Skocz do zawartości
Majaccg

DINO umiera, APTASIA zwalczana, i nowośc coś czerwonego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to ustrojstwo z załączonych zdjęć jest wszędzie brązowe gluty z bąblem na końcu.

co można z tym zrobić jak sie bronić?

pomiary wody :

pH : 8,1

KH: 11

NH3 : 0

No2: 0

NO3 :

Ca: 430

MG 1170

sól : 1.023

T : 25

post-24740-0-55263200-1451236216_thumb.jpg

post-24740-0-49865600-1451236309_thumb.jpg

Edytowane przez Majaccg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DINO ... poczytać na forum ,polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile ma baniak?

Stosowałeś chemiclean?

Poczytaj o Dino - ostatnio przewijał się już podobny temat na forum.

http://nano-reef.pl/topic/80635-plaga-dino-czy-cyjano/#entry820065

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak ma jakoś 2,5 miesiąca a t co widać wywaliło mi przez 2 dni wcześniej był spokój

Na razie chemii nie lałem jadę na podmianie 30 l na tydzień baniak ma 300 litrów co do świecenia to mam lampę LED sun rise

3 pasma biel niebieskie i fiolet

jakiś pomysł co do czasu oświetlania załączać fiolet czy tak jak kolega silvia proponuje 6h niebieskie i 4 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co robisz podmiany wody skoro nic w akwarium nie ma ? Podmianami będziesz tylko dokarmiał DINO.

Edytowane przez jarek35 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odsysać wszystko co się da, zaprzestać podmian i lania wszystkiego prócz bakterii i pożywki dla nich w postaci polimerów, żadnych innych pożywek. Na cylkulatory wata - często zmieniać. Możliwe że na samych bakteriach się uda zwalczyć dino bo to świeży zbiornik. Jeśli nie to zostaje woda utleniona. Do sumpa węgiel.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie są konkurencją dla dino ale nie można namnażania wspomagać węglami bo dino się tym żywi . Tak jak kolega napisał do bakterii dawaj polimery i będzie ok.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra piasek przemielony i oddessany rozłożony cieniutko nadnie cyrkulatory obłożone lampa przestawiona.

teraz pytanie co z ballingiem czy odstawić jakiś konkretny zestaw bakteryjek i polimerów polecacie? i czy w jakiś sposób walczyć z dino na skale w sęsie mechanicznie czy czekać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmien doradce! Balling teraz? cakowicie zaprzestan dolewania czegokolwiek do baniaka poza bakteriami...

usuwaj glona fizycznie - odsysaj .. wode przelewaj przez wate i spowrotem do baniaka. Nie rob podmian.

masz ponad 400W swiatla? jaki cykl swietlny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ci balling? Do czego, chyba korale nie przetrwały co?, jak odpieniacz chodzi na sucho czy na mokro? Jakie masz dwa podstawowe parametry?Jakiej firmy masz testy?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra po koleji

Baling odłączony (co do korali to padła tylko jedna szczepka reszta sie trzyma)

LAmpa 192 waty mocy elektrycznej na 64 diodach soczewkowych lampa firmowa

http://www.aqacenta.com.au/SA01590/AQUA-PRO-PLUS-A015_dash_90-%2864-LED%29/pd.php

lampa Teraz nastawiłem na 6 godzin niebieskie i 4 białeg światło wcześniej chodziła na programie standardowym 10 godzin dziennie kombinacja białego i niebieskiego a na noc fiolet na 10% mocy kanału

Testy Zestaw AQUAset 1 basic Zoolek

Ca i Mg firmy Salifert

Co do odpieniacza to dobre pytanie ale raczej na sucho bo do kubka przedostaje się jedynie brązowa sztywna piana o dużych pęcherzach

parametry jak w pierwszym poście

pH : 8,1

KH: 11

NH3 : 0

No2: 0

NO3 :

Ca: 430

MG 1170

sól : 1.023

T : 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po4 i no3? Odpieniacz ustaw na mokro, niech wywala ta zasyfiona wodę.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ustaw odpieniacz na "prawie" mokro :)

świecenie zwiększaj o godzinę na tydzień

i to co wcześniej koledzy pisali - odsysać (codziennie) przez watę przecedzić i wodę z powrotem (po 2 - 3 tyg powinno odpuścić chyba że masz bogatą wodę)

żadnych podmian a lać tylko bakterie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz lampę UV to możesz włączyć, skutecznie wybije dino w toni co znacznie ograniczy jego roznoszenie się po baniaku. Ma to też swoje wady bo wybije bakterie. Ja stosowałem z pozytywnym skutkiem przy dino 24h UV potem już tylko bakterie.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po4 :0

no3 0,0

według testu zoolek

odpienniek przestawiony

podajcie jeszcze jakiego producenta bakterie

i mowa była jeszcze polimerach dla nich ?

no kurna lampki UV nie mam

chyba że to da rade?

w lampie

Channel C = UV Epileds 405-410nm 3watt - 5pcs : Violet Epileds 420-430nm 3watt - 5pcs

Edytowane przez Majaccg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

np. BioDigest czy PURE Marine (te drugie są fajne bo w kulach żelowych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak koledzy pisali wyzej, nic nie rob poza bakteriami i odsysaniem jak czesto sie da. Woda przez włóknine ido akwarium nie dolewac świeżej. Świecenie w miare krótko .Moje akwa blisko pol roku dojrzewalo az siu ustabilizowalo samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź u kogoś swój test NO3, tak żebyś był pewny tych wyników. Przy słonym tanie testy nie zawsze są wiarygodne - sam tak miałem.


ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno co do maty filtrującej w sumpie jak często wymieniaś na nową czy jakoś pluczecie bo jak narazie co 2 tygodnie dawałem nową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

co to za "mata filtrująca"

wata/fizelina ? polecam 2 komplety jeden "pracuje" a drugi porządnie wypłukać (ja płuczę pod bieżącą ciepłą) i zostawić do wyschnięcia - za tydzień zmiana - jeden komplet używam ze 4-5x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba pomaga bo bąble powietrza znikneły teraz skała pokryta jest zieloną łąka jak na zdjęciach dokupiłem jeszcze dodatkowe skarpety filtrujące.

Kolejne pytania

1) jak długo to trzymać bez podmian kiedy i ile należało by podmienić.

2) jak reagować na tą zieloną trawę czy porostu czekać.

3) Świece tak jak proponowaliście 6h niebieskim i 4h białym jak zwiększyłem o godzinkę zakresy świecenia to zauważyłem znowu pojawiające sie bąbelki i brązowy osad na piasku. przywróciłem ustawienia lampy na 3h niebieskie potem 4h białe i znowu 3 h niebieskie potem nic.

Salaris po prostu oszalał cały czas skacze po skale i wcina zielsko bebech wypchany do granic niemożliwość :)

post-24740-0-84119000-1452243763_thumb.jpg

post-24740-0-41685600-1452243767_thumb.jpg

post-24740-0-06903900-1452243880_thumb.jpg

Edytowane przez Majaccg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.