Skocz do zawartości
r4ll

Projekt akwarium sciennego 630l z zapleczem

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Prawdopodobnie to będzie jeden z dłużej realizowanych projektów na tej stronie, bo obecnie dom w którym stanie szkło ma tylko fundamenty ;) Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie to za rok o tej porze przyjdzie mi wnosić szkło. W związku z tym chciałbym was poradzić się, zadać tyle pytań ile to możliwe, by później uniknąć rozczarowań. Wolałbym jak najwięcej przewidzieć na etapie projektowania niż później mieć utrudnienia w prowadzeniu baniaka. Poniżej przedstawiam listę moich zmartwień:

1. Akwarium. Szkło będzie miało wymiary prawdopodobnie 180x70x50 (dł. x szer. x wys.) Czyli ok. 630 litrów. Jednak jestem otwarty na sugestie dot. wymiarów gdyż nie chcę za wysokiego/niskiego/głębokiego/płytkiego akwarium do którego nie będę miał dostępu lub będzie się słabo prezentowało. Interesuje mnie również na jakiej wysokości byście umieścili akwarium. Dla swobodnego umeblowania akwarium mógłbym zrobić przed akwarium stopień od strony zaplecza. Jednak wysokość jest bardzo istotna, gdyż w marcu lecę z murami i muszę zdecydować na jakiej wysokości usytuować nadproże nad akwarium. Otwór będzie miał długość tak jak całe pomieszczenie czyli 195 cm, natomiast zastanawiam się nad wysokością otworu przy wysokości akwarium 50 cm. Szkło będzie umieszczone w ścianie (przednia szyba będzie usytuowana równo z ściana salonu). Dostęp do akwarium będzie znajdował się w małym pomieszczeniu do którego wejście będzie od kuchni. Tam również będzie całe zaplecze z wszystkim co akwarium będzie potrzebowało.

2. Kanalizacja. W podłodze prawdopodobnie umieszczę odpływ(kratkę), by ułatwić sprzątanie w razie małych zachlapań czy awarii. W zapleczu przewiduje także umywalkę z przyłączem wody. Chciałbym jak najbardziej ułatwić sobie obsługę akwarium bez latania z wiadrami wody po całym domu itp. Dlatego też proszę o wskazówki.

3. Stelaż. Zastanawiam się czy akwarium wymaga stelażu stalowego czy też może być konstrukcja z pustaków ceramicznych. Podparcie frontowej szyby już mam wynikające ze ściany gr.25 cm ( ceramika). Pozostaje kwestia podparcia akwarium w pozostałej części. Nie chciałbym murować podparcia pod cały akwarium, ponieważ pod spodem miałbym trudny dostęp do sumpa. Dlatego też myślę, że stelaż stalowy byłby chyba najlepszym rozwiązaniem.

4. Ogrzewanie. W moje głowie urodził się pomysł żeby do sumpa pociągnąć wąż z ogrzewania podłogowego w celu wstępnego podgrzania wody. Podczas ogrzewania domu zimą, woda w akwarium byłaby wstępnie podgrzewana a dopełnieniem docelowej temperatury byłaby grzałka elektryczna. Jeśli polecacie lub odradzacie tą metodę to proszę podzielcie się tym w komentarzach.

5. Wentylacja. Czy wystarczy wyciąg grawitacyjny do komina z akwarium i/lub sumpa?

6. Sump. Do sumpa (jaką sugerujecie pojemność / ilość grodzi?) chciałbym doprowadzić dopływ z filtra RO i z pływakiem zautomatyzować dolewki parującej wody. Jeśli sugerujecie inny sposób to chętnie poczytam. Zastanawiam się jak najbardziej uprzyjemnić sobie wylewanie wody z akwarium do ścieków podczas podmian (jakaś dodatkowa pompa czy może lepiej jakiś zawór w sumpie i odpływ grawitacyjny?)

7. Sprzęt. Prosiłbym o wszelkie sugestie dotyczące oświetlenia/odpieniacza/ogrzewania/wentylacji, wiadomo takie szkło od 0 to duża inwestycja nie chcę taniej chińszczyzny ale też nie stać mnie na mercedesy wśród lamp itd.

Na początek myślę, że to wszystko, liczę na waszą pomoc w uchronieniu mnie przed błędami. Jeśli znacie odpowiedzi tylko na niektóre punkty, podzielcie się nimi. Każda wskazówka jest dla mnie cenna. Poniżej zamieszczam rysunek domu z usytuowaniem akwarium. Gdyby ktoś miał linki do podobnych realizacji to bardzo proszę, chętnie poczytam.

f29f9b18dc2978f3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt, szkoda jedynie, że od strony salonu akwarium będzie widoczne tylko z jednej strony. Gdyby widoczny był też bok na ścianie, na której jest kanał wentylacyjny robiłoby jeszcze większe wrażenie. Nie ma opcji przesunąć komin?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyl akwarium jak widze bedzie na zapleczu technicznym,wiec raczej nikt nie bedzie ogladal.W scianie sam front jest ok.


Szkło OW 100x70x50,lampa diy 8x39w + LEDy Fluo,obieg NewJet4500,2 x rw-8,odpieniacz diy na pompie aquabee 2000/1,filtr przepływowy,Reef Salt AF,balling AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kanalizacja i wylewanie wody- umywalka na zapleczu to super sprawa i marzenie. :) Mała pompa, kawałek węża i woda wylewa się "sama". Zawór w sumpie może być "słabym ogniwem" i w razie awarii narobić problemów. Nie widziałem nigdy takiego rozwiązania - ktoś może ma to tak zrobione?

Stelaż - odpowiednia konstrukcja z pustaków jak najbardziej - takie rozwiązanie widziałem np w Tidal Gardens

Ogrzewanie - większym problemem może być chłodzenie wody, a nawet w zimie, w ogrzewanym domu, przy pracujących lampach i pompach woda nie powinna się bardzo chłodzić.

Czy taki wąż mógłby ogrzewać akwarium niezależnie od ogrzewania domu (tj. oddzielny obwód)? Bo jeżeli nie, to może okazać się, że masz za ciepłą wodę i musisz przestać ogrzewać podłogę. :) Dwie grzałki, jedna ustawiona na trochę wyższy próg temperatury niż druga, wystarczą. :)

Wentylacja - wyciąg nad akwarium to najlepszy sposób na radzenie sobie z wilgocią i pomoże w utrzymaniu temperatury.

Bardzo podoba mi się Twój projekt i życzę powodzenia w jego realizacji.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt, szkoda jedynie, że od strony salonu akwarium będzie widoczne tylko z jednej strony. Gdyby widoczny był też bok na ścianie, na której jest kanał wentylacyjny robiłoby jeszcze większe wrażenie. Nie ma opcji przesunąć komin?

Tak wiem, że wrażenie byłoby o wiele lepsze jednak konstrukcyjnie jest pewien kłopot. Same przesunięcie komina nie jest aż takim problemem jak kwestia stropu i podciągu w kuchni który spiera się na zewnętrznej ścianie nośnej i WŁAŚNIE na tym narożniku przy akwarium... Ale jeszcze nad tym pracuje, jak to poprzesuwać konstrukcyjnie żeby móc odkryć także krótszy bok akwarium tak jak nadmieniłeś. Projekt domu jest mojego autorstwa, jednak nie wziąłem takiego rozwiązania od samego początku pod uwagę ze względu na pewne obawy. Mianowicie odkryte szkło od strony kuchni to pewne niebezpieczeństwo, wnikające np. z przemieszczenia się w okolicy tej szyby z talerzami, tacami, garnkami w kierunku stołu w jadalni.

Kanalizacja i wylewanie wody- umywalka na zapleczu to super sprawa i marzenie. :) Mała pompa, kawałek węża i woda wylewa się "sama". Zawór w sumpie może być "słabym ogniwem" i w razie awarii narobić problemów. Nie widziałem nigdy takiego rozwiązania - ktoś może ma to tak zrobione?

Stelaż - odpowiednia konstrukcja z pustaków jak najbardziej - takie rozwiązanie widziałem np w Tidal Gardens

Ogrzewanie - większym problemem może być chłodzenie wody, a nawet w zimie, w ogrzewanym domu, przy pracujących lampach i pompach woda nie powinna się bardzo chłodzić.

Czy taki wąż mógłby ogrzewać akwarium niezależnie od ogrzewania domu (tj. oddzielny obwód)? Bo jeżeli nie, to może okazać się, że masz za ciepłą wodę i musisz przestać ogrzewać podłogę. :) Dwie grzałki, jedna ustawiona na trochę wyższy próg temperatury niż druga, wystarczą. :)

Wentylacja - wyciąg nad akwarium to najlepszy sposób na radzenie sobie z wilgocią i pomoże w utrzymaniu temperatury.

Bardzo podoba mi się Twój projekt i życzę powodzenia w jego realizacji.

Pozdrawiam!

Tak ogrzewanie akwarium byłoby po niezależnym obwodzie. Dzięki bardzo za podpowiedzi,czekam na kolejne :)

Edytowane przez r4ll (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, odsloniety róg akwarium w samym przejsciu to bardzo ryzykowne posunięcie. Wycofuje się z tego pomysłu :) Ale i bez tego projekt jest świetny. Pomieszczenie techniczne, odpływ w podłodze, umywalka, wentylacja, zasilenie w rodi, wszystko pod ręką. Żadnych zapachów "morskich" w pokoju, żadnego biegania z wiadrami. Można chlapac przy robocie, bo nie ma paneli które mogą spuchnąć. Jest gdzie postawić/powiesić wszystkie przyrządy/pokarmy/chemię/zasilanie awaryjne, żeby wszystko było pod ręką i nie szpecilo pokoju tak, jak u mnie. Nie jestem pewna po tym rysunku, czy od strony pomieszczenia boczne ścianki będą miały jakiś odstep od ściany, żeby na przykład objechać je czyścikiem magnetycznym, ale w razie czego zawsze można użyć jakiegoś czyścika na rączce i wyczyścić od wewnatrz. Przemyślałam ewentualnie, jeśli nie planujesz tła z boku, żeby albo uniemożliwić chlapanie wody po bokach, albo dac te 10 cm odstępu, żeby dało się wytrzeć szyby z zewnątrz. Zacieki z soli nieładnie będą wyglądać.

Zazdroszczę takich możliwości i będę zerkać za rok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy bardzo podobny rozkład. Więc.

1. Zastanów się czy na pewno chcesz tej długości akwarium. Możliwość dostępu do niego od bocznych ścian jest nieoceniona. My zdecydowaliśmy się na 130x80x60 i to 80 na pewno jest za dużo zakładając że od salonu nie ma do akwarium dostępu. Wystarczy 70, wysokość 50 też jest do grzebania wygodniejsza niż nasze 60, ale to już tak wielkiej różnicy jak z szerokością nie robi.

2. Wysokość na jakiej umieścisz akwarium zależy od tego czy pod nim będzie sump i ile wzrostu ma osoba zakładająca prace w akwarium. U nas jest sup ja mam 185 żona 20 mniej i akwarium jest 97 cm od podłogi. Na Twoim stadium budowy zakładałem, żeby było 95 - 100 cm i to jest wg mnie dobra wysokość. Mam taką 2 stopniową drabinkę z której czasami korzystam.

3. Rozplanuj sobie nie tylko umywalkę, ale też miejsce do przygotowania podmiany.

4. Stelaż tylko aluminium. Pod poprzednim zbiornikiem mieliśmy stelaż stalowy i to jest wg mnie porażka.Dzisiaj cena takiego stelaża nie jest duża, patrząc na koszty całościowe tej inwestycji, zaoszczędzenie 100-200 zł nie jest warte.

5. Dziurę w ścianie mamy od podłogi do sufitu i od stron salonu zrobiona jest sucha zabudowa z zielonych płyt GK.

6. Co do ogrzewania to w ogóle bym tego nie robił. Poza tym powinieneś zacząć od analizy podłogówki. Nie wiesz jaką temperaturę wody będziesz miał rurkach. To zależy od wielu czynników konstrukcyjnych podłogówki. Lampa i pompa sama grzeje dość mocno wodę więc grzałka jest raczej, żeby była. Mam 25 stopni w pomieszczeniu, a w akwarium 26. W salonie mam 23. Grzałkę mam 200 W i widziałem, że chodziła jak zalewałem zbiornik zimną RO. Jak przygotowuję podmianę to w beczce 80 litrów włączona pompa NewJet 6000 ok 50W zagrzewa wodę do 32 stopni w kilka godzin.

7. To nasze pomieszczenie jest jednocześnie kotłownią gazową, mam wentylację mechaniczną z czujnikiem wilgoci. Załączenie wentylatora ustawione jest na 50% wilgotności jeszcze nie słyszałem, żeby chodził. No ale u nas większość czasu drzwi do kuchni są otwarte.

Jeszcze mamy i akwarium marne i nie wszystko z peryferiów zrobione, ale tak to od środka wygląda. Pomieszczenie ma 2,5x2,65m w nim jest jeszcze piec CO + bojler, zamrażarka, pralka no i okno oczywiście.

Pomieszczenie usytuowane jest w nienasłonecznionej części domu.

post-9975-0-51112400-1453228306_thumb.jpg


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zamiast baru oddzielającego salon od kuchni wstaw akwarium (trzy strony widokowe ). Z własnego doświadczenia wiem, że taka lokalizacja akwarium to droga przez mękę. Ograniczony dostęp z przodu, brak dostępu z boku po roku lub dwóch wymuszą likwidację baniaka w tym miejscu. Ściana nad akwarium skutecznie zniechęci Cię do grzebania w akwarium i utrudni sensowne powieszenie lamp. Ściana pod akwarium ograniczy możliwość wstawienia dużego sumpa. Ja właśnie między innymi z ww. powodów będę likwidował swoje akwarium. Moje jest umiejscowione w ścianie nośnej. Pozdrawiam, Paweł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 80 głębokie i 65 wysokie i można spokojnie ogarnąć z jednej strony, wysokość 50 to jamnik jeszcze zabudowany w ścianie zniknie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, odsloniety róg akwarium w samym przejsciu to bardzo ryzykowne posunięcie. Wycofuje się z tego pomysłu :) Ale i bez tego projekt jest świetny.

Mimo wszystko jesteś już 3 osobą, która mnie zapytała o taki wariant i mimo ryzyka między innymi przez Ciebie zacząłem kombinować jak to konstrukcyjnie zrobić, żeby przesunąć akwarium w prawo tak by odsłonić jego krótszy bok także :D z kominem mogę pokombinować bo to tylko kanały wentylacyjne mogę je nawet rozbić na osobne kanaliki. Większy problem byłby gdyby komin był podłączony do kotłowni.

Moim zdaniem zamiast baru oddzielającego salon od kuchni wstaw akwarium (trzy strony widokowe ). Z własnego doświadczenia wiem, że taka lokalizacja akwarium to droga przez mękę. Ograniczony dostęp z przodu, brak dostępu z boku po roku lub dwóch wymuszą likwidację baniaka w tym miejscu. Ściana nad akwarium skutecznie zniechęci Cię do grzebania w akwarium i utrudni sensowne powieszenie lamp. Ściana pod akwarium ograniczy możliwość wstawienia dużego sumpa. Ja właśnie między innymi z ww. powodów będę likwidował swoje akwarium. Moje jest umiejscowione w ścianie nośnej. Pozdrawiam, Paweł.

Pawle chyba nie do końca się z Tobą zgodzę.

Po 1. od prawej strony budynku mam południe , przy stole jadalnianym okno, więc promienie słoneczne ostro "atakowałyby" akwarium w sytuacji gdy zapomnę opuścić rolety.

2. W kuchni za dużo się dzieje

a. ulatnia się para wodna, która skraplałaby się na ścianach akwarium tworząc zacieki

b. za dużo ruchu, sztućce garnki, aż strach przechodzić koło tego akwarium.

3. W moim przypadku ograniczony dostęp z przodu? Nie potrzebuję go, wszystko będę robił na zapleczu

4. Brak dostępu z boku? Wg mnie wystarczy żeby zmieścić czyścik.

5. Ściana pod akwarium będzie miała grubość 25 cm , przy szerokości akwarium 70 cm , więc mam jeszcze 45 cm na sumpa, którego mogę też wciągnąć nieco w zaplecze.

6. Ściana nad akwarium będzie najprawdopodobniej albo tez o grubości 25 cm jeśli zdecyduje się na nadproże nad akwa, albo z płyt G-K na stelażu.

Mam 80 głębokie i 65 wysokie i można spokojnie ogarnąć z jednej strony, wysokość 50 to jamnik jeszcze zabudowany w ścianie zniknie

Biorę także pod uwagę wysokość 60 cm, choć zawsze sądziłem że im wyższe akwarium tym trudniej je urządzić w środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj jeszcze bliżej rogu akwa do salonu jeżeli nie masz skończonej ściany lub nie boisz się troszkę kurzu da się to przerobić bezboleśnie fajny efekt akwarium na rogu gwarantuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może i ja się wypowiem bo mam prawie takie wymiary jak planujesz, trochę wyższe. Moje akwarium ma 180 x 80 x 80 co daje ok 1150L. Akwarium moje stoi pomiędzy sypialnią a salonem i nie mam dostępu do bocznych ścian co jak niektórzy piszą jest nieoceniony ba powiem nawet, że nigdy nie przyszło mi na myśl aby takie rozwiązanie mi w czymś pomogło a akwarium mam już ponad 2 lata. Co do Twojego projektu to tak, przemyślał bym możliwość zrobienia tej zabudowy od strony salonu z możliwością dostępu do akwarium bo przy tej szerokości akwarium może być problem. U mnie od strony salonu wygląda to tak:

c15aba2452fb0253med.jpg

A teraz odpowiedzi na pytania:

1. Moje akwarium jest wyższe niż to które planujesz i stoi na stelażu o standardowej wysokości 90cm i ma swoje plusy i minusy, na plus na pewno możliwość oglądania bez konieczności kucania czy schylania się, idealnie też można podziwiać akwarium siedząc na kanapie z drugiej strony wysokość ma też taki minus że nie jest idealne do obsługi ale za to wpływa to korzystnie na akwarium bo nie wkładam do niego rąk co chwilę. Ogólnie rzecz biorąc rzecz gustu, ja mojego na pewno nie zamienił bym na niższe, ewentualnie dłuższe.

2. Kanalizacja, woda, umywalka przy akwarium, idealny pomysł.

3. Stelaż jest chyba najlepszym pomysłem a to czy stalowy czy aluminiowy nie ma większego znaczenia gdy są dobrze wykonane ale, że na rynku są różne firmy dlatego bezpieczniejsze jest aluminium. Sam mam stalowy, malowany proszkowo, nic się z nim nie dzieje. Poza tym podpora z materiałów budowlanych zawsze będzie zabierała więcej miejsca, bo profil jaki będzie wykorzystany do takiego stelaża to 40x40 lub 50x50mm.

4. Ogrzewanie to najmniejszy problem, ja u siebie nawet nie używam grzałek. Też mam podłogowe ogrzewanie, pod akwarium nie mam rurek od ogrzewania aby nie podgrzewały wody w sumpie. Dodatkowo jeszcze mam lampy LED, które w porównaniu do HQI czy T5 można powiedzieć, że nie grzeją wody a w lato i tak jest za ciepła woda. Bardziej myślał bym nad klimatyzacją, jeśli planujesz możesz także rozprowadzić ją na ten pokój do obsługi bo zazwyczaj chłodzenie wody stanowi dużo większe wyzwanie jak jej grzanie.

5. Grawitacyjna wystarczy, jeśli masz możliwość możesz włożyć wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci, w zupełności wystarczy.

6. Sump najlepiej pod całością akwarium, tym bardziej że będziesz miał dużo miejsca w koło. Ja mam u siebie praktycznie pod całym akwarium, standardowo trzy komory, spływ w którym mam skałę, druga na odpieniacz i filtry no i trzecie na pompę powrotną. Obok sumpa stoi jeszcze zbiornik na wodę do automatycznej dolewki i mam jeszcze miejsce na zbiornik do automatycznych podmian który jeszcze nie jest gotowy. Co do spuszczania wody to najbezpieczniej będzie to zrobić pompą, zawory to zawsze ryzyko.

7. Jeśli chodzi o sprzęt to wybór jest duży, wszystko zależy od tego co chcesz mieć w akwarium, jaka duża ma być obsada, jaka skała będzie w akwarium i wiele innych. Ale tak ogólnie to:

Odpieniacz- najlepszy BK ale ceny powalają ja polecał bym coś od SkimZ, Reef Octopus, NYOS.

Lampa- zależy jaka to ma być jeśli T5 to Giesemann lub ATI, jeśli LED to Aqua Illumination lub EcoTech Radion, HQI to Giesemann.

Cyrkulacja- ja polecam Tunze, niezawodna i służy latami, jeśli coś tańszego to Jebao, chociaż jakoś do mnie nie przemawiają te pompy.

Obieg- jeśli ma być sterowany to polecam AquaBee UP 8000, bardzo dobra i bardzo oszczędna pompa, jeśli nie ma być sterowalna to także polecam AquaBee, może też być Aqua Medic eco runner, Newa Jet lub niedocenione na naszym rynku Sicce syncra, jeśli ma być tania i sterowalna to tylko Jebao ale tak jak wyżej, brak zaufania do producenta.

To chyba na tyle...


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja też 3 grosze wrzucę,

1. wentylacja - bardzo ważna rzecz, dobrze jest zrobić niezależny wrzut powietrza z zewnętrz, rura w podłodze. Używając wentylatora będziesz dużo powietrza wyrzucał a pobierał je (bez zasilania) z domu. Wilgotność w pomieszczeniu będziesz miał dużą i warto, to przemyśleć - ja nie przemyślałem i mam z tym jakiś tam problem...

2. ogrzewanie, warto mieć ale tak aby była jakaś regulacja i opcjonalne wyłączenie tej części

3. prąd - 2,3 niezależne esy, jeden tylko na samą pompę obiegową, z niezależną różnicówką aby reszta urządzeń i błędów nie miła wpływu na pracę samej pompy obiegowej. Ja akurat pompę obiegową mam z pominięciem różnicówki. Nawet jak w domu prąd wywali z jakiegoś powodu, to pompa główna zawsze pracuje.

4. Też mam akwarium w ścianie, nie wyobrażam sobie braku dostępu od strony salonu. Z przodu mam klapę wykończoną w drzewie i oczywiście dostęp po całej długości z tyłu. Nie ma możliwości przy akwarium (szer 70cm, wys 65cm) sięgnąć przedniej szyby chyba że wykona się tulup co przy moich gabarytach jest mało realne. Polecam zrobić ładne wykończenie z fortu i wstawić klapkę - życie będzie prostsze.

5. Boki akwarium, nie ma do nich dostępu bo do ścian mam po 10-15cm, da się żyć, rzadko narzekam, że mógł by być dostęp.

6. Rozmieszczając sump i zbiornik na podmiany itp., wygodnie jest zrobić sobie odpływ wody z sampa do kanalizacji, tak, że jak będziesz robić podmianę, to zatrzymujesz obieg, spuszczasz komorę w sampie do kanalizy a z przygotowanej świeżej solanki z beczki/akwarium zalewasz ponownie komorę - szybko i wygodnie polecam takie rozwiązanie. Akwarium na świeżą salonkę mam z tz przelewem również do kanalizy, jak włączam RO nie martwię się, że mi się przeleje bo zapomnę zakręcić, w najgorszym przypadku ucieknie trochę wody RO do oczyszczalni.

Osobne pomieszczenie, to super sprawa. Dziś inaczej bym nie zrobił. Warto jeszcze wszystkie ściany wykafelkować najtańszą płytką.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klifu i Fabian jak macie dostęp do akwarium od salonu to zgodzę się, że brak dostępu z boków nie jest dla Was istotny.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6. Sump najlepiej pod całością akwarium, tym bardziej że będziesz miał dużo miejsca w koło. Ja mam u siebie praktycznie pod całym akwarium, standardowo trzy komory, spływ w którym mam skałę, druga na odpieniacz i filtry no i trzecie na pompę powrotną. Obok sumpa stoi jeszcze zbiornik na wodę do automatycznej dolewki i mam jeszcze miejsce na zbiornik do automatycznych podmian który jeszcze nie jest gotowy. Co do spuszczania wody to najbezpieczniej będzie to zrobić pompą, zawory to zawsze ryzyko.

fabi1990 ta zautomatyzowana dolewka z Twojego zbiornika przechodzi przez RO i do sumpa? jak to zautomatyzowałeś? Nie lepiej dolewać prosto z zaworu ? Jak to działa? na zasadzie jak spłuczka w zbiorniku toalety, czyli gdy poziom wody spadnie to pewnej wysokości to pobiera wodę?

Chciałem tez zapytać jaką masz wydajność filtracji RO? I co robicie z wodą "odpadową"? Odprowadzana jest do ścieku? Czy można ją do czegoś użyć? Czy moja kratka w posadce może służyć jakie takie odprowadzenie, czyli lepiej zrobić dodatkowe ujście do ścieku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpadu RO ja np wsadziłem rurkę od filtra w dziurkę w rurze pod umywalką i zakleiłem klejem z glueguna. I śmiga :)

Myślę, że jak wsadzisz rurkę do odprowadzania odpadu w kratkę to będzie dobrze. Tylko zabezpiecz rurkę, żeby przez przypadek nie wyszła z kratki i żeby Ci woda na podłogę nie leciała ;)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5. Dziurę w ścianie mamy od podłogi do sufitu i od stron salonu zrobiona jest sucha zabudowa z zielonych płyt GK.

6. Co do ogrzewania to w ogóle bym tego nie robił. Poza tym powinieneś zacząć od analizy podłogówki. Nie wiesz jaką temperaturę wody będziesz miał rurkach. To zależy od wielu czynników konstrukcyjnych podłogówki. Lampa i pompa sama grzeje dość mocno wodę więc grzałka jest raczej, żeby była. Mam 25 stopni w pomieszczeniu, a w akwarium 26. W salonie mam 23. Grzałkę mam 200 W i widziałem, że chodziła jak zalewałem zbiornik zimną RO. Jak przygotowuję podmianę to w beczce 80 litrów włączona pompa NewJet 6000 ok 50W zagrzewa wodę do 32 stopni w kilka godzin.

Geralcie z Rivii dzięki z góry za porady:) Jeśli chodzi o ściany to rzeczywiście będę zmieniał konstrukcję tak żeby od frontu akwarium było zabudowane tylko płytami GK. Co prawda trochę mi to skomplikuje sprawę, bo ściana w której jest akwarium jest nośną i przenosiła obciążenia ze stropu teriva, ale jakoś z tego wyjdę po przez wykonanie dłuższego podciągu. Otwór na akwarium zrobię większy o jakieś 15 % powierzchni frontowego szkła i zabuduję wykończeniami deską elewacyjną, tak by mieć dostęp do akwarium od strony salonu.

Co do podłogówki , to ten obieg do sumpa będzie całkowicie niezależny, koszta przy wykonaniu podłogówki na całym parterze minimalnie większe, jeśli się nie sprawdzi, to po prostu nie będę tego sposobu dogrzewania używał. Pozdrawiam :)

Co do odpadu RO ja np wsadziłem rurkę od filtra w dziurkę w rurze pod umywalką i zakleiłem klejem z glueguna. I śmiga :)

Myślę, że jak wsadzisz rurkę do odprowadzania odpadu w kratkę to będzie dobrze. Tylko zabezpiecz rurkę, żeby przez przypadek nie wyszła z kratki i żeby Ci woda na podłogę nie leciała ;)

Vahiro kratka ściekowa będzie w najniższym punkcie podłogi, a podłoga będzie wykafelkowana, więc nawet gdyby woda chciała gdzieś uciec i tak grawitacyjnie znajdzie się w kratce :) Ale dzięki za pomysł z odprowadzeniem wody do podejścia umywalki. Założę w podejściu trójnik, żeby już nie robić dziur w rurze.

Edytowane przez r4ll (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dość długiej przerwie :) Muszę jednak powiedzieć, że mimo braku aktywności na poście, aktywności na budowie mi nie zabrakło i jestem na etapie instalacji elektrycznej, a niebawem będzie rozprowadzanie wody itd. Poniżej przedstawiam Wam stan obecny, akwarium oczywiście będzie zabudowane od dołu i góry, tak że będzie widoczna od strony salonu krótka i długa szyba zbiornika. I tutaj kolejne pytania skierowane do Was, mianowicie:

1.Czy macie jakieś sugestie co do wykonania kranu z wodą? Planuje zrobić na filarze z ceramiki od strony zaplecza małą umywalkę z dopływem i odpływem wody.

2.Czy zrobić dopływ ciepłej i zimnej wody?

3. Czy usytuować jeden zawór z wodą przy umywalce, a drugi nad akwarium?

4. Gdzie usytuować gniazda z prądem?

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie porady!

Fajny projekt, szkoda jedynie, że od strony salonu akwarium będzie widoczne tylko z jednej strony. Gdyby widoczny był też bok na ścianie, na której jest kanał wentylacyjny robiłoby jeszcze większe wrażenie. Nie ma opcji przesunąć komin?

Nik@ komin został podwieszony, i akwarium przesunięte tak jak radziłaś, czyli będzie widoczna krótka i długa szyba :)

post-24505-0-39152000-1477994073_thumb.jpg

post-24505-0-29111500-1477994080_thumb.jpg

post-24505-0-15449500-1477999980_thumb.jpg

post-24505-0-45147600-1478000407_thumb.jpg

Edytowane przez r4ll (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualnie :) odsłonięty róg akwarium dodaje uroku, aczkolwiek pojawia się problem nasłonecznienia. Od strony krótszej ściany zbiornika jest południe i okno, więc roleta chyba będzie cały czas opuszczona :P. Wykonawca podwieszonej ścianki troche się nie popisał bo zrobił ją ze zwykłej białej płyty, zamiast zielonej wodoodpornej. Mam nadzieję, że zagruntowanie płyty i pomalowanie folią w płynie załatwi sprawę.

 

miejsce na akwa.jpg

Edytowane przez r4ll (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiatlo sloneczne pozwoli lepiej doswietlic zbiornik. Nie zaslanialbym okna, zreszta do szyby akwarium bedzie docierac ewentualnie tylko w zimie... Zobaczysz, jak fajnie sie w tym swietle czuja korale i rybki.:thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co dalej powiedzcie mi ?:)Otwór wyszedł 190x70x68 wiec zbiornik będzie miał 180x60x60 i obuduje go ramą listwami drewnianymi. Jestem laikiem morskim, aż się boje kolejnego etapu :huh:

received_1561027890621938.jpeg

Edytowane przez r4ll (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Fajny wózek, pasuje do reszty kolorystycznie [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.