Skocz do zawartości
Gotterdammung

Wzrost temperatury wody - szukam powodów.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pewien problem, otóż temperatura wody w zbiorniku wzrosła mi bez moich intencji do 29 C. Ale najpierw troszkę faktów. Zbiornik jest świeżutki, w obiegu +/- 600l, dopiero co zalany można powiedzieć, skała się w nim moczy od 2 dni, tak samo od 2 dni chodzą wszystkie pompy w akwarium a są to :

2x Tunze 6065

1x Tunze Silence 1073.06

1x Jecod DCT 8000

Grzałkę miałem nastawioną na 24C ale przyznam się że nie była skalibrowana... nie wiem jednak czy Jager mógł się aż tak mylić, zresztą i tak teraz jest wyłączona a zdaje mi się ze temperatura wciąż bardzo powoli rośnie. W domu oczywiście nie jest na tyle gorąco żeby przyczynić się do wzrostu, podobnie nie podejrzewałbym lamp, na chwilę obecną palą się tylko 2 rury po 80W i są zawieszone ze 15 cm nad taflą wody.

Zasadnicze pytanie brzmi tak. Czy jest możliwe żeby to właśnie silniki tak mocno grzały wodę? Jeśli tak to czy po jakimś czasie jak porządnie się dotrą ich kultura pracy wzrośnie i nie będą wydzielały tyle ciepła? Jak w ogóle zabrać sie do rozwiązania takiego tematu ?

Pozdrawiam

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

źle skalibrowany jager, może mylić się o 10 nawet. W zależności jak skalibrował go chińczyk. Miałem 2 jagery , awuaela-którego nigdy nie polecę i kupiłem teraz --wczoraj jagera 150w. Skalibrowany pomylił się o 1 stopień naprawiony wszystko ok. Jeżeli nie grzeje ci żadna maszyna w akwa, to temp powinna być prawidłowa. U mnie w 160l działa, 2x T5 39w, oraz 120w led biała chineczka. Różnica temperatur około 0,4 stopnia w tych warunkach pogodowych i tem mieszkania 21 stopni


Wszystkie parametry w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ok, czyli sugerujesz ze to grzałka tak mocno podbiła temperaturę, w sumie jest to możliwe ze nie dopatrzyłem czegoś, no nic, zobaczymy jak sie teraz sprawy będą miały, ale pewnie spadać będzie bardzo powoli. Jutro rano się zobaczy :) Nie mniej jednak wielkie dzięki za odpowiedz.


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może termometr zakłamuje? czym mierzysz temperaturę? elektronika, czy tradycyjny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może termometr zakłamuje? czym mierzysz temperaturę? elektronika, czy tradycyjny?

Cholera przyznam się bez bicia ze kupiłem najtańszy szajs dostępny, tradycyjny, założyłem ze nie można zrobić źle czegoś tak banalnego jak termometr. Zresztą to czuć dotykając akwarium ze jest dość ciepłe. Jeśli jednak twierdzisz ze termometr tez może być wadliwy rozejrzę się w czwartek za czymś porządniejszym może...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

prosta sprawa - odłącz/wyjmij grzałkę i sprawdź temp za parę h

jak spadnie to masz winnego

to samo z pompami - albo "organoleptycznie" czyli ... dotknij ręką i oceń czy nie są za ciepłe

kiedyś próbowałem ustalić prawdziwą temp. w zbiorniku :

mam 3 termometry "tradycyjne" (powyciągałem ze słodkich)

do tego 2 elektroniczne +jeden z TDSa kieszonkowego ... i "rozrzut" zbiorczy jest o ponad 3 stopnie - do dziś nie wiem który pokazuje poprawnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupując zwykły termometr poprosiłem o położenie na ladzie kilku sztuk, pod 10 z tej samej firmy i powiem, że rozbieżność między nimi była spora. Wybrałem jeden z kilku co wskazywały tą samą temp. Trochę dziwnie się na mnie patrzyli, ale co mi tam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieskalibrowany termometr, pompy nawet niezepsute różnie grzeją wodę.np Tunze 6055 średnio ok 1 stopnia w 15 litrowym wiadrze, JVP102 ok stopni a RW8 nie podgrzewa ani trochę. czasem pompa moze byc niesprawna. Swietlówki też mogą grzać.Zapal paierosa dmuchnij dymem i obserwuj jak płynie powietrze.

Oczywiście grzałka jest najbardziej podejrzana. U mnie jager 25W w 6 litrowym pojemniku ma rozrzut temperatury od 26,9-29.2 (!)a jest przepływ wody

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dużym akwarium ok 450l mam urządzenie aquaela . Wyświetla temperaturę mozna nastawic grzanie i chłodzenie. Mam podłączone dwie grzałki (jager i ehaim) nastawione na 26*C. i temperaturę na ustrojstwie 25,6. W dzień rośnie do 26 bo chłodzenie dopiero od 27,5.

I temperatura jest stabilna (25,5-26,2) przy temperaturze w mieszkaniu 18-24*C


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również obstawiam grzalke, nie patrz na cyferki tylko ustaw na wodzie 25C tuż przed progiem zalaczania i powinno być po sprawie - chyba że grzałka jest walnieta. 1 z 3 jagerow które miałem miała całkowicie nie sprawny termostat i poszła do kosza.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również obstawiam grzalke, nie patrz na cyferki tylko ustaw na wodzie 25C tuż przed progiem zalaczania i powinno być po sprawie - chyba że grzałka jest walnieta. 1 z 3 jagerow które miałem miała całkowicie nie sprawny termostat i poszła do kosza.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jager do badziew. Kto to widział aby po zakupie jeszcze bujać się z kalibracją? A co na to ludzie, którzy chcą kupić 300W grzałkę. Toż to badziewie jest dłuższe od nie powiem czego i nijak czasami nie idzie tego zamontować.

Z czystym sumieniem polecam każdemu Fluvala serię E. Grzałka posiada wbudowany termometr oraz podświetlany wyświetlacz na, którym mamy stały odczyt temperatury. Dodatkowo sam wyświetlacz jest podświetlany kolorami. Kolor niebieski mamy kiedy woda jest zimna i wtedy załącza się grzałka, czerwony gdy jest za ciepło a zielony gdy temperatura jest prawidłowa. Tą oczywiście sami ustalamy na grzałce. Ustawiamy temperaturę z dokładnością do 0.5 st.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"mój" wynalazek można ustawić z dokładnością do 0,1 st. , ustawić histerezę (nie kosztuje 150zł) ... i można do niego podłączyć każdą grzałkę ... nawet z czajnika :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzny kontroler to oczywiście bajka. W moim przypadku nad wszystkim i tam czuwa APEX, który także na wszelki wypadek kontroluje pracę także grzałki.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Eheim to badziew to bym polemizował, przejechałem na tej firmie kilkanaście zbiorników i nigdy nie miałem z nim żądnych problemów... Może tym razem jest inaczej, może przyczyny leżą gdzie indziej. W każdym razie przez noc temperatura spadłą, ale teraz po włączeniu oświetlenia znów rośnie. Na chwilę obecną szukam przyczyny tu... A to by było fatalnie, ponieważ pale teraz tylko z 60% mocy. Potrzeba jeszcze kilku dni widać żeby coś na porządnie ogarnąć oszacować...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam grzałkę Sera ( jakość przeciętna) ustawioną o 0,5 st wyżej niż zewnętrzy cyfrowy termostat - urządzenia kontrolują się wzajemnie i nie ma szans na przegrzanie wody bo akwaria dwóch urządzeń jednocześnie jest raczej mało prawdopodobna. Kiedyś w grzałce Fluval skleił się bimetal z iglica i grzałka działała non-stop więc na wszelki wypadek proponuję zastosować jeszcze jedno zabezpieczenie w postaci termoregulatora. Sprawdza się idealnie.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wszystko stało się jasne, to świetlówki podbijają mi temp wody, co nie powiem, strasznie mnie wkurzyło (napisałbym inaczej ale sami wiecie, mogą czytać dzieci). Sytuacja jest dla mnie dramatyczna bo jak wspominałem wcześniej świece teraz z 66% mocy, finalnie dopale jeszcze 2 świetlówki i wtedy dopiero zrobi mi się prawdopodobnie piekło. Pytam więc Was koledzy, co robić. Wiatraczków nie mam jak zamontować, a na 100% nie nad taflą wody. Myślałem nad chłodziarką ale oczywiście żadna nie zmieści mi sie pod szafką obok sumpa bo mam tam 250mm x 400 mm. Co w takim razie robić ? Dodam że lampa jest mojej produkcji czyli po prostu 6 świetlówek z odbłyśnikami obok siebie i tyle... Lampa podbija mi temperature o 1C w ciągu 5h więc jakoś mega hardcorowo. Jak odpali z pełną parą, do tego jak przyjdzie lato takie jak ostatnie to bede miał zupe rybną a nie o to mi chodziło...

Liczę na Waszą pomoc

Pozdrawiam Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podniosłem, na chwilę obecną jest na wysokości 20 cm nad taflą wody... Co siekawe temperatura podnosi mi sie w taki sposób że nie rozumiem tego zbytnio, no w najlepszym razie mgliście. Wczoraj po 10h świecejnia wzrosła o 1C i dzisiaj po 5h też...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pobawiła się w przeróbkę lampy, bo bez chłodziarki i wiatraczków na wodę to wiele już nie zrobisz. Jeśli podniesienie lampy nie pomoże to pozostaje tylko przebudowa lampy (albo wrzucanie codziennie kostek lodu lub wstawanie zamrożonej butelki do baniaczka :D )

Edytowane przez Areya (wyświetl historię edycji)

Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy lampę a wodę- najlepiej pod samą lampą, kawałek poliwęglanu i pomiędzy poliwęglan i lampę kilka wentylatorów - żeby zdmuchiwały ciepłe powietrze. Ja to nie pomoże, to wtedy listwa wentylatorów pomiędzy lampę a akwa - pod kątem 45 stopni...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.