Skocz do zawartości
hotcoffee

po co mi komin czy overflow box ?

Rekomendowane odpowiedzi

hmmm ... Na tym filmie widac że gość wlot bezpośrednio do sumpa:

Bez komplikacji.

Po co właściwie robi się kominy (zewnętrzne,wewnętrzne) czy pudełka przelewowe ? To dodatkowy kłopot i możliwość usterki. Np odklejenie się zewnętrznej komory przelewowej.

Nie wystarczy po prostu otwór szybie i spływ bezpośrednio do sumpa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tym filmiku z ego co widzę gość ma pudełko w środku.


Wszystkie parametry w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tym filmiku z ego co widzę gość ma pudełko w środku.

Tak. I nierówno dziury. Ale to taka wariacja. Mogło by być i bez tego. Albo z kolankiem do góry dla regulacji poziomu wody. To bez znaczenia dla koncepcji. Ktoś wie czemu potrzebny jest komin (czemu marnujecie miejsce) ? Edytowane przez hotcoffee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm ... Na tym filmie widac że gość wlot bezpośrednio do sumpa:

Bez komplikacji.

Po co właściwie robi się kominy (zewnętrzne,wewnętrzne)

Zewnętrze np po to by nie szpeciły tak jak na tym filmiku. U mnie nie widać takiego giętkiego szlaufa jak tu na filmie wystaje z szyby.Nawet nie widać że jest coś takiego jak komin bo jest na tylnej szybie a szyba tylna jest w wapiennych czy innych.

Co do usterki nie bardzo wiem ci ci mam powiedzieć bo co się ma zepsuć?Komin się nie odkleja od tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, trzeba było nie spać na fizyce. Komin potrzeby jest, jako "pojemnik" na tą wode, która ma spaść do sumpa - to

jest dokładnie taka ilość wody w jednostce czasu, jaka w tej samej jednostce wtłocza pompa. Jak byś w tym filmiku wyciął pudełko przelewowe,

i padł by prąd, czy też pompa stanęla, woda, do wysokości wlotów, znalazła by się w sumpie i koło niego.

Jeśli byś zastosował kolanka zwrócone do góry, na poziomie wody - miał byś bardzo uboga wersje komina, z siorbaniem i innymi atrakcjami...

Poza tym łatwiej zapewnić bezpieczny wlot wody przez komin, niż bezpośrednio przez kolanko...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Można tez zapytać ... po co wogóle robić sumpy .. nie wystarczy panel filtracyjny ? :secret:

przede wszystkim sump ma przyjąć to co się zleje z góry w razie zaniku napięcia

a jak to sobie połączysz to już Twoja sprawa - można dać zwykłą U rurkę z koszykiem czy gąbką żeby zwierzaków nie zassało i tyle ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dale - dziękuję za włączenie się dyskusji.

Woda niech sobie spadnie od razu do sumpa. Może nawet więcej spaść. Jest w nim przewidywane przecież dodatkowe miejsce na wypadek wyłączenia pompy.

I niech sobie w sumpie (a nie w szpetnym kominie) podnosi się "taka ilość wody w jednostce czasu, jaka w tej samej jednostce wtłocza pompa".

Masz racje z siorbaniem przez kolanko. Więc nie chcemy go. Nawet nie chcemy boxa wewnętrznego do regulowania poziomu wody w tanku (jak w tym filmie). Sama porostu goła dziura w akwa ( z góry się zdecydowaliśmy na wysokość poziomu wody w display tanku).

Np. wiem ze chce poziom wody od krawędzi akwarium na minimum 4 cm wiec otwory robię poniżej 4 cm od górnej krawędzi tanku. I będzie poniżej jeśli otwory będą miały średnice która przepuści więcej (lub tyle) ile wpąpuje z powrotem pompa obiegowa.

Piszesz o bezpieczniejszym wylocie przez komin... na czym to zabezpieczenie polega w stosunku do dziur z odpływem bezpośrednio do sumpa ?

Może inaczej zadam pytanie.

Czy dobrze zaprojektowany sump (nadmiarowa pojemność) z uwzględnieniem pojemności komina i swobodnego spływu wody z display tanka po wyłączeniu pompy obiegowej i odgórnym zdecydowaniu się na poziom wody w akwarium wyklucza sens posiadania komina ? Czegoś nie widzę i popełnię błąd robiąc tylko otwory w szybie ? Ewentualnie jeśli będę chciał podnieść poziom wody w tanku powyżej wywierconych otworów to zastosuje cienki, dyskretny box wewnętrzny (jak na filmie).

Widzę tu mały minus, mianowicie zewnętrzną hydraulikę. Ale to mały pikuś w porównaniu do estetyki komina wewnętrznego. Wszystkiego się nie uniknie.

silvia - nie kwestionuje konieczności posiadania (dla mnie sumpa). Bardzo go potrzebuje ! i tez nie wystarcza mi panel filtracyjny.

Twierdzisz ze jak to połączę to moja sprawa ... właśnie się zastanawiam czy potrzebuje komin. Czy nie estetyczniejsze jest od razu przejście z akwarium do sumpa. Bez kominów. I ich problemów z maskowaniem, zajmowaniem miejsca, szczelnością. Przecież sump ma nadmiarową pojemność (nadmiar większy niż pojemność komina, czy wodę z tanku przy zaniku zasilania i wyłączenia obiegówki).

Po co mi więc jakiś komin ?

Edytowane przez hotcoffee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastanawiałem się czy napisać bo moję pierwsze morskie akwarium zalewam po świętach .

Teraz czytam forum i kompletuję sprzęt.Z racji tego że w U.K żadano kosmicznych sum za akwarium optiwhite z kominem stałem się posiadaczek gotowego zestawu TMC Signature 900 za cene samego zbiornika.Kiedy przy odbierze zapytalem się gdzie jest komin zdziwiony sprzedajacy zapytał mnie po co komin....przeciez to tylko zabierał by miejsce w zbiorniku.

Z tego co udało mi się ustalic na forach w u.k to wada moze byc siorpanie jezeli przepływ jest powyżej 1500l.

Niektórzy pisza że zmbiejsza się wytrzymałość szyby w której sa otwory.

Może dlatego dana jest szyba o grubości 10mm

Jak wystartuje akwarium to dam znać jak to się sprawdza bez komina.

Pozdrawiam

Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twierdzisz ze jak to połączę to moja sprawa ... właśnie się zastanawiam czy potrzebuje komin. Czy nie estetyczniejsze jest od razu przejście z akwarium do sumpa. Bez kominów. I ich problemów z maskowaniem, zajmowaniem miejsca, szczelnością.

Po co mi więc jakiś komin ?

Mam wrażenie że albo nie przeczytałeś wyżej albo po prostu masz wyrobione zdanie i nie chcesz zaakceptować innej opcji.O estetyce i szczelności już ci napisałem, jeśli twierdzisz że to problem to nie rób.

Nie chcesz to nie rób nikt cię nie zmusza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że albo nie przeczytałeś wyżej albo po prostu masz wyrobione zdanie i nie chcesz zaakceptować innej opcji.O estetyce i szczelności już ci napisałem, jeśli twierdzisz że to problem to nie rób.

Nie chcesz to nie rób nikt cię nie zmusza.

Przepraszam Cie serdecznie z całego serca. Naprawde.

Od zawsze miałem tak, żeby coś robić to musiałem to rozumieć dlaczego.

Dlatego pytam serdecznie na forum publicznym. Może mnie ktoś wyprowadzi z błędu (i dodatkowych kosztów przeróbek).

Nie czuję się zmuszony robić tak jak wszyscy ale wiem że są sprytniejsi i mądrzejsi. Mają też ładniejsze tanki - dlatego zasięgam tu pomocy. Argument: tak bo tak, albo nie bo nie, albo tak bo wszyscy tak ... eeee ... :)

Wklejony komin na tylnej szybie (zewnętrzny czy wewnętrzny z dodatkową hydrauliką) to coś więcej niż tylko dwie dyskretne dziury z estetycznymi przelotami bezpośrednio do sumpa. Tak, zdecydowanie wg mnie to dla mnie lepsze ("wyrobione zdanie"). Pozwól mi je zmienić !

Co daje mi inna opcja (komin pośredniczący w spływie do nadmiarowego sumpia) ? Jakie to ulepszenie i zabezpieczenie ?

Tylko dziura (dziury) i do super sumpa - proste i dyskretne - przyjemniejsze dla oka, więcej miejsca w tanku, mniej pvc, mniej ew. problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pudełko przelewowe - jak nie walniesz , rozdepczesz, albo upuścisz z wysoka ... to też nieźle wygląda, trochę zabawy z czyszczeniem ale raczej samo się nie rozkleja ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pudełko przelewowe - jak nie walniesz , rozdepczesz, albo upuścisz z wysoka ... to też nieźle wygląda, trochę zabawy z czyszczeniem ale raczej samo się nie rozkleja ...

No pewnie - racja. Ale po co dodatkowe pudło ja można z dwie dziury przy lustrze wody, wąski przelocik i dalej bezpośrednio do spływu - sumpa. Bez doklejanych czy nakładanych zbiorniczków pośredniczących.

A pudło to pudło, problem z zapowietrzaniem się i dodatkowe śrubunki.

Edytowane przez hotcoffee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z wytrzymałością takiej ścianki z otworami przy dużych litrażach.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Cie serdecznie z całego serca. Naprawde.

Od zawsze miałem tak, żeby coś robić to musiałem to rozumieć dlaczego.

Dlatego pytam serdecznie na forum publicznym. Może mnie ktoś wyprowadzi z błędu (i dodatkowych kosztów przeróbek).

Nie czuję się zmuszony robić tak jak wszyscy ale wiem że są sprytniejsi i mądrzejsi. Mają też ładniejsze tanki - dlatego zasięgam tu pomocy. Argument: tak bo tak, albo nie bo nie, albo tak bo wszyscy tak ... eeee ... :)

Wklejony komin na tylnej szybie (zewnętrzny czy wewnętrzny z dodatkową hydrauliką) to coś więcej niż tylko dwie dyskretne dziury z estetycznymi przelotami bezpośrednio do sumpa. Tak, zdecydowanie wg mnie to dla mnie lepsze ("wyrobione zdanie"). Pozwól mi je zmienić !

Co daje mi inna opcja (komin pośredniczący w spływie do nadmiarowego sumpia) ? Jakie to ulepszenie i zabezpieczenie ?

Tylko dziura (dziury) i do super sumpa - proste i dyskretne - przyjemniejsze dla oka, więcej miejsca w tanku, mniej pvc, mniej ew. problemów.

Miałem okazję obejrzeć na żywo rozwiązanie z dziurą w ścianie i założonym pod skosem kolankiem które miało niby wyciszać siorbanie. Właściciel w krótkim czasie musiał w pierwszej kolejności zmienić zawór na dużo droższy bramowy a tym z kolei musiał co drugi dzień kręcić żeby jakoś dało się wytrzymać. Raz poziom robił się za wysoki a za chwilę za niski i siorbało niemiłosiernie. W końcu się poddał i założył zbiornik z kominem gdzie standardowo znajdował się spływ i rewizja. Tak z grubsza okazuje się że komin to taki wodny amortyzator który wybacza niedoskonałości i wahania obiegu wody. Pewnie większość w tym także ja ustawia sobie poziom wody w kominie tak żeby lekko przelewał się przez rewizję i ma ciszę. Dzięki temu rozwiązaniu ja nigdy nie reguluję obiegu a kiedy co kilka miesięcy poziom w kominie opada do poziomu chlupotania wtedy myję pompę i jest jak dawniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin z grzebieniem jest pewną barierą przed przedostawaniem się do odpływu małych ryb i drobnych bezkręgowców. Same dziury w szkle z przelotami i masz pewne że ślimak czy ryba znajdzie się w odpływie. Trzeba by zadbać aby otwory były kratowane a to daje szybsze ryzyko zapchania tak małej przestrzeni odpływowej. Inna sprawa że komin niejako stabilizuje poziom wody w akwarium, jeśli pompa będzie miała wahania wydajności, np. w przypadku jej wrażliwość na spadki napięcia to poziom wody w akwarium będzie się zmieniał i może być problem z wyciszeniem spływu. Ludzie często mają problem z wyregulowaniem poziomu wody w kominie, zawór bramowy przy opcji z samymi rurami w szkle będzie niezbędny. Życzę powodzenia.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z wytrzymałością takiej ścianki z otworami przy dużych litrażach.

Pozdrawiam, Marek.

Oki Marku - argument konkretny. Chyba za overflov boxem przy tych dużych litrażach ... żeby nie majstrować nic w strukturze i napieciach szkła. Ja rozważam jednak rozwiązania pod nano (360L).

Powiedzmy dwa otwory w szybie bocznej, średnica 35mm od górnej krawędzi versus

- dwa/trzy otwory w dnie zabudowane dodatkową szybą w trójkat/prostokąt,

- albo wycięty z góry, podłużny wlew w tylnej/bocznej szybie do komina zewnętrznego.

Intuicyjnie myślę, że opcja tylko dwa/trzy otwory u góry jest bezpieczniejsza niż dwie wymienione opcje powyżej / popularnie stosowane. I na bocznej a nie tylnej (dłuższej i bardziej obciążonej szybie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/

Looknij na ten link - masz opis podstawowego sprzetu i dwie animacje , które Ci troche wyjasnią.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak chcesz. Pamiętaj jednak, że koledzy radzą Ci w dobrej wierze ze sprawdzonych metod. Skalkuluj sobie, że jeśli Twój pomysł będzie miał wadę ile Ci pochłonie energii naprawienie błędu.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://reefhub.pl/ak...demecum-sprzet/

Looknij na ten link - masz opis podstawowego sprzetu i dwie animacje , które Ci troche wyjasnią.

Przeczytałem, animacje obejrzałem, zrozumiałem. Nie wyprowadziło mnie to z przekonania ze komin / box (w obliczu dobrze wysajzowanego sumpa i odpowiedniej (nadanrzającej) średnicy otworów) jest zbędny.

Miałem okazję obejrzeć na żywo rozwiązanie z dziurą w ścianie i założonym pod skosem kolankiem które miało niby wyciszać siorbanie. Właściciel w krótkim czasie musiał w pierwszej kolejności zmienić zawór na dużo droższy bramowy a tym z kolei musiał co drugi dzień kręcić żeby jakoś dało się wytrzymać. Raz poziom robił się za wysoki a za chwilę za niski i siorbało niemiłosiernie. W końcu się poddał i założył zbiornik z kominem gdzie standardowo znajdował się spływ i rewizja. Tak z grubsza okazuje się że komin to taki wodny amortyzator który wybacza niedoskonałości i wahania obiegu wody. Pewnie większość w tym także ja ustawia sobie poziom wody w kominie tak żeby lekko przelewał się przez rewizję i ma ciszę. Dzięki temu rozwiązaniu ja nigdy nie reguluję obiegu a kiedy co kilka miesięcy poziom w kominie opada do poziomu chlupotania wtedy myję pompę i jest jak dawniej :)

Z siorbaniem to zgadzam sie. Dlatego nie chce kolanka pozwalającego na podwyższenie poziomu wody ponad otwór. Jak już to wewnętrzny mini box (film YT z pierwszego postu) jeśli bedzie potrzeba podnieść poziom wody ponad wywiercone otwory. Ale docelowo bez boxa - sam płaski otwor z drobną kratownicą (jak grzebieniem). Wiem przecież jaki chce poziom wody i jakie maxymalne falowanie zakładam.

Komin z grzebieniem jest pewną barierą przed przedostawaniem się do odpływu małych ryb i drobnych bezkręgowców. Same dziury w szkle z przelotami i masz pewne że ślimak czy ryba znajdzie się w odpływie. Trzeba by zadbać aby otwory były kratowane a to daje szybsze ryzyko zapchania tak małej przestrzeni odpływowej. Inna sprawa że komin niejako stabilizuje poziom wody w akwarium, jeśli pompa będzie miała wahania wydajności, np. w przypadku jej wrażliwość na spadki napięcia to poziom wody w akwarium będzie się zmieniał i może być problem z wyciszeniem spływu. Ludzie często mają problem z wyregulowaniem poziomu wody w kominie, zawór bramowy przy opcji z samymi rurami w szkle będzie niezbędny. Życzę powodzenia.

Zwierzaki ktore maja sie przedostac przez okratowane wloty smiało niech lądują w pierwszej komorze spływowej w sumpie. Łatwiej z tamtąd mi je będzie w razie czego wyciągnąć niż z wąskiego komina. Do komina za to mogą przeskoczyć. Nie tylko zassane wlecieć - tak samo jak i do otworu.

Edytowane przez hotcoffee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz się jednak nastawić że największym wyzwaniem będzie wyregulowanie poziomu wody w akwarium według założeń oraz wyciszenie systemu spływu, chyba że hałas nie jest tutaj problemem. Pamiętaj o wyliczeniu ilości spływającej wody z akwarium do sumpa o odpowiedniej pojemnośći. Czekamy na postępy w realizacji i relację z zakładania akwarium.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.