzorek i stara się coś złapać z wody :)

Chciałbym by skałę zamieszkały zwierzątka planktonowe na tyle licznie by można było wpuścić mandarynka i by ten kolorowy gad nie zdechł w czasie przyzwyczajania do mrożonek czy innego łatwiej dostępnego pożywienia? :)

Czytałem wiele opinii twierdzących, iż z włączonym odpieniaczem to sam te zwierzątka wykończę, ale czy pończocha naciągnięta na dopływ nie uchroni planktonu przed śmiercią w łopatkach pompy i w jakiś sposób nie zaszkodzi biologii zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci zakładać pończochę na dopływ ?? ja bym to sobie odpuścił.

Życie to życie- jedno się kończy a drugie zaczyna :p

Jakbyście chcieli popatrzeć na moje rozwiązania zapraszam tu:

http://podforak.rzes...pic.php?t=28761

Też dopiero zaczynam :p z podobnymi gabarytami jak Wy i tez po 20 latach słodkości :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym by skałę zamieszkały zwierzątka planktonowe

Plankton, z nazwy, unosi się w wodzie :) Podziwiam zapał i kibicuję :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plankton, z nazwy, unosi się w wodzie :) Podziwiam zapał i kibicuję :)

No tak, złe nazewnictwo :p

Jak zatem nazwać zwierzaki mieszkające na skale i piasku jako jedno? :]

Słyszałem, że e-rybka jest w posiadaniu żywej mysis. Prawda to? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci zakładać pończochę na dopływ ?? ja bym to sobie odpuścił.

Życie to życie- jedno się kończy a drugie zaczyna :p

Jakbyście chcieli popatrzeć na moje rozwiązania zapraszam tu:

http://podforak.rzes...pic.php?t=28761

Też dopiero zaczynam :p z podobnymi gabarytami jak Wy i tez po 20 latach słodkości :p

U nas rozgrzewka do morszczaka trwała zaledwie 5 lat.

Zazieleniło się tu i ówdzie.

i są nowi lokatorzy

KRAB_zpsjtbzejuo.jpg

18_zpsasktkswn.jpg

02_zps6k8zhvdk.jpg

na skale pojawiły się takie białe kuleczki z farfocelkami (jak małe ananaski)

a na skorupce po ślimaku turbo życie wciąż kwitnie

15_zps0vp6dsxf.jpg

16_zpsxwea8jvv.jpg

14_zpslppxw2hn.jpg

te same korale

na początku

4_zpshg7pao7r.jpg

i teraz

13_zpsnz04umlw.jpg

oraz w wersji fluo... ale fotografowanie morszczaka to całkowicie nie moja bajka. muszę jeszcze poeksperymentować z ustawieniami.

12_zpssl0wvbaq.jpg

10_zps4ykwthxr.jpg

09_zpsjou1a56s.jpg

08_zpsu3nfdmga.jpg

a tak wyglądał ten kawałek na początku

3_zps3abjhnjv.jpg

07_zpszznebxbq.jpg

06_zpsagslc2ao.jpg

05_zpsxcnnbquq.jpg

04_zpsnrt8h4ea.jpg

Edytowane przez żaba.w.lakierkach (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te małe ananaski to gąbki sycon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie udalo sie tez zrobic zdjec czesci obsady, ktora byla nie planowana i pojawia sie nocą albo smiga za szybko.

Na 90% mamy przynajmniej jednego Amphipoda, a przynajmniej tak mi sie wydaje. Delikatnie mowiac, biedaczek wpadl w panike jak zapalilem latarke :p

Po akwarium lata wylinka przypominajaca zlego planktona z bajki o kancastoporej gabce... Nie widzialem jeszcze stworka ktory by do niej pasowal :)

No i po skale biega sporo robaczkow przypominajacych rybiki cukrowe i sa podobnej wielkosci jak te lazienkowe stworki.

Krotko mowiac zycie kwitnie ^^ a my staramy sie powstrzymac przed zbyt wczesnym ladowaniem rybek do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.