Skocz do zawartości
Artur_M

Odpieniacz "samoczyszczący"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem na etapie konfiguracji sprzętu do zbiornika o pojemności 300 litrów + sump ok. 100 itrów.

Czy mógłby ktoś z Was polecić mi odpieniacz z głowicą czyszczącą? Chodzi mi o takie ustrojstwo, które w okresie wakacyjnym będę mógł zostawić bez dozoru na okres 2-3 tygodni. Do karmienia zwierzyńca osobę znajdę, do grzebania w sumpie już raczej nie.

Zależy mi również na cichej i stabilnej pracy urządzenia.

Pozdrawiam,

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W odpieniaczach najistotniejsza jest czystość rury - wylotu, wszelkie rurki do zlewania syfu sprawiają że odpieniacz przestaje pełnić swoją funkcję, a dodatkowo są groźne, bo bez rurki jak przeleje, woda idzie do sumpa, jak przeleje z rurką, woda idzie na mieszkanie, albo do ścieku (jak ktoś ma instalację przygotowaną).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W odpieniaczach najistotniejsza jest czystość rury - wylotu, wszelkie rurki do zlewania syfu sprawiają że odpieniacz przestaje pełnić swoją funkcję, a dodatkowo są groźne, bo bez rurki jak przeleje, woda idzie do sumpa, jak przeleje z rurką, woda idzie na mieszkanie, albo do ścieku (jak ktoś ma instalację przygotowaną).

To czy woda spływająca z kubka do pojemnika zbiorczego będzie mogła wylać się na mieszkanie zależy od tego jak wykonasz pojemnik do którego zlewa się piana. Zachowanie wody w ziemskim polu grawitacyjnym jest dość przewidywalne. Woda nie płynie pod górę...

Nie widziałem małego odpieniacza z "mechanizmem" służącym do czyszczenia kubka. Można jednak coś takiego wykonać. Strumień wody pod dużym ciśnieniem może czyścić kubek - przynajmniej częściowo.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 2-3 tygodnie mozesz ustawic odpienianie na b. suche, mozesz calkiem zdjac kubek lub nawet wylaczyc odpieniacz i podlaczyc brzeczyk. W tak krotkim okresie nic powaznego sie nie stanie. Po powrocie wlaczysz odpieniacz i jesli bedzie to jakis dobry, to w pare godzin wyrzuci nazbierane bialka.

Pamietaj, ze automatyczne czyszczenie to kolejne urzadzenie, a im ich wiecej, tym szybciej cos sie zepsuje, oczywiscie zawsze w czasie urlopu. :ninja:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam odpieniacz Sera , właśnie z wężykiem do spływu z kubka .Dla mnie jest to nieprzydatne , bo i tak trzeba kubek zdjąc i wyczyścic .Na ściankach zbiera się gruba warstwa syfu.Przy wyjmowaniu kubka trzeba uważac na wężyk, żeby nie wypadł (nie raz polałem sobie podłogę :rant: ).A co się dzieje podczas wyjazdów wakacyjnych , to można założyc osobny post.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak wyjezdzam na wakacje ustawiam odpieniacz na b.sucho i jest git od kilku lat :thumbup:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak wyjezdzam na wakacje ustawiam odpieniacz na b.sucho i jest git od kilku lat :thumbup:

Na jak długo? Da radę 3 tygodnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem na etapie konfiguracji sprzętu do zbiornika o pojemności 300 litrów + sump ok. 100 itrów.

Czy mógłby ktoś z Was polecić mi odpieniacz z głowicą czyszczącą? Chodzi mi o takie ustrojstwo, które w okresie wakacyjnym będę mógł zostawić bez dozoru na okres 2-3 tygodni. Do karmienia zwierzyńca osobę znajdę, do grzebania w sumpie już raczej nie.

Zależy mi również na cichej i stabilnej pracy urządzenia.

Pozdrawiam,

Artur

Na 2-3 tygodnie wystarczy, że podłączysz kubek do kanalizacji. Nie wiem czy jest sens szukać odpieniacza z głowicą, bo takie dokupuje się osobno. Zdarzały mi się "przelania", ale nigdy tragedii nie było - zawsze było z mojej winy (przy starcie akwarium, po włożeniu źle wypłukanej skarpety) i miałem czas na reakcję zanim wylało się zbyt wiele wody. Z głowicą czyszczę kubek rzadziej niż na miesiąc - w zależności od "suchości" piany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak z głowicą samoczyszczącą, ale u siebie mam wężyk z kubka do zlewu wsadzony, ale zawsze go zatykam - kilka razy już odpieniacz mi przelał i gdyby był wężyk odetkany to już by było po akwarium bo by dolewka "zasłodziła" wodę ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisano wczoraj, 23:18

snapback.pngUżytkownik Waldi dnia 27 listopada 2015 - 17:45 napisał

ja jak wyjezdzam na wakacje ustawiam odpieniacz na b.sucho i jest git od kilku lat :thumbup:

Na jak długo? Da radę 3 tygodnie?

Da rade.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nooo 2 tyg zawsze,to myśle że i 3 tyg też luzik

wystarczy że natlenia ci wodę ustawieniem na sucho


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2-3 tygodnie poziom wody w odpieniaczu 10cm niżej i będzie spokój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak super czyste są wasze akwaria ale mój odpieniacz ustawiony na sucho nie pochodzi tygodnia ze względu na zabrudzenie środkowej rury. Wraz z czasem ulega ona zabrudzeniu i obklejony syf uniemożliwia wydajną prace. Więc może w waszych superczystych i zbilansowanych akwariach 3 tygodnie jest możliwe. Ja twierdzę, że bez czyszczenia kubka tydzień to max na dużym i wydajnym odpieniaczu. Po tym czasie to już tylko funkcja natleniania wody.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, właśnie o to chodzi. Akwarium da radę bez odpieniania przez te trzy tygodnie, ważne, żeby natleniał. Aczkolwiek taka funkcja czyszczenia jest całkiem fajna i sam o takiej marzę, ale na razie pieniądze idą na inne rzeczy. Przy ustawieniu na sucho odpada konieczność odprowadzenia syfu do kanalizy czy zewnętrznego pojemnika, bo jak napisał Grzegorz odpieniacz po pewnym czasie przestanie wyrzucać pianę. Jeśli jednak zdecydujesz się na głowicę czyszczącą to trzeba od razu pomyśleć o odprowadzeniu odcieku.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli praca odpieniacza na sucho. Dzięki za rozjaśnienie mi w głowie.

Co sądzicie o Deltec 1455 do baniaczka 300 litrów? Całą hydraulikę wykonać na rurach fi 32mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz OK i ewentualnie spójrz jeszcze na 150 twistmana, spad zrób 32, rewizja 32/25 ai powrót to 25 w zupełności wystarczy

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli praca odpieniacza na sucho. Dzięki za rozjaśnienie mi w głowie.

Co sądzicie o Deltec 1455 do baniaczka 300 litrów? Całą hydraulikę wykonać na rurach fi 32mm?

Jest to dobry odpieniacz, jednak dość głośny. Pomijając kwestie generowanych decybeli, to moim zdaniem jest to idealny odpieniacz do takiego litrażu.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam w 375l od roku i jak na razie zadnych problemow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest pojecie wzgledne :D Na pewno slychac zaciagane powietrze ale nie slychac tego jak by to byl traktor. Niektorzy robia do niego wlasny tlumik powietrza i wtedy podobno ciszej chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od wrażliwości akustycznej :-P i akustyki pomieszczenia w którym stoi akwarium. Ja zasysania powietrza nie słyszę, bardziej tyrkotanie.

Dla mnie mógłby być cichszy.

Edytowane przez Marcin_ (wyświetl historię edycji)

aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.