Skocz do zawartości
Jack Sparrow

Valenciennea puellaris a podkopanie skały.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ze względu na to ze mój piach a raczej żwirek + piach wygląda coraz gorzej mysle o tym czy by nie kupic ww babki. Tylko mam pewien problem....otoż w moim akwarium najpierw zostal nasypany piach a na niego postawiona została skała :/:/

Wiem ze powinno być odwrotnie ale ponad rok temu podczas przesiadki z mniejszego akwa mąż tak właśnie zrobił...zorientowałam się po długim czasie i już tak zostało.

No i teraz zastanawiam się czy aby babka nie podkopie skały tak ze ta opadnie na szkło i te nie daj Boże pęknie.... Wrr aż strach pomyśleć...Skały jest z 10-11 kg.

Co sądzicie?

Edytowane przez Jack Sparrow (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli skała nie ma ostrych krawędzi to nie ma zagrożenia. Myślę, że po czasie skała i tak osiadła już na dnie.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś się tym przejmował to sprzedaż babki spadła by o 100%. Naprawdę myślisz, że upadek skały z 3 cm w słonej wodzie może spowodować w naszych warunkach szkody? Większość z Nas ma skały na piasku i baki więc problemu nie widzę.

Eksperyment: Połóż na podłodze taflę szkła o gr. szkła w Twoim tanku i naparzaj w nią skała koralową...

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś się tym przejmował to sprzedaż babki spadła by o 100%. Naprawdę myślisz, że upadek skały z 3 cm w słonej wodzie może spowodować w naszych warunkach szkody? Większość z Nas ma skały na piasku i baki więc problemu nie widzę.

No właśnie nie wiem czy może... dlatego pytam. No i dzięki za odp.

Edytowane przez Jack Sparrow (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli skala stoi stabilnie, to na dno nie opadnie ze zbyt duza predkoscia.

Problem moze powstac dopiero wtedy, gdy kolumna skaly ma mala podstawe i podkopana poleci na boczna szybe.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może spróbować by ją samemu najpierw delikatnie podkopać tak żeby osiadła dokładnie pionowo na dnie i nie poleciała na boczne szyby?

Choć może to niewykonalne albo zrobi za dużo zamieszania w baniaki.

Moja w/w babka akurat głównych skał nie rusza. Podkopuje tylko małe na których stoją szczepki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli skala stoi stabilnie, to na dno nie opadnie ze zbyt duza predkoscia.

Problem moze powstac dopiero wtedy, gdy kolumna skaly ma mala podstawe i podkopana poleci na boczna szybe.

Hmmm...wydaje mi się ze akurat na szybę boczna nie polecialaby.

A może spróbować by ją samemu najpierw delikatnie podkopać tak żeby osiadła dokładnie pionowo na dnie i nie poleciała na boczne szyby?

Choć może to niewykonalne albo zrobi za dużo zamieszania w baniaki.

Moja w/w babka akurat głównych skał nie rusza. Podkopuje tylko małe na których stoją szczepki.

Chyba tak sprobuje zrobić.

Dziekuje wszystkim za pomoc.

Edytowane przez Jack Sparrow (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja babeczka kopie do samego szkła. Fakt że jak kopie z jednej strony skały to z drugiej zasypuje więc chyba kombinuje tak aby jej nie przygniotło. :) W miarę możliwości usuń piach z pod skały - będziesz spał spokojniej.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie bardzo polecam tą rybkę. Bardzo fajnie wygląda jak przekopuje piasek. I trzyma czystość na dnie :)

Czytalem, że one lubią wyskakiwac z akwarium, ale nigdy nie widziałem takich zamiarów u mojej i akwarium mam zawsze częściowo otwarte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W miare możliwości podejrzalam jak wygląda skala przy dnie i ma szerokie podstawy rzn duże części stoją na piachu wiec jak ostrzega Stani na bok na 90% się nie przechyli, musiałaby byc warstwa piachu wysoka gdzies na 10 cm to może i by się przechylilo...

Teraz tylko odlowic pseudochromisa terroryste ( walczę juz 3 dni z nim...) i kupuje babke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nic nie poskutkuje w polowach to ja polecam najmniejszy haczyk ze sklepu wedkarskiego, chyba nr 22, przywiazany nitka i na przynete u mnie dzialaly kuleczki z chleba zmieszane z pokarmem ;)

Co prawda zlapalem tak inne gatunki ryb, ale moze na ta tez zadziala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ryby które dobierają się w pary polecam minimum 2 sztuki i przy tak małym akwarium wypada zadbać o koronę.W mniejszych baniakach lubią wyskakiwać.

Z podkopywaniem skały nie zauważyłem problemu i pękających szyb.Skała tak jak ktoś napisał sama po pewnym czasie może osiąść na dnie małymi kroczkami.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj potrafią, ja swoją wyciągałem z komina. Kolegom potrafiła spływem śmignąć do sumpa.

Jak się zadomowi czyli znajdzie sobie norkę to jest już spokojna, ale początki bywają trudne.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korona 20 cm i sie udawalo :) rybka z powrotem do akwa pod korone doszla wedy plyta z plexy i tak jest do teraz zapobiegawczo


a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec odświeżam temat i pisze bo może komu się przyda ta wieedza:)

Pseudochromisa udalo się złapać na butelke:)

Następnego dnia w akwarium byla juz omawiana babka. Jyz pierwszego dna wyskoczyla z akwarium ( korona ktoira mam to pikus dla niej ) na szczęście mąż byl akurat w pokoju. Na noz na akwarium zakozylam siatkę taka zielona o oczkach 0,5 x 0,5 cm. Babka tak w nocy skakala ze nie wiem jakim cudem przecisnela się przez te oczko i leżała na siatce... Tej nocy slabo spalam wiec znowu została uratowana:)

Przez kolejne dwa dni prawie w ogóle nie kopala a jak juz to bardzo niesmialo, po dwóch dniach zrobila sobie kilka wejść ( norek ) pod jedna ze skał i jeszcze przed zgaszeniem swiatla zniknela , następnego dnia bylam pena ze juz po niej bo nie wyplynela z rana...pojawila się dopiero późnym popołudniem i zabrala się za robotę.

Teraz ma norki pod kazda skala w akwarium a piasek jest jz piękne przesiany, potrafi zrobić niezla burze piaskowa ale sama o skalach i koralach nie sypie to raczej cyrkulacja unosi poruszony piasek.

Ale widok białego piasku jest bezcenny - ogólnie SUPER RYBKA!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.