Skocz do zawartości
Vertiscire

Refraktometr a temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupilem sobie refraktometr z ebaya (pewnie wielu ma ten sam model). W instrukcji jest notka ze wynik jest dla temp 20 stopni. I tu sie zaczynaja schody bo znalazlem tabelke kompensacji ale nie jest pewien jak to odczytac. Temp akwa 24 stopnie, temp pomieszczenia 21 a wynik pomiaru to 1.025. Jakie jest wiec realne zasolenie? Ten wynik uwzglednia temp czy musze sam dostosowac go do tabelki. Jesli tak to do temp akwa czy temp w pokoju?

Wysłane z mojego MS4503 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wałkowane tysiąc razy ........ tu opisane wzorcowo: http://reefhub.pl/refraktometr-kontra-splawik-wady-zalety/

Podpowiem tylko, że temperatura pomieszczenia to temperatura refraktometru, a po zakropleniu wody i odczekaniu chwili także temperatura mierzonej wody. Temperatura w akwarium nie ma nic do pomiaru.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

refraktometr ATC ? kapiesz czekasz 30 sek i odczytujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ATC. Czyli temp w jakiej robie pomiar nie ma znaczenia?

Wysłane z mojego MS4503 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze mam w piecu nagrzac zeby w domu bylo 25stopni zeby pomiar byl dpkladniejszy?:) zona mnie zabije

Wysłane z mojego MS4503 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie temat trafiny. Mam refraktometr redsea . Ma około pół roku.

Coś mi sie w akwarium zaczęło źle dziać. Parametry okej. Oprócz zasolenia.

Skalibrowany w wodzie RO 0001 tds. Na refraktometrze 0%

Rozpoczynam pom. 1 -37%

pom. 2- 35%

pom. 3.-33%

pom. 4- 31%

pom.5- 31%

To kto mi powie jakie mam zasolenie ???

Chyba jutro do erybki wymienić ten złom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej mało możliwe te twoje pomiary.

Kalibrowany na RO pokazuje 0% to znaczy 1,000. Oczywiście symbol % oznacza promil a nie procent.

37ppt - 1,027

35ppt - 1,026

33ppt - 1,024

31ppt - 1,023

Powinieneś kalibrować w dwóch miejscach. Dla 0ppt i np 35ppt (np znacznikiem salifierta 35ppt). No i różne wyniki świadczą o niewłaściwie wykonanym pomiarze. Odczekaj 30 sekund po zakropleniu wody i kalibruj dwupunktowo w temperaturze wskazanej w instrukcji (20 stopni C lub innej jak podaje producent)


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej mało możliwe te twoje pomiary.

Kalibrowany na RO pokazuje 0% to znaczy 1,000. Oczywiście symbol % oznacza promil a nie procent.

37ppt - 1,027

35ppt - 1,026

33ppt - 1,024

31ppt - 1,023

Powinieneś kalibrować w dwóch miejscach. Dla 0ppt i np 35ppt (np znacznikiem salifierta 35ppt). No i różne wyniki świadczą o niewłaściwie wykonanym pomiarze. Odczekaj 30 sekund po zakropleniu wody i kalibruj dwupunktowo w temperaturze wskazanej w instrukcji (20 stopni C lub innej jak podaje producent)

Uwielbiam takie gdybanie.

Źle wykonany pomiar to znaczy jak?

Temperatura do kalibracji redseea to 22-25stopni w/g instruckcji- i w takiej kalibracja została wykonana.

Zeruje się przy wodzie DI do 0 PPT

Nie mam płynu Salifeta w domu gdyż tego do kalibracji instrukcja nie przewiduję.

Tak masz racje chodziło o promile a nie procenty.

Grzesiek dla twojej wiadomości pomiary zostały wykonane bardzo właściwie.

Doszedłem do wniosku , że ten refraktometr jest do bani. Dlatego , że pomiar jest tylko wtedy właściwy gdy jest uprzedzony kalibracją w DI . Każdy następny pomiar bez kalibracji jest już błędny .

Refraktometr przy kalibracji zachowuję się normalnie . Tzn. Za każdym razem po ustawieniu 000 pokazuję taki wynik. 3-5 pomiarów jeden po drugim.

Natomiast gdy dostaję słonej wody pierwszy pomiar jest najbardziej właściwy gdyż następne są zaniżone tak jak napisałem w poście powyżej.

Już po 2-3 pomiarach w słonej wodzie 0 ppt nie istnieje trzeba znów kalibrować.

I wtedy następny pomiar jest taki sam jak poprzedni przed kalibracją .

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główne cechy refraktometru Red Sea:

- Bezpośrednio odczytuje absolutne zasolenie wody morskiej w temperaturze 25°C

- Specjalnie zaprojektowany do jonowej zawartości wody morskiej (NSW) dla dokładniejszego pomiaru zasolenia.

- Skalibrowany do wody morskiej (NSW) 25°C, w normalnym zakresie temperatur do akwariów rafowych

- Łatwiejsze do odczytania, wysoka rozdzielczość wyświetlacza, zakres pomiaru do 40ppt

- Zawiera zintegrowany automatyczny kompensor temperatury (ATC) dla dokładnego pomiaru w standardowej temperaturze otoczenia.

Jeżeli Kalibrujesz go w 25 stopniach na RO i pokazuje 0ppm to ATC powinno skompensować wynik do temperatury otoczenia. Jeżeli kalibrowałeś w innej temperaturze niż 25 stopni to wyniki będą obarczone błędem nawet do 1,5ppt jak pisze producent. Ale powinny być powtarzalne. Może nie dajesz wodzie uzyskać temperatury identycznej niż bimetal. A jak już wszystko robisz dobrze a refraktometr żle pokazuje ............ to może faktycznie jest uszkodzony :)


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak: pojadę sobie do erybki - kupię płyn do kalibracji Salifeta 15zł nie majątek i sprawdzę na miejscu ile razy pokaże mi 35ppt.

Jak powtórzy pomiar 3 razy bez błędu to ja jestem -de....lem :) a jak zacznie zaniżać to zgłoszę reklamację . Taki mam plan ostateczny.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no spokojnie Rafał. Nie takie imprezy się kładło na łopatki. Uważam, że refraktometr jest jednym z dokładniejszych urządzeń jakie stosuje. Ale tak na wszelki wypadek zawsze go sprawdzam duuuużym spławikiem. Może twój komuś upadł (np. kurierowi :) ). I daj znać jak efekty. Sam jestem ciekaw.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam go kupiłem. Instrukcja kalibracji w załączniku. Gdybym nie widział zmian w koralach dalej bym myślał , że mam super sprzęt. Okej podzielę się efektem końcowym .

post-22194-0-83246900-1452984827_thumb.jpg

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cudów tam nie ma. A producent nie zakłada każdorazowej kalibracji przed pomiarem. Zastanawia mnie tylko ten rozrzut temperatury kalibracji 22-25 stopni.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafal, idz do apteki i popros o zrobienie roztworu 3.65g NaCl w 96.35g wody rodi. To bedzie twoj wzorzec 35ppt z uwzglednieniem indeksu refrakcji dla sodu i chloru. Zaplacisz 2zl ;)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja już nic nie wiem w takim razie. Tutaj:

http://300saltwater.blogspot.com/2016/03/najwazniejszy-parametr-zasolenie-jak.html?m=1

Kolega mówi że trzeba rozpuścić 17.5g soli a 5x3.65 to jest 18.25 to jak to w końcu jest z przygotowaniem płynu do kalibracji?

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fragment z artykułu pt:"Pomiar zasolenia" - więcej pod linkiem: http://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/

"O tym, że skład roztworu wpływa na wykonywane pomiary i kalibrację niech jeszcze świadczy fakt, że indeks refrakcji NSW (Natural Seawater) przy zasoleniu 35ppt = 1.3394, natomiast roztwór czystego NaCl z tym samym współczynnikiem refrakcji będzie miał zasolenie 36,5ppt. Stąd wniosek, że aby w miarę poprawnie skalibrować refraktometr, należy użyć roztworu NaCl zrobionego z 36,5g chlorku sodu i 963,5g wody z RO (ważne!!! Nie 1000ml wody, bo to nie to samo!!!)"

Oczywiście możesz podzielić przez 10...

Albo przeczytaj jeszcze raz post #16


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem pytałem bo to są różne wartości podane. Teraz widzę dlaczego.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie temat trafiny. Mam refraktometr redsea . Ma około pół roku.

Coś mi sie w akwarium zaczęło źle dziać. Parametry okej. Oprócz zasolenia.

Skalibrowany w wodzie RO 0001 tds. Na refraktometrze 0%

Rozpoczynam pom. 1 -37%

pom. 2- 35%

pom. 3.-33%

pom. 4- 31%

pom.5- 31%

To kto mi powie jakie mam zasolenie ???

Chyba jutro do erybki wymienić ten złom.

U mnie jest identyczna sytuacja. Refraktometr RedSea kupiony w Październiku 2015r ma identyczna tendencję jak w Twoim przypadku. Wykonując kilka pomiarów w takich samych warunkach, w ten sam sposób, każdy pomiar jest niższy od poprzedniego. Kalibrowany na płynach 0,00 i 35ppm Saliferta. Dzisiaj skalibrowany pokazuje 35ppm a jutro już 37... i bądź mądry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę skoczyć po roztwór do apteki tylko ciekawe czy mają ro czy będę musiał poczekać aż uruchomie swój. Destylowana pokazała mi na (jeszcze nie kalibrowanym) moim 1.002

Kalibrować czy poczekać za ro+di i na niej zrobić kalibracje na "zero"

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.