Skocz do zawartości
ymek007

Wakacje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wybieram sie na tygodniowe wakacje i moja solniczka zostanie sama :( a zatem mam pytania jak karmicie ryby podczas wakacji (nie mam automatycznego karmika) oraz co robicie z odpieniaczem bo ktoś musi go wymieniać ?dzięki za wszelkie rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

przeszkolić kogoś z rodziny albo sąsiada

kupić karmnik

tydzień bez odpieniacza (zdjęty kubek żeby tylko napowietrzał wodę) akwarium wytrzyma ... chyba że ktoś mocno przekarmi

albo ... (już o tym pisałem)

można podłączyć pompę perystaltyczną z ebaya (5 - 10$) pod programator czasowy (np. cyfrowy minimalny czas nastawy 1minuta) i niech raz czy 2x dziennie odsysa urobek z kubka do jakiej "butelki" ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeszkolić kogoś z rodziny albo sąsiada

kupić karmnik

tydzień bez odpieniacza (zdjęty kubek żeby tylko napowietrzał wodę) akwarium wytrzyma ... chyba że ktoś mocno przekarmi

albo ... (już o tym pisałem)

można podłączyć pompę perystaltyczną z ebaya (5 - 10$) pod programator czasowy (np. cyfrowy minimalny czas nastawy 1minuta) i niech raz czy 2x dziennie odsysa urobek z kubka do jakiej "butelki" ...

Przepraszam, bo pewnie glupie pytanie, ale niby czemu bez odpieniacza?! Ja wyjezdzam dosyc czesto, i akwa daje rade. Jedynie prosze zawsze kogos, by karmil zwierzaki wedlug rozpiski. A ostatnio zainwestowalem w karmik i nawet bez obslugi ludzkiej daje rade. Urobek z kubka, to nawet jak jestem, nie czyszcze czesciej niz raz na tydzien :ninja: . Czyli wszystko zle robie? A akwa ma sie b dobrze (nawet lepiej gdy mnie nie ma, bo rece nie sa moczone... a tak zawsze cos kusi ;-) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zależy jaki masz duży kubek i jak ustawiony odpieniacz ale :

braknie prądu na chwile i odpieniacz przeleje urobek z kilku dni - to może być problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nikogo nie bedzie w domu :( a bez odpieniacza sądzę że troszeczke krucho bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki masz duży kubek i jak ustawiony odpieniacz ale :

braknie prądu na chwile i odpieniacz przeleje urobek z kilku dni - to może być problem

A teraz rozumiem. O prądzie nie pomyślałem, szczerze, po prostu tu się nie zdarza coś takiego... :ninja: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A teraz rozumiem. O prądzie nie pomyślałem, szczerze, po prostu tu się nie zdarza coś takiego... :ninja: .

np. gody ślimaków i tez masz pełny kubek w kilka h ...

ja jak jadę dłużej niż na 3 dni zdejmuję kubek - lepiej nie ryzykować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja wybieram sie na całe 8 dni :( i solniczka będzie sama ale to fakt że umnie nie ma czegos takiego że nie ma prądu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja wybieram sie na całe 8 dni :( i solniczka będzie sama ale to fakt że umnie nie ma czegos takiego że nie ma prądu

To podobnie jak u mnie- cos takiego jak brak pradu nie istnieje. Stad moje, moze dziwne, pytania ... Ja w przeciagu roku zycia mojego akwa kilkanascie razy wyjezdzalem, i nigdy nic sie nie stalo. Moze mialem szczescie... bo o slimakach tez nie pomyslalem... choc zadnych par nie trzymam w akwa, wiec amory raczej niemozliwe. Teraz za to zaczynam myslec, po waszych wpisac, bo kolejny wyjazd sie szykuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ryby padna bez karmienia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni wytrzymaja, ale dluzej bym nie ryzykowal. A co masz za ryby w tym swoim akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ryby padna bez karmienia ?

chcesz przez 8 dni nie karmić ryb??? A czy zakup automatycznego karmnika to za duży problem? Te najprostsze nie są kosmicznie drogie.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zebra ,żółtek,błazenek, reszta bez znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie masz mozliwosci kupienia jakiegos karmnika na ten czas? I wsypac im tam chociazby jakies algi. Moje bez problemu jedza (nawet sie na nie ciesza). Jedynie musialbys je wczesniej zaczac tym karmic, by sie przyzwyczaily...

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale bądź choć w miarę dokładny - bo o ile pamiętam to masz

Zebrasoma veliferum

i

Zebrasoma flavescens

czyli 2x "zebra" a do tego z 10 innych rybek ? i to w małym zbiorniku ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak przy okazji, przejrzałem dostępne w sklepach automatyczne karmniki i wszystkie wydają się mieć zastosowanie tylko do suchego pokarmu.

Czy spotkał się ktoś z karmnikiem, który mógłby dozować np wcześniej rozpuszczoną mrożonkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak przy okazji, przejrzałem dostępne w sklepach automatyczne karmniki i wszystkie wydają się mieć zastosowanie tylko do suchego pokarmu.

Czy spotkał się ktoś z karmnikiem, który mógłby dozować np wcześniej rozpuszczoną mrożonkę?

Jak to sobie wyobrażasz - mięsko w karmidełku w temperaturze pokojowej przez np. 7 dni ?

ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi jak zostanie przez noc to rano nie da sie podejść do szklanki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmik sprawdzi sie najlepiej w przypadku pokarmu suchego-tonacego. Nalezy tak umiejscowic karmik, aby spadajacy pokarm trafial w okolice pompy cyrkulacyjnej. Inaczej pokarm moze tonac zbyt szybko. Dobrze jest tez przez jakis czas uczyc ryby jesc taki pokarm zanim bedziemy polegac na karmiku.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak każdy- też mam wakacyjny dylemat. Z dolewką nie ma problemu- 20 litrów (bo taki mam zbiornik na dolewkę) mi z 64brutto nie odparuje, ale z karmieniem to już tak. Od maja przez 2-3 miesiące będzie mi rybki karmił dwukomorowy Eheim Twin, a ja będę bacznie obserwował jak się sprawuje i eksperymentował z dawkami. Na przełomie lipiec/sierpień wyjeżdżam na dwa tygodnie i mam nadzieję że jakaś katastrofa się nie wydarzy. W dniu wyjazdu zrobię też podmianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przykrywam szczelnie w miarę akwarium i sump płytą plexi ,jak odparuje to max 3cm,żadnej dolewki,

odpieniacz na max sucho

8dni bez karmienia nic im nie będzie,jeśli cały rok są normalnie karmione

wszystko

ps.najlepiej zrobić sobie właśnie taką próbę z tym co napisałem wyzej

teraz gdy jesteście w domu te 8 dni :thumbup:

i po sprawie

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 chromisy, 2 garbiki, 3 dascyllusy, 2 Blazenki i 2 zebrasomy widać na pierwszym planie. Nie wiadomo, co po drugiej stronie skały. Jeśli połowa tych ryb nie ma znaczenia, to może oddaj je komuś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja sąsiadka oprócz karmienia umie już obsłużyć odpieniacz, jeszcze trochę i podmianke zrobi :)


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.